Jump to content
Sign in to follow this  
marini

Curelele de distributie si alternator

Recommended Posts

Pe aceeasi logica poti merge si daca iei in considerare la un interval de schimb de 1 an/15.000km daca individul face 4000km pe an. De ce sa-l schimbe la un an daca a mers doar 4000km? In Germania se schimba uleiul la 1.5 ani..si tot asa, mai ales ca au aparut uleiuri long-life. Deci oricum ai pune problema, tot exista loc de interpretari. Cel mai normal este sa nu se mai comenteze pe marginea acestui aspect atat de mult si sa se respecte ceea ce este scris. Toata lumea stia care este intervalul de service inainte sa cumpere masina, daca este atat de aberant, de ce au mai cumparat-o? Sa nu mai vorbim de faptul ca majoritatea baga consumabile ieftinute in masini, nu sar la o revizie de 300 ron. Eu ce sa mai zic cand anul trecut m-au costat reviziile aproape 1500 RON?

Share this post


Link to post

Eu doar am zis ca, cu aceeasi curea si pe aceeasi masina, au schimbat intervalul de schimb de la 90000km la 60000km. :)

Share this post


Link to post

Da, dar pe vremea cand era schimbul de distributie la 4 ani/90.000km cam toti tot la 3 ani schimbau cureaua de distributie.

Share this post


Link to post

Cam toti ? Ai lista cu numele lor ? Crezi ca sunt atatia pe lumea asta care sa schimbe cureaua aceea la 3 ani, daca faceau pana la 10k km pe an sau crezi ca sunt multi cei care se duc cu Matizu la revizie la 6 luni pentru o amarata de garantie ? Nu-si cumpara lumea Matiz pentru a consuma la service cat pe o masina de 2x mai scumpa prin devansarea irationala a reviziilor. Termenele temporale aberante au fost impuse de catre un sistem care si-a dovedit acum lipsa de viabilitate.

Edited by tolin

Share this post


Link to post

Daca scria ca numai se verifica la 60000 km, asa as proceda si eu; problema e: imi dau seama daca e ok, dupa aspectul exterior?

Share this post


Link to post
Da, dar pe vremea cand era schimbul de distributie la 4 ani/90.000km cam toti tot la 3 ani schimbau cureaua de distributie.

 

Acum daca e 3 ani.. tu o poti schimb la 2.. sau ai trecut deja ? :)

Share this post


Link to post

Eu am schimbat de curand distributia la tico (curea +rulment).Recunosc ca am fost umpic inconstient,schimbul s-a efectuat la 120.000.In schimb la intrebarea care am adresat-o mecanicului daca cureaua arata rau...a mormait ceva din ce am dedus ca mai ducea inca.Eu eram convins ca da sa se rupa.

Share this post


Link to post

Salutare tuturor si bine v-am gasit!

De putin timp mi-am cumparat si eu un Matiz si am doua mici probleme pe care eu unul nu stiu cum sa le rezolv.

 

Prima problema este urmatoarea: Cand am cumparat masina, am intrebat vanzatorul daca a schimbat distributia, el mi-a raspuns ca da... Nu stiu acum daca sa cred sau nu, avand in vedere ca era femeie si mi-a raspuns cam asa: Acum un an de zile am fost cu ea in service pentru schimbare distributie. Intrebarea mea la voi, dragi prieteni de forum este urmatoarea: Cum verific eu daca a fost sau nu schimbata distributia. Tin sa mentionez ca masina are aproape 51 de mii.

A doua problema:

Cand dau sa plec dupa loc, foarte incet (nu se intampla cand plec brusc), deci foarte, foarte incet, fie in spate sau in fata, aud un pocanit, sunetul seamana cu cel de toba atunci cand da rateuri, dar nu se aude in toba... stie cineva ce poate sa fie?

Va multumesc tare frumos pentru interesul de a ma ajuta si ma bucur tare mult ca am dat de voi!

 

P.S. Eu locuiesc si in Gl si in Buc, asa ca pentru intalniri sunt disponibil in cele doua orase!

Edited by Breath

Share this post


Link to post

Prima oara am schimbat distributia la 70.000 km acuma ma apropii de 140.000 km si trebuie sa o schimb din nou. De ce sa schimbe distributia la 50.000 km?

 

Pentru intalniri in Galati uite-te aici: http://www.gmclub.ro/forum/index.php?showtopic=26046

Share this post


Link to post
Prima oara am schimbat distributia la 70.000 km acuma ma apropii de 140.000 km si trebuie sa o schimb din nou. De ce sa schimbe distributia la 50.000 km?

 

Pentru intalniri in Galati uite-te aici: http://www.gmclub.ro/forum/index.php?showtopic=26046

 

Asa cum am spus, vanzatorul a fost o femeie si ea stia ca distributia se schimba la 40 de mii... Intrebarea mea nu este cand se schimba distributia, ci cum verific eu daca a fost sau nu schimbata! :(

Share this post


Link to post

Dupa cultura mea generala, distributia se schimba din 60.000 de km  in 60.000 de km. Daca masina are doar 51.000 Km ar trebui sa mai aiba si cartea de service in care se inregistreaza toate interventiile si schimburile de consumabile. De asemenea, daca nu ai nici o dovada concreta la indemana (carte service, factura, etc) e mai bine sa o schimbi si sa fii sigur. La Ena in Galati anul trecut a fost 250 de lei schimbul de curea fara pompa de apa, asta in conditiile in care peste tot pe unde am intrebat, in rest, scorul sarea de 500 de lei.

Edited by raven84

Share this post


Link to post
Asa cum am spus, vanzatorul a fost o femeie si ea stia ca distributia se schimba la 40 de mii... Intrebarea mea nu este cand se schimba distributia, ci cum verific eu daca a fost sau nu schimbata! :(

N-ai cum. Doar daca te iei dupa cartea de service.

Share this post


Link to post

Pana la urma o sa merg sa fac si aceasta schimbare de distributie, nu am chef sa ma lase pe cine stie unde masina. Va rog sa-mi recomandati un service bun in Galati sau Bucuresti pentru schimbarea distributiei. As dori daca se poate ceva ieftin cat de cat si bun cu factura. Va multumesc tare frumos...

 

Cat despre problema a doua, are cineva ceva pareri?

Share this post


Link to post

Ena sau Iricad dar te-as sfatui sa mergi la Iricad in bariera Traian.

Share this post


Link to post

O fi ceva uzura pe la elementele ambreiajului (rulment, placa de presiune, disc) si/sau probleme la tampoanele motorului.

Toate cele bune.

Share this post


Link to post
Ena sau Iricad dar te-as sfatui sa mergi la Iricad in bariera Traian.

Ai idee de pret?

 

O fi ceva uzura pe la elementele ambreiajului (rulment, placa de presiune, disc) si/sau probleme la tampoanele motorului.

Toate cele bune.

 

Tocmai ce m-am intors din oras si unde am stat putin cu ea la un colt de strada sa aud mai bine sunetul acela. Sunetul se aude in spate, undeva in partea dreapta a masinii (cred... pentru ca la matiz sunetul parca se amplifica :) )... sunetul suna ca la o masina ce da rateuri,doar ca la mine se aude o singura data si doar de foarte putine ori sunetul se aude repetat pana la maxim 3 ori... Ma obsedeaza acel sunet pentru ca nu stiu de la ce este si asta ma omoara. Sunt genul de om ce asculta fiecare sunet si nu ma deranjeaza apoi daca se mai aude daca stiu de la ce este :D Va multumesc pentru timpul acordat acestui topic!

Cu respect,

Marius!

Edited by Breath

Share this post


Link to post

Sincer nu stiu, si eu mai am 1000 de km pana la revizie si trebuie sa o schimb, ti-am recomandat Iricad pentru ca sunt mai seriosi.

Share this post


Link to post
Sincer nu stiu, si eu mai am 1000 de km pana la revizie si trebuie sa o schimb, ti-am recomandat Iricad pentru ca sunt mai seriosi.

 

De seriosi or fi seriosi dar au niste scoruri de te doare capul :( . Drept sa-ti spun, cei de la Ena, cam trebuie stat pe capul lor cand fac o lucrare insa pe de alta parte scorurile sunt mult mai acceptabile. Asa cum am mai spus, am schimbat la ei distributia (nu si pompa de apa) si mi-au luat 250 de lei cu tot cu piese si totul gata intr-o singura zi.

 

Pe de alta parte, pentru schimbul la cureaua de alternator mi-au cerut 350 de lei X( .

Share this post


Link to post

Cum sa-ti ceara 350 de lei pt cureaua de alternator :) ).Mi-e mi-a fost schimbata la mica intelegere..adica pe degeaba.Deh..era cam crapata.

Share this post


Link to post

Mergi in bariera la Iricad, iar in service intreaba de Dan, e baiat bun si lucreaza repede si bine iar preturile nu sunt exagerate deloc.

Schimbul de distributie se face in cateva ore, daca ai noroc si prinzi liber scapi fara programare, se face pe loc. Daca nu, cel mai probabil te cheama a 2-a zi. Alta parte buna in treaba asta este ca poti sa stai langa masina in service si sa vezi exact ce si cum se face la ea, de asemenea cu Dan si restul baietilor de acolo se poate discuta deschis despre orice. :) >-

Share this post


Link to post
Alta parte buna in treaba asta este ca poti sa stai langa masina in service si sa vezi exact ce si cum se face la ea, de asemenea cu Dan si restul baietilor de acolo se poate discuta deschis despre orice. :) >-

 

Da, aici recunosc asta e partea cea mai buna...si distractiva :D , cand am fost la ei sa imi schimbe o bieleta, eram intamplator imbracat in salopeta, stai sa vezi situatie hilara cand treceau sefii de pe acolo si ma vedeam bagat pe sub masina si nu stiau cine sunt =)) .

 

LE : In ceea ce priveste preturile nu zic ca sunt exagerate la iricad, de fapt sunt preturile pietii, doar ca la Ena a fost mai ieftin, insa cu mentiunea ca la Ena trebuie sa mai si verifici dupa ei ca sa fii sigur.

Edited by raven84

Share this post


Link to post

Sincer prefer sa dau mai mult dar sa faca treaba buna decat sa faca de mantuiala si sa imi ia cu un milion mai putin.

Share this post


Link to post

Vesti bune! Am vb. cu doamna de la care am cumparat masina si mi-a garantat 100% ca distributia a fost schimbata la masina! Sunt intr-un final multumit de acest aspect! Schimbul a avut loc anul trecut in iulie pe la 45 de mii :)

Ufff sunt multumit acum!

Ramane acum problema cu troncanitul pe spate care ma ingrijoreaza din ce in ce mai tare... acel zgomot la plecarea de pe loc! Poate stie cineva ce e cu el sa ma linistesc si eu. Multumesc!

Share this post


Link to post

O intrebare am si eu ,ca sa nu mai deschid alt topic . La buburuza mea , oct 2004 , 33 mii km , ar fi cazul unei inlocuiri de distrubutie ? A avut o perioada de aprox 1 an in care mai mult a stat ... Ceva pareri ?

Share this post


Link to post

Da

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...