Jump to content
Sign in to follow this  
vbocan

Consum Exagerat de benzina

Recommended Posts

N-o las singura, ca stiu ce se poate intimpla pe la service-urile romanesti; eu ma gindesc sa nu fie din injectoare sau ceva; asta pentru ca nu stiu de unde ar putea sa varieze consumul in asemenea hal; am mai patit o data o poveste cu ea - mi-a mincat 12% afara pina la focsani (masina goala) si la intoarcere (masina plina cu bagaje, prieteni, gaini, etc) a luat 6,5. Dupa nu s-a mai intimplat si credeam ca am scapat...pina acum; pe de alta parte - cum se inlocuieste martorul de benzina? cum as putea afla daca e ars becul din bord sau e din sonda?

Share this post


Link to post

Despre indicatorul de benzina sa discutat aici .

Share this post


Link to post

Uitindu-ma pe forum pentru alte chestii, mi-am dat seama ca si mie imi variaza turatia la relanti, dar destul de sensibil; motorul nu se opreste, doar tinde sa dea in nas si apoi revine - se intimpla cu totul si cu totul aleator. Ma gindesc sa studiez problema fise-bujii-injectoare, dar nu stiu care dintre ele ar putea avea o influenta mai mare asupra consumului; totodata m-ar tenta sa curat si eu IAC-ul si sa fac o resetare a ECM-ului, dar vad ca daca ii dau sa caute pe site cuvinte ca IAC sau ECM imi da eroare la (cuvinte prea scurte?); So, bottom line bujiile sau fisele ar putea influenta consumul sau doar mersul "rotund" al motorului? si ramin atunci cu problema eventuala a injectoarelor?

 

 

Thnx anticipat :D

Share this post


Link to post

da vad ca unii au consum bun la cielo nu gluma ..

 

la mine s-o ia drequ.. afara intre 6.8 si 7.5 (dupa.. caz)

si in oras 14 plus.. doar prin iulie mi-a iesit un consum de 11 si ceva

si ala a fost best of the best..

 

 

o fi dereglat ceva?

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Mie afara mi-a luat la 753 de km exact 50l (si ceva, cit or mai intra pina la buson). Am aflat asta din pacate pentru ca nu mi s-a aprins martorul pe bord si am ramas in pana la 10 metri de un OMV (si asta noroc, totusi). Rezulta un consum in afara (cu citeva ture prin constanta si mangalia) de aprox 6,6 litri. In oras insa... acum dupa plinul de la MOL (98) imi iese un consum "la ochi" de 16,6%. Echivalentul OMV (95) e 12,5%. De aceea suspectez vreo chestie care-i pe cale sa-si dea duhul sau ceva. Dar nu stiu de unde sa apuc problema. A, in afara am mers constant (noaptea) cu 120.

 

Completare - drumul in afara tot cu OMV 95 l-am facut. Deci consumul mare a aparut odata cu plinul de la Mol-ul de la Lujerului. O sa schimb din nou pe OMV (gara de nord) si vedem ce se modifica. Pina atunci... injectoare? bujii? motor? romania?

Edited by Against

Share this post


Link to post

Ce, va consuma mult Cielo? Atunci dati-mi si mie un sfat :)

 

 

 

Nota: Imaginea atasata nu este trucata, cu contoarul resetat, plinul facut pe jumatate, etc. What you see is what you get.

post-1165-1129607071_thumb.jpg

Share this post


Link to post

poate s-a stricat sonda si indica aiurea...la mine de vreo 2 plinuri incoace ajung cu gradatia la care erai tu sau chiar mai jos, cu 220-250 de km..si cand pun benzina, de fapt era mai multa benzina si indica prost...ma gandesc sa schimb sonda pt. ca si becul de la rezerva nu mai merge!

Share this post


Link to post

NDI, n-am inteles exact cat ti-a consumat ..

 

chestia e ca doar de la MOL pun si eu benzina, si o arde nu gluma, pun si 95 si 98 (una una)

 

cu petrom a consumat ceva mai putin intr-adevar

 

nu cred sa aiba ceva pe la bujii sau altele.. ca motorul merge perfect rotund si nu face nici o figura

 

 

a mai patit careva la fel cu benzina de la mol?

 

si inca o intrebare as avea, la euro2 16v, care benzina e mai buna.. 95 sau 98?

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Cu 95 vei scoate un consum bun iar cu 98 performante.

Share this post


Link to post

mersi frumos, asa mi s-a parut ochiometric si mie,

dar inca ceva.. e prea tare 98 pentru motor, poate sa-i dauneze in timp?

Share this post


Link to post

Nu dauneaza dar e un motor cu raport de compresie mica si facut pentru benzina de 91-92.Deci este exact ce ai trebuie cea de 95.

Share this post


Link to post

multumesc frumos

Share this post


Link to post

Tommy: Se vede acul de benzina si numarul de kilometri de la ultimul plin (120).

 

Vlad: Nu cred ca e sonda stricata ;)

Share this post


Link to post

ma rog, e acul tau :)

zi-i frate consumul ca doar nu te doare burta

la mine .. ultimul la oras 14.7

 

si uite de ce n-am inteles:

citat:

Nota: Imaginea atasata nu este trucata, cu contoarul resetat, plinul facut pe jumatate, etc. What you see is what you get.

 

am crezut ca erai la jumate... dar daca era plin.. am inteles (30/120)*100=25

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

In linia generala a intrebarii lui Tommy despre folosirea benzinei cu CO superioara (98): :)

 

Daca as utiliza pe modelul meu de Cielo din dec 99 cu motor sohc, non euro benzina cu CO 100 de la OMV ar ajuta la cresterea performantelor mai mult decat folosirea actuala a benzinei cu CO 95 fpb de la Mol?

Mentionez faptul ca folosirea benzinei de la Mol conduce la performante bune, precum o vit maxima de 180-185 kph ( pe ceas) si la un consum de 5 extra si 11 urban

:lavolan:

Share this post


Link to post

pai a fost careva si poate sa spuna ceva rezultate de sa .. :banana:

Share this post


Link to post

in privinta consumului instalatie GPL montata cum 1000KM (cica tre sa merg la revizie....) bun in perioada asta am avut o prbl. la instalatie si aceea ca nu se oprea la siguranta de 80% sau cat o fi ea...in sf am fost schibat plutitorul si toata jucaria aia care sta in rezervorul de gaz...ca sa il schimbe trebyuia sa fie gol,zis si facut dar nu mai aveam bani sa ii fac plinul si am pus 7,88litrii ...masina sa oprit dupa fix 49km 16% iar in afara bucurestiului nu scade sub 9%...spuneti-mi daca stiti unde sa ma duk sa o reglez klumea pt. ca daca nu ii dau foc. multumesc

Share this post


Link to post

Nu e concludent consumul la 7.88 litri. Sigur a ramas un pic de gaz in rezervor, chiar daca s-a oprit, si ai montat-o prea de curand, trebuie sa se mai "lase". Dupa ce treci de 1000 fa un consum cu macar 30 de litri. Oricum , consumul ar trebui sa fie cam cu 15% mai mare decat pe benzina.

Share this post


Link to post

Citesc cu interes ce se scrie pe acest forum si am gasit multe lucruri interesante si utile.

La subiect: consum mediu pe 830km 8.55litri, din care jumatate afara si jumatate in Buc mers 4-5km de 3ori/zi adica cam tot timpul cu motorul rece. In afara orasului am mers cu 90-110km/h si in localitati cu 50-60km/h. Masina este un cielo sohc din 96 cu aproape 140k km. Eu consider consumul decent... :lavolan:

Share this post


Link to post
Nu dauneaza dar e un motor cu raport de compresie mica si facut pentru benzina de 91-92.Deci este exact ce ai trebuie cea de 95.

Ovi_jer : Ce inseamna compresie mica ??? La motoarele facute expres sa functioneze pe benzina de 98 care e rata de compresie?

Ultima data cand am fost la service mi-o masurat compresia in toti cilindrii [CIELO GLE/AC, '96 (55kw,8 valve, <90kkm)] - motorul era cald si au masurat 14 atm in fiecare.

Mie compresia asta mi se pare destul de mare. ...bine nu se compara cu compresia de la disel-e dar oricum e mare pentru o masina pe benzina.

Share this post


Link to post

A se citi raport de compresie, x:1 si nu atm. Benzina de CO98 este obligatorie pentru rapoarte mai mari de 10,5-11:1 sau oricand apare fenomenul de autoaprindere.

Share this post


Link to post

hmmm pai eu spun ce au zis aia la service. Toate bujiile au fost scoase. Mi-au infiletat pe rand in locul bujiilor un aparat cu care masurau compresia. Arata ca un manometru cu autoblocare si era gradat in bari si atmosfere. Am dat la automat. Aparatul indica 14 asta e sigur. Si la fel de sigur este ca pe toti 4 cilindrii am avut aceeasi citire.

In cazul asta totusi care imi este rata de compresie ... ? ca eu as interpreta 14:1

:o ... e suspecta citirea asta?

Share this post


Link to post

Si mie cand am avut problema cu avansul negativ mi-au spus la service ca daca voi folosii benzen de 98 as face un bine motorului avand in vedere un raport de compresie de 19:1 cel putin asa am inteles :mda: .

Edited by Alezz

Share this post


Link to post

Cu cat benzina e mai scazuta in CO cu atit ai avansul mai negativ.Dupa un reset pe care ti l-au facut a venit la setarila de baza dar dupa cate pedale 100% de acceleratie si benzina proasta tot la negativ revine :D

 

P.S E valabil numai la cielo euro3.

Share this post


Link to post

S-o ia draq ca in ultima vreme schimb la 4000rpm si nici macar nu mai chitaie X( .

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...