Jump to content
Sign in to follow this  
tolin

OTTO versus DIESEL

Recommended Posts

Si cele de pe pejo sunt de fapt facute in parteneriat cu nemtii! D'aia sunt mai rasarite si au ajuns sa echipeze si Forduri!

Share this post


Link to post

Si daca dieselul de 1.4 se misca bine de ce nu as vrea 1.6?

Share this post


Link to post

Pai motivele ar putea fi 2: in primul rand pretul mai mare pentru 1.6, care nu stiu daca este justificat prin performante, iar in al doilea rand faptul ca s-ar putea (nu stiu, aici doar presupun) ca modelul de 1.6 sa beneficieze de o cutie de viteze ceva mai "lunga", care ar genera o economie de combustibil in detrimentul unui feeling (ma rog, in masura in care se poate vorbi de feeling la un astfel de motor :D ). Parerea mea este ca ar fi bine sa faci un drive test, macar cu modelul de 1.6. Pe cel de 1.4 ti-l pun eu la dispozitie cu placere si daca vrei iti arat si ce poate, macar in primele 3 trepte :) . Ideale ar fi si niste serpentine, unde masinuta asta se comporta chiar bine, dar cred ca nu vom putea gasi asa ceva prin Bucuresti, iar pana la Paraul Rece sau pana la Cheia nu merg :D .

 

P.S. deschide si tu un topic separat, ca de vreo 5 posturi incoace suntem cam off-topic.

Share this post


Link to post

Thx pentru pareri. O sa deschid la momentul oportun.

Share this post


Link to post

@Ovijer& Madmax si cam cit consuma un Turbo din asta OTTO ? Lasati consumurile din reviste, va zic eu vreo 18% urban la Octavia 4x4 si 15% la Golf 4 si Octavia 1 deci aberant de mult . Pai pentru 30% performante in plus sa-mi consume dublu in oras nu prea ma pasioneaza. Ma rog pentru unu cu GPL pe masina e simplu de vorbit dar cind nu ai GPL este mai greu .

 

Oricum e jenant sa ai masina de 200CP si sa mergi cu butelia dupa tine :) )

Edited by BogdanG

Share this post


Link to post

Daca tot vorbim de chestii jenante, eu zic ca e mai jenant sa scoti un fum negru cand accelerezi.

Share this post


Link to post

gepelul e pana in 100kw. Dieselul poate mai mult... :D

Share this post


Link to post

Gama subaru si saab au peste 100kw toate si sunt pe gpl de noi, nu inginerite in fata blocului ;)

 

http://www.cfbp.fr/?p_idref=854

 

Eu am vrut sa iau un fiat coupe turbo 220CP pe gpl... si acum imi dau palme ca l-am ratat :( avea binisor peste 100kw...

Share this post


Link to post

Ba si "jepeleul" poate mai mult. Exista instalatii cu electronica stag 300 care stiu sa gestioneze si 2-3 vaporizatoare. Exista si Hummer cu GPL ;)

Dar asta-i alta gasca-n alta traista, ca suntem cam in barci cu diesel vs benzinar in ultimele 3-4 pagini :) )

Share this post


Link to post

Ok si daca am JePeLe si vreau sa merg in Germania ? Unde alimentez ?

Share this post


Link to post

Adevarat. N-au aia butoaie cu motorina de autobuz. :) ))

Share this post


Link to post

In Romania... Ungaria... Austria nu... si Germania ;) Gasesti adrese exacte aici ;)

http://www.gas-tankstellen.info/menu.php?language=en_US

Diseara pun si un fisier cu cateva zeci de statii cu GPL in Germania pentru Autoroute si Mappoint ;) Din pacate am uitat de unde l-am luat ca sa pun linkul.

 

@Mircea

Exista si GPL fara vaporizator deloc ;)

http://www.lpg.be/lpi-2.htm

Edited by mr_

Share this post


Link to post
@Ovijer& Madmax si cam cit consuma un Turbo din asta OTTO ? Lasati consumurile din reviste, va zic eu vreo 18% urban la Octavia 4x4 si 15% la Golf 4 si Octavia 1 deci aberant de mult . Pai pentru 30% performante in plus sa-mi consume dublu in oras nu prea ma pasioneaza. Ma rog pentru unu cu GPL pe masina e simplu de vorbit dar cind nu ai GPL este mai greu .

 

Oricum e jenant sa ai masina de 200CP si sa mergi cu butelia dupa tine :) )

 

Deaia mergi tu 40km/h in treapta 4 si cureti turbina lunar?Pentru cei ca tine mesajul Limp Mode este deja salut in trafic :) )

Jenant este sa mirosi a motorina si sa fi injurat in trafic de ceilalti participanti la trafic pentru incurcarea traficului si aerului irespirabil din urma ta.

 

gepelul e pana in 100kw. Dieselul poate mai mult... :D

 

150Kw pentru motor in linie cu un singur vaporizator si 300kw pentru pentru motoare in V cu 2 vaporizatoare.

Share this post


Link to post

@OviJer macar dupa mine nu miroase ca in bucatarie si sincer mi-e jena sa merg cu o masina care miroase ca o masina de gatit . Oricum pentru un om care merge 5000km/an cum esti tu nici nu trebuia GPL dar ma rog, probabil era trendy :) )

 

Si cam cit costa o instalatie din asta pentru 150kw ????

Share this post


Link to post

1800 lei costa o instalatie secventiala euro 4.

Esti controlor de trafic?Fac vreo 15k pe an si in forta maxima depasind la tractoare :) )

Din 2009 eu o sa platesc impozit la euro 2 cu gpl 100 euro si tu la euro 4 diesel o sa platesti 500 euro.

Bine ati venit in lumea impozitelor :D

Share this post


Link to post

Tot nu m-ai convins din pacate .

Oricum topicul era Otto vs Diesel si cum apare dieselul in avantaj cum o dati in GPL-uri, eu zic sa redenumiti in Otto/Otto GPL vs Diesel/ Biodiesel, Hybrid etc ca se pare ca benzinarele sunt cele mai bune/tari si nu suporta comparatie .

Share this post


Link to post

Nici nu incearca cineva.Acest subiect nu este de pregatire,instruire sau de schimbat convingeri politice.

Discutii tehnice sau mai putin tehnice.

Share this post


Link to post

Bre, pe mine m-au invatat parintii sa fac cafeaua pe aragaz, nu sa merg zilnic, pe gaz, sa beau cafeaua la o benzinarie.

Share this post


Link to post

Eu am invatat la scoala sa repar-intretin masina si sa merg cu ea :) nu sa o laud si sa o tarai in trafic ca pe bicicleta .

De altfel trebuie mentionat ca mai mult de jumatate din cei care prefera dieselul pe autoturisme mici o fac pentru ca nu stiu sa conduca un motor pe benzina !

Share this post


Link to post

Si cand ramai fara bani de carburant? Ca...deh, benzina scumpa, consumul mare...ce faci? O dai pe gaz? :D

Share this post


Link to post

Stati putin, miroase evacuarea de la un motor cu GPL doar daca nu e reglata bine instalatia sau masina nu mai are catalizatoare (sau sunt varza). La mine nu miroase a nimic!

 

@Brainiac: pe gaz/benzina pe ce vrei tu pana la 150 am un km in fata ta :P

Share this post


Link to post

Tu stii ce meserie are domnu'? Cum ar putea ramane fara job?

Share this post


Link to post
@Brainiac: pe gaz/benzina pe ce vrei tu pana la 150 am un km in fata ta :P

 

Evident. Numai ca dupa aia te opresti, faci plinul, iar ma lasi cu un km in spate, iar opresti, iar faci plinul, samd. Si cand ajungem la destinatie (in acelasi timp :D ) iti dai seama ca pe tine drumul te-a costat dublu.

 

@alx da, stiu ca nu are cum sa ramana fara job :D .

Share this post


Link to post

Chiar daca facem un topic Benzina vs GPL vs Diesel vs Biodiesel vs Hibride tot acolo ajungem ;)

 

- O prius costa cat doua corolle pe benzina la aceleasi performante. E departe de a fi o alegere economica. N-are decat sa mearga george clooney cu ea :D

 

- Biodieselul (in europa cel putin) e deocamdata o fantezie a unor gargaragii din parlamente si nu o posibilitate reala. Deocadata ca sa faci un litru de biodiesel consumi mai multa energie decat obtii arzandu-l iar €uropa nu are nici o zecime din suprafata necesara cultivarii "motorinei".

 

- Bioetanolul ar putea fi o optiune viabila abia dupa ce se reuseste transformarea eficienta a celulozei in alcool (se lucreaza la asta). Atata timp cat alcoolul se obtine doar din zahar iar e o optiune nerealizabila pentru Europa.

 

-Hidrogenul se obtine inca greu; scump si nu exista retea de distributie. (iar americanii poluanti care duc razboaie pentru petrol sunt mai avansati decat europenii cei pasnici si ecologisti in domeniul asta)

 

-Electricitatea e cam scumpa si nu avem retele electrice capabile sa "umple rezervoarele" masinilor nicaieri in lume.

 

Raman (pentru moment; poate in viitor se va schimba ceva) aceeasi cai de bataie... benzina, diesel si GPL...

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...