Jump to content
Sign in to follow this  
aztec

Harti Romania

Recommended Posts

Da, am confundat, la Selgros gasesti cu 10 milioane FARA TVA, softul GPS ROMANIA. Nu stiu site-ul...

Share this post


Link to post

Am instalat Microsoft AutoRoute 2005 si cum ma asteptam este facuta pentru "vest".Pentru Romania nu am reusit sa fac rute.Se poate introduce pret de carburant, viteza,opriri, are puncte de interes(si multe altele).Din pacate toate acestea doar pentru Europa.

post-1228-1121888330_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Revin si zic: AND Europe 2005 pentru cine vrea Romania. Cei care l-au primit deja pot confirma!

Share this post


Link to post

Da.. AND 2005 europe...

nu e tot atat de evoluat ca si grafica dar contine romania destul de detaliat si nu necesita multe resurse

routeplanerul de la ms a renuntat la est de prin 2003. editia din 2002 avea romania

la fel si route66

Edited by aztec

Share this post


Link to post

Bine bine si de unde pot "lua" si eu AND 2005? Mai aztec nu-l ai tu oare?

Share this post


Link to post

Exista un atlas , nou tiparit, dar cartat mai de mult de catre Editura Militara.

Costa cam 400.000 lei (anul trecut) si se gaseste la Universitate in Pasaj. Este cea mai completa si exacta harta a Ro. din cate am vazut. Eu am editiile din 1981 dar si cea noua si sunt foarte bune.

Oricum este mai comod sa ai o harta tiparita decat niste cd-uri in masina , nu ?

Si inca ceva: NU cumparati hartile acelea rosii (copertile) pe care scrie AmcoPress ca sut aberante. NU conteaza ca pierdeti 100.000 dar puteti sa va puneti in pericol din cauza erorilor din ele.

Share this post


Link to post

Microsoft Autoroute 2000 are si Romania... are de la anglia pana la kazahstan, biolorusia, ucraina si parca si o parte din rusia. 2004 si 2005 au pana in Ungaria cred.

Valabil si pentru route 66. Versiunea mai veche, de 30MB, rudimentara, are si romania, cea noua nu... b-(

 

Dintre siteuri, unul bunisor pentru europa e mappy.com. Are avantajul ca da si preturile pentru autostrazi, eventualele santiere in lucru si radarele fixe.

 

Altul acceptabil e

http://www.viamichelin.com/viamichelin/fra...r/ItiWGHomePage

E la fel de detaliat, insa datorita itinerariului dat m-am invartit in cerc cam 100km in slovenia :) daca printam si harta intelept mai eram... :)

Share this post


Link to post

Unde gasesc si eu acest program.

O sa plec in concediu in grecia si am nevoie de program.

Multumesc anticipat.

Share this post


Link to post

kazaa, de ce++, e-donkey, e-mule, camine studentesti, etc :>

Share this post


Link to post

Am vazut ca a fost lansat(de ceva timp) RO.A.D. 2005-atlasul digital al Romaniei cica.

Share this post


Link to post

nu ma mai incred in hartile cumparate de la benzinarii. Anul trecut de la Lepsa la tg. Secuiesc am facut 4 ore pentru 35 de minute. Un drum in care cred ca si unui Off-road pur i-ar fi pus probleme. La un moment dat am intalnit o vulpe pe mijlocul drumului si se uita blocata la chestia din fata ei. Cred ca nu mai vazuse masina ever. Pe harta mea acea poteca era un maretz drum national.

Share this post


Link to post

Va supun atentiei acest topic de pe softpedia:

http://forum.softpedia.com/index.php?showtopic=55508&st=0

 

Este un nene acolo care face o treaba foarte promitatoare. Poate intrati in vorba cu el, cei care aveti GPS si interes mai crescut in acest domeniu, si obtineti mai mult decat a oferit el spre vizionare publicului de pe acel forum.

Oricum, laudabil efortul celor care digitizeaza Romania !

Share this post


Link to post

a folosit cineva AND Route 005 Europe impreuna cu un GPS? microsoft autoroute prezinta niste deviatii mult peste masura bunului simt.

Share this post


Link to post

din pacate nu am posibitatea, pt ca cere o parola ce se obtine cu ceva bani, ...m-ar fi interesat si pe mine varianta, ca am AND 2005 dar nu pot sa-l folosesc cu gps.. plus ca mi-a murit si hdd-ul de la notebook...

cu ms autoroute 2003(varianta cu romania, am vazut si eu abaterile majore..mai ales ca drumurile sant vectorizate .. prost... vectori lungi rau...

mai erea si varianta route 66, dar nu vrea notebook-ul sa o ruleze.. too slow

Share this post


Link to post

MS autoroute 2003 pana la ce nivel de detaliu are Romania? Versiunea 2000 nu are detaliile din orase, iar 2004 nu are nimic :(

Edited by mr_

Share this post


Link to post

www.bucuresti.com.ro , super pentru Bucuresti.

Share this post


Link to post

Am testat si eu o serie de programe de navigatie...m-ar fi interesat ceva sa pot folosi un laptop si GPS:

Microsoft Autoroute 2000+AND route 2000(sonymap) bunicele pentru exteriorul orasului, dar nu stiu de gps.

microsoft autoroute 2003, 2006 si route 66 europa prof 2005 - cica europa se termina in austria, Romania nu are sosele :mda:

IGO Romania...merge numai pe windows mobile...nu am reusit sa configurez un emulator de windows mobile;

AND route 2005 nu am incercat, cica ar fi cel mai bun, dar daca vrei sa folosesti cu GPS...coasta vreo 15 sau 20€ activarea...AND route 2006 ar fi si mai bun...nici nu cred ca ar costa GPS...dar nu l-am gasit inca.

Cel mai bun care l-am gasit pana acum(de fapt si singurul rezonabil) e route66 eastern europe 2003...are si pentru GPS si are si Romania la detalii decente.

Aveti sugestii? ceva mai bun decat route66 eastern europe?

Share this post


Link to post

Da. Se poate emula win Mobile pe winXp si i-go 2006 merge perfect.

Share this post


Link to post

M-ar interesa si pe mine asta , ne ajuti?Multumim :)

Edited by sorinrec

Share this post


Link to post

@sorinrec: Zi cu ce te pot ajuta in privinta IGo 2006? Eu am reusit sa mapez in emulator si GPS pe BlueTooth si GPS pe serial. Intreaba si iti voi raspunde!

Share this post


Link to post

Deci e simplu :) ) nu stiu mai nimic.Stiu ca vreau sa iau un PAD dar e prea scump , la banii aia mai pun ceva si iau un laptop.De aceia as vrea sa aflu cum se procedeaza si daca ai reusit cum?Si binenteles cu ce antena GPS? De unde ai luato?

Share this post


Link to post

@sorinrec: Intai da jos de pe net emulatorul de PDA. Il gasesti pe site-ul microsoft si este gratuit. Dupa ce te familiarizezi cu el si ai vazut cu ce sa mananca instaleaza IGO-ul. Cand te blochezi undeva intreaba si iti voi raspunde.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...