Jump to content
Sign in to follow this  
VAXXi

Muzica pe Cielo/Espero/Leganza/Nubira

Recommended Posts

Segment mai slab sa inteleg ? la Clarion frecventele date de producator sunt mai bune decat la Alpine drept pentru care sunt asa nehotarat si sa inteleg ca Magnaturile nu sunt o solutie de cumparat , oricum bugetul pentru aceste 5 marci este cam la fel. astept si alte pareri va rog

Share this post


Link to post

Eu dintre astea 5 as recomanda... niste Hertz, Infinity (seria Reference) sau DLS :D

Si nu te lua dupa frecvente - asculta-le pe toate (eventual trage cablaraia si testeaza boxele la fata locului) - ai fi uimit sa vezi ce diferente de sunet poti regasi la boxe cu specificatii identice.

Share this post


Link to post

la DLS modelul 224 si 226 iar la Infinity REF 4012i si 6012i , care ar fi mai potrivite ? chestia este ca nu am unde face proba sa vad cum se aud, le cumpar On-line, de aceea doresc cat mai multe informatii.

La cele 2 de mai sus frecventele de joase sunt cam ridicate, nu pot face probleme de auditie la un bas mai puternic avand in vedere ca nu il pot reda ?

 

Are cineva difuri Alpine fata sau spate, imi poate spune ceva despre cum se aud ?

Edited by basti77

Share this post


Link to post

Hello!

Mi-am luat de cateva luni un radioCD (cu mp3) Panasonic si boxele standard ale masinii au rezistat "eroic" pana acum cateva zile cand boxa dreapta-spate si-a dat duhul (caraie ca toti dracii). M-am gandit ca a venit momentul sa schimb si speaker-ele, si vreau sa incep cu cele de pe spate...acum, m-am oprit la niste JBL-uri . Par super ok, nu stiu daca a mai avut cineva experienta cu ele, dar personal mie imi plac...vroiam sa mai vad si alte opinii, sunt ok, se potrivesc (din cate stiu sut exact marimea celor care se afla acum pe spate)? Cum vi se par?

Edited by DjDuncan

Share this post


Link to post

Am eu de astea. Au bas din parti. Peste poate sa confirme. Ce-i drept se aud mai bine decat alea originale.

Share this post


Link to post
Am eu de astea. Au bas din parti. Peste poate sa confirme. Ce-i drept se aud mai bine decat alea originale.

 

Pai la banii astia parca ar trebui totusi sa se auda mult mai bine decat cele originale...si vreau si niste bas, ca nu-mi pun subwoofer; ce altceva as putea sa iau care sa "scoata" si niste bas?

Share this post


Link to post

Dj, eu am pus in sfarsit pe spate Alpine de 16 cm sunt in Carrefour cu inalte reglabile si in fata Pioneer pe 2 cai 10 cm tot din Carrefour din acelea portocalii si sunt super multumit, la Alpine dintre toate care erau pe panoul de prezentare acestea se auzeau cel mai bine, si dau bas super frumos.

Edited by basti77

Share this post


Link to post
Dj, eu am pus in sfarsit pe spate Alpine de 16 cm sunt in Carrefour cu inalte reglabile si in fata Pioneer pe 2 cai 10 cm tot din Carrefour din acelea portocalii si sunt super multumit, la Alpine dintre toate care erau pe panoul de prezentare acestea se auzeau cel mai bine, si dau bas super frumos.

 

Super, mersi mult de info, o sa ajung zilele astea ca sa le testez. :) >-

Share this post


Link to post

si s-au potrivit perfect in locul celorlalte fara modificari? care e firul de plus la difuzoare?

Share this post


Link to post

EXE s-au potrivit la cele pe fata se rup 2 urechi iar la cepe pe spate vin foarte bine.

Firul de plus la difuzoare este o intreaga problema, fabrica nu tine cont de o culoare anume eu cred ca le schimba si la deruta, am avut surpriza sa difere nuantele fata de cele scrise pe casul original, cel mai bine este sa montezi difurile iar daca ai schimbat si casul sau vrei sa-l schimbi cel mai bine este sa suni firele sau pui o baterie de 1,5 V iar cand membrana difuzorului se duce in sus inseamna ca acela este + unde este la baterie.

Share this post


Link to post

Basti, cat ai dat tu pe Alpine-urile alea de 16? Ca am trecut aseara prn Cora si avea asa ceva, la 6 milioane !!! Asta e pretul ?

Share this post


Link to post

Ok, mersi mult Basti. :thumbl:

Share this post


Link to post
Eu dintre astea 5 as recomanda... niste Hertz, Infinity (seria Reference) sau DLS :D

Si nu te lua dupa frecvente - asculta-le pe toate (eventual trage cablaraia si testeaza boxele la fata locului) - ai fi uimit sa vezi ce diferente de sunet poti regasi la boxe cu specificatii identice.

Si dintre toate astea tot Hertz energy suna mai bine sau daca te tine bugetul mergi pe Hertz HiEnergy ...sau mai departe si ajungi sa ai o masina ieftina comparativ cu muzica din ea :D

Concluzia mea este unu cine vrea muzica sa-l streseze pe Peste ca el stie ce inseamna muzica ...si el este si un fel de "Discount card" adica il iei cu tine si sa vezi cum sare lumea cu preturi bune :D

Multumesc incaodata pe aceasta cale domnului PesteImputit care are centrura neagra si 10 dani la capitolul muzica in masina .

PS> poate il bati pe Fuscobal' anu' asta :D

Share this post


Link to post

sal, am un cielo din 96, model corea. Intrebarile mele sunt simple si vreau raspunsuri simple va rog :

 

1) ce dimensiuni maxime de dif se pot folosi in spate/ fata FARA a mai taia nimic din caroserie

2) ce boxe recomandati ( ca si firma ) pentru spate - preferabil sa suporte intre 40 si 80 W reali - cu basul la maxim//////// neaparat le vreau gasibile in magazine, ceva de genul mers/luat/pus=> OK ( mentionez ca stau in Bucuresti )

//// sa zicem ca as putea da intre 2 si 4 mil pe pereche ( mai mult nu pot acum ca urla nevasta-mea :P ) (iar daca ceea ce vreau eu e de fapt mai scump, cat cat ? )

3) cum draq se ajunge la dif din fata, vreau sa le pun niste filtre de basi ( sa le scoata basii )

4) petnru spate recomandati 2 cai sau 3 cai ?

Edited by SAG

Share this post


Link to post

S-a discutat in continuu despre boxe auto pe acest topic. Am impresia ca unii dintre voi in loc sa citeasca mai degraba scriu.

 

Apropo: Hertz-urile mele ECX de pe fata mi-au infundat urechea! De atunci am mai scos bass-ul din HU.

 

Pentru un Cielo recomnd cu caldura o serie de 4 hertz: 2x ECX de 10 cm + 2x ECX de 16cm. Cu precizarea ca sunt de culoare portocalie si atrag atentia pe spate.

 

@SAG: la boxele din fata se ajunge pur si simplu tragand cu o surubelnita de grilajul care le acopera!

Share this post


Link to post

Daca esti bun, de unde le-ai luat si cat au costat?

Si ce putere au cele de 16?

Share this post


Link to post

S-a discutat in continuu despre boxe auto pe acest topic. .. samd..

n-am lasat tot s anu umplu paginile, ai dreptate, am citit, numai ca sunt multe pagini si mi-a lua tjuamtate de zi, inca sunt la munca si mai fac si ceva treaba, scuze. Multumesc pentru sfat, cred ca am sa il urmez, ramane intrebarea, de unde ??? - magazin ceva ?

Share this post


Link to post

@panzer ceva magazine pentru Hertz ? sau o pagina de net pentru cumparaturi on-line ? te rog

Share this post


Link to post

Am tot auzit pe topic despre pesteimputit ca este maestru :osanale: in "ale muzicii" si ma gandesc poate are amabilitatea sa ma ajute cu o mica problema!

Domnu pesteimputit am pe logan un HU panasonic 4x50w, pe fata am blaupunkt originale pe spate am JBL GTO936 ovale pe 3 cai 300w rms si am cumparat o statie SONY XPLODE( http://www.sony.ro/view/ShowProduct.action...=ICA+Amplifiers ) si am o intrebare : ce subwoofer merge uns pe statia asta(preferabil din gama JBL sau o alta varianta), daca merge unul mai mare sau doua fara incinta mai mici?? Si inca ceva, ce kit de cabluri ar fi indicat?

 

Multumesc anticipat!

Share this post


Link to post
@panzer ceva magazine pentru Hertz ? sau o pagina de net pentru cumparaturi on-line ? te rog

Tottal-Motto, Bucuresti. Daca vrei telefonul lor, contacteaza-ma pe privat.

Share this post


Link to post

ca sa fie clar si facil pentru toata lumea : petnru Hertz si nu numai http://www.tottal.ro/contact%20us.html - nu le fac reclama sau ceva, eu unul sper sa gasesc timpul sa ajung pana la ei ( munca asta ).

Share this post


Link to post

Tottal Motto intr-adevar.

 

Pe spate am ales sa nu pun Hertz din motive de THEFT-Control. Am o pereche VDO SPS pe spate aparent banale.

 

ECX 100 ~ 2 mil cu montaj inclus! Intra un pic mai greu ca au tweeter-ul foarte mare.

ECX 165 ~ 2.7 milioane acum cateva luni.

 

Detalii pe site-ul producatorului

Share this post


Link to post

 

Pe spate am ales sa nu pun Hertz din motive de THEFT-Control.

 

 

pai daca pui Hertz de 16.5 cm nu mai intra si masca care este standard la Cielo pest ele ???

Ca tocmai ca sa nu atraga atentia as vrea sa folosesc aceeasi masca, desi totul e relativ, ca intru pe strada si rup geamurile in 12 nu mai conteaza ce masca ai pe ele, oamenii afla, vorba se duce, mai ales ca intotdeauna gasesti niste semintari care o ard pe la scara blocului de pomana.

Sau eventual nu se poate aplica o masca din comert, eventual cu grila fff deasa sa nu se prea vada prin ea ??, chair daca ar fi cu cativa cm mai mare prinsa cu autofilentante in haion ??

Share this post


Link to post
ca sa fie clar si facil pentru toata lumea : petnru Hertz si nu numai http://www.tottal.ro/contact%20us.html - nu le fac reclama sau ceva, eu unul sper sa gasesc timpul sa ajung pana la ei ( munca asta ).

 

Pacat ca nu au si o lista de preturi pe site.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...