Jump to content
Sign in to follow this  
dan_m

Buzunare Usi Fata Matiz/tico

Recommended Posts

... gauri se dau foarte lejer cu surubul in cartonul ala de fata de usa.  ...

Cu conditia sa nu nimeresti in tabla! :>

Share this post


Link to post

Buzunarele pe care le-am luat eu de la dl. Nicu Barbu mi s-au parut a fi identice. Oricum a trebuit sa bag cate 4 gauri pt fiecare, pt ca fetele de la Tico SL nu erau gaurite asa cum stiam eu. Oricum buzunarele arata bine si sunt super OK.

Share this post


Link to post

well - eu sunt chitibusar -daca e de stanga nu pun pe dreapta

Share this post


Link to post

atunci mult succes in cautarile tale. in general tico sx se livreaza cu buzunar doar pe stanga. ca atare si ca piese s-au produs mai multe de stanga decat de dreapta. presupun ca se vor gasi cu greu buzunare dreapta, mai ales dat fiind faptul ca cel de stanga se potriveste pe usa din dreapta cu modificari MINIME... doar dai niste gauri in alte parti.

 

 

@NFS... care e treaba cu tabla ? Tu bagi un holzsurub din interior deci nu ramane nimic la interior. Corpul surubului intra in buzunar iar maciulia se aduce la nivel in carton. Tot buzunarul se tine in cartonul ala deci nu inteleg la ce tabla te referi.

Share this post


Link to post

Remix > Ok, inseamna ca n-am fost eu prea in tema, nu stiam exact cum se monteaza!

Inteleg ca se da fata (cartonul) de la usa jos si apoi pe acolo prinzi buzunarul.

 

Eu am crezut ca se prinde cumva fara sa mai dai cartonul jos. Din exteriorul usii (interiorul masinii). Sorry. Am confundat interiorul usii cu interiorul masinii.

Share this post


Link to post

Da, exact, se da fata de usa jos. La a mea erau deja date gaurile dar se potriveau doar doua, alea din colturile de sus. Alea de pe partea de jos mai pe la mijloc erau un pic defazate. Asa ca am facut un semn unde ar trebui sa vina si am inceput sa insurubam pana am iesit pe partea ailalta. Este o operatiune de maximum 10 minute. Eu am facut-o cu Soran pentru ca nu mai desfacusem usa de Tico si mi-era frica sa nu stric ceva p-acolo. Si bine am facut ca am apelat la el pentru ca manerul de la macara este prins cu o clema care este greu de dat jos. Soran are o "scula speciala" pentru asa ceva, o sarma foarte bine profilata. Daca ai dat jos clema aia restul e floare la ureche.

Share this post


Link to post

Salutare,

 

vreu sa-mi iau/montez si eu un buzunar de Matiz din ala subtirel (doar pe stanga) si am inteles din topicul asta ca trebuie sa dau fatza usii jos. Presupun ca suruburile le insurubez dinspre interiorul usii spre exterior si in felul asta prinde si buzunarul.

Dar nu am inteles daca buzunarul vine si cu suruburi sau trebuie sa cumpar separat (cate ? 4 ? de ce tip ?) .

 

Tx,

V.

Share this post


Link to post

Eu mi-am montat asa ceva, cum spui tu - suruburi dinspre interior spre exteriorul fetei usii.

Buzunarul nu vine cu suruburi, asa ca trebuie sa iti faci rost de ele.

Eu aveam o punga cu suruburi din dezmembrari de calculatoare, CD-ROM-uri si alte aparate electrice -

am cautat in ea pana am gasit ceva sa se potriveasca prin incercari repetate.

Nu stiu ce tip de suruburi ai nevoie, dar iti recomand sa pui suruburi cu pas mare, pentru ca le infigi in plasticul buzunarului.

Mai recomand sa pui si cate o saiba la fiecare surub ca sa tina bine fata usii, caci este facuta din placaj si

risti sa se largeasca gaura surubului in timp.

 

Totodata ca sa dai gauri in fata usii iti recomand sa iti faci un sablon al buzunarului usii

dintr-o bucata de hartie/carton pe care sa dai semne in dreptul gaurilor.

 

Mi-am pus si boxe in usa si a trebuit sa asez cu grija sablonul buzunarului ca sa las loc pentru ele.

post-7400-1200041144_thumb.png

Edited by siru

Share this post


Link to post

Eu am cautat buzunarele de tico/matiz si pe la vreo 2 magazine cu piese de daewoo, dar ei zic ca nici nu au auzit de asa ceva. Nu am gasit nici macar de cielo din spate sa incerc. Pana la urma s-or potrivi?

Share this post


Link to post

La magazinele cu piese de origine Daewoo poti sa dai codul Daewoo pentru piesa pe care o cauti si sa ii rogi sa faca

comanda, daca nu au pe stoc.

Catalogul de piese Daewoo il gasesti la http://www.autoware.ro/

 

Buzunarul de Matiz (fabricat doar pe partea stanga fata) este prezentat aici:

http://www.autoware.ro/catalog.php?car_id=...%20(descompusa)

(sau la: http://www.autoware.ro/catalog.php?car_id=...%20(descompusa) )

si are codul: 96323785

 

Ia te uita aici sa vezi cum se pot pune buzunare de Cielo pe Matiz:

http://www.gmclub.ro/forum/index.php?showt...20&start=20

Buzunar usa Cielo:

http://www.autoware.ro/catalog.php?car_id=...usa%20fata%20ii

Edited by siru

Share this post


Link to post

salutare la toata lumea, asa cum e normal ca orice forumist "incepator" sa-mi fac introducerea... tre sa recunosc ca citesc topicurile astea de ceva vreme (sunt foarte utile) dar nu am "raspuns" la ele, nu aveam nici macar cont... acum am :) O intrebare am legat de subiectul topicului, daca si-a luat cineva buzunare de tico de curand, de unde ? cat ? cum ? va multumesc anticipat...

Share this post


Link to post

Raspunsul este in mesajul meu anterior, pe care il dezvolt aici:

- mi-am luat buzunar de Tico de la un magazin de piese Daewoo din Pitesti.

Am facut comanda si mi-au adus in 2 zile.

Am patit si eu faza sa mi se spuna de catre vanzator ca nu a auzit de asa ceva, dar i-am dat codul de produs si s-a descurcat.

Unele magazine au catalogul de piese Daewoo tiparit si poti sa cauti acolo piesa.

 

Gasesti informatii (cod produs) despre acest buzunar aici:

 

http://www.autoware.ro/catalog.php?car_id=...ou%20usa%20fata

 

piesa numarul 11.

Edited by siru

Share this post


Link to post

siru de la care magazin? cel de pe dumbravei sau de la melania?mc

Share this post


Link to post

Am gasit pe Dumbravei (casa cu garaj la subsol de pe coltul intersectiei cu Dumbravei).

Au adus acolo de curand si paravanturi Matiz ce se prind in culisa usii (nu cu adeziv) la circa 70 RON.

Alt magazin e pe str. Teilor, nr. 7 (in apropiere de Panoramic),

altul vizavi de Service IATSA Stefanesti.

Share this post


Link to post

si eu am cautat buzunar de matiz dar nu am gasit pe nicaieri. ba chiar am comandat de vreo luna la radacini (cel de langa hotel ibis) si nu au adus pana acum. stie cineva unde mai pot gasi asa ceva?

Share this post


Link to post

eu am luat buzunar ptr usa tico de la un magazin de piese dw pe o straduta care da din sos.viilor in calea serban voda ,e o stradutza unde fac multi stanga peste linia de tranvai dupa sos. viilor :) ,uitativa pe harta interactiva dupa net.e o farmacie langa,si e si parcare pe strada aia ,e 10 ron buzunaru,acuma am pe ambele usi fata,in curand o sa pun si in spate ca se potrivesc de minune :) .

Si NU exista la tico buzunar ptr stanga sau drepta, sunt ambele la fel ;)

 

Ps uite si o poza :) .magazinu e foarte dotat eu tot ce vrei.Am gasit acolo pana si capac claxon si mia aratat ambele modele ma pus sa-mi aleg eu ce model imi trebuie.

post-4301-1234198982_thumb.jpg

Edited by CatalinC

Share this post


Link to post

Si eu am pus buzunare de tico pe fata. Vroiam si pe spate, dar din cate imi aduc aminte, in pozitia in care as fi vrut sa le montez erau prea lungi, si o latura se suprapunea pe tabla. M-am gandit atunci sa le tai la mijloc pentru a le face mai scure, urmand sa cosmetizez taietura.

A rezolvat cineva problema in alt mod? A montat careva buzunare intregi? CUm sunt ca functionalitate si cum arata puse mai sus?

Share this post


Link to post

Este vorba de magazinul King... de la Eroii Revolutiei...

Share this post


Link to post

si au acolo de matiz? as vrea de matiz totusi, arata mai bine, chiar daca sunt mai inguste!

Share this post


Link to post

Asa mai king ca-mi scapa numele,suna si intreaba sau da un drum pana acolo,da in general au multe brizbrizuri,pana si semnale portiera deschisa tico sau matiz :) .plafoniere,e un magazin mare si bine dotat .Preturile zic eu cas mai mult decat decente ;)

Da un google la KING CAMPIONE :)

Edited by CatalinC

Share this post


Link to post

Cum sunt semnalele de portiera deschisa ca nu-mi dau seama despre ce e vorba?

Share this post


Link to post

Butonasele alea mici si de jos cand deschizi usa, in partea drepta jos la tico. :) trebuie sa ai dalea la usi cand pui alarma.Acolo sunt cam scumpe zic eu niste amarate de butoane dalea 10 ron bucata.Am inteles ca prin braila sia luat un amic cu 2 lei buc .Vreau sa pun si pe usile spate :D

Share this post


Link to post

am gasit! am luat, am montat! multumesc!

off topic: pentru temporizator de stergatoare stiti daca/ce fel de releu imi trebuie si daca e complicat montajul?

Share this post


Link to post

Dar prin Timisoara stie cineva pe unde as putea gasi buzunare Matiz?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...