Jump to content
Sign in to follow this  
SORAN

Radioamatori

Recommended Posts

Pe bune, mie mi s-a parut arhisuficienta raza de actiune a statiei, chiar nu vreau sa aud discutiile colegilor pe o raza de 40 de km, 15-20 sunt de-ajuns...Unde mai pui ca situatia este foarte dinamica, nu cred ca este relevant sa stii ce se intampla la 40 de km.

Share this post


Link to post

Nu e vorba numai de raza de actiune, puterea iti ofera claritate si selectivitate. De multe ori sunt nevoit sa tin squelch-ul mai strans, ceea ce implica un zgomot de fond mare pe durata convorbirii. Puterea mai mare de emisie iti ofera claritate.

@Satori- alea sunt bune de la 200 w in sus nenea :) Cu 30 w stai o ora sa prajesti un ou :) )

Share this post


Link to post

Asta inseamna ca in doua ore il lasi pe Stefan singur la parinti.

Share this post


Link to post

Aiurea! Daca ar fi asa, n-ar mai vorbi nimeni pe statie...

Share this post


Link to post

Bine v-am gasit si eu, colegii :)

 

Statia, baza si antena !

 

In curand, montaj, poze, impresii, pareri :D

Share this post


Link to post

Asa. Statia vine in suport, pe partea stanga, sub bord, sta bine acolo. Antena e pe portbagaj, cu cablul tras prin pragurile portierelor de pe partea stanga. Microfonul deocamdata in buzunarul portierei, pana ii fixez si lui suportul. Statia e alimentata din fire trase direct de la baterie.

 

Intrebari de incepator :)

 

- am vumetru (indicator) de putere a semnalului receptionat, respectiv a puterii de transmisie; in mers, indicatorul de putere a semnalului receptionat sta la 3/4 din scala (deci semnal foarte bun, cum ar veni), cu unele scaderi pe parcurs; daca dau in stanga de Squelch, aud numai paraziti; daca il dau la dreapta, se face liniste, dar indicatorul de semnal ramane tot in jur de 3/4 din scala. E normal asta ?

 

- indicatorul de nivel al semnalului e influentat de reglajul "RF Gain", ceea ce presupun iarasi ca este normal

 

- cablul de la antena este tras pe langa alte cabluri, prin prag, care merg spre instalatia de gaz si spre instalatia audio; in audio n-am paraziti de nici un fel, nici cand claxonez, nici cand e muzica data tare; s-ar putea ca asta sa aiba vreo influenta asupra semnalului de la antena ?

 

- prin Bucuresti n-am prins decat discutii de radio amatori, pe canalul 1; pe 22 nu se prea vorbeste prin oras, sau cum ?

Share this post


Link to post

Confirm contactul vizual cu colegul @Vaxxi. Este de prisos sa descriu imaginea antenei de 2m pe capota portbagajului. Din pacate nu pot spune nimic despre modulatia si semnalul colegului din cauza lipsei antenei mele( transportul vine la sfarsitul lunii mai).

 

Pentru ceilalti colegi care se cred curentati de antena CB, ii invit sa se curenteze si la masina mea fara statie montata si fara antena.

Edited by Sharpe

Share this post


Link to post

Bun venit in club!

Squelch usurel stanga, raportat la pozitia verticala a semnului de pe buton, sanse de a "prinde" colegi mai de departe, cu parazitii de rigoare. Dreapta, receptie inbunatatita a celor mai de aproape.

Nivelul semnalului este in functie de distanta pana la emitatoarele respective. Daca n-ai nici un coleg p-aproape, n-ai.

Bucuresti, liber in we.

Cablaj; in general, nu.

Drumuri bune!

 

Poate schimbam antenele. A mea are numai 175.

Marti sunt in Ploiesti. Kiding!

Edited by soferucalm

Share this post


Link to post

pana la urma pe ce canal sa hotarat sa stam? eu circul f mult cu masina de la munca si am statie ... de exemplu trec prin ploiesti de 2 -3 ori pe saptamana ar fi mistoo sa ne auzim in fm !

 

Caps blocat pe low !

Edited by tolin

Share this post


Link to post

Greu de pus in practica.

De luni (21) ma intorc la munca. Astept colegii in zona Vestem-Sercaia.

Share this post


Link to post

stiu ca e greu de pus in practica!sa inteleg ca lucrezi la drumuri? sau pe o basculanta ceva de genu :D

nam mai trecut prin zona aia (vestem-sercaia) de nu mai tin minte, :) cred ca am si uitat pe unde se iese din brasov catre zona aia :P :P :) )

 

Clar, tastaura defecta, Caps nefunctional !

Edited by tolin

Share this post


Link to post

Am ratat astazi intalnirea cu admin Vaxxi.

Ca un facut, in timpul unei deplasari pe blv Stefan m-am intersectat cu Espero albastrui de PH dotat cu antena de CB.

Si ghici! El!

Am cautat raspunsul lui pe 30 de canale. Nimic.

Oricum, salutam!

Share this post


Link to post

Pfui, chiar ca mi-ar fi facut placere sa prind un DWCC pe sarma ! din pacate, eram nervos de aglomeratie, si inchisesem statia ca nu mai prindeam nimic de buna vreme.

 

PS: antena mea e inconfundabila :mrgreen: iar masina nu e albastruie, e verde, dar era f. murdara :>

Share this post


Link to post

Antena ta intra in folclor. Dar, cel putin, e montata pe portbagaj. Pe cand sarma mea,avand baza pe plafon, atenteaza la reteaua electrica a RATB-ului.

Off; cele 4,5 secunde de vizualizare,plus lucsii dupaamiezii si smogul capitalei= culoarea peceputa.

Si propietatea mea avea pedigree de dalmatian.

Share this post


Link to post

Eu am avut placerea de a vorbi cu Sharpe, in sarma :)

Share this post


Link to post

Mda, placuta amintire. A mea era mai lunga > :) ...sarma!

Edited by Sharpe

Share this post


Link to post

Salutare,

Cauciucul ce acopera baza magnetica a antenei s-a dus...S-a rupt. Stiti cumva daca se gaseste acel cauciuc de vanzare separat pe undeva?

Share this post


Link to post

Incearca la mondoplast.

Edited by Sharpe

Share this post


Link to post

Ma ajuta cineva si pe mine cu un cont pe site la mondoplast sa vad niste preturi ?? ca eu nu mai primesc de cateva zile mailul de confirmare la cont...vreau doar sa vad niste preturi apoi fac eu comanda prin telefon :) Raman dator !

Share this post


Link to post

Suna. E cea mai buna cale.

Share this post


Link to post

As suna...da pana luni pauza :) )

Share this post


Link to post

Fratilor dar voi pe unde va tot intalniti ca eu bantui aproape toata tara si nu am dat de nici unul din voi :( in fine ... sper ca intr-o buna zii sa va gasespe unu din voi :)

Share this post


Link to post

Pai cei cu statii de pe la noi in general merg urban, nu isi monteaza statia cand au de mers doar pana la servici. Pe extraurban nu-i intalnesti in fiecare zi.

De cand cu curentul cu statiile de pe la noi, am inceput sa ma uit mai atent pe la tiruri sa vad care au statii. :D

Acum o luna, cand m-am dus inspre Pitesti, pe undeva prin Dambovita m-am intersectat cu ARR-ul, cu cantarul. Ghici cate camioane erau oprite pe dreapta "la o tigara" in satul urmator. :)

Share this post


Link to post
Pai cei cu statii de pe la noi in general merg urban, nu isi monteaza statia cand au de mers doar pana la servici. Pe extraurban nu-i intalnesti in fiecare zi.

Wrrooonggg! :P

Ovi Jer o are non stop pe masina, eu am statia 99% din timp deschisa, Sharpe si BogdanG asemenea, Asimo, si asta e numai ce stiu eu cu siguranta.

El prypas, ai trecut prin Valcea si nu te-ai auzit cu ovi_jer? Daca treci prin Buftea sa intrebi de mine si in 23, ca mai stau si acolo.

Share this post


Link to post

La fel sunt si eu, cand urc in masina deschid statia, la drum lung a luat deja locul MP3-ului.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...