Jump to content
Sign in to follow this  
fry

Dacia "Black Line"

Recommended Posts

Renault a lansat în Franţa gama "Black Line" pentru Dacia. Este o echipare superioara pentru Logan, Sandero şi Logan MCV: vopsea metalizată neagră, tapiţerie nouă şi volan îmbrăcat în piele. Modelele sunt echipate cu geamuri electrice faţă, servodirecţie, închidere centralizată şi instalaţie audio cu comenzi pe volan. Dacia Black Line are la bază echiparea Laureate, adica preturile in Franta vor fi aproximativ 10.000 de euro pentru Sandero, 11.000 pentru Logan şi peste 13.000 de euro pentru MCV.

 

ATENTIE: Aceasta stire am pus-o cu intentia CLARA de a face misto inca odata de Dacia. Editie "lux" cu geamuri electrice doar pe fatza si cu jante de tabla... si vor 10-11 mii pe ea ?!! Vai draga... are mp3 si comenzi pe volan... vaaaai... cat lux.

 

Uite minunatiile (adica niste dacii banale, toate peste 10.000 pt ca-s negre):

 

 

Edited by fry

Share this post


Link to post

Scrumiere nu dau? E tot optionala pe spate? =)) .

Cred ca la caterinca va ajunge in final.

 

PS. Acum cateva zile am intrat si eu pe site-ul dacia sa-mi fac o idee de sandero si daca a aparut motorizarea dizal pe sandero. M-am stricat de ras, toate chestiile pe care le iei drept "ganted" la alte masini, ei le aveau trecute in brosura, de exemplu:

Tetiere scaune reglabile pe inaltime =)) . :shock: Asta e chestie de siguranta la volan sunt masini care nu au reglabile? =))

Nu stiu de ce nu au pus si centurile acolo fiindca presupun ca are nu? :)

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

Eu speram sa fie ceva similar cu procesoarele AMD black edition (parca asa se numeau) :) Adica invarteai de buton si aveai mai multa putere :) )

Share this post


Link to post

Şmecherie era să pună pe faţă jante de aliaj (eventual tot negre) şi pe spate de tablă  :mrgreen:

Share this post


Link to post

Am primit si eu mail cu asa ceva- m-am stricat de ras. Au dat-o cu trafaletul, au pus piele de scaun de autobuz pe volan si o comanda audio si gataaaa, editie de lux. Ai sa vezi ca or sa aiba clienti- doar sintagma "de lux" (parca era si o marca inregistrata, de calitate maxima)- ii va face pe unii sa creada ca si-au luat cine stie ce lambo. Black edition- mai bine ii ziceau "cool edition".

Share this post


Link to post

In conditiile in care un Opel Astra classic e tot pe acolo la pret...tampit sa fii sa-ti iei Lighean fumuriu.

Share this post


Link to post
tampit sa fii sa-ti iei Lighean fumuriu

Patriot, mai exact. =))

Share this post


Link to post

Pai si passatu' are 'black edition' dar e mai ieftin decit modelul de serie, nu mai scump! :mrgreen:

Share this post


Link to post

Da bre dar asta eeeeeeste editia "delucse" cu CiDi cu mepetrei si volan de "pele" , si optional presuri 24000000.gif

Uitai de vopseaua metalizata ...

Era pe vremuri un banc : "De ce nu se fac Trabanturi negre...sa nu se confunde cu masinile diplomatice"... asa ar trebui si cu Loganu'...

 

Sa nu mai zic ca la 10-12k o berlina cumperi Opel, Chevy, Skoda. Vazui ca au scos 1.4 LPG ...asta sa zicem ca nu gasesti pe la altii.

De curiozitate ma uitam la dotari, la "Prestij" adica "full option", cum dracu sa treci la dotari ca are centuri, oglinda cu reglaj noapte/zi, 3 minere de viraj, iluminare portbagaj ( ca restu au luminare in dotare), stergator cu 3(trei) viteze si temporizare fixa (UAaaaaauuuu), si lista poate continua...

Nu am vazut presurile pe lista or fi acu' numai la editiile limitate gen BLackLine =)) .

Edited by lascarica

Share this post


Link to post

Scrumiere nu dau?

Tetiere scaune reglabile pe inaltime . Asta e chestie de siguranta la volan sunt masini care nu au reglabile?

 

Dj, da la Fiat tetierele nu sunt reglabile ,iar scrumiera si bricheta sunt optionele platesti in plus ! :tongue:

Share this post


Link to post

Aha, deci suntem pe drumul cel bun. In viitor masina va veni carcasa cu volan. Restul (de exemplu scaune, centuri, claxon, faruri...etc) vor fi optionale.

 

Si varianta de baza va costa 3000 E =)) . Asta da varianta DE BAZA.

Share this post


Link to post

Nu, bre... de bâză  :D

Share this post


Link to post

Doamneeeee ce distrusi...Cum ma sa faci asa ceva? Astia nu isi dau seama ca prin asta s-au facut de ras (mai mult decat se facusera deja) si o tara intreaga rade de ei ? (de fapt 2 tari, ca au lansat in Franta :) ) )

Share this post


Link to post

Asta trebuia sa o bagati la Caterinca ! Toti dar absolut toti producatorii isi insira in lista dotarilor toate prostiile ca sa para lista cat mai lunga .In decembrie 2009 am batut Constanta pe la toti dealerii (aproape ) in unei masini noi si la toati dealerii , la toate modelele gaseai o lista de asta de dotari complet aiurea cu tot felul de prostii care in mod normal sunt de bun simnt si nici nu ar trebui mentionate de genul: manere usi vopsite in culoarea masinii ,oglinzi vopsite,antena plafon,roata de rezerva normala ,carlig de remorcare demontabil si multe alte prostii .Ce va mai mirati atata ? :-? Se poarta si la case mai mari !

Edited by ToPser

Share this post


Link to post

O prietena de-a mea si-a cumparat un BMW X6 nou acum o luna si ceva, a dat 75.000 EUR pe el si nu are bricheta, pentru ca nu a fost atenta sa o bifeze pe lista de optiuni. Ca sa nu mai zic ca am avut un adevarat "shock" cand m-am urcat in masina, deoarece in spate are o cotiera neretractabila, ceea ce face ca BMW X6 sa aiba doar 4 locuri. Asta chiar nu o stiam. Da, se intampla si la case mai mari.

 

De ce mor de ras atunci cand aud de Dacia Black Line, editie de lux? Simplu. Mor de ras pentru ca au spus ca este de lux. Mor de ras pentru ca este o editie de lux cu geamuri electrice doar pe fatza. Mor de ras pentru ca ofera cam aceleasi lucruri ca un Logan Kiss FM si totusi.. e de lux. Mor de ras pentru ca exista Matizuri negre mai bine dotate decat Dacia asta si care... din nushtiu ce motiv... nu sunt considerate a fi de lux. Mor de ras pentru ca la pretul ala iti poti lua o masina mai mare, mai frumoasa si mai "de lux" decat dacia asta.

 

Da, vor exista nefericiti care o vor cumpara doar pentru titulatura de dacie de lux. Si asta e cel mai trist... nu ca au scos o dacie neagra cu ceva optiuni in plus, ptr ca urata nu e, dar faptul ca taranii si-o vor cumpara si vor privi ingamfati la semafor la colegii de trafic ptr ca ei au ceva de lux imi da fiori. Cum ar zice francezu: merde!

Edited by fry

Share this post


Link to post

Volanul imbracat in piele e imbracat in piele ecologica ca la logan kiss sau e in imitatie de piele ce imita lemnul? :mrgreen:

 

Oricum ar fi, este o prostie de echipare. Nu demonstreaza decat ca un logan ehipat costa cat o masina.

Edited by andreib

Share this post


Link to post

fry nu muri ca e pacat de tine esti baiat tanar =)) Sa stii ca sunt masini care costa cat un Logan ,sunt mai inghesuite ca un Tico si la usile din spate geamurile nu se deschid deloc ,nici macar cu manivela ! :) )

Share this post


Link to post

MCV-ul bleclain este singurul care are vreun sens - este o oferta foarte buna pentru firmele de pompe funebre.

Share this post


Link to post

Crucea se pune in fata ca la rolls sau pe cupola? Decoratiunea sper sa fie de inox, nu ceva nichelat, ca nichelul bai reno cocleste repede.

 

LE: la cruce se pot pune leduri? Eventual ceva cu morisca, sa nu consume din baterie.

Ceva de genul asta ar fi fain http://www.zinc-transilvania.ro/images/cruce_1.JPG

Edited by Lucian M

Share this post


Link to post

Eu cred ca subestimati maretia marketingilor de la Reno. Sunt muult avansati fata de concurenta :D . Intotdeauna au avut talentul sa aiba un slogan care sa vanda si au fost cu un pas inaintea concurentei la capitolul asta.

 

Romanu' e mort dupa "full". Daca va uitati la anunturile de masini SH daramate, toate sunt "full". Chestia asta excita foarte multa lume (cei de fata se exclud :D )

 

In al doilea rand, "cunoscatorii" radeau superior cand Logan a fost scos pe piata si apoi comercializat in vest. "Hehe, ce neamt retardat o sa cumpere Logan" "occidentalul vrea lux, nu sa care frigidere".... ei bine, in 2009 neamtu' si francezu' au cumparat mai multe loganuri decat romanu". Si loganul a fost modelul care a tinut Reno pe linia de plutire in anul de criza... Reno France (unde se fac modelele cu staif) a pierdut bani, Reno Ro + RU + altele au compensat.

 

Dacia Logan in 2009 e al doilea model la fiabilitate in Belgia, inaintea Toyota, Honda, Lexus, sau a firmei mama Reno (dupa un Daihatsu, cf "que choisir", echivalentul CR). Ma refer la fiabilitate, nu la satisfactia clientului. Logan inca are vant in pupa...

 

In Franta au scos Sandero 1.2 pe GPL. Cu primele fiscale, fiind "verde", e sub 6000€ si fiind pe GPL f economic. Daca mai adaugi si programul rabla in versiunea franceza, e mai ieftin si decat un SH prabusit, ca sa nu mai zic de un SH mai curatel. Prin urmare, se asteapta o Dacie in Franta ca pe vremea lu' nea nicu' in Romania...

 

Daca Reno se pricep la ceva, asta e marketingul. Daca au scos ei chestia asta sigur au mirosit ei ceva posibilitate de profit...

Share this post


Link to post

Mda... toata lumea o face "de lux", dar de ce? Ea se numeste "Black Line" si atat. Nu a zis nimeni ca e de lux.

Centuri si tetiere am vazut trecute si in echiparea altor masini, mult mai "cu pretentii", deci nu e un motiv de bascalie.

De asemenea, erau trecute si inainte sa fie lansata 'Black Line', atunci de ce nu le luati la misto?

 

 

De ce nu ati sarit de fund in sus cand a aparut varianta "Kiss FM"?

 

Diferenta intre Prestige si Black Line:

- Comenzi pe volan

- Radio cd cu MP3, USB, etc.

- Vopsea metalizata

- Tapiterie nu's de care.

 

Diferenta de pret: 500E (10450E vs 10950E), 1.4 MPI / GPL 75cp amandoua.

Vopseaua metalizata este 400E => diferenta de pret reala este de 100E. Pentru care ai si niste dotari in plus.

 

Care e motivul de luat la misto?

Ca nu au avut disponibila culoarea neagra pana acum? Nu mi se pare suficient.

Ca au scos o noua versiune cand au oferit si culoarea neagra? bravo lor. Marketing.

Ca nu e disponibila culoarea neagra decat la black line? aiurea, e disponibila la orice nivel de echipare.

 

 

 

Ah, sa vedeti ce misto o sa fac de GM cand o sa lanseze culoarea verde pt. Cruze... mama-mama...

Share this post


Link to post

In Franta au scos Sandero 1.2 pe GPL. Cu primele fiscale, fiind "verde", e sub 6000€ si fiind pe GPL f economic.

Unu d'ăsta mi-aş lua şi eu, la sub 6k€. Am văzut zilele trecute un 1.2 16v pe un Logan, culmea, negru :)

Share this post


Link to post

Daca Reno se pricep la ceva, asta e marketingul. Daca au scos ei chestia asta sigur au mirosit ei ceva posibilitate de profit...

 

Mie imi dovedeste altceva. Traiesc printre noi si sunt muuulti, mai multi decat in orice viziune a noastra. Nu stiu daca e lipsa scolii, televizorul, calculatorul...etc dar putini mai folosesc chestia aia din cap cenusie. Restul, instinctul de turma. E suficient un buletin de stiri si-ti faci o parere.

Share this post


Link to post

@Alice - comenzile sunt "sub" volan - faimosul "satelit". Apropo de marketing.

Share this post


Link to post

Faptul ca in aceiasi bani iti poti lua ceva mai bun dar care nu e "black line" nu conteaza?

 

Alice, ai pus postul ala degeaba. Scrie si tu Dacia Black Line pe google si vei vedea ca toate site-urile de stiri din romania o catalogheaza "de lux", asta facand parte tot din marketingul destept al firmei Renault... adica pentru prosti. Apelativul "de lux" este lansat voit pentru piata noastra, pentru pietele de afara nu cred ca exista tupeul de a se folosi asa o titulatura. Mai pe scurt, tot ptr taranoii nostri aplica Renault marketingu' de care se tot vorbeste. Foarte simplu.. dai cateva mii de euro flamanzilor din presa, care si-ar vinde si mama pe cativa banuti, si imprastii o denumire cum e cea "de lux" pentru un produs care nu are nimic de-a face cu asta. La noi oricum se folosesc termenii aiurea... spre exemplu toate pitipoancele care prezinta stiri sau emisiuni sunt "dive", toti baietasii care dau copy/paste dupa melodii straine sunt "compozitori" si toti ratatii care nu stiu sa dea cu piciorul in minge sunt "superfotbalisti" pentru ca le mai iese un sut pe poarta din cand in cand. Noi nu suntem o tara care sa aiba multi indivizi ce pot INTELEGE cu adevarat ce inseamna un cuvant sau o expresie. Da, cu atatia prosti ca in Romania si cu un marketing destept, Renault va vinde aici Dacia asta.

 

Da-o 'ncolo de treaba, de 11.000 EUR romanul care isi va lua Logan Black Line este un prost. Proooooooost de da in gropi! N-am decat sa iau warn, nu ma intereseaza. Sa dai unshpe' mii de euro pe un Logan negru cu comenzi pe volan mi se pare o prooooooooostiiiieeeeeee fara limite... dar cum Renault stie ca la noi in tara exista... baga marketing :) ))))))))))))))))))

 

PS: terminati cu Sandero 1.2 pe GPL la sub 6000E ca NU despre asta discutam aici. Ala se merita. Asa da, asta este realitatea Dacia. BINE CA LA NOI NU EXISTA SANDERO LA 6 MII! CA NOI NU MERITAM! LA NOI A VAZUT RENAUT CA SE VAND MAI BINE DACIILE LA 9-10 MII... SAU MAI MULT! SUPER !! Aici discutam de Dacia Black Line de 10 - 11 - 13 mii EUR, Dacie care e prea scumpa, prea putin dotata si care este introdusa sub o titulatura ce nu o reprezinta! De asta vorbim sau ne ducem iar in balarii cu discutia? Pana maine ajungem sa discutam iar de dacia la nemti sau de parerile vecinilor?

 

Recomand sa va uitati la videoclipul lui Guesswho feat Eugen - Gen. La sfarsit ascultati-l pe Eugen cum zice "In principiu poti sa-ti faci un leasing... ai o masina mult mai tare decat a vecinului tau... lumea se uita". Faceti legaturile.

Edited by fry

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...