Jump to content
Sign in to follow this  
ToPser

Vodafone Cumpara Connex

Recommended Posts

Concurenta intre Orange si Vodafone va aparea abia in momentul in care vor avea un procent de ocuparea pietei dincolo de 75% iar posibilitatile de crestere vor fi mai mici ... atunci isi vor lua clienti unul altuia, vor incuraja convorbirile in retea, vom ajunge cu 1 abonament la unii si cartela la altii!

 

Pana atunci e paranghelie intre ei...

 

Parte proasta este ca dupa ce ai facut 3 ani cu abonament nu mai primesti absolut nimic... se concentreaza exclusiv pe clientii noi... (si Orange la fel)

Share this post


Link to post
Eu nu cred ca pentru abonamente de 50-60 dolari pe luna o sa negovieze cu mine (ma rog firma mea). Cred ca te referi la firme mari care au putere de negociere > :) .

Habar n-ai tu ce poti negocia cu baietii de la Sales :D ... no offense

Share this post


Link to post

da' daca eu am 3 abonamente pe firma si valoare lunara a ab de 1 000 000 lei, mai pot negocia ceva?

Share this post


Link to post

alx, abonamentul nu conteaza asa mult, valoarea convorbirilor conteaza, ce scrie sub linie la factura... :) >-

Share this post


Link to post

Subscriu la ce zice iuzăru' ... cine ştie cunoaşte :) inclusiv bonusuri gen telefoane noi la un an, tarife mai mici şamd. Hehe.

Share this post


Link to post
alx, abonamentul nu conteaza asa mult, valoarea convorbirilor conteaza, ce scrie sub linie la factura...  :) >-

nu raspunseshi la intrebare...

1mil/luna inseamna ceva 'au ba? pot sa negociez ceva?

Share this post


Link to post

asha...vezi ca stii... si pina la urma unele oferte nu se fac numai pt bani ci sunt si decizii strategice, doar pt a atrage clienti sau pt a racola clientii fabricii de portocale :D

 

 

...se poate negocia si la 1 mil pe luna...dar nu cu cei de la Sales, ci direct cu CS... :D nu Counterstrike ci Customer Service :) >- ... vestitul *222

Share this post


Link to post

> :) Ma duc la reprezentanta Connex zilele astea sa vad ce pot sa scot de la ei > :) .

 

Eu eram obisnuit cu Orange care nu numai ca nu negociaza decat poate de la 1k USD in sus ci sunt si neseriosi cei de la reprezentanta. [-X

Share this post


Link to post

Du-te cu incredere... nu-i cunosc personal pe cei de la Iasi dar cei de la Corporate Stores din Bucuresti isi dau interesul...

Share this post


Link to post

iuzere - pana una alta se pare ca se cam poarta portocalele mai nou ... :D Sa vedem daca politichia Vodafone-ului cu preturi mari campanii agresive va tine cu romanul mediu =))

 

Iar aia cu 5 mil iuzeri sa o spuneti si voi si portocalele lu' mutu!

 

Baieti la 1 mil factura / luna primiti puncte thanks... cam atat... :mda:

Share this post


Link to post

ok Panzere, cum zici tu.. U are the Master!!!!

Share this post


Link to post

Acu nush ce sa zic si eu de chestia asta, dar asa cum cel mai bun sistem de operare nu e windozu sau linxu, ci cel pe care stii sa-l folosesti, tot asa sunt si eu client al fabricii de portocale pentru ca aici am cele mai multe numere din agenda. N-am sa trec la iarba verde doar de dragul unei oferte misto, ma mai gandesc totusi ca mai am si interesul sa fiu sunat. Si cam pe asta mizeaza companiile de telefonie in romania, ca romanu-i prost si se duce cu capu-nainte sa-s faca abonament ca a vazut el o oferta de telefon la 300k lei sau la mai stiu eu cat si dupa aceea il injura toate cunostintele ca el e de cealalta parte a baricadei. Eu acu nu tin cu iarba verde de acasa sau cu fabrica de portocale, dar a fost un moment in care fiecare mi-a inselat asteptarile. Maica-mea de exemplu mai are si acum facut in iunie 1999 abonament CX Start (10centi retea, 35 afara) nu mai exista demult abonamentul asta, dar ca singura facilitate pentru vechimea asta o reprezinta cele 30 de minute IN RETEA pe care le mai vorbesc si eu cand vin acasa (am eu un prieten bulangiu :mda: ) si pe care il foloseste mai mult pentru minutele alea bonus. Abonamentul asta totusi nu e singur facut, mai sunt vreo 6-7 facute alaturi de el (sau dreak stie cate avem noi la firma) si nu ne-a dat connexu' nik pentru asta, doar vreo 30 minute in plus acu vreun an. si eu am fost vreo 3 ani pe connex, din care vreun an si jumatate cu cx cent 500, dar de cand am venit in Iasi am renuntat la el, pt ca se stie ca zona Moldovei e axata pe Orange. Am ramas la ei iar ultima factura mi-a venit in suma de 329k lei :drinkers: , in conditiile in care nu am fix si vorbesc tot timpul seara (traiasca optiunile). Asa ca de ce sa renunt?

La dialog am avut abonament cu mult timp in urma dar au fost baietii cam neseriosi pe vremea aia cand am renuntat la un abonament.

Acu, sincer, eu unul, client la portocale, nu ma bucur prea tare ca vine Vodaphone in Romania, pentru ca sunt multumit de ce tarife si optiuni am si n-am chef de apeluri in retele nationale pentru ca se gesesc toti carnatii sa-si schimbe reteaua doar de dragul unui telefon mai ieftin. No offense pentru cei din Bucuresti, care sunt majoritari CX, am vazut asta pe pielea si pe factura mea :mda: , dar romanul nu e inca educat sa aiba o anumita loialitate fata de un furnizor de servicii, el e un oportunist.

Share this post


Link to post

Vodafone rulezzzzz post-74-1111064062_thumb.jpg :D sper sa nu ma concedieze astia cand vin :mda:

Share this post


Link to post

poate-ti maresc salarul...

Share this post


Link to post

Dialog-ul avea multe hibe, inclusiv supra facturare, le cadea reteaua ... etc. In tren Bucuresti-Bz era imposibil sa vorbeti Dialog! Te intrerupea la fiecare trecere pe un releu nou.

Am renuntat la ei, luat CNX (unic)... Intre timp am vazut cum trec anii si in agenda mea telefonica se inmultesc portocalele... dar CNx cam din parti. Numai bine ca a inceput show-ul cu CENt-ul si cadea reteaua in weekend ca MIGurile ... In Bucuresti cel putin mesajul ala "Cadere Retea" ma scotea din minti...

Asa ca m-am dotat cu o cartela Orange de back-up...

 

In conditiile astea cum sa fii "fidel"! De fapt cum sa fii fidel in orice conditii > :)

 

Fidelitatea este mai mult pt numar! Sa vezi distractie in momentul in care iti poti pastra numarul de telefon indiferent de ce provider folosesti!

 

Sa nu spun ca de fapt eu nu ma impac deloc cu ratele de profit pe care le au baietii: 100%!!! Si nu pot si ei sa mai micsoreze tarifele! Deloc nene... trebuie tinute sus!!! :spumelagura: Abia astept sa intram pe piata unica europeana sa ii vad cu tarife de interconectare la 0.02 euro... fata de 0.10 acum ... Hehehe! Cum era aia iuzare "prietenii stiu de ce"? > :)

Share this post


Link to post
poate-ti maresc salarul...

poate ma platesc in lire sterLinGe :banana:

Sa nu spun ca de fapt eu nu ma impac deloc cu ratele de profit pe care le au baietii: 100%!!! Si nu pot si ei sa mai micsoreze tarifele! Deloc nene... trebuie tinute sus!!! :spumelagura: Abia astept sa intram pe piata unica europeana sa ii vad cu tarife de interconectare la 0.02 euro... fata de 0.10 acum ... Hehehe! Cum era aia iuzare "prietenii stiu de ce"?  > :)

Tancushorule, hai ca nu e chiar asa...nu e in nici un caz 100% dar nici nu e industria miniera... profitul se situeaza la un nivel decent pentru a fi atractiva compania... iar la interconectare - nu se poate 0.02 E pt ca exista niste reglementari ANRC privind limitele minime si maxime de tarif interconectare... s vedem ce o sa se implinte acum: astazi RDS a anuntat finalizarea interconectarii cu Astral so... God Knows! :mda:

Share this post


Link to post
astazi RDS a anuntat finalizarea interconectarii cu Astral so... God Knows!  :mda:

pai si cu ce afecteaza telefonia MOBILA?

Share this post


Link to post

alx, tu cum crezi ca se face leg cnx-oro?

in afara de handsetul tau retelele mobile sunt fixe asa ca orice interconectare e buna ;)

Share this post


Link to post

pai si ce are a face cnx/oro cu rds sau astral?

Share this post


Link to post

interconectarea lor le poate falicita pe viitor o legatura cnx-oro mai ieftina.

Share this post


Link to post

...cine stie cunoaste.. :D :banana:

Share this post


Link to post

Mai intai de toate tzin sa precizez ca vorbesc doar din punct de vedere utilizator al serviciului... (era sa zic user al serviciului dar m-am abtinut :mrgreen: ). Adica n-am nici o legatura nici cu Connex-ul, nici cu Orange-ul, nici cu industria telecom...

 

Tarifele de interconectare sunt inca la latitudinea companiilor cu o singura exceptie: RomTelecom care a fost obligat prin lege sa isi puna platforma la dispozitia celorlati! Nu stiu exact cum fuctioneaza legea asta dar stiu sigur ca tarifele de intrare in Connex si Orange sunt mult mai mari decat in orice alta retea fie ea fixa sau mobila. Mie imi miroase a DUOPOL! Aceasta impresie imi este intarita si de rezultatele financiare ale celor 2 companii:

 

Pentru anul 2004, veniturile din servicii au crescut cu 29,6%, atingand valoarea de $ 686,3 milioane, fata de $ 529,5 milioane, la sfarsitul anului 2003. In anul 2004, OIBDA(1) a crescut cu 22,7%, avand valoarea de $ 344,9 milioane, comparativ cu $ 281,2 milioane pentru anul 2003.
deci la 686.3 mil us$ profit (inaintea deducerii amortizarilor - asanumitul Operational pe romaneste) 344.9!!! Ia zi Iuzare nu e 100%? Sau io am fost la alta scoala?

 

Si in plus de asta va pot spune ca Vodafone nu va aduce nimic bun. Eram utilizator de Digiphone cand a fost preluat de Vodafone! Dupa aia am devenit utilizator de O2. Prietinii stiu de ce!

 

Si iuzar: tocmai ca am fost utilizatorul retelelor de mai sus iti spun ca daca Oficiul Concurentei si-ar face treaba cum trebuie n-as mai fi nevoit in RSR sa vorbesc mai scump decat in VEST! D'aia urlu si eu un in vant ... ca lumea nu pricepe ca suntem trasi pe sfoara... :mda:

 

Oricum, daca asta mai incalzeste pe cineva: operatorii de mobil mai sunt cum mai sunt ... RomTelecom-ul insa a intrecut orice limita... d'aia m-am retras din minunata pozitie de abonat al lor!

Edited by panzer

Share this post


Link to post

mai, panzer, pe scurt, tarifele mari ale cnx si oro se datoreaza, in foarte mare parte, faptului ca statului roman ii place mitologia greaca. daca avem operatori mai puternici s-ar putea ca statul sa se dezica de aceasta mitologie si sa incerce sa e-libereze op.mobili => vom avea de castigat.

cu profitul rezultat din declaratii publice... e cu dus si intors, dar altii stiu mai bine decat mine asta. un mic exemplu ar fi ca TIW folosea Connex pe post de gaina cu oua de aur pentru a sustine act ale sale in pierdere.

Share this post


Link to post
N-ai avut tu H-1X0 de la Zapp. Am trecut de 2 ori cu masina peste el  :">

 

Tu faci misto sau chiar ai trecut cu masina peste el ? nu de alta ca si eu am facut acelasi lucru dar doar o data ,si credeam ca sunt unicul :scarpin:

Share this post


Link to post

vorbesc serios. intr-adevar totul s-a petrecut pe pamant, dar destul de tare. s-a slabit prinderea acumulatorului, dar doar atat.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...