Jump to content
Sign in to follow this  
ToPser

Vodafone Cumpara Connex

Recommended Posts

Interesul Vodafone fata de achizitionarea operatorului roman de telefonie mobila Connex, despre care relatam in urma cu cateva zile, s-a confirmat astazi. Compania britanica a cumparat de la Telesystem International Wireless Inc., contra sumei de 3,5 miliarde dolari, companiile Mobifon SA si Oskar Mobil.

La aceasta suma se adauga inca 900 de milioane dolari, care vor acoperi datoriile operatorului ceh, Oskar Mobil.

 

Vodafone detinea deja un procent de 20% din Mobifon SA si isi manifestase interesul pentru piata ceha de telefonie inca de la finalul anului trecut, cand compania si-a anuntat intentia de a participa lalicitatia de privatizare a celui mai mare operator de telefonie ceh, Cesky Telecom AS.

 

Ulterior Vodafone s-a reorientat catre operatorul detinut de TIW, care inregistrase o crestere de la 1,55 milioane clienti la 1,83 milioane clienti in ultimul an, neputand totusi sa compenseze datoriile.

 

Situatia companiei Mobifon SA este insa mult mai buna comparativ cu cea a operatorului ceh. Conform datelor de piata, Mobifon este creditat cu 48% din piata de telefonie mobila romaneasca ajungand la aproape 5 milioane de clienti, aceasta fiind de altfel cea mai importanta crestere in cadrul grupului TIW in ultimul an.

 

Rezultatele Mobifon SA au fost cu atat mai spectaculoase cu cat gradul de penetrare al telefoniei mobile este in Romania de numai 47%, in timp ce in Cehia gradul de penetrare este de aproape 95%.

 

Directorii TIW au decis in favoarea tranzactiei si au recomandat actionarilor sa voteze pozitiv. Actionarii, care controleaza 33,6% din TIW au avizat tranzactia si au decis sa nu mai solicite o alta oferta.

 

In urma acestei vanzari, portofoliul TIW nu mai contine nici o alta companie importanta.

 

Interesul Vodafone pentru Romania si Cehia este consecinta suprasaturarii pietelor occidentale si esecului companiei de a cumpara in 2004 AT&T Wireless Services Inc. din Statele Unite contra sumei de 41 de miliarde de dolari. Rata de crestere a Vodafone a fost in ultimul an de numai 10%. Dupa anuntarea tranzactiei, actiunile Vodafone au crescut cu 0.72%.

Share this post


Link to post

Vodafone vs range">Orange

 

This is gonna be vewy, vewy interesting ...

Share this post


Link to post

Oare? Nu cred ca voi vedea ceva interesant la Connex curand, cel putin nu ca abonat vechi... Poate pentru viitorii abonati sa fie mai interesant...

Share this post


Link to post

Stai linistit ca abonatii vechi sunt baza ,nu abonatii aia de un an care migreaza ca ciorile de la o companie la alta lasand datorii in urma.Cel putin vodafone stie sa-si pretuiasca clientii,fata de connex care de multe ori a dat-o in bara.Daca e reala treaba e un pas maret poate se vor face si alte investitii si vor fi si alte tarife,facilitati etc.

Share this post


Link to post

La Connex până acum era clară ţinta: aducerea de noi clienţi pentru a avea o bază de utilizatori mai mare în momentul vânzării, neglijând avantajele pentru vechii abonaţi.

 

În afară Vodafone văd că a pompat tare pe aducerea noilor tehnologii (think 3G).

Share this post


Link to post

Io stau fff linistit, ca de 4 ani merg pe cartela. Nu-mi mai fac abonament in RO decat daca o sa am superbeneficii de pe urma lui!

 

In plus, nu mai cred demult in zana cea buna...

Share this post


Link to post

Am murit de ras la o faza cu Connexul. O prietena a vrut sa isi desfiinteze abonamentul Connex Cent pt ca isi facuse altul pe Orange. Astia disperati au sunat-o sa o convinga sa nu renunte. Pana la urma i-au oferit 60 min nationale si convorbiri cu 6 nr nationale cu 5 centi pe minut :) )

 

Eu sun la Zapp le spun ca sunt o perpetua sursa de stress (semnal de tot kkt-ul, convorbiri intrerupte etc) si ca le reziliez contractul pe 3 telefoane si ala ma lasa in stand-by ca ,,o sa va contacteze colegii departamentului tehnic''( a treia oara cand imi spun asta) :-@ :rambo: .

Edited by andreib

Share this post


Link to post

Afacerea Zapp e dubioasa. Eu cred ca e spalare de bani, de catre asiatici.

La Connex se simtea demult nevoia unei schimbari majore. Venirea Vodafone in Romania nu poate fi decat benifica.

Share this post


Link to post

eu nu stiu care e figura dar de la un timp platesc mobilul mai putin ca nici'oadt..

luna asta 170.000, la un moment dat plateam in jur de 400.000 fixul, la fel si mobilul, acum mobilul a scazut la mai mult de jumatate.. si vorbesc la fel, nu ma abtin...

am connex ore fav-week+seara(60 min), la care de mai agauga 30 min gratuite

ciudat e ca am abonament de 7$ si care se reduce cu 2$=5$

Share this post


Link to post

Zapp=cea mai neinspirata alegere.La inceput toate firmele au dat navala atrasi de preturile mici,apoi au fugit ca dracii vazand ca nu pot folosi telefoanele decat pepost de caramizi in afara oraselor si spatii inchise.Zapp insa bun la internet dupa cate stiu eu.

Share this post


Link to post

da, intradevar, zapp-ul e bun pt internet. dar, ca si solutie mobila se loveste de aceeasi problema: semnalul.

Edited by hellcat

Share this post


Link to post

Nu iti spun cam cati nervi iti faci cand ti se intrerupe convorbirea sau cand tu il auzi pe ala dar el nu te aude. Innebunesti :spumelagura: :spumelagura: . Dupa 1 an cred ca incetez aventura Zapp.

 

PS: Connexul are ceva echivalent share free?

Share this post


Link to post

Ai reusit sa ma amuzi.Prietene ,o varianta ar fi sa cauti un pe cineva care renunta la abonament si are peste trei ani vechime=30 min free,sau preluare la un cent 500=poti sa-l transformi in 200min cu un cent in orice zi din luna.Sau poate mai apare vreo oferta,de paste , de craciun,ca-i apuca foamea si pe astia cateodata.

Share this post


Link to post

Eu am 2xZapp(4 in total ) 1x Connex si 1xOrange ,si vreau sa zic ca 90% din convorbiri le fac pe zapp ,nu am probleme cu semnalul mai mari decit am la connex ,orangeul ramane model in materie de semnal .De 2 luni Zappul a rezolvat problema cu semnalul in afara localitatilor si in vara trec la SIM ,adica la cartelisti .

Deja este gata tehnologia "Push 2 Talk" adica un fel de "Walkie Talkie" care va fi adresata ministerelor ,GUV si serviciilor speciale si tuturor celor care isi vor putea permite peste 50 aparate pe un abonament .

Zappul este un real succes in rindul politistilor ,vezi in Buc citi au zapp ,le recunosti dupa antena ffff "mica "

 

Deci in concluzie ,zappul este altceva ,se adreseaza in general firmelor sau persoanelor mobile care au nevoie de net in masina de ex . cazul meu dar in viitor se vor adresa si cartelistilor . Eu sunt super incintat de zapp vorbesc cam 800/900 minute pe luna cu 20$ si toate afacerile le fac tot cu cei care au zapp ,adica sun in retea desi toti avem si CNX dar daca ne apucam si calculam 1000 minute cu 20$ inseamna 2 centi pe minut cu tot cu abonament ,daca as folosii CNX cu 10c /minut as platii de 5 ori mai mult ,deci ZAPP are o oferta care nu poate fii batuta de nici un CNX sau Orange de fapt de nici un GSM diferenta fiind facuta de tehnologie ,zapp(CDMA 1x) foloseste un singur canal de comunicatie iar GSM foloseste 2 canale de comunicatie .

 

PS> CNX si-a schimbat deviza nu mai este "Viitorul suna bine " ci "Tu faci viitorul" :-W

Share this post


Link to post
De 2 luni Zappul a rezolvat problema cu semnalul in afara localitatilor si in vara trec la SIM ,adica la cartelisti .

 

Ce vrei sa spui, mai exact, cu asta? Ca o sa aiba prepaid sau ca vor folosi simuri?

 

Nu te lasa pacalit, Zapp are preturi mici la cantitati mari de 'produs' consumat pentru ca altfel nimeni nu s-ar atinge de el. Strange but true, unii oameni (cred ca tovi) adora faptul ca oferta lor in materie de handseturi este limitata si nu sunt pusi sa alega din 30mil de telefoane. Aceiasi regula se aplica si in cazul serviciilor aditionale care sunt atat de multe si de derutante la oro si cnx.

 

Pe de alta parte, profesionalismul celor din oro si cnx este superior celor de la zpp. Mult superior.

 

Bte, H-100 si H-150, caramizile alea, sunt super telefoane. Acum, mobil GSM cu caracteristicile de fiabilitate ale acestora nu se mai fabrica.

Share this post


Link to post

1.Da ai inteles bine tel ZAPP o sa aiba SIM de G3 nu de GSM (a nu se confunda SIM ul G3 cu cel GSM ,G3 este un pic mai mare ) deja ZAPP are tel cu sim de ex Z110 .

2. Tel H100/H150 sunt telefoane foarte fiabile ,eu am un H150 cu peste 2000 ore vorbite la el ,un tel GSM cu asemenea ore ar fi decedat de mult ,am nokia pe GSM 6310i si dupa 2 ani nu mai tine bateria decit 3 zile ,fata de 12 zile cind era nou ,H150 tine 3 zile si vb la greu . S200 in schimb este un orice dar tel nu este .

3. Faptul ca zappul nu are in oferta 30.000 modele de tel este normala ,te intreb cite modele are CNX sau Orange ,maxim 15 modele dintre care majoritatea sunt de la un singur fabricant ,NOKIA si care ATENTIE nu sunt importate de CNX sau ORANGE ci direct de NOKIA Romania .Zapp nu are in spate nici un fabricant de telefoane si nici un importator si totusi au reusit ceva primul 3G din Europa de Est ,ceea ce a insemnat ceva in 2000 sa fim prima tara cu G3 din Europa de Est.

 

Eu vb din experienta am zapp si sunt superincintat ,merge peste tot ,am locuri (subsoluri) unde CNX nu merge .faptul ca se mai intrerupe cite odata (mai rar in ultima vreme) nu ma deranjaza de loc ,mai ales cind vad factura 1.3 mil pt 4 telefoane .

Share this post


Link to post
poti sa-l transformi in 200min cu un cent in orice zi din luna.

 

Se mai paote transforma? Eu am cent 500 si acum 1 luna am vb cu o tipa si i-am spus ca vreau sa trec la ala de 200 minute cu 1 cent la orice ora si imi zicea de 200 min cu 5 centi dupa ora 17. Eu ii ziceam ca vreau 200 min cu 1 cent...ea imi baga pe gat ala, pana cand i-am multumit politicos si am inchis.

Share this post


Link to post

Zicea cineva mai sus ca venirea Vodafone in RO blabla... Pai Vodafone a avut din start actiuni la MobiFon! Doar ca nu erau majoritare.

Share this post


Link to post
Se mai paote transforma? Eu am cent 500 si acum 1 luna am vb cu o tipa si i-am spus ca vreau sa trec la ala de 200 minute cu 1 cent la orice ora si imi zicea de 200 min cu 5 centi dupa ora 17. Eu ii ziceam ca vreau 200 min cu 1 cent...ea imi baga pe gat ala, pana cand i-am multumit politicos si am inchis.

 

 

Incearca sa consumi toate minutele in vreo doua luni consecutiv si te suna ei sa iti propuna chestia asta. Cel putin asa a fost la colegii mei.

 

PS: Au si Connex ul un fel de share free, dar doar pt firme, cu tarife foarte mici in reteaua interna a firmei. Abonamentul asta nu e pe site, insa va garantez ca exista ;) .

Edited by Zmeu

Share this post


Link to post
Se mai paote transforma? Eu am cent 500 si acum 1 luna am vb cu o tipa si i-am spus ca vreau sa trec la ala de 200 minute cu 1 cent la orice ora si imi zicea de 200 min cu 5 centi dupa ora 17. Eu ii ziceam ca vreau 200 min cu 1 cent...ea imi baga pe gat ala, pana cand i-am multumit politicos si am inchis.

Spune-i ca renunti la abonament si sa vezi cum schimba placa.Era o vreme cand te racolau ei in schimbarea asta pt ca aveau retele supra aglomerate in weekend

Share this post


Link to post
PS: Connexul are ceva echivalent share free?

PS: Au si Connex ul un fel de share free, dar doar pt firme, cu tarife foarte mici in reteaua interna a firmei. Abonamentul asta nu e pe site, insa va garantez ca exista ;) .

Iegzact! Sunt abonamente tip MVPN la care se negociaza totul: abonament, reduceri, tarife...dar numai pt persoane juridice... Daca doresti sa iti faci pe firma asa ceva, mai multe abonamente, iti pot trimite pe cineva la usa :thumbl:

 

Cat despre vinzare, eu personal ma abtin de la alte comentarii... Prietenii stiu de ce...

Share this post


Link to post

Eu nu cred ca pentru abonamente de 50-60 dolari pe luna o sa negovieze cu mine (ma rog firma mea). Cred ca te referi la firme mari care au putere de negociere > :) .

Share this post


Link to post

Salve !nu-sh de ce va plangeti de connex !Eu unul sunt super multumit de el si am ab din 11.1997 asa ca am ceva vechime .Am un 6310i cam de cand a aparut in Rom ( iunie 2002) , atunci imi tinea bateria 10 zile , acum 8 , a vazut saracul si calduri si friguri si buseli si merge brici , parerea mea ca nu se compara cu ce ofera Zappul !

 

Bafta

Share this post


Link to post

N-ai avut tu H-1X0 de la Zapp. Am trecut de 2 ori cu masina peste el :">

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...