Jump to content
Sign in to follow this  
StandDuPp

Matiz - Zdrangane In Spate Si Nu Stiu Ce

Recommended Posts

Salut,

 

Am o mica problema pe care nu am prea luat-o in seama. Matizul meu cam zdrangane in spate si nu inteleg ce e. Am dat jos tot din porbagaj si cand merg pe denivelari zdrangane ceva, dar nici cum nu imi pot da seama ce.

Are cineva vreo idee ce poate fii? Masina are 38.000 km, e la mine de la 26.000, nu au fost schimbate amortizoare, nu a fost lovita in spate.

Share this post


Link to post

Daca e un zdranganit metalic pe dreapta spate, nu mai cauta in porkbagaj. E un suport (colier) metalic care ar trebui sa tina furtunul de frana (sau benzina - nu mai stiu sigur) si care probabil s-a slabit si joaca in locasul lui. Eu nu am reusit sa-l prind la loc asa ca m-am lipsit de el. ;)

Edited by Tyby_G

Share this post


Link to post

Mersi mult de raspuns. O sa ma uit pe sub ea sa vad care-i treaba.

 

Oricum si alte idei/presupuneri sunt bine-venite.

Share this post


Link to post

Si eu am patit cam la fel. Am crezut ca e din portiera dreapta spate, am dus masina au dat jos fata de portiera nu era nimic acolo. Cica era de la o brida de prindere de la rezervor se s;abise si zanganea cand mergeam pe drumuri denivelate. I-au pus ceva acolo nu stiu exact .. si acum nu mai face.

Share this post


Link to post

Dupa o lunga perioada de liniste la masina mea zdranganitul a revenit. Nu imi dau seama de la ce poate fi, la bridele de care vorbeam e bagat acolo cauciuc si tot face zgomot. M-am uitat si la coliere totul pare nornal nu se misca nimic, Ceva idei sunt bine venite.

Share this post


Link to post

Daca sta o persoana pe bancheta din spate se mai aude?

Share this post


Link to post
Daca sta o persoana pe bancheta din spate se mai aude?

 

Asa e, daca sta o persona pe bancheta din spate nu se mai aude (cel putin la mine). Si inca n-am reusit sa-mi dau seama ce e. E f enervanta trancaneala asta. Spune-mi si mie te rog daca stii ce e

Share this post


Link to post

S-ar putea ca bancheta sa aiba joc in "urechile" alea de fixare.Ridica bancheta , indoaie usor "urechile" , apoi impinge bancheta inapoi.Poi , proba :D

Share this post


Link to post

Salut,

 

Arcurile le-ai verificat?

La capat arcul are o bucata de material pe care se aseaza,acel material dupa un timp cade si astfel arcurile la denivelari se ating provocand un sunet metalic.

Share this post


Link to post

am si eu acelasi zgomot pe spate,am schimbat amortizoarele pentru ca erau defecte dar zgomotul nu a disparut,am verificat tot pe dedesubt nu este slabit nimic,in schimb in momentul cand am schimbat amortizoarele am observat ca surubul de sus pe care vine amortizorul strans cu piulita are un mic joc, oare acela sa fie problema ,nu stiu daca troncane in mers,poate aveti alte idei sau solutii.Va multumesc.

Share this post


Link to post

La mine mai zdrangane atunci cind uit sa pun la loc prinderele de la centurile de siguranta dupa ce afost rabatata bancheta.

Share this post


Link to post

Pai si nu e normal, avand in vedere ca prinderile alea stau direct pe tabla? Ce ai vrea sa faca, sa cante?

  • Like 1

Share this post


Link to post

salut ,sunt nou pe forum si as avea nevoie de un cod pentru radio cass tank pentru matiz.am inlocuit bateria si am pierdut codul.are cineva codul?multumesc anticipat!

Share this post


Link to post

Nu am reusit sa aflu nici acum de la ce zangane pe spate. Am verificat cu bancheta si cu 2 oameni in spate tot asa face se aude undeva in dreapta spate, am scos si din portiera nimic am scos tot din portbagaj la fel, ce nu am incercat e faza cu arcurile .. zicea cienva aici ca are undeva un material dar eu nu m-am lamuri unde e si ce rost are ...

Share this post


Link to post

Am inlocuit toate amortizoarele cu KYB Premium pe ulei, dar am o problema: la trecerea peste denivelari mari se aud trosnete la puntea spate si evident fenomenul nu a aparut decat de cand am inlocuit amortizoarele. Am masurat cursa maxima a acestora si este 390mm, fata de cele vechi (Delphi-II) care aveau 395mm (s-ar putea sa fie 393mm, masurat cu ruleta). In cartea de service, cursa maxima este 388±3mm. Surubul de la bucsa de jos si piulita cu saiba metalica de la bucsa de sus sunt stranse (pe partea stanga fiind ceva mai stransa). Daca nu sunt denivelari, masina se comporta excelent : nu se mai inclina in curbe si la franare nu se mai apleaca de bot. Ce sa mai verific ?

 

 

Share this post


Link to post

salut. vad ca nu a mai raspuns nimeni cu rezolvari la problema zdrancanitului din spate.am si eu aceeasi problema..am scos tot din portbagaj am verificat si bancheta..la drum denivelat se aude zgomot de metal...si destul de tare.am 39k km. voi ati rezolvat ceva? multumesc. si scz daca am postat unde nu trebuie sau pentru alte greseli. e prima data cand folosesc un forum.multumesc

Share this post


Link to post

Pe langa prinderile de la amortizoare ar mai fi suportii de centuri de sub bancheta, dar pot fi si mosoarele de la centuri (au si ele un zgomot destul de pronuntat). Mai vezi la roata de rezeva, cablul de la buson, daca nu e desprins pe undeva, si cablurile electrice din spate (mai ales papucii-mufe pt difuzoare). In general ce nu s-a strans din fabrica sau s-a desfacut de la drumurile din Ro. Spor

Edited by lucius_1982

Share this post


Link to post

Daca e un zdranganit metalic pe dreapta spate, nu mai cauta in porkbagaj. E un suport (colier) metalic care ar trebui sa tina furtunul de frana (sau benzina - nu mai stiu sigur) si care probabil s-a slabit si joaca in locasul lui. Eu nu am reusit sa-l prind la loc asa ca m-am lipsit de el. 30000000.gif

 

 

Asta am scris acum ceva timp pe topicul asta, raspunsul este inca valabil, am mai vorbit cu mecanicul de curand si mi-a confirmat ca a mai intalnit cateva cazuri din toamna si pana acum.

 

Pentru a se verifica, se baga mana prin fata rotii dreapta spate , se apuca de primul furtun/cablu care se nimereste si se smuceste cu simt de raspundere de el. Daca zdrangane.. aia e. Am mai incercat la un matiz sa prind respectiva clema.. iar mi-a dat cu virgula.. iar am scapat de ea. Problem solved.

Share this post


Link to post

In portbagaj, in laterale (stanga-dreapta), sub difuzoare, sunt doua masti de plastic, "prinse" fiecare in doua clipuri. Alea zdrangane.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Nu mai deschid alt topic,desi e vorba de scartait nu de zdranganit.Se da un matiz 2004 si o scartaiala gen cauciuc pe cauciuc undeva la puntea spate cand trece peste denivelari.Nu reusesc sa identific sursa zgomotului.E clar lgat de suspensia sau puntea spate dar nu il pot localiza.

Share this post


Link to post

Verifica si tampoanele de cauciuc de pe haion, e posibil sa faca galagie si alea daca sunt prea stranse( infiletate).

Share this post


Link to post

Salut, eu am luat o curba mai brusca si a inceput sa imi bata tare spate, am fost la service si bara de torsiune spate era aproape rupta, p;ocnita si scartaia tare rau.din afara nu se vedea nimic , am crezut ca este altceva nici nu m[-am andit sa fie aia rupta. puneti mana pe ea si traeti in toate partile sa vedeti poate aia ii.la mine asa a fost

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...