Jump to content
Sign in to follow this  
Speranta

Femeile La Volan

Recommended Posts

Eu zic ca a fost super oferta. Nu costa nici scoala de soferi atat.

Share this post


Link to post

Nu cred ca se referea decat la banii pentru acordarea carnetului. Scoala si analizele cred ca au fost separat. Oricum, ai dreptate, ieftin rau.

Share this post


Link to post
Eu zic ca a fost super oferta. Nu costa nici scoala de soferi atat.

 

Stiu caz sigur in care o dsoara a obtinut permisul contra sumei de 100 USD ! Hai, sa va aud care a dat mai putin :D .

 

In alta ordine de idei, astazi am avut o surpriza deosebit de placuta din partea unei doamne/dsoare. Undeva pe DN1 mergeam eu pe banda a II-a, ea pe prima banda. Trecusem de pe prima pe a doua banda pentru ca am observat din timp un camion care isi facea loc in trafic :) . O vreme am mers in unghiul mort al tipei. Ne apropiam amindoi de camion si am fost convins ca nu ma remarcase si urma sa mi se bage in fata. Motiv pentru care mergeam precaut (dar si curios). Tipa baga semnal stinga, eu iau piciorul de pe acceleratie, ramin putin in spatele ei pentru ai favoriza intrarea pe banda a IIa (convins fiind de cele spuse mai sus). Si surpriza ... cu semnalul pus, tipa frineaza semn clar ca a stiut tot timpul ca sint in apropierea ei, mai mult ca sigur face parte din acele soferite care folosesc oglinda nu pentru a se cosmetiza ci pentru a conduce prudent si corect. Pentru acestea din urma, un sincer Bravo lor !

Share this post


Link to post
Stiu caz sigur in care o dsoara a obtinut permisul contra sumei de 100 USD ! Hai, sa va aud care a dat mai putin

Eu l-am luat pe nimic.

Share this post


Link to post

Ok, mi-a luat ceva sa citesc tot topicul si nu se putea sa nu las si eu un mesaj aici. :D

 

Bun, de acord, indiferent de sex exista enorm de multe uscaturi la volan. Si cand zic enorm inchipuiti-va cea mai mare unitate de masura la care va duce mintea. E drept ca in special in oras nu poti respecta cu strictele codul rutier,nu ai cum dar si asa am avut parte de multe schimbari de banda fara semnalizare, frane bruste a celui din fata de era sa-i schimb lui Maty trasaturile din talon si multe alte neplaceri automobilistice, oricum ceea ce vreau sa subliniez este ca am intalnit mult mai multi barbati paraleli cu notiunea de condus, decat femei.

Ba chiar am remarcat faptul ca unele categorii de femei, cum ar fi cele care lucreaza ca agenti de vanzari pe masinile de firma, conduc decent daca nu chiar foarte bine. 

 

Bina, fiecare are experienta lui cu femeile, eu unul inca nu am reusit sa dau de una care sa conduca prost...dar nici nu am cautat-o. Si pe de alta parte, nevasta-mea zice ca vrea sa dea de permis si nu prea stiu ce-o sa iasa :rolleyes: , in timp ce soacra-mea are o frica imensa de masini si cu ea nu poti merge cu mai mult de 90 la ora :wallbanger: . De fapt 89 ca la 90 deja imi da amenda "ia-o mai incet...bla bla bla".

Edited by raven84

Share this post


Link to post

ce pot spune despre femeile la volan?!?!?! mie mi se cam pare o intrebare retorica asta :) )acum sa nu fiu rau, exista si femei care conduc foarte bine. Cand aveam vreo 16-17 ani am mers cu vara-mea pana la tara si femeia mergea numai cu 190-200 (nu pe autostrada), si chiar nu mi-a fost frica, adica a mers exceptional. Un alt lucru bun am inceput sa vad din ce in ce mai multe femei pe motoare viteziste :thumbl: . tot respectul!!!

acum sa spun si de platitul carnetului... mi se pare cea mai mare tampenie existenta, ar fi fost in stare sa dau de 30 de ori de carnet si tot nu-l plateam... CARNETUL DE CONDUCERE ESTE UN LUCRU CARE SE CASTIGA NU SE CUMPARA!!!! pe premiza asta merg eu

Share this post


Link to post

Eu am incercat sa-l cumpar dar n-am reusit si am fost fortat sa il castig. Referitor la femei.. cel putin din experienta proprie, la volan se comporta la fel ca in pat: nu semnalizeaza intentia, nu se asigura ca pot face o anumita manevra fara riscuri, sunt prea lente si fac ce fac si sunt tamponate in spate.

Share this post


Link to post

Eu pot sa spun ca am vazut mai multe soferite proaste decat am vazut pricepute. Nu-s atente. N-ai ce sa le faci. Majoritatea nu sunt in stare sa parcheze, nu sunt in stare sa aproximeze distantele, provoaca incurcaturi in trafic si stau cu nasul pe sus sau zambesc dupa ce ti-au lovit masina, avand atitudinea aceea pe care ele o considera amuzanta: ,,ups... am facut-o.. vai... hihi". In general se pierd mai usor in situatii de trafic nu foarte complicate. Nu-s rau sau misogin.

 

Nu toate sunt "petarde". Am cunoscut destule fete care stiau sa conduca bine. Majoritatea femeilor sunt insa un pericol la volan sau un ghimpe in coasta traficului.

 

O parte mare a vinei pentru soferii si soferitele-dezastru o are scoala romaneasca de soferi, care permite multor prosti / proaste sa ia permisul foarte usor (sau pe bani).

 

oarecum offtopic: Acum cateva zile o fosta colega de facultate s-a facut praf pe drumul catre Buzau. A vrut cu tot dinadinsul sa depaseasca un Mercedes dar nu a fost in stare sa aproximeze depasirea. Rezultatul: a intrat cu 180km/h pe contrasens si s-a infipt intr-un TIR. Alaturi de ea a murit si o prietena pe care o ducea acasa. Accidente se pot intampla oricui, situatii neprevazute apar pentru orice sofer. Insa, in plin drum drept, destul de lat, pe timp de zi, sa nu fii in stare sa vezi un tir de pe contrasens, mi se pare absurd! Un sofer bun, sau macar unul precaut, nu s-ar fi bagat asa intr-o depasire. Sa le fie tarana usoara. La 22 ani e cam devreme sa fii Shumacher, mai ales la noi in tara.

Edited by fry

Share this post


Link to post

Pai asta zic si eu. In loc ca aceste fetishcane sa moara pe strazi ca proastele, mai bine stau frumos pe bancheta din spate si se ocupa de alte lucruri.

Share this post


Link to post
oarecum offtopic: Acum cateva zile o fosta colega de facultate s-a facut praf pe drumul catre Buzau. A vrut cu tot dinadinsul sa depaseasca un Mercedes dar nu a fost in stare sa aproximeze depasirea. Rezultatul: a intrat cu 180km/h pe contrasens si s-a infipt intr-un TIR. Alaturi de ea a murit si o prietena pe care o ducea acasa. Accidente se pot intampla oricui, situatii neprevazute apar pentru orice sofer. Insa, in plin drum drept, destul de lat, pe timp de zi, sa nu fii in stare sa vezi un tir de pe contrasens, mi se pare absurd! Un sofer bun, sau macar unul precaut, nu s-ar fi bagat asa intr-o depasire. Sa le fie tarana usoara. La 22 ani e cam devreme sa fii Shumacher, mai ales la noi in tara.

 

Vinovatul moral la accidentul ala e soferul Mertz-ului care a accelerat in depasire; soferita de 22 ani era fata unei colege de serviciu si avea permis de la 18 ani, condusese pe ruta Bacau-Bucuresti de zeci de ori... A fost mare jale, cealalta fata era fiica unei foste colege de birou.

Share this post


Link to post

RIP.

Wolfman, la intamplari de astea atat de tragice, datorita apropierii suntem poate uneori tentati sa fim de o parte sau alta.

Eu, si nu doar eu, sunt de parere ca 180 la ora e o viteza enorma pt cineva la inceputurile soferiei. Inceput nu inseamna prima luna sau a doua.

INdiferent cine e de vina, mertanul ca a accelerat, tirul ca nu a tinut banda, a te infige cu 180 la ora nu poate fi scuzat 100%, numai si prin prisma vitezei atat de mari.

Share this post


Link to post

Perfect de acord, insa daca un barbat la volanul unui Mercedes nu se simtea frustat in timp ce era depasit de un A4 condus de o femeie, doua fete de 22 de ani ar fi trait inca... In depasire, la viteze de peste 150/h este mai periculos sa te repliezi decat sa accelerezi si fata a ales varianta cea mai usoara (Mertz-ul nu i-a facut loc pe banda 2, TIR-ul a frant in ultima clipa, etc). Pe E85 nu ai cum sa ai 180/h decat daca te grabesti foarte tare (maxim 5% din masini merg asa), esti in depasire sau e drumul foarte liber.

Share this post


Link to post

Nu vreau sa cad in filosofii, dar o masina franeaza cu mult mai repede de la 180 la 120 decat accelereaza. Poate ca ala cu mertanul a accelerat, mi se intampla si mie sa patesc de astea, daca insa imi vine din fata si vad ca nu am o putere covarsitoare sa trec si sunt pe contrasens, in nici un caz nu raman infipt in acceleratie ci dau in frana si ma repliez. Dupa mine a ales cea mai proasta solutie, putea frana, putea iesi in stanga, putea sa-l scoata pe ala cu ertanul afara. Dovada ca experienta ei de 4 ani de carnet nu a fost de mare ajutor.

Daca intr-adevar s-a luat la intrecere, ca poate fi cumva considerat si asta din moment ce nu a cedat sa se replieze, fata a jucat si a pierdut. Si nu era singura. Pina la urma asta conteaza. Ala cu mertanul nu va fi vreodata dovedit si trimis in penal.

Share this post


Link to post

Corect, insa traieste cu ele pe constiinta (sau ce-a mai ramas din ea)...

 

End of :o fftopic: .

Share this post


Link to post
...stau cu nasul pe sus sau zambesc dupa ce ti-au lovit masina, avand atitudinea aceea pe care ele o considera amuzanta: ,,ups... am facut-o.. vai... hihi". In general se pierd mai usor in situatii de trafic nu foarte complicate. Nu-s rau sau misogin.

...

 

 

Din pacate ai dreptate. Cred ca un procent mare din femeile tinere la volan privesc cu detasare orice tamponare. Am asistat la o faza de genul asta. O don'soara cu un BMW a dat cu spatele sa iasa dintr-o parcare (cu toate ca e cam impropriu spus; practic e un intrand de vreo 10m latine si 20 lungime in fata unei brutarii) si s-a proptit in botul unui VW passat ignorand claxoanele acestuia. Reactia a fost pe masura: radea si isi cerea scuze ca a crezut ca o claxoneaza alta masina si nu a vazut pasatul din spate; mai mult de atat ce sa-i pese de avariile cauzate Passatului sau masinii ei. Tendinta a fost "Scuze ca nu te-am vazut si PA!"

Share this post


Link to post

Tendinta "Scuze ca nu te-am vazut si PA!" a aparut fiindca in 90% din cazuri, merge smecheria. Daca femeile ar fi tratate de la egal la egal, nu ar mai recurge la un zambet, un crac sau un sfarc scos la inaintare ca sa scape de problema.

Share this post


Link to post

Din nefericire pentru doamne si domnisoare, la mine nu merge tendinta. Anul trecut am fost la un pas de a-i schimba configuratia dentara don'soarei cu care am avut accident.

Edited by zeneseu

Share this post


Link to post
Tendinta "Scuze ca nu te-am vazut si PA!" a aparut fiindca in 90% din cazuri, merge smecheria. Daca femeile ar fi tratate de la egal la egal, nu ar mai recurge la un zambet, un crac sau un sfarc scos la inaintare ca sa scape de problema.

:) io as da-o cu capu de masina ...no ofence please...

Share this post


Link to post

Tratati femeile asa cum ati trata un barbat, si nu va mai incerca sa faca "manevre" de aburire.

Share this post


Link to post

Femeile si barbatii reactioneaza diferit, atat inainte de accident cat si dupa. Nu ii poti trata la fel, oricat ar incerca cineva sa pretinda asta.

 

Cand o femeie incearca sa iti raspunda cu un sfarc la vedere in situatii din astea, pot si eu sa raspund marlanesc (si am facut-o): "ies mai ieftin pe centura". Mi se pare un raspuns de acelasi nivel cu incercarea de "scuza".

Share this post


Link to post

Asta o faci TU, dar din experienta iti spun ca majoritatea ranjesc prostesc si iarta :D

Share this post


Link to post

Acu' 2 ceasuri, in drum spre Cora (pt. bucuresteni sau cunoscatori), aproape de intersectia Basarabia cu 1 Decembrie. Am ratat 3 sau 4 semafoare din cauza unei dsoare blonde f. simpatice cu un Peugeot 206. Cu o masina asa mica a reusit sa blocheze traficul pe Basarabia (2 benzi + tramvai). Eu unul nu claxonez din principiu decit pentru a evita o situatie nasoala. Cu toate astea, stiti prea bine ca in Bucuresti claxonatul e sport sau hobby. Ei bine, vreme de 4 - 5 minute cit a fost traficul BLOCAT, NU AM AUZIT nici un claxon !

 

E drept ca dsoara avea ambele miini ridicate, nu mai stia cui sa multumeasca sau sa ceara scuze insa NIMENI nu a claxonat, NIMENI nu a injurat. Comportamentul cel mai apropiat l-a descris foarte bine Ileana.

 

Anul trecut am fost la un pas de a-i schimba configuratia dentara don'soarei cu care am avut accident.
:) io as da-o cu capu de masina ...no ofence please...

 

Pai ... no offence si din partea mea ... dar sinteti tare belicosi voi. Prea multa furie la volan :) .

Share this post


Link to post
Pai ... no offence si din partea mea ... dar sinteti tare belicosi voi. Prea multa furie la volan :) .

 

No offence, sa zica merci ca nu am pus in practica ideea. In situatia de atunci si in special in cea actuala, ar merita din plin o reamenajare. Crede-ma.

P.S. Stii cum e cand...ti-o cauti cu lumanarea?

Share this post


Link to post
Crede-ma.

P.S. Stii cum e cand...ti-o cauti cu lumanarea?

Te cred. Stiu. Insa eu incerc sa punctez altceva aici :) . De unde nu e, nici Dzeu nu cere. In plus, dupa parerea mea este o diferenta intre necunoastere/prostie/greaseala si ceva deliberat ;)

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...