Jump to content
Sign in to follow this  
DANNY WOO

Cielo Euro 3 vs Logan 1.6 MPI

Este mai bun Cielo euro3 decat Logan 1.6MPI?  

320 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Pai nu sunt tampiti deloc, prefera dotarile indoielnice si aspectul de frigider al golanului unei masini mai slab dotata dar cu fiabilitate dovedita - Cielo; daca au tras lozul castigator, vor sti de-abia peste cativa ani...

Share this post


Link to post

vorbesti prostii.

atitia oameni nu-i poti face prosti ca-si iau logan...si tu ai.

are portbagaj mare.

nu exista ca alternativa alt model de dacie.

Share this post


Link to post

pe bune dupa cate am citit aici chiar nu stiou de ce am luat loganul asta : nu conteaza airbagul(cica la noi nu prea e bun deh centura de sig si altele), abs-ul nu e bun( se blocheaza etc.), computerul de bord se reseteaza( varza) motorul invechitde prin anii 90( la cielo generati 2005), partea electrica varza din anii 90.Chiar regret acu ca l-am luat.(toate sunt luate din cadrul topicului)

Share this post


Link to post

sint fooooarte multi oameni care nu vad mai mult decit dacia.

ii inteleg...nu-i condamn.

justificarea lor se refera in principal la intretinerea masinii.,;.... dar nu au deloc dreptate

Share this post


Link to post
pe bune dupa cate am citit aici chiar nu stiou de ce am luat loganul asta : nu conteaza airbagul(cica la noi nu prea e bun deh centura de sig si altele), abs-ul nu e bun( se blocheaza etc.), computerul de bord se reseteaza( varza) motorul invechitde prin anii 90( la cielo generati 2005), partea electrica varza din anii 90.Chiar regret acu ca l-am luat.(toate sunt luate din cadrul topicului)

 

 

Inseamna ca te-ai prins la timp! Vinde-l cat este inca pe val, ca peste trei ani o sa fie inflatie de golanuri SH, la cat costa piesele!

Share this post


Link to post

cred ca ai repetat de cateva ori asta pe topic( l-am citit pe tot).Ce o a te faci daca nu o fi asa?Si crede-ma ca daca si cielo s-ar vinde asa bine ar fi exces de ele pe piata.Masina e fiabila si in functie de cum o intretii,asa ca fiecare dintre noi e subiectiv.Totusi nu spui nimic de neprelungirea licentei Daewoo( din toamna sectiunea cielo ,espero,tico, nubira cred ca va fi post mortem nu?)

Share this post


Link to post

Stai linistit, stii proverbul: "Nu mor caii cand vor cainii, nici cainii cand vor stapanii"

Se va gasi cineva sa preia fabrica , ideea e urmatoarea: cu cat se apropie funia de par, cu atat se va achizitiona mai ieftin pachetul de actiuni.

Ai dreptate cu fiabilitatea, insa la dacie trebuie prea multa bibileala ca sa te tina...

Share this post


Link to post
Totusi nu spui nimic de neprelungirea licentei Daewoo( din toamna sectiunea cielo ,espero,tico, nubira cred ca va fi post mortem nu?)

Pai Espero nu se mai fabrica de ceva vreme, in aceeasi situatie aflandu-se si Tico si Nubira :dizzy: . Din cate stiu se fabrica Cielo, Matiz, NubiraII si Tacuma... :rolleyes:

Share this post


Link to post

Ma amuza faptul ca majoritatea posesorilor de Logan se afiseaza cu masina lor de parca zici ca au cel putin BMW seria 7 !De ex aseara era un individ cu un Logan in sensul giratoriu de la Metro Ploiesti( pt cei care stiu zona) , mai nene tipul clasic de t..ran roman , cu mana pe geam , manele cat cuprinde si se uita cu o privire la ceilalti participanti la trafic de mai mai sa-i traga pe dreapta .

ERA COPIA FIDELA A RECLAMEI ALEIA CU INDIANUL ( DIN INDIA NU DIN AMERICA ) , CARE ISI FACEA DINTR-O MASINA VECHE UN PEUGEOT 206 !

Oricum faza m-a spart si , parerea mea , e clasica pt targetul Daciei!

Oricum Cieloul si-a dovedit fiabilitatea cu varf si indesat fata de Logan despre care nu se poate spune acelasi lucru ( vezi Loganul care a zburat , vezi Loganurile cu directia blocata etc)

Edited by body

Share this post


Link to post

exemple despre cielo in care bubuie manele pot sa iti dau si eu.aici nu vb despre cumparatori ci despre masini.SI in Mercedes poate bubui de manele( probabil de aia nu ne luam noi mercedes)n dar asta nu inseamna ca nu se vinde sau il cumpara doar taranii.Aici tine de mentalitatea fiecaruia si nu inseamna ca eu sunt tipul de taran care si-a luat logan.Crede-ma ca nu ma cunosti si ai avea o surpriza .

Share this post


Link to post

De ce nu raspunzi si la a doua parte a mesajului cu exemplele de Loganuri cu pb?

Edited by NFS

Share this post


Link to post

pt ca momentan am 12 000 km si nici macar o sg problema cat de mica, iar cunostintele mele care au logan( vreo 8 in total )nu au nici o problema.deci nu ma pot pronunta din punctul meu de vedere.chiar daca nu credeti voi e un pas important inainte fata de supernova si solenza si sincer fata de cielo( aici exclud designul exterior care este discutabil)

Share this post


Link to post

sincer iti dorim sa nu ai ce probleme sa ne relatezi din experienta proprie sau a altora. totusi trebuie sa recunosti ca Logan inca mai are de dovedit la fiabilitate.

 

si am o intrebare, cum ti se par preturile la piese de logan ? esti de acord cu preturile diferite ale aceluiasi reper pentru logan si pentru solenza ? cum te impaci cu ideea asta ?

Share this post


Link to post
Bai baieti aveti dreptate , zecile de mii de oameni care isi iau logan sunt prosti, dobitoci , tampiti, idioti.chiar nu inteleg de ce naibii nu asculta de cei sa zicem 20-30 de posesori daewoo sa isi cumpere perfectul, mirobolantul, extraordinarul, senzationalul, exceptionalul CIELO, care apropo din octombrie nu se va mai fabrica datorita neprelungirii licentei de catre Gm.Chiar nu stiu de ce atatea zeci de mii de tampiti.asa sunt romanii astia.

 

Te cred ca esti suparat, dar cum poti sa-i numesti pe cei cateva zeci de mii de ROMANI care si-au luat LOGAN fara sa-l vada macar!!!

Ma refer la cei care si-au depus banii sa-l cumpere si acesta nici macar nu aparuse pe piata.

Cred ca ai fost prea bland in descrierea lor.

Numai in Romania se putea intampla asa ceva.

Mai tii minte Lapusneanu! ".... da' multi" avea atata dreptate...

 

Faptul ca nu o sa se mai fabrice CIELO nu inseamna ca a fost o masina proasta. Nici Golf 4 nu se mai fabrica.

 

Trebuie sa stii care este politica RENO' - masini relativ ieftine, service/piese de schimb foarte scumpe.

Cei care si-au luat Logan stiau cat costa piesele de schimb inainte sa-si cumpere masina. Nu frate, s-au aruncat ca ... (,cum vrei tu)

 

Eu daca as fi politist i-as opri pe toti cu Logan si "trosc" cate o amenda, "ai bani sa-i arunci pe geam, inseamna ca ai si bani de amenzi" :banana:

 

"Chiar nu stiu de ce atatea zeci de mii de tampiti.asa sunt romanii astia"

Pt. ca au trait ca oile intr-un regim comunist si nu au avut voie sa gandeasca, nu au avut voie sa aleaga, sa-si exprime o parere, iar acum e foarte greu sa le schimbi modul de gandire. Sunt prea saraci sa poata sa gandeasca altfel.

Edited by tribunul

Share this post


Link to post

Exemplu personal, sau aproape.

 

Am ramas masca >-) auzindu-i pe-ai mei parinti (care au o Dacie 1310 din '97) ca se gandesc s-o vinda si sa se bage la rate la un Logan! Tre' sa port o discutie cu ei. :-W

Share this post


Link to post

micuadrian tu te aflii printre cei care scriu aici dar faptul ca ti-ai ales alt nick demonstreaza ca iti ascunzi problemele masinii.

Ca sa nu para asa stufos subforumul acela sa mai inventat un subforum la dacia logan : Diverse - LGN .Aici sant mutate problemele care apar la toate loganurile si fac parte din seria zgomote tehnologice,asa face toate sau cum sa facem loganul masina.

Intradevar loganul este in prezent cea mai accesibila masina noua in romania si tarile ex-comuniste dar pina la a spune ca este o masina performanta sau comparabila cu alte modele este distanta mare.Daca aparea acum 10 ani odata cu cielo era alta treaba dar sa apari in anul 2004 cu tehnologie de 15 ani si cu o caroserie tip dinozaur este pur si simplu culmea tehnologiei auto.

Share this post


Link to post

in primul rand ovi_jer eu nu am amut probleme cu masina, intr-adevar ce vrei tu sa arati e ca am lovit masina(asta nu e un defect de fabricatie.)In al doilea rand nu imi ascund identitaea ( adimicu ****micuadrian - crede-ma sunt mai inventiv de atat,nu ma asteptam sa te gandesti la asa ceva, si oricum era ip-ul care era acelasi.)

apoi e o nebunie sa zici ca loganul e varza, ca e invecht atata timp cat cielo e pe o platforma din 85, de fapt e penibil)

Share this post


Link to post

Au aceasi tehnologie numai ca una sa lansat cu 10 ani mai devreme .Cat despre probleme tehnice toate modelele sau marcile au probleme numai ca unele au mai putine .Inca nu sa construit una fara.

Daca tot spui ca este :''o nebunie sa zici ca loganul e varza'' nu crezi ca este o nebunie sa spui ca este o masina performanta sau sigura loganul ?

Share this post


Link to post
Exemplu personal, sau aproape.

 

Am ramas masca >-)   auzindu-i pe-ai mei parinti (care au o Dacie 1310 din '97) ca se gandesc s-o vinda si sa se bage la rate la un Logan! Tre' sa port o discutie cu ei. :-W

Ai mei sunt tari !Au Cielo din 98 ( cu care nu prea au circulat , nu are decat 35.000 km ) dar in iarna il vand si se baga la un Kalos !

Share this post


Link to post
Eu daca as fi politist i-as opri pe toti cu Logan si "trosc" cate o amenda, "ai bani sa-i arunci pe geam, inseamna ca ai si bani de amenzi"  :banana:

 

 

 

 

felicitari! poti sa iti schimbi meseria, dupa gandire ai si vocatie!

 

fereasca Sfantu' sa ai bmw si sa mergi regulamentar, ca d'alde d-astia te opresc. ca...doar ai bani!

 

cine are masina mai scumpa, sa se teama, sa isi ia adidasi si sa mearga cu tramvaiul. dar sa isi ia bilet !

Edited by danmoise

Share this post


Link to post

:o fftopic: Ouch deci pe mine cu Golf 1 nu o sa ma opreasca nimeni ca am masina prea veche :scarpin: ce draq sa fim seriosi era o gluma din partea tribunului cu un oarecare simbure de adevar :thumbl:

 

In legatura cu topicul ,Ovi are dreptate orice masina are probleme important este totusi cit de bine si repede se rezolva la service .

Si de Cielo sunt pline serviceurile asa ca nu mai dati cu pietre in Logan ,inca este in perioada de testare ,mai trebuie sa treaca ceva timp pina sa vedem problemele cu adevarat .

 

In legatura cu motoarele ambelor masini sunt de aceiasi generatie ,ambele la fel de fiabile atit Reno cit si WOO decit ca WOO suna mai bine dupa parerea mea, zgomotul fiind datorat tachetilor hidraulici care pe mine ma incinta auditiv .

O necunoscuta este inca fiabilitatea Logan la gropi ,care dupa parerea mea este ca trebuie sa fie destul de ridicata datorita sistemului foarte simplu fiind astfel afectat confortul care nu prea exista la LGN dar asta e alta discutie .

 

Pentru cei care nu stiu Reno sunt foarte avansati in electronica auto DAR pentru reducerea costurilor nu puteau pune sisteme de pe VelSatis si de aici a inceput compromisul si sunt sigur ca marile probleme la LGN vor fi de electronica poate nu din cauza masini ci mai degraba din cauza "meseriasilor" de pe plaiurile mioritice NFS stie :D care se apuca sa monteze ceva si nu-ti mai merge altceva .

 

Ca siguranta ar fi cazul sa nu ne asteptam la foarte multe masina poate fi mult imbunatatita iar 3 stele sunt suficiente la banii platiti ,dar ar fii frumos sa se poata pune si AirBaguri laterale macar ca optiune .ABS ul este de ultima generatie si teoretic ar trebui sa fie foarte prformant ,dar cu Montana stock nu poate fi deloc performant iar niste gume adevarate pe 15" costa .

 

In incheiere mai spun atit ,mecanicii WOO au reusit sa rezolve cu succes toate problemele masinilor chiar daca la inceput erau mici probleme ,sa vedem pe daca cei de la Dacia "sunt pe drumul cel bun " .

 

PS> ca posesor de VW vad ca m-am cam implicat nu gluma :D

Share this post


Link to post
ci mai degraba din cauza "meseriasilor" de pe plaiurile mioritice NFS stie  :D   care se apuca sa monteze ceva si nu-ti mai merge altceva .

Nu mai e valabil, meseriasii nostri sunt buni acum : nu ai vazut in reclama ce fel de oameni lucreaza la si pt. Dacia ? Stiu sa unga jucaria copilului sa nu mai faca zgomot, stiu sa verifice presiunea la minge...etc ! > :)

Acum, serios vorbind, eu cred ca avem oameni capabili in tara, ca n-or fi fugit cu totii peste hotare, cred ca s-a mai invatat si la noi ce inseamna "simtul raspunderii" sau asa imi place sa cred... :) >- Dovada sunt Daewoo-urile asamblate aici atatia ani care nu au facut probleme decat in ultima vreme.

Share this post


Link to post
felicitari! poti sa iti schimbi meseria, dupa gandire ai si vocatie!

 

fereasca Sfantu' sa ai bmw si sa mergi regulamentar, ca d'alde d-astia te opresc. ca...doar ai bani!

 

cine are masina mai scumpa, sa se teama, sa isi ia adidasi si sa mearga cu tramvaiul. dar sa isi ia bilet !

 

 

Bau...

Pe unde traiesti?

Diferenta este ca daca dai banii pe bmw nu arunci banii pe geam.

 

A fost o gluma, chiar asa obosit esti?

Asa de subtila a fost?

Vrei sa ti-o explic?

 

:o fftopic: Daca ma mai superi poate imi fac si un partid Antilogan si il pun presedinte pe Jiji.

Iar cand o sa castig alegerile, pe toti posesorii de Logan ii trimit la Canal ("...n-am, gasit alta rima..."

 

PS

Aveti convorbirea telefonica care dureaza 5 min in care injura de la inceput pana la sfarsit?

Daca o vreti o pot trimite pe email, are aproape 5 Mb.

Edited by tribunul

Share this post


Link to post

lol. poate chiar m-as baga ca membru.

 

nu sunt fan logan, desi in familie se afla un exemplar. DAR: se comporta bine, nu troncane, are 7.6 consum urban. tata e multumit de ea. o conduce ca un om normal, fereste gropile, etc. e drept, nu a avut inainte decat o dacia 1310, dar atat si-a permis sa cumpere.

 

poate ca atunci cand va iesi din garantie si piesele se vor dovedi a fi prea scumpe, nu va mai fi acest logan o masina populara. dar momentan, e ok.

Share this post


Link to post
tata e multumit de ea...nu a avut inainte decat o dacia 1310

 

ai pus punctul pe i! mare dreptate ai.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...