Jump to content
Sign in to follow this  
guru

Matiz.... Se Intoarce

Recommended Posts

He, he, uitasem, am verificat, era doar mizerie, o pata din fabrica, s-a luat "cu degetul", era ceva putin unsuros. :)

Edited by guru

Share this post


Link to post

Ceara scursa din usa si impregnata cu praf, aia e. Si mie mi-a stat inima in loc atunci cand am vazut la a mea aceleasi pete maronii care imita perfect rugina.

Share this post


Link to post

Matizul meu a mai primit cateva cadouri de primavara - interior model SE( fete de usi, ornamente stalpi, oglinda reglabila din interior), geamuri electrice, folie neagra mata, pe ramele geamurilor si bandouri de Matiz 2. Urmeaza montarea unei instalatii de aer conditionat si a unui airbag sofer, pentru care am deja modulul, astept sa vina volanul cu airbag.

 

post-1252-1239958972_thumb.jpgpost-1252-1239959010_thumb.jpgpost-1252-1239959076_thumb.jpg

 

post-1252-1239959128_thumb.jpgpost-1252-1239959159_thumb.jpgpost-1252-1239959176_thumb.jpg

 

post-1252-1239959197_thumb.jpgpost-1252-1239959212_thumb.jpgpost-1252-1239959233_thumb.jpg

Share this post


Link to post

frumos arata buburuza!

stii ce ar fi de facut sa fie "complet"? - semnalele fata si cele de pe aripi albe - se vad asa in poza alb-negru postata mai sus - si arata excelent!

Share this post


Link to post

Pai doar ce a inceput joaca de primavara :) Semnale albe pentru aripi, parca am vazut de vanzare, pe aici, pe la bursa :scarpin:

Share this post


Link to post

Felicitări pt. munca depusă!

 

P.S. DEDICAŢIE de la un fotograf visător şi căutător de instalaţie AC > :)

Share this post


Link to post

Matiz...a plecat catre noul proprietar. De la ultimul post si pana azi, a mai primit spoilere in culoarea caroseriei, aer conditionat si dublu airbag. Si cu asta, epoca Matiz s-a incheiat. A durat din 2004 pana in 2010, timp in care am rulat 99 000 km, cu trei matiji :) Acuma astept sugestii pentru o noua achizitie, caci tare nehotarat sunt...

Share this post


Link to post

In ton cu tilul topicului ... Spark ?

Share this post


Link to post

Spark, vechiul model, ar fi printre putinele variante pe care le-as putea achizitiona fara sa mai apelez la un credit bancar, in conditile in care noua achizitie se va face prin programul Rabla, cu 3 cupoane Remat. Dar ajunge atata matizareala, vreau altceva :) . In momentul acesta, oscilez intre Polo, Corsa si Fabia. Cam asta ar fi ordinea preferintelor, dar orice sugestie e binevenita.

Share this post


Link to post

Fara a incerca sa iti intaresc sau sa iti distrug preferintele, daca ar fi sa aleg intre cele 3 indicate de tine si eu as merge in aceeasi ordine. Fabia, cel putin varianta dupa facelift mie mi se pare cel putin ciudata (as spune chiar urita ...). Ultimele versiuni de Polo au crescut mult in dimensiuni astfel incit nu mai sufera (grav) de lipsa de spatiu. Ca si design (atit interior cit si exterior) intre Polo si Corsa imi place mai mult Corsa insa, datorita scandalurilor in care a fost implicat Opel in ultimul timp, am mici retineri in ceea ce priveste platforma tehnice.

Share this post


Link to post

orice sugestie e binevenita.

Scenic. Îţi las eu pe PM nr. cuiva care vinde :mrgreen:

Polo (1.2 TSI + DSG7), deşi e scump al naibii.

Share this post


Link to post

Polo-ul nou arata intr-un mare fel si are o gramada de gadget-uri.

Share this post


Link to post

Labia .. eject.

Data fiind diferenta de pret la acelasi dotari si putere motor, vw eu l-as sari din schema instant.

 

..intre Polo si Corsa imi place mai mult Corsa insa, datorita scandalurilor in care a fost implicat Opel in ultimul timp, am mici retineri in ceea ce priveste platforma tehnice.

 

Cum ar fi? Eu am o corsa "prin preajma" si din ce am vazut eu e excelenta masina. Altfel, scandaluri de presa sunt multe, dar eu nu sunt printre cei care se ingramadesc sa puna botul.

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Mda, de acord cu Tommy. Am incercat toate cele 3 masinute la dealeri si m-am documentat pe net cat am putut. Fabia a iesit din schema. Acuma, inima zice Polo, iar ratiunea spune...Corsa. Fiind vorba de un credit nu ma pot intinde foarte mult la pret. In plaja pe care mi-o pot permite, Polo ofera un motor de 1,2 in 3 cilindrii si 60 de cai. Am testat modelul cu motorizare de 70 de cai si , cu toate ca e un motor micut, mi s-a parut mult superior matizului, ca demaraj. In interior m-am simtit excelent,a fost dragoste la prima vedere , parca era masina mea de ani de zile, m-am adaptat din prima,totul facut parca pe masura si pe gustul meu.

La 1000 de euro mai putin, Corsa vine cu o motorizare mai potenta - 1,2 16V, 85 CP, patru cilindrii si o echipare mai bogata. La modelul testat, nu mi-am putu face o impresie despre motorul care ma intereseaza, masina de test era diesel. Pe toata durata testului nu am reusit sa-mi gasesc pozitia corecta la volan, ma rog, mai trebuie studiat.

La Polo, vanzrile nu stau foarte bine, la orice dealer am sunat, pot lua masina imediat, din stoc.

La Corsa, oferta este foarte buna in acest moment la un anumit dealer si nu au pe stoc. Asta ar insemna cam 4 luni de asteptare, stipulate in contract, sau vreo 2 luni si ceva din spusele dealerului( ca nu-l durea gura sa spuna :) ) ) In tot timpul asta, eu sunt pieton :)

Internetul este plin de referinte la Corsa si impresia utilizatorilor este una buna. Problemele aparute sunt in general maruntisuri, si sunt foarte exact localizate.

Noul Polo este prea...nou, iar internetul este sarac in impresii ale utlizatorior. In acelasi timp, am remarcat foarte multe nemultumiri legate de vechiul Polo.

Cam asta ar fi rezultatul framantarilor, pana in momentul asta.

Edited by guru

Share this post


Link to post

Discutam de o masina adica de un obiect cu care intri in contact zilnic, in care iti petreci destul de mult si in care ar fi de dorit sa te simti cit mai bine. Deci: tehnica, aspect, feeling, cam astea ar fi (nu neaparat in aceasta ordine) reperele pe care le urmaresti. Daca Polo te-a cucerit din prima, probabil ti-ai gasit masina.

Share this post


Link to post

Castigator a iesit... Polo. Topicul acesta se inchide, continuarea povestii, aici

Edited by Salex

Share this post


Link to post
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...