Jump to content
Sign in to follow this  
B-02-ERO

Modificare Frane Cielo

Recommended Posts

etrieri de lanos merg la fix... nici o modificare...da am vazut si eu brembo... buba e ca s-ar putea sa faca figuri cu etrierii (sa nu se potriveasc) plus ca nu mai poti sa pui placute de frana originale pt. ca le mananca imediat discul...iar placutele brembo daca am inteles eu bine sunt vreo 2 milioane :(

Share this post


Link to post
etrieri de lanos merg la fix... nici o modificare...

Merg la fix pe ce ? Pe discurile pline sau pe cele ventilate ?

Share this post


Link to post

asa cum am spus daca vreti frane pe cielo luati tot de la espero (etriere, discuri, pompa). eu am mers si cu lanos si nu mi se par cine stie ce. sunt mai bune ca pe cielo gle dar comparativ cu cielo executive. daca vreti sa intrati cu capul in parbriz faceti ce am facut eu. parerea mea.

Share this post


Link to post

B-00-DOG sa inteleg ca tu ti-ai pus pe al tau cielo 95 frane de espero? spune-ne si noua cat te-a costat toata distractia...eventual pe componente(etrieri, pompa...etc) si daca le-ai luat noi sau sh. daca e convenabil la pret poate ne intalnim intr-o zi sa facem si un test. :)

Share this post


Link to post

atunci cand le-am pus eu (acum doi ani) nu prea se gaseau piese second de espero. n-am gasit decat etriere si alea cam scumpe (5.000.000 rol) si pompa (1.500.000 rol). a trebuit sa-mi cumpar discuri noi (2.500.000 rol) si placute (1.000.000 rol). pe urma a trebuit sa-mi schimb jantele de 13'' cu unele de 14'' si implicit cauciucurile. alti bani. daca vrei siguranta trebuie sa platesti. acuma cred ca o sa gasesti totul second muuult mai ieftin. succes.

Share this post


Link to post

cat despre intalniri eu nu prea am timp. dar iti poate spune PEPINNO cum franeaza masina, ca el vine la toate intalnirile.

Share this post


Link to post

:-? cred ca e un pic cam mult pentru mine toata investitia asta...sa zicem ca vreo 6 mil pt etriere as fi dat...dar deja sare prea mult scoru :) cred ca o sa merg mai atent si mai incet si investesc banii in altceva mai util :D cel putin deocamdata

Share this post


Link to post

Toata treaba e ca la espero sunt diferiti doar etrierii, pompa e la fel, discurile cred ca sunt mai mari. Ideea e ca dupa modificare tre sa pui jenti pe 14'' si cred ca tre schimbate si jambele de pe fata. Parerea mea e ca mai bine pui de opel astra. Costa 2 mil cu placute cu tot si stii ca e made by GM,nu? La cele de Lanos s-ar putea sa mearga doar pe discuri pline, nu stiu ... poate ne spune cine a pus asa ceva.

Share this post


Link to post

nu schimbatzi nimik, iei 2 bucatzi etriere Espero,2 bucatzi discuri , daca sant SH recomand strunjirea lor DAR ,ATENTZIE!!!! discurile nu se strujesc la orice strung !!! Exista un aparat special care o face .Pui etrieri,discurile,placutzele la locul lor shi gata frana!!! Adika DEABEA ACUM CIELOUL TAU VA AVEA FRANE!!!!

 

 

Ps: shi nu uita , ai grija cum calci pedala ca sar putea sa sari prin parbriz!!

 

 

PARBRIZ CIELO +cheder+solutzie lipit+ manopera = 6-7 milioane :thumbl:

Share this post


Link to post
:-?   cred ca e un pic cam mult pentru mine toata investitia asta...sa zicem ca vreo 6 mil pt etriere as fi dat...dar deja sare prea mult scoru :) cred ca o sa merg mai atent si mai incet si investesc banii in altceva mai util :D cel putin deocamdata

 

 

eu cred ca la second cu 6 milioane gasesti si etriere si discuri si placute si strunjesti si discurile. asta e tot ce iti trebuie. plus manopera.

Share this post


Link to post
Toata treaba e ca la espero sunt diferiti doar etrierii, pompa e la fel, discurile cred ca sunt mai mari. Ideea e ca dupa modificare tre sa pui jenti pe 14'' si cred ca tre schimbate si jambele de pe fata. Parerea mea e ca mai bine pui de opel astra. Costa  2 mil cu placute cu tot si stii ca e made by GM,nu? La cele de Lanos s-ar putea sa mearga doar pe discuri pline, nu stiu ...  poate ne spune cine a pus asa ceva.

 

pompa NU e la fel. difera raportul de servofrana. si se simte o diferenta. nu mare dar este. NU trebuie schimbate jambele pe fata. etrierele de ASTRA F sunt mai mici, la fel si discurile. deci frana mai slaba. ASTA ESTE REALITATEA.

Share this post


Link to post

ce bine le zice peppino :) ) mai bine lasam masinile asa cu frane proaste sa nu trebuiasca dup-aia sa schimbam parbrizul :P

 

cred ca o sa schimb inainte de toate lichidul de frana ca abia am cumparat masina si nu stiu ce-a facut fostul proprietar, sa-i fac o aerisire ca la carte...si apoi sa vad daca se simte vreo diferenta. sincer nici nu ma dau banii afara din casa sa arunc cu ei asa in stanga si-n dreapta :D si cred ca nu sunt singurul in situatia asta. va tin la curent cu ce fac oricum...

Share this post


Link to post

Realitatea e ca trebuie sa pui jenti pe 14'' dupa ce pui etrieri de espero pt ca o sa iti atinga jentile in etrieri. MIe treaba cu etrierii de opel mi-a spus-o mecanicul la fel si cea cu pompa de frana. La espero doar etrierii sunt diferiti.

Share this post


Link to post

daca citeai ce am scris mai devreme vedeai ca am spus ca am schimbat jantele de 13'' cu altele de 14''. eu am avut astra f si avea jante de 13''. deci logic etrierii sunt mai mici nu? placutele (stiu ca am cumparat) sunt mai mici decat la espero. discul de frana este mai mic decat la espero si NU SPUN DIN AUZITE [-X . cat despre pompa, DACA CITESTI :shock: in manualele de cielo si espero vei vedea ca difera raportul de servofrana.

Share this post


Link to post

stiu ca sunt mai mici etrierii de opel, dar sunt destul de apropiati ca si performante de franare decat cei de espero (deh sunt de opel) si nu implica costuri asa de ridicate de "convertire". Parerea mea e ca daca tot te apuci sa schimbi jenti si vrei sa ai performante ridicate iti pui discuri si etrieri de astra GSI si rezolvi problema. :thumbl:

Share this post


Link to post

Unde pot gasi etrieri de astra , si de unde pot fi sigur ca sunt ok .

Are cineva montat asa ceva ?

Share this post


Link to post

D O G raspunde-i lu` TETE ... :)

 

 

Are el etrieri shi discuri montate shi are nishte frane bestiale.. :thumbl:

Share this post


Link to post

nu pot sa-i raspund pentru ca nu stiu exact daca se potrivesc de astra fara nici o modificare. eu am de espero ai uitat? ca doar tu le-ai montat. :osanale:

Share this post


Link to post

Ok Espero , Astra nu conteaza cit costa modificarea ?

Share this post


Link to post

am scris mai devreme cat m-a costat pe mine acum doi ani...

Share this post


Link to post

Nu citisem atent...scuzele mele

Share this post


Link to post

imi cer scuze, citez din alt topic (sistemul de franare la cielo si espero), pentru a putea pune intrebarea corect

 

 

@ovi_jer Cine vrea sa aiba frane mai sportive(coeficient de franare mai mare pe spate) poate sa dea supapele de presiune de la pompa centrala jos , dar pe ploaie,gheata,mazga va fi un adevarat dezastru prin blocarea rotilor spate.

 

intrebare e ... cum se dau jos supapele astea?

sau se pot regla sa reduca mai putin din presiune?

 

 

acum cativa ani am legat cu o sarma repartitorul la dacie si.. am avut frana pe spate buna zic eu

acum vreo cateva luni am rugat sa-mi dea drumul la frana si pe spate unui mecanic de la auto center si nu prea a vrut...

ca o sa tina bine dupa aerisire si reglare saboti ..etc,

a reglat saboti le-a aerisit de 2 ori el si inca o data eu, si prinde mai bine,

dar nu spectaculos...

Edited by florin_t

Share this post


Link to post

Totusi nu stie nimeni daca etrierii de Lanos merg si la cielo-urile care au discuri ventilate?

Share this post


Link to post

merg fara nici o modificare...eu am pe discuri ventilate la cielo etriere de lanos

Share this post


Link to post

Mad MAX...din cate stiu eu merg. si eu am la Cielo fabricatie dec. '96 discuri ventilate si cand am fost la revizie acum 2 sapt. mi-a zis mecanicul ca merg etrieri de Lanos. oricum...iti recomand sa mai ceri pararei sa fii absolut sigur.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...