Jump to content
Sign in to follow this  
BAD_MF

Noile Permise De Conducere Auto

Recommended Posts

Mie la informatii mi-au spus ca pot completa de mana o cerere de inmatriculare (saptamana trecuta).

Share this post


Link to post

@Iulia,stiam ca nu mai esti obligat sa schimbi permisul si/sau certificatul daca nu corespund adresele!

Share this post


Link to post

Deci pana luna viitoare tre' sa schimb si eu permisul. Ce e de facut si unde tre' sa merg? La politie, logic, de unde l-am luat si pe primul. Dar trebuie sa am ceva, se rezolva din prima zi sau cum trebuie facut? Multam anticipat.

Share this post


Link to post

Deci,daca esti in termen si nu este expirat,numai trebuie sa faci vizita medicala.Eu m-am dus la noi in Craiova la 9 dimineata cu chitanta ,permisul vechi,buletinul si o cerere catre comandant de la un birou care face acte de masini .Mi-a luat "moaca" si la ora 11 l-am ridicat.Simplu si eficient.

Share this post


Link to post

Aha, deci trebe mers de dimineata. Asta inseamna sa ma invoiesc de la munca. Deci decat tre' sa am banii la mine, sa scot chitanta de la CEC. Ms frumos!

Share this post


Link to post

Am fost azi, am facut dosarul, am facut niste jeguri de poze la biroul de acte (17 lei, niste infectii, daca stiam, imi faceam de acasa), am platit 68 lei la cec, dat fuga cu dosarul la politie, facut poza, semnat, revenit dupa doua ore si luat dovada. Ma cheama pe miercuri sau joi sa ridic permisul.

Deci 68+33 lei= un bulion cheltuit degeaba. Adica nu degeaba, ca imi da alt plastic. Mare lucru.

Share this post


Link to post

Noroc ca s-a mai scris ca pierdusem din vedere :>

 

@tiboasca Eu mi-am schimbat domiciliul (final pe Bucuresti) si asta a coincis si cu terminarea leasingului si necesitatea reinmatricularii masinii. Am stat sa le fac pe amandoua pe aceeasi adresa, evident, altfel ar fi trebuit sa refac talonul dupa schimbarea ulterioara a domiciliului din C.I.

 

Intr-adevar, pe noile permise nu mai este trecuta adresa. Pe vechile insa DA, motiv de posibila ciupeala pentru nenii politai in caz ca nu eram in regula. Asta nu e de la mine; cand am fost in Pipera pentru inmatriculare am intrebat si asta, amintind si povestea cu absenta adresei de pe noile permise

Raspunsul a fost ceva de genul "de ce vreti sa nu fiti in regula? puteti avea probleme cand nu va asteptati, de ce nu-l schimbati?". Probabil ar fi trebuit sa dau mereu explicatii la fiecare filtru; asa sa vezi ce linistita sunt cand ma opreste vreunul :D . Oricum, a fost simplu pentru ca n-am facut drumuri in plus, avand in vedere ca ltrebuia sa ma plimb oricum pe-acolo. Si a tinut 3 ore toata povestea.

Edited by iulia

Share this post


Link to post

Stiu ca daca permisul nu e expirat, daca vrei sa-l schimbi ca se apropie termenul, nu e necesara si fisa medicala.

 

Ce se intampla insa daca persoana in cauza are peste 60 de ani? :-? Parca trebuia vizita din 2 in 2 ani sau ceva de genul asta.

Share this post


Link to post

Cu stupoare constat ca permisul meu este expirat din ianuarie 2009.. =)) . se vede treaba ca nu am bagat de seama ca nu m-a oprit nimeni in ultimii doi ani si de uitat sa ma admir in poza...nu a fost cazul. Dracu sa-l ia de plastic, habar nu am avut ca a expirat...

 

Ce amenda ma paste si ce trebuie sa fac?

 

Thanks.

Share this post


Link to post

Nu te paste nicio amenda daca il schimbi singur. Te duci si-ti faci vizita medicala, platesti taxa, iti dactilografiezi fisa detinatorului de permis, apoi cu toate acestea plus copii dupa actele de identitate si permisul expirat mergi la politie, le depui si=ti iei permisul nou. Daca ai ghinionul sa te opreasca in trafic, ti se va ridica permisul cu drept de circulatie 15 zile, si vei plati o amenda.

Share this post


Link to post

Dragut! Da' mie, imi raspunde si mie cineva?

 

 

Stiu ca daca permisul nu e expirat, daca vrei sa-l schimbi ca se apropie termenul, nu e necesara si fisa medicala.

 

Ce se intampla insa daca persoana in cauza are peste 60 de ani? :-? Parca trebuia vizita din 2 in 2 ani sau ceva de genul asta.

 

 

Multumesc.

Share this post


Link to post

Se pare ca lor le trebuie, uite ce am gasit pe aici http://www.prefecturaarges.ro:8080/prefectura/index.jsp?pagina=permise_conducere#1 :

 

PRESCHIMBAREA PERMISULUI DE CONDUCERE

 

Documente necesare:

a) fisa detinator permis conducere;

b) cerere de preschimbare permis conducere;

c) chitanta taxa permis la B.C.R. sau C.E.C 45 RON;

d) xerox buletin de identitate, carte de identitate;

e) permis de conducere in original (cand exista MONITORUL OFICIAL se prezinta NOTA de INREGISTRARE de la Bucuresti);

f) fisa medicala valabila pentru cei care au depasit durata a 5 ani de la eliberarea permisului de conducere, precum si cei care sunt peste varsta de 45 ani si poseda permis de conducere profesionist;

 

NOTA: Cei care au depasit varsta de 60 ani trebuie sa prezinte fisa medicala ori de cate ori este nevoie pentru preschimbarea permisului de conducere

Share this post


Link to post

Adica eu daca anul asta imi voi schimba domiciliul (si implicit permisul), va trebui sa-mi fac fisa medicala intrucat am permisul de 7 ani?

 

 

Si totusi, prevederea asta nu se poate aplica doar celor cu permisul obtinut la Pitesti?

Share this post


Link to post

Laurentiu, am fost eu ieri si mi-am schimbat permisul la fel , tot din cauza ca mi-am mutat domiciliul pe Buc. Nu mi-a trebuit nicio fisa medicala. Daca nu e expirat permisul nu iti trebuie fisa medicala. Doar taxa aia la CEC, Buletin + copie, si cererea aia de o gasesti acolo.

Edited by Salex

Share this post


Link to post

Se pare ca lor le trebuie, uite ce am gasit pe aici http://www.prefectur...ise_conducere#1 :

 

PRESCHIMBAREA PERMISULUI DE CONDUCERE

 

Documente necesare:

a) fisa detinator permis conducere;

b) cerere de preschimbare permis conducere;

c) chitanta taxa permis la B.C.R. sau C.E.C 45 RON;

d) xerox buletin de identitate, carte de identitate;

e) permis de conducere in original (cand exista MONITORUL OFICIAL se prezinta NOTA de INREGISTRARE de la Bucuresti);

f) fisa medicala valabila pentru cei care au depasit durata a 5 ani de la eliberarea permisului de conducere, precum si cei care sunt peste varsta de 45 ani si poseda permis de conducere profesionist;

 

NOTA: Cei care au depasit varsta de 60 ani trebuie sa prezinte fisa medicala ori de cate ori este nevoie pentru preschimbarea permisului de conducere

 

In 2008 cand am schimbat eu permisul chiar la Pitesti, permisul mai avea 2 saptamani pana expira si nu mi-a trebuit fisa.

Foarte important, site-ul lor prevedea exact acelasi lucru ca si acum, in mod eronat!

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...