Jump to content
Sign in to follow this  
BAD_MF

Noile Permise De Conducere Auto

Recommended Posts

Pe langa aspectul schimbat acestea au un cod de pare si o serie unica ce vor fi scanate de aparatele Politie Rutiera. Ele vor fi disponibile incepand cu data de 11 decembrie a acestui an.

 

In caz de nu stiati pentru orice schimbare inainte de termen ( valabilitate 10 ani ) trebuiesc facute analizele medicale si scos cazierul din nou.

 

Odata cu schimbarea permiselor de conducere auto se vor modifica si certificatele de inmatriculare.

 

2948390473_efd860a42a.jpg

 

http://www.e-bogdan.com/noile-permise-auto/

Share this post


Link to post

La noi, fiind judet pilot, alaturi de Teleorman, pt implementarea acestui sistem,

au inceput deja eliberarea unor astfel de permise! :->

 

si te contrazic intr-un singur aspect:

...pentru orice schimbare inainte de termen NU trebuiesc facute analizele medicale si scos cazierul din nou.

Share this post


Link to post
cod de pare

Perele sunt naturale?!

Era si cazul sa bage si la noi aceste permise- nu de alta, dar sa ne aliniem cerintelor ioropene. Pana in mai trebuie sa-l schimb si eu.

Share this post


Link to post

:) il voi schimba pana la sfarsituil acestei luni!

sa beneficiez si de reducerea (50%) a taxei pt eliberarea lui..

dupa ce va incepe eliberea noului tip de permis in toata tara, taxa se va dubla: 50-->100ron!

Share this post


Link to post
Pe langa aspectul schimbat acestea au un cod de pare si o serie unica ce vor fi scanate de aparatele Politie Rutiera...

Ma doare drept in curte de codul lor de pare si imi bag pulpa in seria lor unica. Nu-mi aduce vreun avantaj, doar bani si timp pierdut. Prevad ca dupa preschimbare se trezeste o alta circumvolutiune formata de portul cashchetei ca nu-s bune astea, ca trebuie nu stiu ce chip pe ele ! In sensul acesta pot pune linistit pariu de pe acum.

Share this post


Link to post

Da' aşa e peste tot (la noi). Avantajele, ca de obicei, sunt la ei :|

Share this post


Link to post

Eu mi-am inmatriculat masina vinerea trecuta si mi-a dat talon nou.

Bucuresti.

Share this post


Link to post

Cum arata ? baga si matale o poza/scanare, cu detaliile personale cenzurate eventual.

Share this post


Link to post

Dezamagire totala, arata la fel, doar ca le-au "europenizat". Tot o hartoaga imensa care sa umfle portofelul :(

Share this post


Link to post

useless s**t ...

nu pe bune, sunt rezolvate toate celelalte probleme are infrastructurii drumurilor, mizeria de la rar si de la inmatriculari, de se gaseste timp de detalii de genul formatelor noi de permise si taloane?

stupid...

Share this post


Link to post

Pai normal, de ce sa conceapa ei un permis (eventual si cu cip asa cum sunt/vor fi pasapoartele) gandit sa reziste "demodarii" inca 20 de la data lansarii, mai bine mai adauga cate un cod de "pare" pentru vreo 5 ani, apoi nu stiu ce holograma si tot asa. Cred ca este doar o metoda de a colecta niste bani.

Exemplu: In prezent nu vad nici o deosebire majora (tehnic si reflectata in costul lor) intre C.I. si P.C.. Pentru C.I. taxa este de 7 Ron iar pentru P.C. este ... ca de, cine are P.C. are si ceva banuti si nici nu te obliga nimeni sa-l faci :D

Share this post


Link to post

Al meu expira in 2012, pana atunci stau linistit. Nu vad cum m-ar putea obliga sa-l schimb mai devreme.

Share this post


Link to post

Daca-ti schimbi domiciliul si nu mai coincide adresa din buletin cu cea de pe certificat. Din aceasta cauza am schimbat permisul anul asta în martie. Faza buna e ca la noile permise nu o sa mai scrie scrie adresa si astfel nu mai e nevoie sa schimb permisul de fiecare data cand îti schimbi adresa.

Edited by Laurycã

Share this post


Link to post
Tot o hartoaga imensa care sa umfle portofelul :(

 

E chiar mai mare decat asta de acum, si nu se mai da cu husa de plastic. Iar in cea veche nu mai incape :grumpy: .

Share this post


Link to post

Eu am inmaticulat masina prin august, si am primit talon tip vechi, dar tot fara husa :wallbanger:

Share this post


Link to post

Mi-am schimbat si eu recent permisul. Totul s-a rezolvat repede, permisul a fost gata in 4 ore. Nu este nevoie de analize medicale decat in cazul in care vechiul permis a expirat.

 

Pentru permise model nou:

*Daca schimbi permisul vechi deteriorat:

- taxa 50 ron la CEC;

- permis vechi deteriorat;

- fisa detinatorului permisului de conducere (se gaseste pe net sau direct la gheretele cu asigurari de langa politie);

- buletin original si copie.

 

*Daca schimbi permisul pierdut:

- taxa 50 ron la CEC;

- formular tip ptr permis pierdut (se ia de la ei pe loc, probabil se gaseste si pe net);

- fisa detinatorului permisului de conducere;

- buletin original si copie.

 

 

Pentru taloane model nou:

-cererea solicitantului;

-carte de identitate masina;

-fisa de inmatriculare vehicul;

-certificatul vechi de inmatriculare;

-30 ron taxa la CEC;

-buletin original si copie.

- daca vrei si alte numere de inmatriculare, le aduci si pe cele vechi + contravaloare cele noi si soliciti schimbarea de numere.

Edited by fry

Share this post


Link to post

Unde ai schimbat permisul in Bucuresti?

Share this post


Link to post
Unde ai schimbat permisul in Bucuresti?

 

Din cate stiu in Pipera s-au mutat cei de rutiera, adica tot ce era la Udriste.

Vezi ca nu gasesti CEC in zona, cel mai aproape este pe Tei, zona Circ(daca nu l-au inchis) sau pe Stefan cel Mare la intersectia cu Lizeanu.

Edited by atyqsound

Share this post


Link to post

L-am schimbat in Pipera (statia de metrou Aurel Vlaicu, cam 10 minute distanta de mers pe jos).

Au un ghiseu CEC si in interior acolo, nu am stiut nici eu, platisem deja la CEC-ul central cand m-am dus. A mers foarte repede treaba, m-am dus la etaju1 si dupa 5 minute de stat la coada am intrat in cabina, mi-au facut poza si mi-au zis sa revin in 4 ore sa-l ridic. Au program pana la 8 seara.

Share this post


Link to post

Multumesc mult. Acolo se poate schimba permisul si daca locuiesti la alta adresa decit cea de pe permis?

Share this post


Link to post

DA. Actele sunt aceleasi enumerate mai sus.

Share this post


Link to post

Deci tot ce era in Udriste s-a mutat in Pipera, cam pe unde era fabrica de mobila, peste drum.

 

Au un ghiseu CEC Bank, unde se pot plati toate taxele.

Au un birou de informatii, unde par destul de amabili si rabdatori.

 

Pt orice vreti sa faceti, vi se solicita fie Fisa de inmatriculare, fie Cerere de nu-stiu-ce ... Surpriza, baietii nu au la ghiseu asa ceva! Curios lucru, vis-a-vis, in birourile fostei fabrici de mobila, functioneaza (probabil fara nici o chestie legala) o multime de "firmulite" care, contra unei sume nu foarte mari, nu-ti dau chitanta, dar iti dactilografiaza in 10 minute toate cererile de care ai nevoie, iti pun actele in ordine, te invata ce trebuie sa faci. Culmea e ca astia au formulare berechet!!! ;)

Iar cei de la politie - daca le ceri formulare - iti spun un pic incurcati ca nu au si te sfatuiesc sa incerci peste drum. ;) Ca trebe sa mananca si gura lor, nu? Doar traim in Romania.

 

De exemplu, o fisa de inmatriculare + cererea aferenta m-au costat 20 lei, si tot in banii astia mi le-a pus si'ntr-un chilotel. :)

Share this post


Link to post

io le-am gasit pe net, pe gugal :)

le-am dactilografiat pe calc si m-am dus cu ele gata facute. e avantajos sa le iei si de langa politie ca nu costa mult, tot dracu ala e.

Edited by fry

Share this post


Link to post
Curios lucru, vis-a-vis, in birourile fostei fabrici de mobila, functioneaza (probabil fara nici o chestie legala) o multime de "firmulite" care, contra unei sume nu foarte mari, nu-ti dau chitanta, dar iti dactilografiaza in 10 minute toate cererile de care ai nevoie, iti pun actele in ordine, te invata ce trebuie sa faci. Culmea e ca astia au formulare berechet!!! ;)

Iar cei de la politie - daca le ceri formulare - iti spun un pic incurcati ca nu au si te sfatuiesc sa incerci peste drum. ;) Ca trebe sa mananca si gura lor, nu? Doar traim in Romania.

 

De exemplu, o fisa de inmatriculare + cererea aferenta m-au costat 20 lei, si tot in banii astia mi le-a pus si'ntr-un chilotel. :)

 

Mai rau, e atat de mare foame (si concurenta) incat fatucele stau afara langa ghereta la "agatat" clienti. Nu credeam ca e posibil asa ceva; pana sa reusesc sa intru in curte mi se pusesera deja mai multe intrebari referitor la "scopul vizitei" in zona, iar o fata s-a si oferit sa vina imediat cu mine sa rezolve tot. Apoi abia am inteles de ce; cladirea aia are vreo 2 etaje, iar majoritatea care intra se opresc la primul nivel, in fata primei firme/usi, unde e animatie. Nu zic ca monopolul e bun, nici pe departe, dar prea e inghesuiala de firmulite si "calcat pe picioare" pe-acolo. Eu am fost dusa la un nivel superior, unde banuiesc ca nu prea ajungea lumea de obicei fara "indicatii", si intr-adevar mi s-au dat toate sfaturile si s-a rezolvat tot in 10 minute. Numai ca eu am platit doar 10 lei pentru toate :P

 

La inceputul lui ianuarie a trebuit sa re-inmatriculez masina si sa schimb tot setul de acte (certificat, permis) pentru ca nu mai corespundeau cu noile date + domiciliul din C.I. A mers nesperat de usor, pana si oamenii sunt mai binevoitori, se simte o schimbare. Plus ca timpul de asteptare a fost mult redus. Way to go!

Intr-adevar, lucrul bun e ca nu mai e trecuta adresa pe permis; de-acum ma pot muta mereu :)

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...