Jump to content
Sign in to follow this  
nrares

Uefa Champions League 2008/2009

Recommended Posts

Au castigat cupa cupelor :) . In '75 sau '76. Care pe vremea aia se numea C2 (dupa C1, dar inainte de C3 - aka Cupa UEFA). Iar in acea perioada, in care britanicii dominau intr-un mare fel Europa, performanta a fost socotita ca fiind iesita din comun, mai ales ca finala a fost in compania unei alte reprezentante a estului, Ferencvaros. Iar acum, chiar daca aceasta cupa UEFA este considerata ca fiind esantion inferior e bine sa ne aducem aminte cum ne-am bucurat cand Steaua a reusit pentru prima oara calificarea in grupe. In acelasi sezon in care rusii reuseau sa castige trofeul, pentru noi era o mare performanta ca am trecut de grupe si ca am prins primavara europeana. Iar cand noi ne lamentam si ne dadeam de ceasul mortii ca trebuie sa jucam doua tururi preliminarii in Liga, Kievul dadea fiori granzilor de prin Europa. E drept, Steaua a fost o echipa mare, foarte mare, la fel si Dinamo (chiar daca pentru o perioada mai scurta), dar adevarul e ca in acest moment, in Europa, nu prea contam decat la statistica. Iar la noi...sa-mi fie cu iertare, prefer oricand un Everton - Fulham, sa zicem, unui Dinamo - Steaua. Dpdv al stilului de joc, al angajamentului, al spectacolului. Chiar daca pentru Steaua as avea emotii, pentru ca tin cu echipa asta.

Share this post


Link to post
Zi-mi si mie cu ce echipa ti tu ca sa stiu ce exemple sa-ti dau la afirmatia total idioata de mai sus . ura

 

Cu Steaua dar am creier. Nu ca tu nu ai avea.

Share this post


Link to post

Toti tin cu Steaua, doar, balky nu. El este impotriva: cainilor, ciorilor, ceferistilor sau a tot ce nu mai joaca la Steaua.

Share this post


Link to post

pai si daca ti cu steaua de ce zici aberatiile alea : cum ca steaua a furat din 47 pana acum ?

 

si da tolin ai dreptate . bravo !

Edited by balky

Share this post


Link to post

A tine cu Steaua nu inseamna a eluda adevarul. Pe Lacatus de unde l-ati furat, de la Dinamo ?

Share this post


Link to post

Acum nici voi nu aveti stare si va luati aiurea de niste chestii irelevante...

Am mai explicat o data pentru cine nu stie, atunci nu se punea problema de "care echipa e mai buna la noi" decat intre Steaua si Dinamo. Atunci tot ce trebuia facut era "o echipa cat mai buna, care sa ii bata pe-aia de "dincolo" ". Iar asta s-a facut la modul dezorganizat, o perioada (jucatorul vizat era luat in armata cu japca si ajungea la una din cele doua, de regula la Steaua), sau in mod organizat, prin trierea jucatorilor centrului de tineret Luceafarul, care, btw, era o institutie extrem de utila si care acum lipseste enorm. Bineinteles ca atat Steaua cat si Dinamo aveau oricum 2-3 echipe de la care se alimentau cu tineri jucatori. Exceptiile (adica jucatori foarte valorosi, dar care totusi nu au ajuns la niciuna dintre acestea doua) sunt rare si nu fac decat sa intareasca regula.

A spune acum, insa, in aceste vremuri, ca "pe ala de unde l-ati furat" este cam aiurea. E ca si cum l-ai acuza pe vecinul icsulica de faptul ca acum 20 de ani se baga in fata la coada de la carne. Astea erau vremurile, alea erau obiectivele si directivele, nu aveai cine stie ce alternative. Pe acelasi principiu, Belodedici a fost un tradator si un fugar, pentru ca a ales sa ramana in Iugoslavia, unde a mai castigat o CCL. Acum lui Mutu, Chivu & Comp li se spune "stranieri" si sunt mandria poporului. Vremuri noi cer neaparat vederi noi. Ca daca judecam trecutul cu unitatile de masura de acum...

 

P.S. oricum, macar acum 20-25 de ani puteam spera intr-o performanta inalta la nivelul echipelor de club. Acum, nici daca adunam 10 divizii A la un loc nu facem fata intr-o optime sau un sfert de Liga...

Share this post


Link to post

Era un exemplu la mirarea ca Steaua a furat din 1947 ...

Share this post


Link to post

Da, e adevarat ca a furat. A furat, asa cum fura oricine putea sa fure. In mai toate domeniile. Ca astea erau vremurile si asa se traia atunci. Dar nu e vina mea ca Steaua a furat din 47 si pana acum, la fel cum nu e vina lu' Borcea ca Dinamo a facut acelasi lucru. Insa nici acum nu e vina mea ca la Steaua e un cioban in loja, care taie si spanzura dupa cum il taie pe el capul. Atunci cand tii cu o echipa, tii cu ceea ce a reprezentat ea, tii cu performantele ei, tii cu emotiile pe care le-ai trait in fata televizoului sau pe stadion, dupa cum ti-e felul si norocul, tii pentru ca pur si simplu...tii. Si daca tii cu adevarat, nu poti sa-ti schimbi preferintele dupa cum bate vremea sau dupa cum se schimba antrenorul sau patronul.

Uitati-va la Notingham Forrest. Credeti ca nu mai are suporteri acum, cand e in liga a treia sau a patra sau in a cata o mai fi, in Anglia? Are. Ii are de pe vremea cand cucerea doua Cupe ale Campionilor. Si suporterii aia sunt cel putin la fel de fanatici ca si balky...

Share this post


Link to post

Oamenii fara putere au in mana protestul, arma mai puternica. N-am auzit, inca, in RO un protest ca valori ale ministerelor au fost donate unor bijnitari. In alta parte nu se mai face asta demult din cauza spaimei protestului si a presei, asa cum acolo au fost bagati la bulau proprietari si conducatori de cluburi de fotbal, chiar daca erau pe cai mari. Echipele n-au avut de suferit si nici n-au fost blamate pentru faptele altora. La noi, sunt lasati conducatorii sa se confunde cu numele clubului, terfelindu-se astfel palmaresul. Primii care ar trebui sa protesteze sunt jucatorii si suporterii. Cum se accepta de catre autoritatile statului ca unii sa fie "finantatori", sa-si imprumute cluburile, sa practice camataria pe fata ? Contractele care sunt inafara legilor nu sunt nule de drept ? Povestea cu statul care n-are bani este o gogorita, orice rectificare pozitiva a bugetului a fost mai mare decat toate "investitiile" din fotbal, orice autoritate nationala de supraveghere a impachetatului de fum consuma anual mai mult decat toti banii rulati in fotbal. Ani la rand s-a tolerat sclavagismul la nivelul jucatorilor si apoi compararea jucatorilor cu "mijloacele fixe" de parca o echipa de fotbal ar fi o unitate de productie ! N-am auzit jucator/suporter/media sa protesteze, desi toti au fost pacaliti la portofel prin aceste artificii de eludare a legilor. Un singur "Ajunge" ar fi suficient, strigat pe stadioane in locul scandarilor rasiste si huliganice. Imaginati-va 10x 90 min. pe tv saptamanal sub scadarea "AJUNGE". Credeti ca este nevoie de mai mult de-o etapa de campionat ?

Edited by tolin

Share this post


Link to post

Urmeaza al doilea meci al stelei in grupele champions league . Steaua va incepe meciul impotriva celor de la fiorentina in urmatoarea formula :Zapata - Ogararu, Goian, Ghionea, P. Marin - Lovin, Rădoi - Nicolita, Dayro Moreno, Semedo - B. Stancu.

 

 

Romania-steaua

Europa-steaua

Oriunde-steaua

Campionii din Ghencea !!! (*) (*) (*) <:-P

Edited by balky

Share this post


Link to post

O să fie la fel de bun ca primu'? (rezultatu'...)

Sau se iau şi ei după chefere? (iartă-mă că învârt cuţitul în rană, dar nu mă pot abţine :) )

Share this post


Link to post

Mutu: Dau un gol Stelei si il dedic lui Dinamo

Share this post


Link to post

Lasa ca da banel un gol de la mijlocul terenului si castigam . Mutu sa le dedice suporterilor lui dinamo cateva grame de prafuri .

Share this post


Link to post

Eu zic că bat Mutu şi ai lui la 2 goluri diferenţă (1 Mutu şi 1 Bănel ??).

Share this post


Link to post

Optimistule :P

Oricum, in compania unei echipe aflate intr-o forma destul de slabuta Steaua iar n-a avut curaj :( . Nu-mi dau seama cum naiba un om ca Lacatus, care a fost atat de agresiv ca jucator "reuseste sa imblanzeasca" o echipa care dispune totusi de ceva jucatori ofensivi in lot (ma refer la Steaua) si o face sa joace atat de defensiv...

Share this post


Link to post

Cu 1 punct din 6 si niciun gol marcat, jucatorii de la Steaua sunt la locul lor, ultimul.

Share this post


Link to post

Dar n-au luat-o rau pe cocoasa =))

Share this post


Link to post

Rezultat bun, da' sa zici ca "meritam sa castigam" (n. b. Lacatus, behehe) e cam prea mult. Deja incepe sa ma enerveze faptul ca in "serile de CL" eu nu mai vad fotbal (devin pesimist si in ceea ce priveste CFRul). In timp ce Arsenalul aduce 6-7 oameni la 20metri, din care 3-4 in careu, pentru noi e eveniment sa avem 3 (!!!) jucatori in terenul advers.

 

Suntem depaaarte, indiferent de rezultate :(

Share this post


Link to post

Pana si cei de la Fiorentina au recunosc ca au castigat un punct si nu ca au pierdut 2. Pe langa asta au mai recunoscut superioritatea stelei la ocazii ... Departe esti tu de realitate ...

Share this post


Link to post

Un 0-0 nesperat pentru CFR, au jucat foarte frumos cu o super echipa care insa nu a jucat nimic, era de batut Chelsea in seara asta.

Share this post


Link to post
Departe esti tu de realitate ...

Asa o fi mestere, daca au recunoscut "cei de la Fiorentina", de ce sa mai am eu opinia mea? Vezi ca si Becali spusese ca vrea 12puncte, ramai...aproape.

 

 

 

 

Iar, daca'mi permiti, azi ma cam doare la basca de parerile dâng-dângilor. 

Share this post


Link to post

Eu unul sunt Rapidist, da aseara m-am bucurat pentru CFR la maxim...Si da Immortal meritau sa castige dupa numarul de ocazii. Chelsea nu stiu daca au avut vre-un sut pe spatiul porti, in schimb CFR a avut cam 2 bari. Raportand la numarul de ocazii trebuia sa castige CFR. Nu au jucat spectaculos, dar nici plictisitor, ce vrei sa vezi tu in serile de UCL o sa fie dupa optimi in colo, cand raman echipele mari :)

Share this post


Link to post
Pe langa asta au mai recunoscut superioritatea stelei la ocazii ...

Fara a ma lega de vreun rezultat sau altul nu ma pot abtine sa nu remarc faptul ca iarasi sintem campioni la ocazii si ratari. Ce pacat ca fotbalul se joaca pe goluri si la capitolul marcat goluri stam cam prost de vreo 14 ani incoace :(

Share this post


Link to post
[...] Si da Immortal meritau sa castige dupa numarul de ocazii.  [...]

Remarca mea a fost facuta dupa meciului Stelei. M-au bucurat ambele rezultate, chiar si evolutiile intr-o mare masura, insa ma enerveaza faptul ca de 3ani practicam acelasi joc incalcit, "pitzurcizat": 1 pivot, maxim 3-4 oameni in terenul advers. E un fel de hit & run 'modern', in care primordial e sa nu carecumva sa luam gol, iar, de-o fi vreunu in zi de glorie, poate-om musca ceva.

 

 

Asta'i "ochiu' critic"; nu e o remarca spusa ca sa infierbânte pe cineva, ci efectiv evidentierea nivelului de joc. Eu nu neg ca am avut ocazii cu nemiluita in astea 4meciuri, eu spun ca nu dominam. Nu avem posesie si nu inspiram 'teama', cel putin nu prin atacuri pozitionale, nu prin "ingramadariea adversalui" (vezi paralela cu Arsenalul)... fie ca e vorba de Goian, fie ca e Trica, ne 'fâstâcim' de cate ori vrem sa dam in minge (acei 2-3 pasi haotici ce preced o pasa lunga or' un sut) si, uh...

 

Pe de alta parte insa, 'producem' la fel de mult ca un Sahtior or Fenerbahce, echipe cu bugete (or chiar stadioane) mult superioare...Iarsa-mi doresc un joc de nivelul Arsenalului... nu credeam c-ar fi posibil in viata asta.

 

 

 

Una peste alta, 4 meciuri, 5 puncte, acolo unde-s cei mari. Nu suntem chiar ciuca batailor :D

Share this post


Link to post

Mai...CFR ca CFR, au incercat sa puna presiune au avut si ceva ocazii, desi pe sfarsit au cam obosit sa alerge...pe cand Steaua...de un an si in CL mi se par slabi...rau...au jucat cu Dinamo Kiev atunci de i-au spulberat...asa da...dar acum parca sunt prea moi, prea nu ii intereseaza...parca nu ar juca pentru ei. CFR-ul incearca, dar si la ei sa vedem cum se napustesc in careul adversarilor cu cate 3-4-5 oameni, mai rar in meciul de aseara. Chelsea cum lua mingea, cum fugeau 3-4 in careu si venea centrarea. La fel, la o lovitura libera a CFR-ului, in careul adversarilor erau...2 maxim 3 cfristi si multi "chelsisti". Dar cand avea Chelsea lovituri libere...se umplea careul CFR-ist de tricouri galbene... avem inca nevoie de tupeul acela suparator pentru adversari...

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...