Jump to content
Sign in to follow this  
nrares

Uefa Champions League 2008/2009

Recommended Posts

Te legi de o parere, nu mai are voie cineva la o opinie ? Eu m-am saturat de 35 de ani traiti in tara delictului de opinie.

Asa s-a vazut pe teveul meu. Nu se vedea transpiratia pe nemti. Poate-i defect teveul. Stelistii au alergat, au sutat, au incercat de toate, dar nu le-a intrat mingea in poarta sa-i vad si eu pe nemti enervandu-se. N-a gresit cineva, nici jucatorii, nici antrenorul, nici macar nea Jiji care a fost salon, si-a dat fata la scoala germana. Frumos, au vazut si nemtii ca nu suntem oricine. Defapt, ei stiau asta de cand am colaborat cu ei, cu diverse ocazii. Nu ne-am facut de ras, dar nu am vazut meciul la care ne-am fi asteptat de la Steaua, mai ales in raport cu ce am vazut ieri seara. Asta nu insemna ca CFR este mai buna ca Steaua. De altele nici nu incape vorba pentru nu s-au calificat in CL.

 

PS nu-i deloc aberanta afirmatia, tema antrenamentului a fost sa dea un gol mai mult decat adversarul, asa cum este intotdeauana la fotbal.

Edited by tolin

Share this post


Link to post
Stancu a lovit dupa ce a "re-prins-o" slabutu lor portar (viitor star insa) :(

 

Mingea "sedea" pe teren, portarul tinea mana pe minge, si Stancu a "smuls-o", ceea ce regulamentul interzice. Vizionati reluarea filmata dinspre dreapta (dreapta fata de directia de atac a Stelei). Nu a fost gol valid.

Edited by zet

Share this post


Link to post

Acuma, daca analizez meciul la rece...ma gandesc ca poate am avut sperante prea mari, dupa victoria CFRului...

 

Ce e oarecum imbucurator e ca, pentru prima data in astia 3ani, a cam disparut "senzatia de neputinta". S-a putut, au incercat, ar fi putut intra. Parca nu mai e dracul chiar atat de negru. Inca ramane precipitarea fundasilor la "degajari" (ati remarcat cei 2-3 pasi incalciti pe care-i fac inainte de a lovi mingea?) ori stilul lui Lovin, dar, de cand a venit Dayro, se joaca totusi altceva.

 

Azi e ziua piticilor... :)

Share this post


Link to post
Ce e oarecum imbucurator e ca, pentru prima data in astia 3ani, a cam disparut "senzatia de neputinta".

 

Repriza 2 Steaua a fost la mansa. Le-a lipsit putin noroc.

Share this post


Link to post
Ne vedem maine pe stadion la singura echipa care intr-adevar reprezinta Romania. :P

După scor, într-adevăr, a reprezentat România. Întru-totul.

Acu'... sper ca astă seară să nu mai repezinte nimeni România aşa de bine, ci s-o facă mai... slab, aşa ca... "chefere".

Share this post


Link to post
1- rasismul nu te paraseste o clipa, face parte din viata ta;

2- a spune ce a facut sau ce face o persoana aflata la 160 km de tine depaseste tupeul oricarei ghicitoare;

3- te impaunezi degeaba cu milioane de suporteri la Steaua, nici nu stii cati a pierdut echipa in ultimii 18 ani din cauza conducatorilor (singura echipa a carui manager a lovit un fan/suporter in fata camerelor de vederi), a jucatorilor lenesi si impertinenti si a fanilor intoleranti.

4- Steaua nu s-a deosebit de alte echipe de cartier decat prin cateva rezultate in UEFA.

5- faptul ca Steaua incearca sa se ridice peste rangul unei echipe de cartier este imbucurator, dar sa nu-mi spui mie ca un fan intolerant, nationalist si rasist se schimba, ca nu te cred. Oricum, scrierile tale din acest topic sunt cea mai buna dovada.

 

1. exact

2. mi-am dat si eu cu presuputza , nu am dat cu paru

3. nu face obiectul discutiei

4. cateva ? vreo 2-3 nu ? :D

5. fiecare e liber sa zica ce vrea , la fel cum fiecare e liber sa creada ce vrea

 

Daaaa... si suporterii Stelei or fi niste domnisoare de pension. Aia care dau cu lantu' in cameramani si care umbla cu basmale sa nu li se vada fata. :thumbl:

 

Nu am zis ca suporterii stelei sunt cu mot in frunte , doar ca s-au mai emancipat unii dintre ei . Fiecare padure are uscaturile ei .

 

Io ma gandesc la bietu balky! =))

 

 

Esti un dragut . Ma bucur ca se gandeste cineva la mine . :D Ura !

Share this post


Link to post

A ajuns Steaua pe primul loc in RO si ti-a venit apa la moara ? La cat v-a "plouat" in seara aia iti ajunge pana la urmatorul meci.

Edited by tolin

Share this post


Link to post

Balky abia acum te-ai trezit...din somnul de saptamana trecuta??

Edited by kornelush

Share this post


Link to post

Ma trezeam eu mai devreme dar am avut ceva treaba si de abia de vreo 2 zile m-am intors in Buc . Asa ca trebuia sa aduc in actualitate topicul asta . Intr-adevar m-a plouat ca dracu , nu prea s-a meritat dar asta e . Nu poti sa castigi mereu .Noi am tot castigat din 47 incoace , tre sa mai castige si altii .

Share this post


Link to post

Chefereul?

Share this post


Link to post

Cu toate ca chefereul poate fi trecut la " si altii " nu ma referisem la ei . Ma refeream la aia din tarile ne bananiere- germania

Share this post


Link to post
...Noi am tot castigat din 47 incoace ...

 

Corect se spune: Noi am tot furat din 47 incoace. :tongue:

Share this post


Link to post

Zi-mi si mie cu ce echipa ti tu ca sa stiu ce exemple sa-ti dau la afirmatia total idioata de mai sus . ura

Share this post


Link to post
Corect se spune: Noi am tot furat din 47 incoace. :tongue:

 

Ca si Dinamo de altfel. Iar restul nu au contat. Exceptiile (UTA, Argesul, Craiova) au fost...prea putin importante si fara rezultate afara (mai putin Craiova, intr-un singur an, de exceptie si el :) ).

Adevarul este ca cine contesta si combate Steaua si Dinamo de dinainte de revolutie, inseama ca nu stie cum era sistemul. Nu doar in Ro ci peste tot in blocul comunist (vezi Dinamo Kiev, Dinamo si TSKA Moscova, Levski si TSKA Sofia, Steaua Rosie Belgrad). Pur si simplu asa era mersul lucrurilor, se actiona pe principiul "trebuie sa fim peste capitalisti". Si culmea este ca in ultimii ani chiar au reusit asta, 3 echipe din Est reusind sa castige cupe europene din '86 pana la caderea comunismului.

Share this post


Link to post
Zi-mi si mie cu ce echipa ti tu ca sa stiu ce exemple sa-ti dau la afirmatia total idioata de mai sus . ura

 

Oare ce legatura biunivoca, de tip bijectie, iti poti imagina, intre doua fenomene complet independente: echipa favorita a cuiva, si hotia la nivel industrial practicata de Steaua de 50 de ani? Raspuns corect: nu exista nicio legatura.

Share this post


Link to post

Dixtractiv topic... :mrgreen:

Share this post


Link to post

Zet : tradu te rog .

 

 

Faptul ca o echipa cum este steaua sau dinamo a avut unele avantaje este adevarat . Avantajele constau in faptul ca cele doua echipe puteau sa aiba orice jucator pe care-l vroiau din romania . Erau unele avantaje si pentru jucatori si pentru echipele respective . Atat si nimic mai mult . Faptul ca steaua a reusit sa castige o cupa a campionilor europeni , a disputat o finala si o semifinala , a castigat super cupe europei si a fost finalista in cupa intercontinentala , nu este meritul regimului comunist .

Share this post


Link to post
Zet : tradu te rog .

 

Traducere: ce are sula cu prefectura? Omu a spus ca steaua a furat, si tu il intrebi cu cine tine. Zbang!

Share this post


Link to post

@zet: cred ca l-a intrebat in ideea ca poate tine cu Dinamo, care a furat in aceeasi masura, dar cu rezultate ceva mai putin spectaculoase :D

 

@balky: lasa-ma sa te contrazic. Performantele SUNT meritul regimului comunist, dovada faptul ca ele nu au mai fost repetate (nici pe departe). Iar echipele din tari foste comuniste care au reusit sa aiba performante in ultimii ani (Dinamo Kiev, Zenit, Lokomotiv) au avut tocmai pentru ca au adoptat sistemul capitalist, au pompat bani cu nemiluita si au avut parte si de un pic de noroc, uneori :)

Edited by Brainiac

Share this post


Link to post

conteaza cu cine tine ca sa stiu si eu partea carei echipe o tine .

 

 

Lokomotiv nu are nici o performanta nici inainte nici dupa regimul comunist . Dinamo kiev are ca singure performante - si astea dupa regimul comunist - participarea aproape in fiecare an in grupele ligii campionilor la fal ca si sahtior . Zenit a avut performanta uluitoare ( cupa uefa si supercupa europei ) pentru ca cei de la gazprom au pompat bani cu nemiluita si au adus un super antrenor dick advocaat . o alta mare echipa din rusia care a facut performanta este cska moscova. In rest dumnezeu cu mila .

 

Faptul ca cele doua echipe au castigat pe rand cupa uefa ( care nu este nici pe departe liga campionilor ) este dat doar de numarul banilor investiti cu cap si de un antrenor . Sahtiorul marelui antrenor lucescu nu a reusit nici pe departe aceste performante desi a avut aceeasi suma de bani disponibila . la fel si dinamo kiev unde acel surkis desi are o avere imensa - cateva miliarde de dolari - nu a reusit nimic din punct de vedere fotbalistic .

 

Steaua a fost prima echipa din estul europei care a castigat cupa campionilor europeni , apoi a urmat-o steaua rosie belgrad si apoi ... pauza totala . atunci era mult mai usor sa gastigi asemenea trofee . acum este imposibil daca nu ai o echipa al carei finantator sa bage minimum 100 milioane de euro in jucatori , staff , baza , salarii . Nu ai cum sa te bati cu jucatori care sunt platiti cu 150.000 lire pe saptamana. Jonh terry - capitanul celor de la chelsea - a avut o oferta de transfer de 200.000 lire pe saptamana . Enorm !!!!!!

Aici e diferenta intre noi si ei . Acum 20 de ani era mai mica , plus ca nici un jucator roman nu reusea sa plece in afara sa joace . el ramanea in tara si juca la cel mai bine cotate echipe de atunci steaua si dinamo . Steaua nu reusea nici atunci sa castige acea cupa daca jucatori precum belodedici , piturca , boloni , tudorel stoica , hagi si altii erau lasati sa plece .

 

 

 

 

edit : zenit l-a cumparat vara asta pe danny , jucator pe care a platit 30 milioane euro . o fi mult , o fi putin ...

cand o echipa din romania va putea sa plateasca suma asta atunci sa avem pretentii de la ea . eu unul nu o sa apuc timpurile astea , poate nici voi .

Edited by balky

Share this post


Link to post
... acum este imposibil daca nu ai o echipa al carei finantator sa bage minimum 100 milioane de euro in jucatori , staff , baza , salarii ...

Finantator aveti, ce inseamna 5% din averea lui, de ce nu baga ? Sau au ramas la stadiul: "ii facem din vorbe !" ...

 

PS misto strategie la finantator de-a il ambitiona pe Mutu, prevad o "ploaie" si la Fiorentina.

Edited by tolin

Share this post


Link to post

Care dracu 5 % din averea lui ? Tu chiar crezi ca idiotul ala are averea pe care o zice el ? Are pe dracu . Daca are macar 500 milioane de euro ar fi bine . Din gura e usor sa ai toti banii din lume , dar pe hartie ...

 

El are niste terenuri pe care DACA le vinde la pretul PE CARE EL IL CERE atunci are sauma aia de bani . Asa pot zice si eu ca apartamentul meu valoreaza 300.000 euro . Daca gasesc un prost la care sa-l vand la banii astia e ok , daca nu el tot 100.000 de euro valoreaza.

Share this post


Link to post

"ii facem din vorbe !" este valabil in toate cazurile, deci, cum crezi ca-l crede cineva. Averea declarata de catre cineva este cea acoperita prin impozit. El nu este in primii 100 la acest capitol, altfel n-ar apela la interpusi (rude) pentru spalarea banilor.

Share this post


Link to post

@balky Si eu sunt stelist sa stii, insa chiar daca nu sunt la fel de patimas ca si tine, iti pot recita cu ochii inchisi echipa din 86 sau pe cea din 89 (cea mai buna a stelei din toate timpurile, dupa parerea mea). Insa asta nu are nimic de a face cu ceea ce ai spus tu, ca dinamo kiev nu a reusit performante notabile...Nu uita ca prima cupa europeana castigata de o echipa din estul europei a fost castigata de...dinamo kiev, condusa de lobanovski. Nu uita ca dinamo kiev, in 86, a castigat cupa cupelor. Nu uita ca dinamo kiev matura pe jos cu real madrid, la madrid, in sferturile ligii, cand shevchenko si-a castigat practic contractul la milan. Hai sa nu minimalizam aceste performante si sa le vedem doar pe cele ale stelei...

Share this post


Link to post

Dinamo kiev nu a castigat niciodata champions league ! ei au castigat cupa uefa , care am stabilit deja ca nu este nici macar jumatate din champions league . Steaua este prima echipa din europa de est care a castigat champions league ( cupa campionilor europeni ) . A doua echipa a fost steaua rosie belgrad care l-a avu in componenta pe miodrag belodedici . Belodedici este singurul jucator roman de fotbal care a castigat cupa campionilor europeni cu doua echipe diferite . In rest nici o ala echipa din estul europei nu a mai castigat acest trofeu . In rest sunt de acord cu ce ai zis tu .

 

Revenind , steaua a dominat europa in perioada 1985-1989 . Nu zic ca in acea perioada nu existau meciuri memorabile facute si de alte echipe romanesti sau comuniste . Dar nici una nu s-a ridicat la nivelul stelei . Eu nu minimalizez nimic . Acum , singurele echipe din spatiul ex-sovietic care au facut ceva in europa sunt : cska moscova ( castigatoare a cupei uefa ) si zenit saint petersburg ( castigatoare a cupei uefa si a supercupei europei in care a invins pe man. utd cu scorul de 2-1 , golul victoriei find dat de catre danny - jucatorul pe care s-a platit cea mai mare suma de bani din istoria campionatului rusiei ).

 

In rest prezente trecatoare in champions league . Nici steaua ,nici dinamo kiev ,nici sahtior nici nimeni nu au reusit ceva notabil . Banii sunt principalii responsabili de faptul ca nimeni nu misca in fata echipelor mari . Repet , vorbim doar de champions league nu de cupa uefa .

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...