Jump to content
Sign in to follow this  
strumfuadi

Audio pe MATIZ

Recommended Posts

daca ai rabdare pana maine ma uit eu ... masor boxele lu` tata si dim. cand iau matizu` masor si policioara mea ;)

Share this post


Link to post

merg dar tablia are striatii si o sa se vada urat ... ia o polita din pal mocheteaz-o si nu o sa ai probleme ;)

Share this post


Link to post

Mersi mult. Dar crezi ca daca mi-l pun eu pierd garantia electrica? Ca asa mi-au spus unii.

Share this post


Link to post

vrajeala

Share this post


Link to post

M-am gandit sa pun boxele de pe spate de la Cielo in usi la Matiz. Se merita? E ca? Sunt aproape convins sa le pun acolo decat sa ma modific in spate, cel putin pentru moment. Astept parerile voastre. Multam' :) >-

Share this post


Link to post

Da-l incolo de casetofon!

ia un cd si boxe noi... :dizzy:

Share this post


Link to post
Da-l incolo de casetofon!

ia un cd si boxe noi... :dizzy:

 

dat cu bata in balta asta faci tu.

 

pote omu s-a gandit si momentan asta e varianta optima ... da-l dracu de matiz cumparati un bmw; ce zici merge?

Edited by steph

Share this post


Link to post

chiar e cam singura varianta momentan. Banii... Ce zici steph , merg boxele de 17 de la Cielo din spate in usi la Matiz? Ii da voie geamul? Se poate face ceva? Astept parerile voastre. Multam'? :thumbl:

Share this post


Link to post

vad ca ai matiz e ... nu stiu adancimea boxelor din spate de cielo ... dar am auzit si eu aici ca distanta dintre usa si geam e 3.5 cm si daca adancimea de montare a boxelor e mai mare mai completezi cu distantiere din lemn (pal) home made ca pt. niste kick`panelsuri nu cred ca are rost sa dai bani pe asa o dif.

 

asa ca incropeli merg zic eu :) dar va fi urat

 

decat sa incepi sa tai masina acum pt. niste boxe slabe care poate le vei schimba pe viitor scoate frumso tablia din spate ca sa nu o strici si pune una din pal mochetata si le montezi pe aia fara probleme si ulterior cand le dai jos o pui pe cea originala si nu ai o sa ai batai de cap ;)

Share this post


Link to post

Am citit tot topicul asta... s-a facut ditai matu din el.

 

Mi-am instalat cam acum un an niste Boschmann-uri pe 2 cai de 16 cm in usile fata, iar in spate VDO pe 3 cai de 235x160mm si un woofer sal de 250w (cica) si amplif tot SAL de 2x70w legat in crossover.

 

Sunt foarte multumit de investitie... dar, din cauza pozitiei difuzoarelor din usa fata nu prea am inalte pe pozititia soferului.

 

M-am hotarat sa-mi pun niste tweetere, dar nu stiu unde sa le fixez!

 

Am observat ca destul de multi dintre voi au tweetere in fata, dar nici unu n-a zis unde le-a fixat, poate puneti niste poze...

 

Eu am tot incercat sa gasesc un loc estetic, comod si bun din punct de vedere al auditiei, dar n-am reusit saiau o decizie. Poate ma puteti ajuta voi.

 

1. Pe bord langa gaura de ventilatie a geamurilor laterale.

2. In gaurile ventilatiei, dar ce ma fac iarna cu dezaburirea?

3: Pe finitiile laterale, cat mai sus... dar poate deranjeaza prea multe inalte aproape de ureche.

4. Pe usa, chiar pe tabla dupa ce se termina zona plana care se imbina cu bordul. dar imi par poate prea jos. Si exiata sansa sa le rupa vreu pasager neatent.

 

Orice sugestie e bine venita... multumesc

 

BTW. Tweeterele au dimetrul aroximativ egal cu gaurile de ventilatie mai sus pomenite, si au spatele inclinat la un unghi de vreo 15° astfel incat sa poata fi orientabile, in fuctie de locul de fixare.

Share this post


Link to post

pai mai bine pe bord in colturi sau pe stalpii de la parbriz la inaltimea urechii.

 

astfel vor fi instalate la o inaltime coresp. dar nici apropae cum ar fi in stalpii laterali

Share this post


Link to post

Scuze, si eu ma refeream tot la stalpii A adica aia de langa parbriz, oricum stalpii B nu au finitii din material plastic deci e mai greu cu mascatul cablului.

Si pe langa toate astea cred ca-i si cum ai avea un tantar in ureche.

Share this post


Link to post
oricum stalpii B nu au finitii din material plastic deci e mai greu cu mascatul cablului.

:o fftopic:

exista un kit la nicubarbu format din 6 piese : 2 finitii pentru stalpii din mijloc, 2 finitii pentru stalpii din spate si 2 triunghiuri pentru usile din spate, la aprox. 500k rol

Share this post


Link to post

berti> iti dai seama ca tweeterele alea sunt gandite si daca producatoru iti recomanda sa le montezi la niv. urechii asa e bine. plus ca reglezi volumu din cass dupa bunul tau plac :)

Share this post


Link to post
:o fftopic:

exista un kit la nicubarbu format din 6 piese : 2 finitii pentru stalpii din mijloc, 2 finitii pentru stalpii din spate si 2 triunghiuri pentru usile din spate, la aprox. 500k rol

unde ca nu l-am gasit????

Share this post


Link to post

Vb cu el pe YM. Are acelasi ID ca nick-ul de pe forum.

Share this post


Link to post
plus ca reglezi volumu din cass dupa bunul tau plac :)

 

Tocmai asta-i problema, ca nu poti regla tweeterele separat, eu am sa le leg pe boxele din usi, care oricum datorita pozitiei se aud incet.

 

Daca dau faderu' mai pe fata, ca sa am putere in difuzoarelele alea, pierd din bas, deoarece, wooferul e legat pe iesirea RCA spate (singura iesire neaplificata defapt). Daca-l dau mai pe spate (ca sa mai reduc din tweetere) nu se mai aude nimic la alea din fata. Deci faderu' ii musai sa stea pe Front +1.

 

Ma gandesc sa le pun cate un cablu de un metru, si sa le incerc vreo saptamana in diferite pozitii, eventual le fixez cu banda dubluadeziva.

Share this post


Link to post

urat cu improvizatii.

 

oricum eu ma refeream la reglarea inaltelor nu a fader`ului.

Share this post


Link to post

Pai o saptamana nu moare nimeni... da altfel n-am cum sa-mi dau seama, ca pe moment oriunde suna bine.

Share this post


Link to post

eu nu inteleg de ce va place sa va complicati. dati o gramada de bani pe niste sisteme complicate, tot felul de boxe si pana la urma ajungeti la o sonorizare care nu va place.

 

 

decat sa puneti boxe de 17 intr-o usa care nu le tine mai bine cautati sa puneti BOXA OPTIMA ACELUI VOLUM!!!!!

 

ai toate sansele ca o boxa de 13 sa sune mai bine intr-o usa decat una de 17 pt simplul motiv ca face volumul potrivit pt ea!!!!!!!!

 

secretul unei sonorizari e sa fie optima acelui volum. si calitate fratilor, nu sony xplod, infinity sau alte dracovenii. mai bine dai banii pe o pereche de boxe care sa faca cat 3 sony. CALITATIV.

 

@berti: parerea mea e ca o sa ajungi la un mare balci in masina ta. ai statie pt componente? sau nu stiai ca trebuie? ti-ai izolat usile? ti-am zis si in partea ailalta ca e ESENTIAL sa ai incintele izolate.

 

...

Share this post


Link to post

hai pardon.

 

sony-> petarde

 

da ia zi mestere ce au infinity (nu zic ca sunt cele mai bune de pe piata din ro, mai exista peste dls mai nou sau hertz sau ground zero dar ultimele 2 au si niste preturi mari pt. entry-lever) ai auzit de gama kappa de la infinity care e peste pioneer, alpine, jbl ca de sony nu se pune problema :D ?

 

io cred ca tu vb. de auzite rau de tot. ia zi-mi ce boxe bune gasesti tu la noi?

Edited by steph

Share this post


Link to post
hai pardon.

 

sony-> petarde

 

Incearca sa nu fii atat de categoric, generezi un flame inutil. Pentru ce am eu nevoie Sony isi face treaba laudabil. Nu intentionez sa ma prezint la nici un salon de tuning cu sonorizarea mea dar totusi zic ca se aude mai mult decat decent (mult mai bine decat ce am vazut eu pana acum standard pe orice masina de pana in 20k euro chiar si mai mult). Filosofia mea e simpla si cred ca este impartasita de multi de aici: nu avem bani de aruncat pe lucruri inutile si pe mofturi, decat sa dau cateva mii de euro pe o sonorizare mai degraba imi cumpar alta masina mai buna.

 

PS: Nu transformati topicul in ce avioane se pot pune pe Matiz ci rezumati-va la ce aveti pe masina sau la ce ati vazut pe un Matiz, cu parerile si impresiile de rigoare.

Share this post


Link to post

pot sa demonstrez oricand ca la banii dati pe sony-explode se pot cumpara boxe de putere si fidelitate mai buna.

 

la sony platesti marca.

Share this post


Link to post

Nu ca vreau eu sa ii dau dreptate lui Steph dar am facut un mic test: la Media Galaxy au standul ala in care poti sa iti alegi ce casetofon sa se auda cu ce boxe vrei tu. Am pus un o pereche de Sony Explode ovale, mari fata in fata cu o pereche de LG, aceeasi marime. Sony erau 3 milioane si ceva iar LG-urile erau 1milion 200 de mii. Va garantez ca LG-urile se auzeau muuuult mai clar decat Sony, iar diferenta de pret este evidenta.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...