Jump to content
Sign in to follow this  
gabriel.marina

Motor - Sohc Sau Dohc ?

Recommended Posts

SOHC e mult mai silentios decat DOHC are consumul mai scazut cu aproape 2 litrii la suta de km iar ca mecanica e de 2 ori mai simplu ceea ce e adevarat e ca urca un pic mai greu in ture si de aici demarajul un pic mai "puturos" :D .

Share this post


Link to post
SOHC e mult mai silentios decat DOHC

 

Da? Pai ia sa facem o comparatie :P

Share this post


Link to post

Culmea ca si eu am senzatia ca un singur ax cu came produce mai putin zgomot decat 2 axe, plus ca mai sunt banuiesc si alte componente in plus pe la motor care fac sa creasca un pic zgomotul unui DOHC, dar acum depinde si de generatie, producator si altele, asa ca totu-i relativ, nu ? :P

Share this post


Link to post

Corect cea ce spui tu Gica numai ca in practica de multe ori e invers datorita intretinerii si anume :la motoarele dohc constructorii recomanda exclusiv uleiuri sintetice iar la ohc lasa loc si de minerale si omul de obicei baga ce e mai ieftin.

Share this post


Link to post

Dupa 6000km nici nu se mai aude motorul (inainte se auzea putin deranjant la turatii mai ridicate in trepte de viteza inferioare) si culmea inca mai e sub capota :D

Share this post


Link to post
Flex motorul de Dacia de 1.3 are 54cp, cel de 1.4 are 62cp. Dar Lada chiar cu cei 75cp (acum e prima data cand aflu ce putere are) era net inferioara ca performante dinamice Daciei berlina.

Ai sa razi dar eu chiar am avut o LAda 1500 si era net superioara daciei:

 

- stabilitate marita :)

- putere :)

- finisaje superioare :)

- rezistenta in timp :)

- tabla "TANK" :)

- consum mai mare (dar merita) :(

 

Daca tu imi arati dacie care sa nu fi umblat la cutie deloc in 20 ani (700.000 km), sa nu sti ce inseamna service (decat la consumabile - pivoti, bucsi, flansha si cruce cardanica- si 3 bucsari + schimbat segmenti) - eu te salut respectuos.

Te-as fi provocat la o incercare cu o dacie si o lada - dar din pacate am vandut masina cu mult timp in urma. Oricum ai fi pierdut, chiar si cu un ,motor decompresat

Eu am fost foarte multumit de masina si daca s-ar fi facut si diesel mi-as fi luat atunci cand am achizitionat alta masina.

Share this post


Link to post

Eu nu stiu care e treaba cu limitarea, desi si mie im i spusesera la Daewoo (am un Cielo DOHC 16 V 2004), sa merg 1500 Km fara sa sar de 90 km/h.

Ideea e ca Tata a mers la vreo saptamana dupa aia, cand avea masina vreo 300 km la bord, cu 120 km/h. A venit si mi-a zis "ce tare a mers", si m-am enervat ca stiam ce zisesera aia la Daewoo si am mers si eu in seara aia cu 140km/h.

Vreau sa spun ca statea super bine pe drum dar numai tragea deloc de la 140.

Deci totusi, trebuie mers frumos cand e noua, si dupa ce e intzarcata ii dai maxima.

Acum, dupa 23.000 Km rulati, vad ca mai sus de 185km/h nu trage.

Chiar vreau sa va intreb, care aveti Cielo DOHC 16 V, cat ati scos maxim din motorul asta?

Din nefericire pentru mine si pentru orice pasionat de masini, nu am turometru din fabricatie. Am varianta standard cu AC si cel mai puternic motor de Cielo de pana acum. In carte spune ca are 85 CP. Nu stiu cat o fii exact fiindca altii spun ca ar fii 88, altii ca 90 sau 92. Ma rog... sa Dea Dumnezeu cat mai multi.

Si apropo de limitare, eu am alergat-o intr-o seara pana la limitare la a doua treapta pana la 90 km/h si a treia pana la 120 km/h parca. Se poate strica ceva daca o mai duc la limitare? Am auzit ca nu e bine s-o duci la maxim intr-a-ntaia ca se poate strica la motor ceva... nu stiu.

Ar mai fii o problema cu cronometrarea de la 0 la 100 km/h. Ei spun ca 13,5 sec.

Altii spun ca 12,55.

Eu am reusit 12,45 dar sigur se poate si mai bine.

Vedeti si voi!

Share this post


Link to post

Limitarea intra pe la 6300-6500 rot/min iar puterea maxima este pe la 5400-5600 .

Cat despre viteza maxima aceasta este trecuta in cartea masinii si in certificat.Vrei sa o depasesti?

Turatia mare in mod excesiv nu poate decit la uzura prematura si defectarea motorului.

Share this post


Link to post
Ar mai fii o problema cu cronometrarea de la 0 la 100 km/h. Ei spun ca 13,5 sec.

Altii spun ca 12,55.

Eu am reusit 12,45 dar sigur se poate si mai bine.

Vedeti si voi!

 

Dar stiu ca ai cronometru smecher si deget sigur daca te lupti pentru 10 sutimi de secunda. #-o

Share this post


Link to post

@Avantajul este si pe masura : ai 15 CP la aceasi capacitate a motorului si la acelasi consum de benzina.

 

Acelasi consum pe naiba.. si de unde 15 CP?

 

DOHC

 

Putere maxima (CP/rpm) 86 / 5600

Cuplu maxim (Nm/rpm) 128 / 3600-4400

Viteza maxima (km/h) 171

Acceleratia 0-100 km/h (s) 12,3

 

Noul CIELO îti oferã pe lângã pretul de 6210* EURO, motorul DOHC de 86 CP (consum extraurban 5.1l/100 km...asta e de la rodae de pe site...

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------

SOHC

 

Putere Maxima (cp / rpm) 80 / 5600

Cuplu Maxim (Nm / rpm) 122.8 / 3200

Viteza Maxima (km / h) 175

Acceleratie 0-100 km/h 12,8

Consum extraurban -benzina (l/100km) 5,8

 

tot de la rodae ...Ce am postat sunt informatii date de ei...

Share this post


Link to post

SOHC-55KW-75CP

DOHC-66KW-90CP

Si la euro 3 ne spui tu cat ai in certificatul de inmatriculare.

Share this post


Link to post

58kw euro 3... :lavolan: asta scrie in certificat, oricum nu e o diferenta asa mare..si nu cred ca dohc are 90.. deoarece pe unde am cautat toti arata 86 cp...

 

58kw*1.36 =78.88cp

66kw*1.36 =89.76cp

 

ar fi 10 cp diferenta intre ele...

Edited by BigMe

Share this post


Link to post

Bun asa.Si ca sa lamurim pe deplin :

SOHC cu GPL

Max Power 52 kW / 4800 rpm

Max torque 110 Nm / 3200 rpm

P.S. Asteptam un detinator de DOHC cu informatia din C.I.

Share this post


Link to post
SOHC-55KW-75CP

DOHC-66KW-90CP

Si la euro 3 ne spui tu cat ai in certificatul de inmatriculare.

SOHC-ul asta de acum, Euro3, nu are 80 cp? Ca pe site asa parca zice.

Share this post


Link to post

Nu mai bagati date aiurea SOHC E3=80HP

DOHC E2=92HP

Si inca un lucru pe care vad ca nu il intelegeti DOHC are consum mai mare decat SOHC cu 2 litrii la suta de km indiferent de situatie urban sau extraurban.

Asta ca am avut si SOHC (masina actuala) si DOHC cea dinainte.

Edited by Alezz

Share this post


Link to post
Dupa 6000km nici nu se mai aude motorul (inainte se auzea putin deranjant la turatii mai ridicate in trepte de viteza inferioare) si culmea inca mai e sub capota :D

 

nu stiu de zgomotul interior dar... zgomotul exterior e destul de mic...chiar mi-a placut asta

Share this post


Link to post

Acum ca am schimbat si benzina si datorita celor 10.000km impliniti acu o ora :drinkers: nu se mai aude ninic inauntru cu exceptia unor reprize de la 3.500 rpm in sus.

Data viitoare cand mai dau de tine te las sa dai o tura cu ea numai daca imi promiti solemn :D ca nu treci de 3.000 ture cu ea sau hai 3500 ca te cunosc.

Share this post


Link to post
datorita celor 10.000km impliniti acu o ora  :drinkers:  

Da vad ca nu prea ai lasat praful sa se aseze pe ea!

La cati mai multi km.! :thumbl:

Share this post


Link to post

@Nu mai bagati date aiurea SOHC E3=80HP

DOHC E2=92HP

 

Cine baga date aiurea? DATELE sunt de pe daewoo.ro/rodae.ro... daca mint aia asta e...daca citeai postul meu observai... :spumelagura: .. primul motor corean a fost 8v(sohc),dupa a aparut 16v(dohc)pe cielo vorbesc...oricum ala 8v era un pic mai slab.. cred ca la ala se referea ovi_jer...decit sohc-ul actual cu E3

Edited by BigMe

Share this post


Link to post

Alezz la cine te referi ca baga date aiurea?Sau mai nou 66 x 1,36 = 92?

Share this post


Link to post

Era vorba de consum pentru ca cineva a scris inainte ca DOHC ar avea acelasi consum ca SOHC :D .

Share this post


Link to post
P.S. Asteptam un detinator de DOHC cu informatia din C.I.

 

DOHC din 2003 63 kW trecuti in C.I.

Share this post


Link to post

Deci clar are 86 CP.Alea koreene (nexia) aveau 66 kw.

Share this post


Link to post

da.. da mai suntem pe aici unii (Vlad & ME) cu motoare SOHC, noneuro care au mai bine de 85 CP (asta in mod neoficial.. Dinamometrul confirmand in cazul lui Vlad (89 CP la SOHC) :D :mrgreen:

Share this post


Link to post

chiptuning,upsolute he he :D

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...