Jump to content
Sign in to follow this  
Guest Mecmar

Politia Romana Si Posesorul (conducator) Auto

Recommended Posts

Ma gandesc eu ... la ora 10 seara e orasul plin de politie. Dupa 12 nu mai vezi nici un echipaj.

 

Nu ar fi mai util societatii sa faca filtre toata noaptea sa ii prinde pe toti care conduc beti si se duc spre casa din baruri/cluburi?

Share this post


Link to post

Păi normal, noaptea, când mi-au spart mie geamul la maşină, nu era nici dracu' pe stradă.

Ziua, când îmi puneam înapoi paravântul scos pentru a facilita montarea noului geam, s-a "dat" Poliţia la mine, că deh, eram cu gluga în cap şi cu o "geacă de blugi". =))

 

Sunt echipaje şi după 12, dar umblă doar "din când în când", la vedere, într-un mod perfect previzibil.

Share this post


Link to post
(Nu)-mi pare rău de voi.

Patrulare plăcută!

Patruleaza cine n-a invatat carte.Mai exista si alte structuri in politie in afara de cei pe care-i vezi tu ,respectiv cei de la rutiera si ordine publica.

 

Păi normal, noaptea, când mi-au spart mie geamul la maşină, nu era nici dracu' pe stradă.

Unuia care gandeste ca tine ,si doreste o patrula de politie la fiecare geam al masinii nu are rost sa-i explic prea multe.Ai niste frustrari personale si incerci sa le descarci unde nu trebuie.

Iti recomand coltul insomniacului sau alte topicuri dedicate.

Edited by kornelush

Share this post


Link to post

N-ai înţeles ce-am vrut să zic. E adevărat că n-am fost nici foarte explicit... dar unele lucruri se mai şi subînţeleg.

În nici un caz nu vreau un poliţist pentru fiecare copac de pe stradă.

Vreau ca Poliţia să fie o spaimă pentru infractori.

Vreau ca poliţia să producă efecte şi să le popularizeze.

Vreau ca animalul care sparge geamul unei maşini, în ideea că poate găseşte - poate nu găseşte un GPS, că oricum n-are ce pierde, să se gândească de 10 ori înainte de a decide să spargă geamul, că poate este - poate nu este un poliţist undeva în apropiere, că poate Poliţia chiar îl va căuta, chiar şi pentru un geam spart.

Vreau ca toţi nenorociţii ăştia să fie terorizaţi de existenţa Poliţiei. Să le fie frică de ideea de a fi prinşi. În 20 de ani de post-comunism ideea asta a cam dispărut din capul infractorilor.

Ştii de ce, chiar şi după 20 de ani, românii încă se tem că li se ascultă telefoanele? Pentru că se c_cau pe ei de frică în faţa Securităţii.

Din păcate, Miliţia (şi fiiica ei, Poliţia) n-au reuşit performanţa asta. Iar securiştii nu era nici pe departe atât de mulţi pe cât credea lumea. În nici un caz atât de mulţi ca miliţienii...

As vrea din tot sufletul ca românii să se c_ce pe ei de frică în faţa Poliţiei, atunci când se ştiu cu musca pe căciulă.

Vreau să nu fie nevoie ca 2 oameni să fie împuşcaţi în plină stradă ca Poliţia să angajeze brusc 2000 de oameni, vreau ca spargerea geamului unei maşini să fie tratată de Poliţie ca o infracţiune, ceea ce de altfel şi este.

 

PS: Aşa... pentru tine: sunt absolvent al unei facultăţi cu profil militar şi, o vreme, am şi urmat cariera respectivă. Am renunţat, ce-i drept.

Dar asta nu înseamnă că nu ştiu prea bine destule lucruri. "Frustrările" mele sunt legate atât de comportamentul simplului poliţist, cât şi (mai ales) de cel al factorul decizional.

Cât despre insomnie... la noapte, după 12 :) . Cred că te refereai la terapie. E bună pentru toată lumea, că nu e nimeni normal. Nici măcar terapeutul. :)

 

PS: Rog un moderator să mute ultimele posturi aici, că suntem de prea multă vreme off-topic. Merci.

Share this post


Link to post
N-ai înţeles ce-am vrut să zic. E adevărat că n-am fost nici foarte explicit... dar unele lucruri se mai şi subînţeleg.

N-am inteles ptr. ca n-ai explicat dupa cum ai zis si tu, iar nu cred ca ar fi putut cineva subintelege tot ce

ai scris tu.

Si eu vreau multe incepand cu modificarea codului penal si de procedura penala si reintroducerea inchisorii contraventionale(spaima smecherilor acum ceva timp) si multe alte chestii in primul rand legate de legislatie.De la legislatia de cacao pleaca majoritatea lucrurilor proaste.De exemplu,ca fapt divers, Codul Penal a intrat in vigoare pe la 1960 si ceva fiind modificat de mai multe ori ce-i drept.Ar mai fi multe de zis dar o lasam asa deocamdata.

Share this post


Link to post

Mi- a fost suspendat si mie permisul dintr-o neintelegere.M-am incadrat gresit pe banda si si apoi i-am facut semn soferului din dreapta sa ma lase sa intru pe banda dreapta.Drept urmare agentiul a considerat ca AM DEPASIT COLOANA OPRITA LA SEMAFOR.Ce e de facut in aceasta situatie?

Share this post


Link to post

Pai ce sa fie de facut...astepti 30 de zile dupa cele 15 de dovada. Asta e.

Share this post


Link to post

Sau instanta.

Ai martori?

Pe pv au semnat martori?

Share this post


Link to post

Martori am.Pe pv am avut obiectiuni.

Share this post


Link to post

Atunci incearca contestarea Pv si a amenzii

Share this post


Link to post

Pai ai depasit coloana sau nu? Erai pe snesul tau sau pe sens opus?

Share this post


Link to post
Mi- a fost suspendat si mie permisul dintr-o neintelegere.M-am incadrat gresit pe banda si si apoi i-am facut semn soferului din dreapta sa ma lase sa intru pe banda dreapta.Drept urmare agentiul a considerat ca AM DEPASIT COLOANA OPRITA LA SEMAFOR.Ce e de facut in aceasta situatie?

Te cam lipesti la de astea,ori le cauti tu ori te urmaresc ei(mai putin probabil).

Share this post


Link to post

Eram pe banda stanga.Mi+am dat seama ca daca o iau spre stanga nu pot ajunge unde am treaba deoarece traficul era restrictionat.Asa ca l+am rugat pe soferul din dreapta sa ma lase sa intru pe banda dreapta.Precizez ca semafoarele erau pe ROSU atat spre stanga cat si spre dreapta.Consider ca as fi depasit coloana in contextul in care as fi sta pe banda stanga si in momentul in care se facea verde pentru inainte plecam de la semafor.Ori eu m-am incadrat inainte de a se schimba culoarea semaforului.De asemenea am fost oprit de catre agentul constator la o strada mai incolo ,in urmatorul mod: -am parcat si m-am trezit cu el la geam.Nu a folosit semnalele luminoase sau nu a scos bagheta pe geam.Efectiv nici macar nu eram in trafic in momentul in care m-a sanctionat.

 

Kornelush:Credema ca nu le caut ci cred ca sunt ghinionist.

 

Zmeul Cel Rau:Noi in orasul asta nu avem linii de tramvai.

Edited by sergiuhusca

Share this post


Link to post

Nu aveti semafoare :scarpin: dar ... erau pe lumina rosie la efectuarea manevrei.

Bine, glumeam, am inteles, nu aveti tramvaie.

Share this post


Link to post

"madddzz69

Post subject: Contestatie

PostPosted: Fri Sep 05, 2008 2:47 pm

Offline

Evalueaza forumul

 

Joined: Fri Aug 29, 2008 10:08 pm

Posts: 5

Prietena mea a avut permisul suspendat pt 103 km/h in sat; a urmat contestatia... Parintii fiind medici, i-au facilitat acest drept de a se scuti de fiecare data cand era programat procesul. Dupa ce a trecut 1 an de zile din momentul cand a fost intocmit PV, iar cazul nu a fost solutionat in tribunal in aces timp => PV a fost anulat si carnetul a ajuns inapoi la don`soara"

 

 

Se poate asa ceva?Eu unul nu prea cred!

Share this post


Link to post

Nici eu nu prea cred. Din cite stiu, actiunea judecatoreasca nu face altceva decit sa suspende pe perioada desfasurarii sale decizia Politiei (amenda, puncte, suspendare, etc). Daca cetateanul are cistig de cauza in instanta, se anuleaza cele incropite de Politie. Daca nu, de indata ce se termina procesul, se incepe "penalizarea" decisa de Politie. Judecatoria nu se amesteca cu Politia, timpul "pierdut" prin instante nu poate fi folosit in favoarea prescrierii ... Cred ca "prietenul" don'soarei a omis niste detalii/amanunte pe care probabil nu le-a considerat a fi importante ;)

Share this post


Link to post

Si eu cred la fel!

Acum sunt curios ce tertipuri sar putea gasi sa lungesti un proces mai mult...

Share this post


Link to post
".... a urmat contestatia... Parintii fiind medici, i-au facilitat acest drept de a se scuti de fiecare data cand era programat procesul. Dupa ce a trecut 1 an de zile din momentul cand a fost intocmit PV, iar cazul nu a fost solutionat in tribunal in aces timp => PV a fost anulat si carnetul a ajuns inapoi la don`soara"

 

Aberatii.

Parintii fiind medici, i-au facilitat acest drept de a se scuti de fiecare data cand era programat procesul.

 

In momentul in care faci plangerea contraventionala, poti cere judecarea in lipsa, caz in care nu esti obligat sa te prezinti la proces.

 

Dupa ce a trecut 1 an de zile din momentul cand a fost intocmit PV, iar cazul nu a fost solutionat in tribunal in aces timp => PV a fost anulat si carnetul a ajuns inapoi la don`soara"

Si marmota...invelea ciocolata. Ori habar nu a avut ca instanta i-a dat castig de cauza "don'soarei".

Indivizi de genul acesta sunt foarte periculosi cand relateaza astfel de lucruri. Mai mult de atat, daca mai dau si sfaturi...

Edited by zeneseu

Share this post


Link to post

3 procese castigate impotriva Politiei Romane! (departamentul rutier)!

Share this post


Link to post

E vorba de tine sau de cavalerul in armura argintie din povestea anterioara ? Daca e vorba despre povestile lui, poate sa probeze cumva cele afirmate ? Eu recunosc ca sint Toma Necredinciosul, vreau sa pun destiul pe rana :)

Share this post


Link to post
3 procese castigate impotriva Politiei Romane! (departamentul rutier)!

 

Se intampla lucruri necurate la voi la Vrancea ! Am un prieten in Bacau si la Garoafa i-au luat carnetul pentru viteza(110 km/h). I-a dat in judecata cu ajutorul unui avocat din Focsani si culmea... a castigat!

Share this post


Link to post
Se intampla lucruri necurate la voi la Vrancea !

Offtopic: Te pomeni ca santajeaza Politia sau Judecatoria cu ... cutremure =))

Share this post


Link to post

Salex despre mine este vorba...

Mai am unul pe rol , pt suspendare permis pe 30 de zile...o sa atasez curand pozele depuse de politie la dosar!

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...