Jump to content
Sign in to follow this  
Satori

Sandero Vs New Aveo

Recommended Posts

Salut !

 

Nu am mai postat de mult pe forum dar acum simt nevoia sa o fac,in cunostinta de cauza.

 

Ca orice roman curios din fire (stiu ,curiosii mor repede ) luni am fost la un drive-test cu celebrul Sandel si azi am fost la "bebelusul" din fam. Chevrolet.Cateva + si - din partea unui sofer ce a condus mult la viata lui :

 

Sandel:

Plusuri :

+desi surprinzator materialele de la interior sunt mai primitoare decat la Logan

+vopseaua pare mult mai solida

+un mp3 destul de bun

+manevrabilitate destul de buna

+scaunele sunt schimbate in bine

+stabilitate net superioara loganului (dar nu cine stie ce )

Minusuri :

-franele zici ca sunt de formula 1 pe un tractor

-mult laudatul abs serie intra foarte tarziu

-suspensie mai rigida decat la Aveo 1.4 Sedan

-desi avea doar 80km pe bord masina care am testat(o) avea vreo 2 greierasi in bord

Mai pe scurt Sandel m-a impresionat fata de "tacsu' " =D>

 

Aveo 1.2 Premium b-(

+ stabilitate excelenta (am ramas mut cand faceam "jaloane" printre masini)

+frane foarte eficace

+calitatea tablei si a vopselei mult peste generatie "veche"

+trage motorasu asta de rupe ,iar racirea se face excelent

+mai multa liniste inauntru(pe portiunea bucuresti-gulia am prins si 135 km/h fara sa sesisez )

+lumea intoarce capul dupa ea (ca la masini straine =)) )

+consumul sensibil mai scazut

+trage mai frumos la turatii mici

 

Minusuri

-rotile ii strica aspectul (mici)

-gurile de aerisire de pe laterala YEAHH [-X

-farurile urca prea mult

-culoarea rosie a instrumentelor de bord cred ca este deranjanta noaptea

 

 

FARA INDOIALA AS MERGE PE AVEO !!! CHEVROLET A FACUT UN PAS MARE,MARE DE TOT !

 

p.s Cred ca o sa-mi schimb masina =)) :X

Share this post


Link to post

Vazut Sandero... din pacate dacia strikes again!

La exterior lufturi uitate pe unde se poate. La modelele superioare - 1.6 - autocolantul de pe stalpii centrali lipit stramb (erau 3 masini la Ipso, toate trei la fel, m-am cracanat de ras, dar cand au vazut ca scot telefonul sa fac poza, mi-au interzis :-W )

La interior - o calitate ceva mai buna a materialelor, pe usa la manere au astupat cu obturatori suruburile, pe consola centrala au modificat comenzile recircularii, astfel incat acum se ajunge mai usor la ele. Portbagajul are podea plana acum, roata de rezerva fiind sub masina. In schimb, lipsesc cu desavarsire finitiile interioare ale hayonului, sudurile fiind vizibile in toata splendoarea lor iar firele de la degivrare iesid prin gauri practicate direct in tabla, existand doar o masca centrala a motorasului de la stergator, pe care - nota bene- au scobit un maner. O scobitura exista si in spoilerul spate, pentru a putea baga mana sub hayon, in schimb acesta e impodobit cu un baritai butonul.

Clantele usilor nu mai sunt ca la logan, sunt exterioare, dintr-un plastic pe care-l si vad deformandu-se la soare ca si grilele si manerele celebrei berline "zambetul lui Iliescu".

Butoanele de la geamurile electrice erau in bord, ca si la Logan, insa la varianta 1.4 fara geamuri electrice acolo sunt puse niste butoane false, care la modelul expus erau strambe... Modelul de 1.4 are bordul in partea centrala cu argintiu, cel de 1.6 in imitatie de fibra de carbon ( =)) )

Modelul de 1.4 avea Kormorane si jante de tabla cu capac, cele de 1.6 Michelin si jante de aliaj.

Una peste alta, conceptul e acelasi, lipsesc cu desavarsire chederele ornamentale ale parbrizului si lunetei, montantul C este extrem de masiv si taie rau din vizibilitate, s-au mai imbunatatit cateva lucruri, insa multe au ramas pe aceiasi idee de cat mai ieftin.

N-am mers cu masina, intrucat trebuia sa astept vreo 2 ore si n-aveam chef. Am s-o fac alta data.

Va avea succes si Sandero, in special la firme, fiind o masina ieftina, iar o viitoare motorizare diesel va fi si mai rentabila.

Share this post


Link to post

Unde se poate vedea Sandel asta?

Share this post


Link to post

Am vazut unul ieri expus intre pasajul marasesti si mall vitan, pe dreapta, nu stiu cum se cheama strada.. dudesti?.

Share this post


Link to post

Mircea : Eu unul nu am fost asa atent la detalii :P .Eram in showroomul Dacia deoarece a trebuit sa "negociez" pt. 5 pick-puri ,iar baiatul de acolo m-a invitat la un test cu Sandel .

Trebuie sa recunoastem (cel putin eu) ca fata de Logan s-au mai imbunatatit un pic lucrurile

 

Satori : MERIDIAN - langa Selgros Berceni pe linia lui 102 .

 

Oricum Satori daca te bate gandu sa o schimbi ,iti spun sincer ca Aveo merita ,fa un test-drive (eu am facut la Expocar (sos. Odai ,Mogosoaia,langa Molul de pana sa intri pe Bucuresti-Targoviste) si astfel o sa-mi dai dreptate.

Daca ai mai multi bani deoparte pentru sotie o masina mica de oras se incadreaza un Fiat 500 ,o masina cu finisaje destul de bune si care impreuna cu 1.4 120 cp dezvolta o mica bestie :P :D .

Share this post


Link to post

Chiar ma intreb cand o sa ne dam seama ca Satori face bascalie de noi. Auzi, vrea sa faca si test cu Sandel acuma =))

Share this post


Link to post

Ti-e frica sa nu ramai fara masina :D =))

Share this post


Link to post

Au ,,bine ca are si Chevy si honda =)) .C`al mutam la ,,Loganisti :banana:

Share this post


Link to post

Steph, eu zic sa inveti toyo incetisor cu apa..macar sa o calce, daca nu inoata :dizzy: .

Share this post


Link to post

L'au adus si la reprezentanta in Craiova... o sa ma duc la un test drive ... :D

Share this post


Link to post

Tommy si Closhkutza =))

Share this post


Link to post

Am observat si eu un astfel de bolid, era cineva la drivetest cu ea. Ce am remarcat asa din mers:

1. Este mult mai mic decat ma asteptam, e mai ingust si poate mai scurt decat GP-ul

2. Noul desfacator de sticle de bere dacia este mult prea mare (fata si spate)

3. Mult sclipici, adica tabla cromata pe ici si pe colo

Share this post


Link to post

Vazut noul aveo hatch, ca si-a luat un vecin... Dupa ce am vizualizat atent exteriorul masinii pot spune ca mi-as cumparaaaa... sandero. E pur si simplu urat si kitchios, o copie uratita a skodei fabia. Daca tot este de ales dintre doua masini urate, mai bine o cumperi pe cea mai ieftina (si personal imi pare si mai putin urata, asta daca poti scapa de siglele alea dacia uriase).

 

Oricum, daca alege sotia pica amandoua :) ) . O sa isi cumpere o masina macar frumusica, un Colt, un GP (Ambele in 3 usi)...

Edited by andreib

Share this post


Link to post
Vazut noul aveo hatch, ca si-a luat un vecin... E pur si simplu urat si kitchios, o copie uratita a skodei fabia.

 

Aveo e copie dupa Skoda Fabia ?

Share this post


Link to post

Acelasi contur inalt al caroseriei, un bot impozant (nu vad de ce e necesar la o masina mica), are pana si o fanta de aer in aripa (din plastic bineinteles). Mie unul mi se pare oribil fata de vechiul aveo (cel cu facelift) care era o masinuta chiar frumusica.

Edited by andreib

Share this post


Link to post

Cam aceeasi impresie mi-a lasat si mie (ca seamana cu Fabia) cand am vazut-o prima data expusa. Iar vechiul Aveo, intr-adevar e/era o masina foarte simpatica :)

Share this post


Link to post

Cum ERA, bre?! Ce, au disparut? Peste 3 ani daca te hotarasti la un aveo hb cu toate dotarile din fabrica (+ceva extra) sa ma cauti.

De acord cu Andrei, grilele alea strica toata treaba.

Share this post


Link to post

N-au disparut, este in contiunare :) Am zis si "era" pt. ca nu inteleg de ce l-au uratit facandu-i faceliftul asta, ocazie cu care se presupune ca e vechiul model :P (dupa gusturile mele l-au uratit). Dar, se pare, este in trend, si faceliftul Loganului e de toata jena :|

Share this post


Link to post

In loc de face-lift au facut face-cut. Nu stiu de ce la unele masini prin face-lift designerii inteleg sa le urateasca.

Share this post


Link to post

Cum nu stii, asa cere piata ! Caroseriile actuale au liniile unor modele mai scumpe pentru a da senzatia cumparatorului cu bani putini ca si-a luat o masina din alta categorie. Probabil, departamentul de marketing a ajuns sa conduca si pe cel de design dupa ce a preluat proiectarea inginereasca. Ideea ca se cumpara iluzii este materializata astazi pana la amanunte.

Share this post


Link to post

Exact, acum ajungi sa vezi masini cu capote impunatoare si cu motorase miiici in mijloc.

Share this post


Link to post

Salut!

Am vazut azi la reprezentanta noua Dacie Sandero...

Asa am inteles de ce e asa de ieftina... :(

M-a impresionat negativ calitatea plasticelor din interior...panouri de usi, manere, butoane...etc...

Chiar ma asteptam la ceva mai bun, Loganul e mai bine finisat si are plastice mai bune...

Dar, cat dai, atata face...pacat de design, imi placea...

Share this post


Link to post

Si trebuia sa postezi de doua ori? :)

Share this post


Link to post

Salutare!

 

Nu stiu exact problemele cu care se confrunta masinile Hyundai, dar am facut un drive-test cu Accentul de 1.4 benzina - 95 CP si masina parea ok la cei 15.000 km cat afisa la bord; ca o mentiune - motorizarile sunt destul de ok din datele oficiale, iar ca si oferta personal mi se pare destul de buna.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...