Jump to content
Sign in to follow this  
ciprianeagu

Lacetti Wtcc Vs Kia Pro_ceed

Recommended Posts

... Pro_cee'd are ... MP3 cu USB...

Asta merita toti banii ! Nu numai ca-ti faci urechi de tabla la computer ascultand muzica compresata/decompresata, dar iti poti continua opera in masina.

Share this post


Link to post

Offtopic: Si muzica de la radio tot mp3 e, doar ca la 3XX kbps. Tinand seama ca transmisia este in jur de 1XX kbps nu ar fi o asa mare problema. Mai conteaza si cu ce se face compresia. La mp3-uri doar decompresia e la fel, compresia e la liber.

Share this post


Link to post
Nu numai ca-ti faci urechi de tabla la computer ascultand muzica compresata/decompresata, dar iti poti continua opera in masina.

Are rost sa mai spunem ca sonorizarea din cee'd este profund lacunara pe joase si in special pe inalte iar calitatea intregului sistem este redusa (incomparabil mai slab decat cel standard din GP)? La ce calitate are acustica in ceed poti sa asculti si casete ca probabil nu vei gasi diferenta.

 

Daca iti iei o masina cumpar-o pt motor, tren de rulare, calitatea asamblarii, fiabilitate etc nu pentru mp3 player care oricum se aude prost si o sa vrei sa-l schimbi in timp. Nu cumperi o lista cu dotari ci o masina...

Edited by andreib

Share this post


Link to post

Offtopic

 

Facuta in europa si pentru europeni e un slogan cam de logan

Sloganul la care te referi in legatura cu masina mentionata este: 'Facuta in Europa si construita in Romania pt. Romania!' Deocamdata Romania e in Europa numai in discursuriile politicieniilor si in evolutia preturilor.

Edited by hitman

Share this post


Link to post

Am prins 1/2 din emisiunea "Automobile" (pe Ntv, cea a lui Mihai Haiman), in care "analizau" ProCee'd-ul. A iesit foarte bine in testele lor. Era varianta echipata cu motorul diesel de 115cp, la testul de franare a scos cel mai bun rezultat obtinut de vreo masina testata in cadrul emisiunii lor, la fel si concordanta intre vitezometru si gps. Au mai testat si elasticitatea motorului, in clasicele reprize 60-100 si 80-120, per total au concluzionat (luand ca referinta si pretul) ca e o masina excelenta :)

Share this post


Link to post

eu unu nu m-as lauda ca am dus masina la haiman. Omul ala e cam jenant.

Share this post


Link to post

Alegerea e in functie de user, si anume: cine doreste sa ruleze intre 3000 si 6000 de ture sa C'eed de 1.4; pt cine crede ca peste 3000rpm trebuie musai schimbata viteza ca "cere motoru'" sau "se aude" sau "il supraturez si-l stric" e mai bun Lacetti :) cu amendamentul ca si Lacetti se poate conduce precum C'eed, ba chiar adora > :)

 

Cat priveste muzica, pt cine vrea peste 100 melodii pe un cd sau sa vrea rapiditatea oferita de USB va tine cont de asta acceptand constient sau nu sa faca rabat la calitate, iar cei care vor calitatea pura CD-audio (cazul meu) isi vor lua in masina CD-uri originale sau isi vor face CD-uri audio din comprimate audio loseless gen flac, ape! Sunt de parere ca e greu sa impaci si capra si varza, iar in cazul de fata C'eed pune pe prim plan versatilitatea iar Lacetti calitatea; eu unul sunt placut impresionat de sonorizarea propriei "scule" :D A, si daca imi permiteti o parere, aceasta este ca MP3 si USB cam incurajeaza pirateria! (nu ca eu as fi sfant, dar una e sa downloadezi 3Mega pt o melodie si alta e sa o iei compresata loseless la 20Mega - piratarea e mai lenta)

 

Acum randul meu la offtopic: Am cititi un articol intr-o mini revista auto gratuita in care se sustinea ca investitia intr-un RadioCD cu MP3 se amortizeaza in timp datorita inlocuirii zecilor de CD-uri audio si/sau casete cu doar cateva CD-uri MP3; astfel greutatea masinii va scadea si prin urmare si consumul: deci se recupereaza investitia din economia de benzina, cica :aplauze:

Edited by Senna

Share this post


Link to post

Mai nou garantia la Kia parca este 7 ani nu?Fata de 3 ani restul producatorilor, eu zic ca este un amanunt demn de luat in seama.

LE 7 ani sau 150 k km.Ultimele review-uri de la emisiunile de specialitate coteaza producatorul foarte sus.Votez Kia

Edited by Mengelaus

Share this post


Link to post

Senna, poti playa audio si pe mp3-player. Iar la mp3-uri, poate pe autostrada in Ghermania sa sesizezi tu diferenta de calitate fata e cd-audio.

 

E o ineptie sa zici ca Chevrolet promoveaza calitatate nedotand cd-playerul cu mp3 si/sau usb.

Edited by alx

Share this post


Link to post

Ia zi te rog ce include garantia aia de 7 ani, ca ceea ce zic ei ,,din bara in bara'' intra la categoria baliverne. Eu cand le-am cerut sa-mi demonstreze si sa-mi arate cartea de service n-au vrut, din motive evidente.

Share this post


Link to post

Banuiesc ca rehulile sunt acelasi ca la hyundai referitor la Garantie:

Pentru modelul ... achizitionat de la Hyundai Auto Romania sau din reteaua autorizata de dealeri din Romania clientii pot beneficia de 7 (sapte) ani garantie in limita a 150.000 km rulati de la data livrarii, numai pentru lot “Oferta speciala” din care:

1. primi 3 (trei) ani de garantie reprezinta garantia internationala acordata de Hyundai Motor Company fara limita de kilometrii

2. anul 4 (patru), 5 (cinci), 6 (sase) si 7 (sapte) reprezentand garantia extinsa acordata de Hyundai Auto Romania daca autovehiculul are mai putin de 150000 km rulati si care este valabila*:

* numai pe teritoriul Romaniei*;

* numai pentru primul proprietar / utilizator al autovehiculului*;

* numai pentru grupul motopropulsor*: motor fara anexe, cutie de viteze, cutie transfer, arbori planetari, grupuri diferentiale.

Share this post


Link to post

@alx: Eu simt peste tot diferenta intre CD-audio si CD-MP3 chiar si la 320kbps, mai ales cand stau in trafic :uff: Tata nu, el se bucura de vechile mele cd-uri audio facute din mp3 care au ajuns la el dupa ce mi-am refacut aproape toata muzica folosind track-uri originale sau comprimate loseless ale lor.

Am vrut sa zic ca o instalatie de fabrica dotata cu mp3 si/sau usb nu are nevoie sa fie foarte fidela pt ca materialul sonor mp3 este in sine mai putin fidel si nu cere mai mult...este o mare pacaleala adresata urechilor noastre.

E doar o intamplare ca sonorizarea Lacetti este buna calitativ, cu mult peste masini mai scumpe gen Peugeot 307, Renault Megane

Nu am ascultat prea mult cum suna Kia C'eed insa am incredere in parerea nefavorabila a lui @andreib

Si ca sa termin offtopicul: eu as alege C'eed caci imi plac motoarele de turatie! > :)

Edited by Senna

Share this post


Link to post
Pentru modelul ... achizitionat de la Hyundai Auto Romania sau din reteaua autorizata de dealeri din Romania clientii pot beneficia de 7 (sapte) ani garantie in limita a 150.000 km rulati de la data livrarii, numai pentru lot “Oferta speciala” din care:

1. primi 3 (trei) ani de garantie reprezinta garantia internationala acordata de Hyundai Motor Company fara limita de kilometrii

2. anul 4 (patru), 5 (cinci), 6 (sase) si 7 (sapte) reprezentand garantia extinsa acordata de Hyundai Auto Romania daca autovehiculul are mai putin de 150000 km rulati si care este valabila*:

Ce misto e garantia asta...la pct.1 ai garantie 3 ani fara limita de kilometri- deci in prima transa a garantiei sa zicem - iar daca beneficiezi si de garantia extinsa de la pct.2 numarul de kilometri se reduce sub 150 000 . Cooool / :)

Share this post


Link to post

Deci 7 ani fix pix, tot 3 ani e. Au avut grija ca in garantia extinsa sa includa doar ceea ce nu exista vreo sansa sa se strice, ca sa te mai duci la tata tiriac sa te scurga de bani la revizii :) .

Edited by andreib

Share this post


Link to post

Din cate am inteles eu ai 5 ani garantie la masina "din bara in bara" cum spunea un coleg mai sus si 7 ani la motor(asta in limita a 150k km).Mai studiez.

 

LE :"Bun, daca motorizarile si interiorul rafinat nu va sunt de ajuns, sa mentionam garantia oferita de Kia. 2 ani? 3 ani? 5 ani? Nu.

 

7 ani! Mai precis, 5 ani sau 150.000 de kilometri pentru intreaga masina, si inca 2 ani suplimentari pentru trenul de rulare. In plus, Kia declara ca garantia nu va costa nimic suplimentar si va fi complet transferabila."

 

Sursa:http://www.drive-test.ro/stiri/54/De-urmarit-in-2007:-Kia-cee'd.-7-ani-garantie!.html

Edited by Mengelaus

Share this post


Link to post

Dintre cele doua, as lua Cee'd pentru siguranta oferita, dar nu cu motorul de 1.4.

 

Lacetti e deja o masina "veche". :)

Edited by Night Elf

Share this post


Link to post

Exact!

V-am zis eu mai devreme, Cee'd e la moda. Cel mai bun motiv din toate.

Share this post


Link to post

Dupa ce am condus ambele modele (Ceedul l-am imprumutat azi de la vecinu ca sa nu vorbesc prostii) ma declar fan KIA. Motorul de 1.4, fuge de mananca pamantul. (Doar Cieloul meu ce-l depaseste =)) ) E bine proportionata, in curbe sta de minune, la deal are sprint (am urcat Feleacul cu a 4-a fluierand), ce mai, masina e bestiala. La categoria ei de pret si la comparatia cu Lacetti... KIA ALL THE WAY

Share this post


Link to post
...am urcat Feleacul cu a 4-a fluierand...

Cu a 3-a maxim la motorul ala... > :)

Share this post


Link to post

L-ai condus si tu sau vorbesti din cifre/hartii?

Share this post


Link to post

Cumpara cineva un Lacetti HB :dizzy: ??

Hai ca m-ati convins. O dau ca nu mai e la moda!

 

ON TOPIC: Daca la Pro_Ceed ai la dispozitie alte motorizari atunci e alegerea cea mai buna. Lacetti Wtcc este doar cu 1,4 din cate stiu eu. Si vezi ca ce se vinde la noi nu are eleronul acela mare pe hayon ci doar "cozorocul" de deasupra lunetei. Masina aceea rosie din poze e de la rusi.

Fa drive test cu amandoua! Sincer imi place Pro_ceed mai mult decat Ceed, dar faptul ca are doar trei usi imi da o retinere... Nu stiu daca m-as obisnui.

 

LE: mersi EM!L pentru corectare, cand a aparut prima data la oferta nu aveau decat 1,4/95CP.

Edited by perfidus

Share this post


Link to post

Se pare ca e si in varianta de 1.6, 109cp :) . Daca nu ma insel parca are cineva pe forum un Lacetti de 1.8 cu body kit-ul Wtcc.

Share this post


Link to post

Sincer, intre un lacetti hatch de 1.6 109cp si un Ceed sau Pro Ceed de 1.4 as alege origand lacettiul. In plus, lacetti-ul hatch are o infatisare destul de sportiva, din fabrica.

Share this post


Link to post

Fabrica Kia:

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...