Jump to content
Sign in to follow this  
tzighy

Furia Alba

Recommended Posts

Nu insinuam că e o alegere rea, vroiam să stiu dacă s-a gândit şi la o altă variantă decât o maşină "second"...oricum, să ai grijă de ea şi mulţi km fără evenimente neplăcute.baftă

Edited by _dzy

Share this post


Link to post

@dzy:nu lucrez momentan, pt ca sunt anul I si nu ma vrea mai nimeni, pus ca e probabil cel mai greu an de la mine din fac si ar fi pacat sa nu plec cu tot bagajul de cunostinte din el. de la anul vreau sa aplic pt junior game developer la ubisoft RO, recruteaza cam in fiecare an de la mine din facultate. bafta mea e insa ca am fost baiat studios si-am luat bursa in ambele semestre si acum am niste bani deoparte pe card cat sa o scot la capat :D ideea e ca da, am luat si asta in considerare, dar si 80-100 de e pot sa te incurce FOARTE TARE atunci cand nu ii ai.

@madkat: stiam si eu de consumabile, nu stiam de distributie si nici de pompa de apa, o sa o schimb si eu pe a mea daca zici ca si aia se schimba

@nic_otava: nu sunt genul care sa se bucure la decesul paricopitatei vecinului, dar exact cum spuneai si tu, barem dupa ce o pun la punct nu ar trebui sa mai am grija decat de cum conduc si sa n-am pana prostului

@Ami: multumesc frumos, oricum urmatoarea o sa o iau noua chiar de-ar fi sa iau cel mai ieftin si mai prost model posibil de pe piata, acuma suflu si-n iaurt

 

p.s.: am observat ca ieri dupa ce mi-am pus avatarul a disparut, am suparat mozii? daca da, atunci pot sa faca ceva sa imi pun celalalt avatar la care nu stiu din ce Doamne iarta-ma de motiv imi da eroare de upload(are 14 KB<20KB, e .jpeg si am si optiunea de shrink till it fits activata, asa ca ar fi trebuit sa mearga)

LE: @magnet:ahhhh, inteleg. scuzele mele :)

Edited by tzighy

Share this post


Link to post

Uite de ce ti-a "disparut" avatarul, citeste regulamentul:

 

.6 Se interzice şi se sancţionează conform punctului 6.1 introducerea mesajelor care conţin:

- imagini asociate (avataruri) animate, sau care nu au nici o legatură cu profilul acestui forum (personaje din desene animate, filme, viaţa publică, caricaturi etc)

 

Mai bine urci o poza cu masina.

Share this post


Link to post

O, Ubisoft...super mişto :) dacă o să ajungi acolo convinge-i sa mai scoată 3'rd person gen Prince Of Persia sau Assasin's Creed :P hai bafta

Share this post


Link to post
in momentul de fata am de ales : ori bag in ea cat sa o fac sa mearga ori am o cutie mare si alba de cateva mii de euro. )

 

 

sper sa mai pot scoate ceva din amarata asta de buburuza, dupa cate am tot citit pe aici...

 

Eu sunt de parere ca odata ce ai inceput sa mergi pe drumul asta, fa-o pana la capat. Odata adusa "pe linia de plutire" masina va fi relativ usor de intretinut si "va tine cu tine" dpdv al costurilor de exploatare.

Multa bafta in continuare! :thumbl:

Share this post


Link to post

m-a sunat mecanicul, toate piesele m-au dus la 430 de roni. plus rectificatul chiuloasei plus manopera am ajuns la suma de aproape 1300 de RONI. comparativ cu cei 2370 si ceva ceruti de ceilalti pot sa spun ca am iesit bine. saptamana asta in principiu o scot din service :D

Share this post


Link to post

Bravo! Sper sa ai mai mult noroc in viitor cu ea :)

Share this post


Link to post

S-o stapanesti sanatos ,dupa ce o vei pune la punct vei fi foarte multumit de masinuta ! Celui care ti-a vandut-o poti sa-i arati obrazul ,daca ar fi fost cinstit ai fi fost tu scutit de multe cheltuieli ! Succes in continuare ! :thumbl:

Share this post


Link to post

Deci pana la urma te faci cu un Matiz la 3150 euro, daca pui si reparatia. La un SH e normal sa ai pregatiti niste bani pentru aducere pe linia de plutire/ inlocuire consumabile. Sa speram ca nu o sa ai si alte surprize. Bafta !

Share this post


Link to post

la asta se adauga si amortizoarele care trebuie schimbate, care ma mai duc niste bani, ma rog. nu asta mi-ar fi mie marea grija, dar ma deranjeaza ca omu' mai avea si pretentii ca ramanem prieteni. pragurile o sa vedeti la intalniri ca sunt facute in bataie de joc (ideea era ca aveau cateva gauri si a zis ca le face el pe banii lui, 2 milioane. am pus eu diferenta ca sa le inlocuiasca de tot, macar sa stiu o treaba). acuma mi-e si frica sa ma gandesc daca nu cumva mi s-a dus dracului si structura masinii de cum o fi pus handicapatul ala lampa pe masina. dar eram deja in fata faptului implinit si acum mai am si chestia asta. dupa care bineinteles vine amuzamentul de care am avut parte azi la service cand am aflat ca simpaticul domn, care s-ar putea sa inceapa sa trebuiasca sa duca masina la vopsitorie din 2 in 2 saptamani gratie unor chei puse din inima pe portiere/capota/etc a pus si ulei de vascozitate mai mare ca sa acopere macar asa de inceput o deficienta a supapelor. ce sa mai, omu' m-a facut ca cel mai bine antrenat samsar, cinste lui ca si-a gasit prostu', dar sa nu dea necuratu' sa-mi ajunga mie vreodata la mana.

Share this post


Link to post

Bey nene, mai baga niste puncte de respiro, sa nu ne sufocam citind replicile tale.

Share this post


Link to post

Faptul ca ai inlocuit pragurile nu iti afecteaza structura de rezistenta a masinii, dar la 3, maxim 4 ani este de asteptat ca pe acolo sa iti apara rugine. Daca tot refaci chiulasa poate ar fi bine ca maecanicul sa iti verifice macar cuzinetii de biela si n-ar fi rau nici segmentii. Impreuna costa maxim 120RON, iar la manopera ii mai dai si tu omului ceva. Asta sa nu iti para rau dupa aia ca "Dom'ne, ce bine era daca ...".

Share this post


Link to post

Sal!

 

Iti urez sa ai parte de masina si sa te bucuri de multi km cu ea fara probleme! nu te necaji, o sa vezi ca dupa ce o pui la punct vei fi mai mult decat multumit de ea!

 

Am si eu o intrebare: Crezi ca printre cateva chei pe masinsa respectivului samsar (eu nu am avut probleme cu ei, dar le port o ura de numa!) poti sa aflii unde i-a montat barile de pe plafon sau de unde le are? Cred ca s-ar monta pe ele fain o cutie portbagaj...

 

MS si spor la treaba!

Edited by micutu

Share this post


Link to post

din ce am citit pe aici de fapt astea ar fi puse de LARO si nu de el...

Share this post


Link to post

Sa te poarte sanatos. Nu mai fi amarat, dupa asta o sa stii, vorba aia, ce ai sub "fund". Nici eu nu am nimerit masina perfecta, am bagat la bani in ea de m-am rupt pentru detalii te invit sa-mi vezi topicul.

Vorba aia, noi sa fim sanatosi!

Share this post


Link to post

Da jos si mocheta , se poate sa ai alte surprize ,dar e mai bine asa preventiv,cu ocazia asta intervii si la praguri (zici ca sa pus sudura ) din interior (exista orificii )folosind un spray cu parafina pt prevenirea rugini sau folosesti clasicul ulei !

Share this post


Link to post

Update: am scos-o si traieste! motorul suna cum nu l-am auzit niciodata si masina e mult mai 'suparata' decat era pana acuma, fuge de sub mine practic, sunt foarte multumit de treaba pe care mi-a facut-o mecanicul. astept sa vad si consumul, acuma, ca pana acum am reusit (cu subwoofer si cu motorul in starea care era, cu un ulei de vascozitate mai mare pus de samsar plus cine stie ce alte defecte pe care mi le-o fi rezolvat mecanicul) sa ating un fabulos 10%. in rest, am dat jos aripioara de rechin de pe plafon si pt cateva minute am mers cu ea pe capota, stil "matiz potent" dupa care am dat-o jos, alaturi de un ornament infect argintiu de pe maneta franei de mana. zilele astea sper sa pot sa ii fac si cotiera sa arate decent. cica as mai avea de bagat de la o carca de bani in sus pe ea, ma bate gandul s-o dau si sa-mi iau o bicicleta pana cand am bani de o masina noua. plus ca urmatorii 500 de km merg ca pe scoala, ca altfel risc sa periclitez toata lucrareapost-10557-1211626617_thumb.jpg

Edited by tzighy

Share this post


Link to post

iar n-am putut sa editez (rog un mod sa-mi sudeze replyurile, sau macar sa-mi spuna ce-ar trebui sa fac :( ). ce voiam sa intreb, pot sa imi pun subwooferul(e mare cat tot portbagajul) sau sa astept sa se faca aia 500 de km de rodaj al pieselor? chiar imi mareste consumul, sau asocierea unui amic care spunea "pai e ca la aer, dai drumul, creste consumul" e pur fictiva?

Share this post


Link to post

Da da da, orice greutate in plus are efect asupra pieselor noi. Nu care cumva sa bagi ditamai suwooferul in portabagaj in perioada asta. Din contra sa dai jos si roata de rezerva si ce mai poti de prin masina, presuri, huse scaune... si neaparat sa scuturi si scrumiera.

Share this post


Link to post

Problemele tehnice se discuta in alta parte, iar pentru muzica in matizoi e baritai topicul. HAi sa pastram informatia concentrata.

Share this post


Link to post
Da da da, orice greutate in plus are efect asupra pieselor noi. Nu care cumva sa bagi ditamai suwooferul in portabagaj in perioada asta. Din contra sa dai jos si roata de rezerva si ce mai poti de prin masina, presuri, huse scaune... si neaparat sa scuturi si scrumiera.

 

de 3 ori am citit si nu pot sa-mi dau seama daca tonul ironic e doar pe ultima fraza sau pe tot postul.

Share this post


Link to post

Cate putin din fiecare, ironic si la sfarsit si la inceput.

Chiar crezi ca are importanta dimensiunea subwooferului? Are, numai daca este cat un sifonier si trebuie montat pe plafon. Daca este civilizat si intra in portbagaj, e ok.

Tu trebuie sa fii atent la regimul de mers, la eventualele pierderi de lichide, samd. Ah, sa nu uit, pierderi de lichide la masina, da? Fara liniute, accelerari criminale, demaraje cu scart, acceleratii la podea, etc.

Cel mai bine, fa un drum pana la Constanta si inapoi, la un regim de mers de maxim 110km/h.

 

Spor

Share this post


Link to post
plus ca urmatorii 500 de km merg ca pe scoala, ca altfel risc sa periclitez toata lucrarea

mi s-a sugerat max 60 la ora de catre mecanic :D plus ca scarturile, acceleratiile turbate sau liniutele nu sunt in regimul meu de condus normal. pierderi de lichide din fericire nu vad sa am. multumesc frumos :osanale:

Share this post


Link to post

Eu zic ca este periculoasa si subturarea..regimul asta, de rodaj, este cel mai dificil.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...