Jump to content
Sign in to follow this  
Alinake

Pasiunea Pentru Fotografie

Recommended Posts

Intr-adevar...zgomotul se vede ca este mai putin tremurata, dar cred ca s-ar fi vazut si la prima foarte bine daca ar fi avut o claritate mai buna.

ISO este setat la 400, m-am uitat pe aparat, ca inca o mai am pe card, dar am evitat 800 ca stiu ca baga zgomot la greu.

Share this post


Link to post

Da, oricum era un experiment. Dar trepiedul merita banii.

Share this post


Link to post

Multumesc mult @khhamsin...

 

Cu ceva posturi in urma am indraznit sa va cer parerea despre pozele din concediu... si voi nimic?

 

PS

- mai astept un pic... chiar nu aveti ceva comentarii mai mult sau mai putin constructive?

- mentionez ca imaginile prezentate au fost realizate cu Canon A95 ce se afla la rubrica de vanzare... poate stiti pe cineva sa il cumpere...

Share this post


Link to post

'Valea Cernei' e prelucrata? :)

Mie aceea imi place.

Share this post


Link to post

O fotografie facuta azi dupa-amiaza:

ball.jpg

Share this post


Link to post

Pamant, apa, aer vazute prin obiectivul Canonului A 610.

 

post-2220-1156444174_thumb.jpg

Share this post


Link to post

A "suferit" doar un autolevel si un Noise Ninja... in rest doar frame si resize...

 

Cred eu ca atrage prin diferenta de lumina a cerului ce a fost pusa in valoare de banda verde a parbrizului(filtru improvizat)

Share this post


Link to post
...pusa in valoare de banda verde a parbrizului(filtru improvizat)

 

Aha! Stiam eu! :D

Super! Buna idee :)

Share this post


Link to post

Zeule... interesante... si am doua intrebari:

1. unde este cetatea?

2. cum se numeste pestera?

Share this post


Link to post

1. Cetatea Trascaului - se afla pe drumul dintre Aiud si Buru..e un drum unde n-ai vrea sa intri a doua oara (adica atat de rupt) insa dupa ce-l vezi iti doresti ca drumul ala sa ramana asa si sa intre cat mai putini pe acolo caci inca e o zona conservata de PET-uri si alte nenorociri ale "civilizatiei"...Te vei opri in satul Coltesti si o sa intrebi localnicii cum ajungi la cetate ...Drumul (pe jos daca nu cumva ai vreun 4x4) dureaza vreo 45 de minute si e tare fain...

2.Pestera ...e a Ursilor..un bulevard...

post-9-1156498400_thumb.jpg

post-9-1156498448_thumb.jpg

post-9-1156498533_thumb.jpg

post-9-1156498611_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Un macro timid pe auto (cel cu lacusta) :redface: si celalalt cu mici modificari (cred.. eu asa cred ca am mai umblat la ceva setari dat nu sunt sigur :-? )

Inca nu stiu ce fac multe din butoane da' sper sa invat si sa vin cu poze interesante.

post-2289-1156525727_thumb.jpg

post-2289-1156525960_thumb.jpg

Edited by Apocalips

Share this post


Link to post

Stiu si eu cum e un macro bun cu insecte... am vazut ale lu' Alinake cateva pagini in urma... Am si scris ca e "timid" pentru ca nu am aparatu numa de... 5-6 ore cred...

 

Lacusta aia nici nu stiu de unde a aparut, eu numa am apasat floricica de macro si am incercat sa o prind mai bine pana nu disparea la fel cum a aparut. Si era si pozitia naspa si aparatu e greu (ca nu sunt obisnuit eu). Mai in colo sper sa le "nimeresc" mai bine :P

Edited by Apocalips

Share this post


Link to post

Zmeule... esti rau :P

 

Catedrala - Zoom la maxim - mod auto :redface:

dscf0323mz9.th.jpg

Apus - Zoom pe la jumate... cred - Mod manual

dscf0316zr3.th.jpg

 

Ultima atasata e facuta noaptea.

 

PS: Inca sunt in teste :D

post-2289-1156612305_thumb.jpg

Edited by Apocalips

Share this post


Link to post

Aceasta este cetatea care se vede din curtea alor mei, a fost construita in secolul XIII. Am facut niste chefuri acolo cand stateam la parinti ...

 

post-2220-1156627874_thumb.jpg

Share this post


Link to post

In ultimele posturi v-ati cam intrecut cu pozele faine... Ma faceti sa-mi arunc camera la gunoi si sa ma apuc de table pe internet :mrgreen:

 

Herastrau:

post-207-1156713522_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Nu-i rau, dar trebuia sa faci mai multe, si sa alegi apoi pe cea mai echilibrata (dpdv al expunerii). E parerea mea, eu as fi incercat sa cobor pana la 15 sec timp de expunere, din 2 in 2, sau mai rar. E supraexpusa pentru gustul meu.

Share this post


Link to post

Scosesem copilashul la plimbare... am avut dreptul la o singura incercare :) :) :)

Share this post


Link to post

Ok, te inteleg... :) )

Share this post


Link to post

Sa vedeti ce am facut... Ma uitam peste pozele facute ieri sa vad ce am prins bine si ce nu, daca se vede bine subiectul apoi ce setari am folosit etc.

 

Si am dat peste poza asta dscf0374sd3.th.jpg

 

Si stau si ma uit, si imi placea cum au iesit porumbeii, insa nu puteam folosii poza din cauza apei pline cu pene si gainat :wallbanger: . Apoi mi-a venit ideea sa inlocuiesc apa aia cu pene si gainat cu un cer plin de nori.

 

Si am apelat la poza asta sky3tf5.th.jpg

 

Si am decupat baltoaca aia in Paint ( ca nu stiu cum sa fac asta cu photoshopu :redface: ) si am suprapus pozele. Doar la marginile dintre beton si cer am lucrat cu photoshopu si am pus putin blurr, in rest doar paint si a iesit poza asta:

heavenbe2.th.jpg

 

Acuma va intreb :P , cum vi se pare poza si dpdv. artistic dar si dpdv. a realizarii tehnice? Se intelege vre-o idee cand priviti poza?

Share this post


Link to post

Se cam vede ca a fost suprapusa, desi nu ar trebui sa spun asta, eu nu stiu sa fac asa ceva :D

Dar imi place :)

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...