Jump to content
Sign in to follow this  
Alinake

Pasiunea Pentru Fotografie

Recommended Posts

Pun si eu cateva poze de week-end ca nu am mai postat de mult. Locatia a fost Straja.

 

Sfatul meu pentru sporturile astea de iarna este urmatorul: nu plecati la pozat fara un 70-300 si un obiectiv wide. Al meu este 17-50 dar unu cu focala mai mica de 17 ar fi fost PERFECT.

 

skicopy.th.jpg dsc9142.th.jpg dsc9171filteredcopy.th.jpg dsc9365.th.jpg dsc9341.th.jpg dsc9133t.th.jpg dsc9377.th.jpg dsc9392.th.jpg

Share this post


Link to post

@Apocalips, pune frate materialul brut...

Share this post


Link to post

Pentru? Vrei date din exif?

 

Nu de alta dar materialu brut inseamna RAW (ceea ce mi-ar lua timp sa dau convert din RAW in JPG), apoi, sper ca nu vrei materialu brut ca sa spui: Arata naspa! pentru ca e ca si cum ai spune unui sculptor: Da sa vad piatra din care a iesit statuia ca rezultatul nu ma intereseaza :P

Edited by Apocalips

Share this post


Link to post

@Apocalips

Tu nu esti curios sa o vezi pe Angelina Jolie (de exemplu) nefardata? Poate ca nu, sa nu strice imaginea de diva sexy, dar de multe ori iti doresti sa vezi produsul natural.

Iar fotografia este fotografie iar editarea digitala ...

Share this post


Link to post
Tu nu esti curios sa o vezi pe Angelina Jolie (de exemplu) nefardata?

Ba da, dar asta nu inseamna ca atunci cand as vedea-o fardata i-as zice: Hai du-te si demachiaza-te ca io is curios cum arati nemachiata :dizzy:

 

Iar fotografia este fotografie iar editarea digitala ...
]

este rezultatul final si "opera de arta" a persoanelor care aleg editarea digitala. :scarpin:

 

Hai ca pun totusi niste jpg-uri.

 

dsc9341.th.jpg dsc9382.th.jpg dsc9377.th.jpg dsc9365.th.jpg dsc9252.th.jpg dsc9171.th.jpg dsc9133.th.jpg

Share this post


Link to post

Mult mai greu sa faci o fotografie (fara prelucrare), nu? :)

Share this post


Link to post
Mult mai greu sa faci o fotografie (fara prelucrare), nu?

 

Of, vechea discutie cu fotografii si editari in photoshop. Eu personal nu vreau sa fac fotografii. Asta nu inseamna ca nu pot... Ideea este ca vreau sa va arat voua, si prietenilor si clientilor si lumii intregi fantasticul pe care il vad eu. Ca pana la urma asta facem, aratam cu aparatul ceea ce vrem noi sa vedem (sau eu cel putin asta intentionez sa fac... sa arat lucrurile asa cum vreau eu sa le vad).

 

E vorba de stil si creativitatea fiecaruia. Fotografiile sunt ca picturile, nu poti compara un tablou facut de Picasso cu Mona Lisa lui Leonardo da Vinci.

 

Sa nu credeti ca pozele de mai sus au fost facute la intamplare. Ba chiar au fost gandite. Inca de la inceput am stiut ce cadre vreu sa obtin, ce timpi de expunere voi folosii, din ce parte sa bata soarele, unde sa ma pozitionez, la ce ora voi fotografia pentru a ma putea folosii de nori si cum voi declansa aparatul cu ajutorul cablului cand sunt sub ala care sare cu snowboard-ul. Pozele de mai sus sunt niste poze sport si probabil nimic mai mult. Dar, asta a si fost intentia mea, de a obtine niste poze sport. Toate sunt facute in miscare si la astfel de poze daca ai vazut actiunea inseamna ca nu ai pozat-o. Nu ai cum sa corectezi ceva in timp ce fotografiezi ci doar la a 2-a, a 3-a, a 4-a a n-a saritura.

 

Singurul minus pe care EU il vad la aceste fotografii este lipsa unui obiectiv mai wide de 17mm care sa imi ofere incadrarile corecte. in rest, nu e totul facut la intamplare.

Share this post


Link to post

Daca spun ca pozele au iesit beton, az zice prea putin. Tot respectul, mie imi place f mult ce a iesit!

Ce echipament ai folosit?

Share this post


Link to post

Pai a zis un 17-50 si un D80.

Share this post


Link to post

Obiectivul l-am "vazut", insa nu stiam ce body foloseste, ce filtre, ce cablu declansator, blenda etc. Unora le foloseste :D .

Share this post


Link to post

Am folosit asa: Nikon D80, Tamron 17-50mm si cablu de declansare.

 

Blenda si alte chestii nu am folosit deoarece nu e nevoie. Din cauza ca a fost soare, zapada a actionat pe post de blenda luminand subiectu peste tot. Deci fara blenda si fara Sb800 (care il aveam la mine pentru orice eventualitate). Pentru cele cu sariturile am folosit Tamronu iar la cele cu schiurile am folosit 70-300, din cauza ca schiori curajosi nu prea am gasit dar cei cu placa sareau de nebuni.

 

Telecomanda am folosit-o pentru a putea tine aparatul foto in mana dreapta fara sa ma bag cu totul sub rampa de unde sareau. Am stat si sub rampa dar imi era greu sa-i urmaresc in timp ce erau deasupra mea. Cu telecomanda mi-a fost mult mai usor deoarece cu o mana declansam si cu cealalta miscam aparatul dupa subiect.

 

Edit: Mai pun cateva...

 

dsc9391filtered.th.jpg dsc9355.th.jpg dsc9218.th.jpg dsc9197.th.jpg dsc9336filtered.th.jpg dsc9354.th.jpg

Edited by Apocalips

Share this post


Link to post

Acuma, ca te superi pe mine sau nu, mie nu imi plac. Fotografia pentru mine exprima viata, realitate, emotie. In ceea ce vad la tine e COMPUTER peste tot. Nu vad nicaieri ochiul fotografului. Cu parere de rau. Asa sunt eu mai incuiat si mai de moda veche. :)

Share this post


Link to post

Fotografiile HDR se adreseaza unui anume public. Parerea mea.

Share this post


Link to post

@nrares > nu esti singur.

 

@Lucian M > fii mai explicit !

Share this post


Link to post

De acord cu rares, sunt prea artificiale si pentru gustul meu.

Share this post


Link to post
Fotografia pentru mine exprima viata, realitate, emotie.

Si pentru mine, dar fotografiile altora. Imi plac si mie cele naturale dar asta nu inseamna ca trebuie sa le fac si eu asa, la fel cum nici altora nu trebuie sa le placa fotografiile mele. Nu stiu de ce pana acum lumea in acest topic a incercat sa se identifice cu cate o bisericuta care e in total dezacord cu cealata, si anume: Bisericuta pozelor NATURALE (unde se afla adevaratii maestrii... duuuh) si restul pozelor photoshopate unde is restu de wannabees.

 

In fine, este o chestie de gust si cred ca fiecare trebuie sa faca exact ceea ce simte, altfel nu ar mai fi evolutie.

 

Legat de cazul de fatza, unde sunt multi nori, HDR-ul merita incercat pentru ca transaforma foarte mult o poza.

 

PS: presupun ca asa ceva nu va place: http://photo.net/photodb/member-photos?use...amp;include=all

 

Apropo, nu sunt naturale nici pe departe.

Share this post


Link to post

Apocalips.. hai mai sa fim seriosi .. ce comparam noi aici?

Cate straturi de sharp bagi tu de regula din mouse? :)

Share this post


Link to post

Mm... unu sau niciunu. Depinde daca SUNT IN SITUATIA IN CARE TREBE SA MISC SI APARATUL DUPA SUBIECTUL CARE DEJA ESTE IN MISCARE. In rest, nu trebuie sharp.

 

Alta intrebare? :P

Share this post


Link to post

Ok ;)

Pentru mine.. au fost prea multe deja :)

Share this post


Link to post

Prea agresive HDR-urile alea...

Share this post


Link to post

Eu o singura chestie nu o inteleg: la ce naiba mai ai nevoie de D80 & shit.expensive.

Sapuniera, prelucrare, zbang... iese jucaria.

 

PS: Eu vb serios. Inteleg ca unora le plac prelucrarile masive (foto lui alinake chiar imi placea, inclusiv HDR-urile, adaugau contrast, nu erau tipatoare), dar ... asta e intrebarea mea, e nelamurirea mea.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...