Jump to content
Sign in to follow this  
muscarul

Incarcare Instalatie Ac

Recommended Posts

AM observat ieri ca maty al meu parca nu baga frig cum ar trebui (s-a facut cald, am dat drumu' la AC). Masina e din 2004, deci cred ca ar cam trebui incarcata instalatia de AC cu freon. Aveti idee cam cat costa si, eventual, unde in Cluj se poate face - in afara de Willy&Co si Service Automobile II?

Share this post


Link to post

Trebuie sa ai cam 7 grd sau mai putin la aeratoare. Oricum matizul, la ce suprafata vitrata are si la ce geamuri fara protectie UV poseda, iti cam poti imagina ce clima de siberia poate face amaratul ala de AC miscat de monstrul de motor de 796cmc.. b-(

Share this post


Link to post

Pai incerc sa imi imaginez... ideea e ca am mers si cu alte matize cu AC si alea faceau frig domle, nu gluma.

In alta ordine de idei, vara, la 35 de grade celsius, 25 de grade pot da senzatia de siberia :D

Share this post


Link to post

Unde gasesc si eu cat freon si ulei trebuie bagat in instalatie,cifra corecta :) ?

Stie cineva ?

Share this post


Link to post

Dacă ai de gând (şi ai cu ce) să faci singur operaţia asta, în capitolul 2 din manual ai căutat?

Share this post


Link to post

Am de gand sa ma duc sa fac asa ceva la un service unde se repara microbuze.Si sa stiu ce sa le zic alora :) ok ms o sa ma uit

Share this post


Link to post

Ne zici si noua niste preturi dupa ce te intorci de la service te rugam? :D

Share this post


Link to post

Va zic,da sar putea sa fie moca si nu mai pot afla pretu :)

Edited by CatalinC

Share this post


Link to post

Am inteles ca undeva intre 100 si 150 lei(in functie daca treb sau nu ulei)

Share this post


Link to post

Eu stiu ca in jur de 150 de RON costa.

Edited by Yaz

Share this post


Link to post

Anul trecut era 150 la cei care nu au scule speciale pt asta adica au numai o pompa ce iti baga freon si atit fara ulei.

La cei cu scule speciale care iti trage tot din instalatie face vacum si verifca scaparile, si la umplere iti baga si ulei era ~200(pt Cielo) functie de cit freon iti intra.

Share this post


Link to post
.... functie de cit freon iti intra.

 

La Cielo capacitatea max este 750mg.

asa scrie in carte...

Daca iti goleste toata instalatia si apoi o umple, pe deviz nu tre' sa depaseasca valoarea asta...

Share this post


Link to post

salut pe mine m-a costat 100 ron umplere (nu completare) freon+ulei la un service de aer si clima auto prin lacul tei operatiune facuta pe robot !!!!! va pot pune la disp datele de contact ale firmei pe private message

bafta!

Share this post


Link to post

am facut si eu operatiunea asta acum 3 zile...oamenii au un aparat de ultima generatie si sunt foarte amabili...m-a costat 150ron cu verificare UV inclusa pentru scurgeri..pentru cei din bucuresti detalii pe prv

Share this post


Link to post

Salut,

 

La Tico intra 500 grame de R12,dar cum aproape ca nu se mai gaseste,se pune R409a, din care intra 450 grame(maximum).

 

Bafta!

Share this post


Link to post

R134a ar trebui folosit pe TICO. Daca e mai vechi (din '96) e cu R12 si n-ar trebui sa-i pui altceva intrucat piesele difera (radiatorul a/c pt r134a e altul decat cel pt r12)

Share this post


Link to post

sorinuif & m.marcel, eu zic sa lasati datele aici, s-ar putea sa fie mai multi interesati.

Share this post


Link to post
R134a ar trebui folosit pe TICO. Daca e mai vechi (din '96) e cu R12 si n-ar trebui sa-i pui altceva intrucat piesele difera (radiatorul a/c pt r134a e altul decat cel pt r12)

 

Am eu o intrebare buna :P

Pe cielo am vazut ca si la cele fabricatie 96 scrie pe butelia aia de la AC r134A

DA la tico am cautat nu scrie nimic pe nicaieri,acuma eu intreb sa pus sigur r12 in toate modelele de tico din 96 pana in 2001 ? Sau alea fabricate in anii 2000/1 cu euro 2 au r134a ?

Edited by CatalinC

Share this post


Link to post

Al meu este non euro fabricat in '99 si are r134.Se pare ca instalatiile R12 - R134 nu sint identice si componentele nu sint compatibile intre ele.

Share this post


Link to post

Idea era cum putem sa indentificam care are instalatie r12 si care are r134a ? Ca nu scrie pe nicaieri :( sau nu stiu eu unde sa ma uit.Asa al meu e euro 2 din anu 2000 ,logic ar trebui sa aiba r134a din fabrica. Acuma nu stiu.

Edited by CatalinC

Share this post


Link to post

La mine pe furtunul care face legatura intre compresor si radiatorul de la aer-conditionat este o eticheta culoare verde pe care scrie "r-134"

Share this post


Link to post

da si la mine scrise in chineza pe ea :(

Share this post


Link to post

Deci am pus aiurea R409a ca sa inlocuiesc "ca la carte" R12?!?!?!

Stie cineva sigur ce agent frigorigen se pune in masinile astea, vis-a-vis de perioada de productie?

El merge bine acum, dar nu-mi vine sa cred ca m-am chinuit sa bag ceva "compatibil R12" ca sa pun exact ce nu trebuie...

 

Stima!

Share this post


Link to post

Am schimbat sapt.asta la Matiz 2000 - 150 ron si la Cielo 1997 - 200 ron (+condensor - 400 ron)

 

R134 la amandoua!

Share this post


Link to post

La Dacoserv Militari am pus eu la un Polo cu 120ron. Am pus adica am inlocuit tot agentul, 560grame freon si ceva ulei compresor. Ziceau unii ca pe Prelungirea Ghencea ar fi un service care are o reclama Viper (pun si alarme) si ei baga mai ieftin de 100ron ;)

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...