Jump to content
Sign in to follow this  
muscarul

Benzina - 5 Lei

Recommended Posts

O sa fie jale si vad ca nimeni nu se grabeste cu alternative serioase...

ce alternative tata? masini solare scrie pe noi =)) sau vorba cuiva de o postat mai sus The Flinstone =))

Share this post


Link to post

Ce dreaq, v-ati nascut in masini ? E in folosul vostru, descoperiti mersul pe jos, drumetia, voiajul cu trenul, cu nasul, cu stopul.

 

Si nu va plangeti de pe acum, daca in 2008 ajunge la 150$ barilul, in 2009-2010 este la 300 $/baril.

Share this post


Link to post

Tolin, in momentul asta prefer mersul cu masina in defavoarea trenului. De ex. un drum Bucuresti-Craiova ma costa la fel (pt. o pers.) sau la jumatate (2 persoane) mersul cu masina.

Asa ca mai bine prefer sa stau in "scuanul meu" 2h30' decat 3h in tren... ;)

Share this post


Link to post
Eu astept sa se faca 10 lei. Drumuri mai putin aglomerate, viteza medie mai mare, consum mai mic.

Tot acolo ies cu banii, dar castig timp si traiesc intr-o lume mai sigura si mai curata :D =))

 

Subscriu :D

More road for me! :uff:

Share this post


Link to post

Daca benzoiul nu ar fi al dracului de accizat ar mai fi ceva. Dar cred ca o parte semnificativa din pretul la pompa este constituit din accize. Sa zicem doamne fereste cum zic cei din popor sa nu i mai dea prin cap armeanului vre o gogorita cu accize noi.

Share this post


Link to post

Alternativa la zacamintele clasice de petrol exista de ceva timp dar nu a fost profitabila pana de curand(extractia costisitoare). La pretul actual al petrolului a cam ajuns profitabila. Este vorba de petrolul din sisturile bituminoase, pentru mai multe detalii: http://en.wikipedia.org/wiki/Tar_sands

 

Doar un fragment din link:

"Oil sands may represent as much as 2/3 of the world's total petroleum resource..."

Edited by Esperatul

Share this post


Link to post

Mda... nici mie nu mi drag a merge cu trenu... :D

Share this post


Link to post
Tolin, in momentul asta prefer mersul cu masina in defavoarea trenului.

Brasovenii prefera mersul cu trenul la B, decat cel cu masina, ii costa mai putin, fac mai putin timp si sunt veseli tot timpul. Tu gresesti ca socotesti doar benzina, pretul pe km este mult mai mare. Vrei sa te invat sa-l calculezi ?

Share this post


Link to post

Am facut si eu calcule deastea...si nu tin... :P

de ex. pe ruta Buc. - Craiova - Retur

- Timp mai scurt (cu masina)

- Costa la fel (ptr. un drum cu o persoana)

- In tren nu se fumeaza (in masina da)

- Stau confortabil in scaun (in masina)

- Opresc de cate ori vreau sa respir aer (cu masina)

- as mai putea continua...

 

Pe ruta Brasov - Bucuresti probabil e mai "rentabil" mersul cu trenu, cu precadere in week-end.

Share this post


Link to post
Alezzule termina cu prostiile, pur si simplu nu ai bani, nu mergi cu masina. Exista metrou si RATB pt Bucuresti, enjoy .

Poate ca am poate ca nu am dar ma gandesc si la cei care nu au pentru ca nu uit de unde am plecat ;) .

Nu mi-e nici o rusine sa-mi pun gaz pe maisna,un stag 200 si una bucata butelie in loc de rezerva si gata.

Share this post


Link to post

Pe orice ruta pana la 1000 km, mersul cu trenul este mai ieftin. Apoi vine avionul. Placerea condusului unei masini are costuri de lux. Tu uiti ca pierzi la o masina cel putin 20% intr-un an, fara sa faci ceva si adaugi 5% la asigurari, adica 2500 L de benzina la o masina ieftina !!! Pe astea le socotesti in drumurile tale, sunt cam +200L de benzina pe luna ?! Mai adaugam taxa de drum, impozitul, revizia, intretinerea. Hoo, cred ca am ajuns deja prea departe si n-am parcurs pana acum niciun km. Deja costurile "ascunse" sunt mai mari de vreo 3x decat cele de la pompa. Vrei sa-ti demonstrez ca pierzi si mai mult ? Nu sunt eu interesat, nu vreau sa stiu exact cat ma costa urcatul la volan.

Edited by tolin

Share this post


Link to post
Brasovenii prefera mersul cu trenul la B, decat cel cu masina, ii costa mai putin, fac mai putin timp si sunt veseli tot timpul.

De ce sunt veseli ? Ca le suna in cap manelele cantate de tiganii care merg cu nasu' ? Ca aceiasi tigani vin si cersesc de parca ar muri in fata ta ? Ca pute ca naiba (mai ales vara, cand transpiratiile celorlalti iti iau nasul) ? Ca e un jeg de nedescris in tren, iar geamurile nu se inchid bine.. si cand ajungi acasa tipi de dureri de cap si de dinti ? Ca WC-urile.. da' n-am cuvinte sa va mai zic.

Cel putin asa se prezinta trenurile de pe aici. Si pe deasupra mai "petreci" si 2h 30' pentru 100 km :mda: (Iasi - Targu-Neamt).

Edited by Amentys

Share this post


Link to post

Bre, traim in zone folclorice diferite. Noi ascultam manele compuse de Bach, Mozart, Ravel, Rahmaninof si altii. De ce sunt fericiti:

- nu se intalnesc cu masini avand litera H pe placuta de inmatriculare;

- nu vad stopuri aprinse pe urcarea de la Posada;

- nu stau la ambuteiaje create de smekeri de IL;

- nu vad creier intins pe sosea de catre plozii PFV-urilor (persoane fara valoare) ce umplu de scuipat ecranele televizoarelor.

Share this post


Link to post

Pai multe din costurile astea se stiu, si de cele mai multe ori ar trebui luate in calcul.

De ex. nu mergi cu masina numai extraurban, unde ti-am zis, pe trasel cel mai frecventat ies mai ieftin decat in aceleasi conditii (directe) decat cu trenul.

In oras ai abonamente, taxi, etc...alte cheltuieli care este adevarat nu acopera tot ce dai la masina, dar in masina ai un alt confort, nu esti obligat sa mirosi ce est in jurul tau, etc...

Sunt avantaje si dezavantaje. Eu pefer sa cheltui un ban in plus si ma sa simt bine decat mai putin (poate nu cu mult) si sa suport toti pensionarii si cersetorii din mijloacele de transport in comun.

In plus de asta, la mine in cartier nu exista metrou, deci sunt obligat sa merg la suprafata. Cu masina personala fac mai putin pana la munca decat daca as schimba cele 3 mijloace de transport in comun. Am facut si drumul asta de multe ori pana sa iau masina.

In afara de asta, de multe ori sunt si nevoit sa merg cu masina, in conditiile in care am doua job-uri cu program si altele in regim de freelance...

Cat as da pe taxi si transpot in comun + revizia 500/12luni ies tot cam acolo ca si cu masina.

In cocluzie, in momentul de fata prefer masina transportului in comun.

Peste 1-2-3 ani, daca se schimba ceva, poate ma reorintez, dar pana atunci...

Share this post


Link to post

Cand te va costa transportul in comun minim 2500 euro pe an, fara sa faci un km, te cred. Si taxiul este mai ieftin. Poate n-ai aflat ca marile companii s-au orientat pe masini inchiriate ? Au redus serios costurile si grijile.

Edited by tolin

Share this post


Link to post

La 1,6ron/km au taiat din costurile lor. La buzunar e tot asa.

Daca fac un calcul rapid doua drumuri cu taxi / zi = 40ron x 25zile = 1000ron/luna numai taxi, mers strictul necesar.

Share this post


Link to post
Bre, traim in zone folclorice diferite. Noi ascultam manele compuse de Bach, Mozart, Ravel, Rahmaninof si altii. De ce sunt fericiti:

- nu se intalnesc cu masini avand litera H pe placuta de inmatriculare;

- nu vad stopuri aprinse pe urcarea de la Posada;

- nu stau la ambuteiaje create de smekeri de IL;

- nu vad creier intins pe sosea de catre plozii PFV-urilor (persoane fara valoare) ce umplu de scuipat ecranele televizoarelor.

 

Sa admitem ca in 99.99% din cazuri asa e :D

Share this post


Link to post
... 1000ron/luna numai taxi, mers strictul necesar.

Nu ti-am demostrat ca masina te costa lunar, cel putin, fara s-o misti din loc, 250 euro ?

Share this post


Link to post

Nu, era 2500/an adica aprox. 208E/luna...iar restul e benzina...si merg confortabil... ;)

Cheltuielile sunt aproximativ:

- revizii: aprox 500ron / 12luni

- rovigneta: aprox 80ron / 12luni

- rca: aprox 490ron / 12luni (atat mi-a venit acum pentru martie 08 - martie09)

- casco: 550-600E / 12luni

Total: aprox. 1500E/an fara sa plec cu ea... :D (in concluzie raman mai multi bai de benzina, apa de spalat parbrizul, guma, cafea, suc, etc...de omorat timpul in trafic...) si tot ies mai ieftin decat cu taxi+trasport in comun...

Share this post


Link to post

Cat ai pierdut la revanzare, adica la recuperarea investitiei, ai pus ? Ce ai platit inainte sa te sui in masina ai pus ? Dar dobanda la banii imobilizati ai pus ? Privesti simplist lucrurile, nu esti bun de manager.

Edited by tolin

Share this post


Link to post
...nu esti bun de manager.

Vreau ca oamenii sa ma vada ca un coleg, nu ca sef... =))

Share this post


Link to post

Managerul propriului buzunar.

Share this post


Link to post

Asta e ca si cu tigarile.Domne daca se fac 5 lei ma las.

Aiurea, nu stiu cati sau last ca sau scumpit tigarile.

Share this post


Link to post

Eu zic totusi sa incercam sa parem afectati de vestea asta... daca nu, ne fac astia 10 lei litrul si chiar n-am chef de 10 joburi sa-mi scot masina din parcare!

Share this post


Link to post

Si ce tigari mai sunt acum 5 lei? Plugarul?

Ca winston, clasicul de 5 ron, e acum 5,5 ron.

Cu benzina e aceeasi poveste: daca rei sa calatoresti- trebuie sa scoti banutul din buzunar. Daca vrei sa faci sport- o iei la pas sau dai pedale la bicicleta.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...