Jump to content
Sign in to follow this  
nighthawk0209

Mi-am luat si eu piTICOt ;)

Recommended Posts

Mi`am luat si eu masinutza ... in prima faza pun niste poze cu starea ei actuala! Cua ajutorul vostru sper sa`l fac si eu ``frumos`` ;)

Masinutza este din 2000, are 95.000 km si pare ca a fost bine ingrijita. Vedetzi si voi despre ce este vorba ...

aaaaaaaaa, PS: Vreau si eu sa ma apuc de ``tunat`` un piculetz monstrul (cu stikere desigur :P ). Adica m`am gandit in prima faza la un colant cu Daewoo.club ;) ... cine ma poate ajuta? (Cred ca am atasat pozele cam mari ... data viitoare le reduc)

post-14870-1203144225_thumb.jpg

post-14870-1203144458_thumb.jpg

post-14870-1203144681_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Sa-l stapanesti sanatos. Incearca sa renunti la scrierea tip mirc. Si poate schimbi si tu pozele alea, 10 mega intr-un post e intr-adevar mult.

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Deh Tommy, e mandru si el...

 

 

 

P.S. S-o stapanesti sanatos! :)

Edited by Mircea

Share this post


Link to post

Mutumesc de urare Tommy! Cu scrisul tip mIRC ... obiceiurile proaste sunt cel mai greu de inlaturat, dar nu imposibil ;) . S`a facut !

Share this post


Link to post

Sa te tina masineta! E EURo 2? Al catelea proprietar esti? Cat te-a costat? E model SL, dupa cate vad...

Share this post


Link to post

Nu este Euro 2 (din pacate), sunt proprietarul nr 2 si de costat ... 2000 de Euro (mult, putin?)

Edited by Mircea

Share this post


Link to post

Este exact ce trebuie (si eu caut asa ceva de cateva luni), mai ales la pretul asta... Este model SL (adica fara AC, eleron)?

Share this post


Link to post

@nighthawk0209 ce zici nu ne prezinti si noua masinuta mai in detaliu aici ?

Share this post


Link to post

In primul rand s-o stapanesti snatos, dupa cum se vede masina a fost '' ferita '' de evenimente si daca si pe dinauntru arata ca si afara este foarte bine . In al doilea rand da proiectorele ale jos si capacele de plastic de asemeni ! :thumbl:

Cu tunatul cam greu la Tico(sa nu cazi pe latura kitsch`ului) dar iti stam la dispozitie cu experienta noastra in domeniu !!!

Edited by Mircea

Share this post


Link to post

Aidi bre nu fii rau ca se pot face multe la Tico, este unu prin Buc (a venit si la intalniri) cu un geam in loc de plafon care nu era deloc kitch, masina si la exterior arata foarte bine. Toata treaba este ca necesita multi bani niste modificari adevarate .

Share this post


Link to post

Din cate vad eu , masina nu a fost ferita de evenimente...aripa fata stanga se vede clar ca e alta culoare, iar imbinarea cu bara fata spune si ea ceva...sa te poarte sanatos ca asta e important si fara evenimente. Am mai observat si ca roata fata dreapta nu este chiar in centru, e mai apropiata de prag, ceea ce aminteste de un accident probabil..doar te antetionez pentru verificari , sper sa nu te superi ca iti spun.

Edited by mugur

Share this post


Link to post

@mugur, Moartea pasiunii esti ma !

 

Chiar daca, o aripa lovita si schimbata poate fi si rezultatul unui accident cu 10 km/ora. Daca masina sta bine pe drum inseamna ca structura nu a fost afectata si in definitiv e singurul lucru care conteaza. Apoi, masina are 8 ani si se tine fff bine vizual. La multe care au anii astia nu mai sta bine tabla pe ele.

S-o stapanesti sanatos !

Share this post


Link to post

Am zis sa nu se supere... :D ..cand am scris m-am gandit si eu la moartea pasiunii..

Edited by mugur

Share this post


Link to post

Stati bre linistiti ca nu ma supar :) ) Daca eram din ala care se supara nu mai postam. Intr`adevar aripa fata stanga a fost ``umblata`` destul de neprofesionist :( si nu stiu exact natura evenimentului ... dar aflu eu ;) Multam frumos de urari, sper sa ma tina ... mult si bine. Din ce am constatat eu pana acum, masina a beneficiat de un tratament decent si respectabil (multumiri ex-proprietarului), dar nu a avut parte si de putinica pasiune. Las` ca acum ... ;)

Share this post


Link to post

Îmi place maşinuţa, sper să găsesc şi eu ceva asemănător deşi e destul de greu.

 

Tu cum ai găsit-o?

Edited by ageana

Share this post


Link to post

Masina, noaptea, arata mai bine decat in poze! S-o stapanesti sanatos! Din ce am analizat noi fosti propietari de Ticozaur, acest model are semi-injectie, fiind Euro 2, propietarul a declarat ca are catalizator ;)

Share this post


Link to post

Am fost foarte incantat de cum se vedea vopseaua pe masina.

Tratamentul pe care l-ai aplicat ticozaurului se pare ca a facut minuni.

Sa te poarte multi km sanatos si te mai asteptam pe la intalniri. :)

Share this post


Link to post

Poate ne inveti si pe noi, adica pe mine :P despre tratamentul aplicat vopselei :)

Share this post


Link to post

Pai, mike.omega, tratamentul aplicat are o reteta destul de simpla. Se procura in primul rand (ca si ingredient indispensabil), un cutie continand kitt`ul pentru intretinere auto VS Platinum, una bucata carpa (preferabil din bumbac - eventual un tricou vechi), una bucata laveta pentru lustruit care sa nu lase scame, multa rabdare si - pentru fumatori - un pachet de ``iarba dracului`` :) ), nu de alta dar si pauzele de odihna trebuie umplute cu ceva ;)

Dupa o spalare atenta si indepartarea grijulie a diverselor ``chestii`` lipite bine de vopsea, gen ``propolis`` si alte remanente naturale datorate in principal insectelor, se sterge frumusel apa de pe masina si se aplica cu ajutorul tricoului sacrificat mai devreme un start subtire din ``solutia minune`` care se omogenizeaza cu miscari circulare aplicandu`se o presiune suficienta pentru estomparea partiala a micilor imperfectiuni (la zgarieturile mai profunde nu prea ai ce sa le mai faci). Eu am executat lucratura pe elemente pentru ca poti vedea si rezultatele facand comparatie cu partile netratate. Dupa aplicarea stratului de ceara, la 2-3 minute poti pune in aplicare ultima operatiune ... si anume lustruirea cu laveta. Rezultatele nu vor intarzia sa para. Rabdare si tutun! ;)

P.S. Pe argintiul tau rezultatele vor fi notabile (am aplicat ``tratamentul`` si pe Kadett`ul meu argintiu)

post-14870-1203240153_thumb.jpg

post-14870-1203240198_thumb.jpg

post-14870-1203240238_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Sa o stapanesti sanatos. Foarte draguta masina... Cat despre vopsea... vreau si eu sa stiu despre tratament... Mersi...

Share this post


Link to post

Sa o stapanesti sanatos am si eu un prieten care are o masina identica care si-a facut treaba pe deplin chiar imi spunea ca vrea sa o vanda cu aceeasi suma cu care ai achizitionat-o si sa-si cumpere un ATV.

P.S. O vinde deoarece si-a luat una noua de 18.000 euro.

Share this post


Link to post

O masina foarte ingrijita.. felicitari pentru achizitie si sa te duca multi km fara probleme!

Share this post


Link to post

Felicitari pt noua masinuta !

Sa te poarte sanatos multi km si sa-ti aduca numai bucurii !!!

Share this post


Link to post
Masina, noaptea, arata mai bine decat in poze! S-o stapanesti sanatos! Din ce am analizat noi fosti propietari de Ticozaur, acest model are semi-injectie, fiind Euro 2, propietarul a declarat ca are catalizator ;)

 

Ce semiinjectie Mike ,tu-ti dai seama ce vorbesti ? :dizzy:

Share this post


Link to post

N-are acelasi sistem ca si la daciile alea din ultima serie 1310? Adica o automatizare a carburatorului? Aia pentru mine e o semi-injectie pentru ca nu are rampa cu injectoare insa amestecul aer/benzina este comandat de un computator ;)

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...