Jump to content
Sign in to follow this  
topcat

Chevrolet Livrat Incorect?!?

Recommended Posts

Sunt un proaspat posesor de chevrolet lacetti hatchback, inca nu stiu de ce fericit sau nu [-O< . Problema este urmatoarea: astazi de ce tot erau +5grade C am zis sa spal masina si am observat ca la amortizoare sunt niste distantiere/opritoare rosii ce leaga spirele arcelor. Eu am vaga impresie ca au uitat sa le scoata la livrare. Mi se parea ca este cam rigida suspensia dar am zis ca asta e, masina mai sport, suspensie mai rigida. Am sunat la service si mi/a raspuns cineva foarte "suparat" si deranjat de intrebarea mea ca totul este foarte normal si asa treb sa fie. As dori si alte pareri dar eu nu cred ca se va termina foarte bine pentru ei.

Share this post


Link to post

Interesant!

Pune te rog o poza sa vedem cum arata acele opritoare.

 

Mersi

Share this post


Link to post

Coboara presiunea in pneuri la presiunea prescrisa (2,1) si n-o sa mai ai suspensia rigida.

Share this post


Link to post

Intre spirele arcurilor n-ar trebui sa existe nimic... mai ales cum zici tu ca "leaga" spirele. Pune poze, ca alea-s edificatoare. Asa imi "suna" a fi blocarile de transport (ca sa nu-ti intre in balans masina pe vapor, pe platforma, etc.).

Share this post


Link to post

Presiunea a fost primul lucru pe care l/am verificat exact din acest motiv...Am sa incerc sa pun niste poze...

Share this post


Link to post

O fotografie ne va edifica.

Eu din cate stiu nu se pune nimic intre spirele arcului. Este ilogic.

Share this post


Link to post
Eu din cate stiu nu se pune nimic intre spirele arcului. Este ilogic.

E foarte logic cand vrei sa schimbi caracteristica unui arc fara sa scurtezi din spire, fapt care ar afecta garda la sol.

Share this post


Link to post

Exista asemenea intinzatoare / distantiere, dar nu vad de ce le-ai avea pe masina ta mai ales montate din fabrica. Uite un exemplu montat pe Chrysler 300M. Pune si tu o poza cu ce e la tine !

post-3313-1199834862_thumb.jpg

Edited by Cumnatu

Share this post


Link to post

Am reusit sa fac niste poze

 

post-12420-1200075208_thumb.jpgpost-12420-1200075421_thumb.jpg

post-12420-1200075467_thumb.jpgpost-12420-1200075549_thumb.jpg

 

Distantierele sunt dintr/un plastic destul de rigid.

 

Modelul este lacetti hatchback varianta WTCC sa fie asta modificarea fata de variantele standard? :) )

Edited by topcat

Share this post


Link to post

Interesant!.... fiind si din plastic sincer si eu cred ca vorba despre niste componente ce ar fi trebuit scoase la livrare.

Share this post


Link to post

N-am mai vazut asa ceva. Bine ca le-ai observat. Dar de ce le ma tii vrei sa iti apese ca o tija? :)

Share this post


Link to post

Au uitat baietii sa le scota :) ). Masina a venit pe trailer si era normal sa fie puse.

Share this post


Link to post

Am pus eu mana pe el si sunt destul de fixe. Am trimis pozele si la G&P Galati si astept un raspuns oficial. Daca nu ma duc sa intreb OPC-ul :) )

Edited by topcat

Share this post


Link to post

Eu n-am asa ceva. E normal sa fie fixe. Ridica usor masina pe cric pana se detensioneaza arcul suficient cat sa le scoti. Nici prea mult, nici prea putin :)

Nu mai merge cu ele acolo, pentru ca modifica in rau comportamentul masinii pe viraje si la franare.

Share this post


Link to post

Asta o fi suspensia supersport de la versiunea WTC. =))

 

topcat da-le bre jos si trimite pozele la OPC sau du-te si negociaza niste discount-uri la revizii cu dealerul inainte de a te duce la opc. Stiu e santaj. Prostia se plateste. :D > :)

 

zic bine ce zic adostar si Mircea.

Edited by Night Elf

Share this post


Link to post

Lasa ca e bine si asa...Nu ajunge o spira de arc pentru suspensie?

Totusi nu pot intelege cum au putut sa le lase alea acolo, cred ca masina te zdruncina la cea mai mica denivelare.

Share this post


Link to post
topcat da-le bre jos si trimite pozele la OPC sau du-te si negociaza niste discount-uri la revizii cu dealerul inainte de a te duce la opc. Stiu e santaj. Prostia se plateste. :D > :)

 

Serios acuma, tu te auzi?

Cum or sa faca aia un contract ca iti dau reducere recunoscand ca au gresit ceva?

Si daca e santaj stii ca intra pe cod penal?

Ar fi foarte bine daca am da sfaturi doar in cunostinta de cauza.

Share this post


Link to post

Ala e plastic sau spuma poliuretanica? Nu ma prind.

Tare Chevrolet WTCC, nu am ce zice :)

Share this post


Link to post

Da cine zice ca trebuie sa sune a santaj? Ca o sa-si dea seama ca nu intrebi de nebun de discounturi si o sa li se para santaj, asta e partea a doua, dar nu poate fi demonstrat. :)

 

Te poti duce la ei si sa-i intrebi ce-i cu alea acolo. Ceri niste discount-uri la revizii politicos sau niste mici accesorii gen covorase, etc pentru acest mic incident. Nu le obtii stii ce ai de facut. Doar nu esti nebun sa zici: ba daca nu-mi dati fac si dreg. ;)

Edited by Night Elf

Share this post


Link to post

Tommy, in SUA, pentru asa ceva iti dadeau masina gratis, numai sa nu-i dai in judecata. Eroarea asta este foarte grava, comportamentul rutier al masinii fiind afectat destul de mult cat sa poata pune in pericol siguranta pasagerilor.

Share this post


Link to post

Mircea in .ro accepti ce primesti si taci malc ca daca intrebi de sanatate e santaj. ;)

Share this post


Link to post

Am fost azi la un service si le/am dat jos dar au inceput sa/mi placa ideile voastre :) ) . NU e nici o problema le/am pastrat si la nevoie le pot monta :) )

Mersi si drumuri bune!

PS. Acum un an am cumparat o skoda octavia si aia m/au lasat sa plec cu presiunea de 3.2 bari...cum venise din fabrica... la chevrolet asta a fost primul lucru care l/am verificat, se pare ca la urmatoarea masina voi verifica si amortizoarele :) ) Invatam si noi :) )

Vai de capul lor...

Share this post


Link to post
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...