Jump to content
Sign in to follow this  
magellan

Amortizoare Si Bucsi

Recommended Posts

Alko este un fabricant spaniol.Am avut pe un Fiat si,dupa vreun an, unul s-a blocat brusc si a trebuit aruncat.Si mersesem numai pe asfalt.Il luasem din Turcia,ca pe ,atunci,erau numai amortizoare respectabile si,evident,scumpe.Pana la urma,tot la ele am ajuns.Acum insa,cum primeaza pretul mic si profitul mare,au aparut si marci care sunt indoielnice calitativ.

Share this post


Link to post

Amortizoarele cumparate de mine au fost Kayaba, nu Alko. Alko se numeste firma din Iasi de unde am cumparat si nu cred ca are legatura cu fabricantul spaniol.

Share this post


Link to post

Flansele si rulmenti de amortizor trebuia sa ii Sachs nu Gm.

 

Am comandat si eu amortizoare KYB(Excel) si flanse Sachs. Demontarea amortizoarelor vechi a fost un adevarat supliciu, caci pe fata piulitele din capetele amortizoarelor nu vroiau nicidecum sa cedeze. Si sunt cate 2 pe fiecare amortizor. Aparent s-a montat o pasta in fabrica si aceasta s-a cimentat destul de bine. Partea frumoasa e ca la amortizoarele KYB fata pe care le-am luat lipseau tocmai piulitele de fixare, sau cel putin nu erau incluse in cutie. La cele spate cutiile contineau piulitele de montaj, dar erau niste chinezarii ieftine si le-am montat tot pe cele originale. In ceea ce priveste kitul amortizor, respectiv flanse si rulmenti, eu unul nu as mai recomanda Sachs. Motivul e ca au venit cu niste suruburi de fixare de toata jena. Un material f slab, mai lungi decat cele originale si fara a avea varful tronconic ca si cle originale. Dupa 4 ani si 76k amortizoarele de pe masina, cele originale erau asadar cam varza...toate aveau scurgeri, iar tijele erau puternic ruginite. Personal cred ca trebuie schimbate cam la 3 ani. Flansele fata mai fusesera schimbate la 30k, pe garantie, dar oricum aveau uzura.

Lectia invatata este din punctul meu de vedere ca atunci cand schimbati amortizoarele sa inlocuiti si bieletele antiruliu, caci sunt cam de unica folosinta, adica eu unul le-am demontat foarte greu si a trebuit sa fac o mica improvizatie pentru a le remonta dupa fixarea amortizor. Iar demontarea si montarea sunt sigur ca le va reduce semnifcativ durata de functionare ramasa.

Verdict final: 1110 piesele, 200 montaj, tinuta de drum ireprosabila

Share this post


Link to post

cele pe fata le-am luat de la norauto 325 lei bucata.

iar cele de spate saptamana asta voi da comanda tot excel g pe gaz la 198.

Tu de unde le-ai luat asa ieftin?

 

Salut eu am gasit amortizoare fata pt kalos cu 152 de lei bucata aici www.autoware.ro.(inconvenientul ar fii ca e din Baia mare transport in 48 de ore)

Share this post


Link to post

Bucsele acestea se potrivesc la Aveo Sedan 1,2 an 2007?

 

Multumesc.

Edited by Xtremu

Share this post


Link to post

Desi topicul asta e mort inca de pe vremea in care bunica era fata mare ... poate nu e o idee rea sa il aducem la viata , sigur sunt multi care se intreaba ce fel de piese sa puna pe masina si sigur putini merg inca la reprezentanta dupa iesirea din garantie .

 

povestea incepe acum aproape un an cand mi-au aparut niste batai pe dreapta la harb , aveam putin peste 40000 km ... un lacetti ... mers in service ( nu la dealer ce e drept ,masina nu mai avea garantie ci la un service cu care aveam contract la job , un fost dealer daewoo ) , schimbat capetele de bara ( parca ) , totul ok . dupa 2 saptamani bataile au reaparut ... mers iar in service dupa un timp , verdictul ... caseta de directie :( la magazine de piese auto ( nu la reprezentanta ) costa doar 2700 ron ... eram hotarat sa o schimb in vara asta . intre timp locul de munca si-a deschis un nou sediu , ne-am mutat acolo ... vechiul service a ajuns sa fie prea departe de noi si era nevoie de costuri mult mai mari pentru a ajunge cu masinile la ei asa ca am facut contract cu un altul aflat la 2 pasi de noi , am refacut constatarea si la ei dupa ce m-am convins ca merita sa imi duc masina la ei :P verdictul ... amortizoare fata , bucsi bara stabilizatoare si bielete antiruliu ... de caseta nu au zis nimic .

 

ca sa nu o mai lungesc , le-am schimbat ieri pentru ca de prin martie a inceput masina sa bata rau de tot incat dadeam muzica tare sa nu o aud . cost total 1010 ron ( 490 amortizoarele , 53 bucsile si 48 bieletele , toate + tva + manopera 194 + tva ) . bilete asika , bucsi oe , amortizoare kayaba ( sau kyb ) excel g . testat masina ( pentru cine cunoaste zona ) pe centura intre Pantelimon si Voluntari pentru ca ala e drumul meu spre si de la job . nu e un drum pe care sa il faci cu placere decat cu tractorul sau cu tancul . daca nu as auzi zgomotul facut de roti pe asfalt as crede ca stau pe loc .la tinuta de drum ... constat o imbunatatire , practic volanul revine singur la iesirea din viraj mai rapid ca inainte . inainte de a da ok-ul pentru kyb-uri am citit pareri despre ele pe net , prima impresie dupa 50 km aproximativ e ca sunt de nota 10 . timpul va spune insa daca e asa sau nu . uite cum aruncam eu 2700 ron pe geam pentru ca asa ziceau niste incompetenti .

 

ps : nu dau nume de service ca sa nu se considere reclama ( negativa sau pozitiva ) decat daca se vrea in mod expres .

Edited by CHEVYX

Share this post


Link to post

A venit vremea sa schimb si eu amortizoarele fata si bucsele de la brat, la itp problemele constatate au fost, bucsa mare brat stanga "dezumflata" 🙂 iar amortizor dreapta fata scurs, in consecinta am cautat pe autokarma si mi-am pregatit o lista cu amortizoare fata KYB (Kayaba) cod 3334117/18 la 192 lei, flansa amortizor (vad pe imagine ca e si rulmentul ) tot KYB 63 lei cod SM5451 iar bucsele mari si mici de la brat Delphi TD672W/TD673W cu preturi de 21 si 16lei, pret total piese 584 lei. Am mers la 2 service-uri unul mi-a cerut pt manopera 290 daca cumpar piesele de la ei (amortizor KYB 240lei) sau 290 +20% daca vin cu piesele mele, altul 250 lei cu piesele mele. Ramane sa mai apelez la un service de garaj sa vad cat cere pe manopera si sa ma hotarasc unde schimb amortizoarele fata si bucsele brat fata.

P.S. ar fi culmea sa mai primesc un sfat pe un topic mort de prin 2014 🙂

 

Edited by starsteel

Share this post


Link to post

Dupa inlocuirea amortizoarelor si a bucsilor sa faci geometria.

  • Thanks 1

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...