Jump to content
Sign in to follow this  
Satori

De Ce Nu Lacetti Diesel?

Recommended Posts

Eu nu vreau dieselul pentru a salva bani. Ci pentru ca mi se pare cel mai bun motor de pe masina asta.

 

1.6 nu vreau, mi se pare... plictisitor.

1.8 as vrea.

2.0d as servi, pare mai bun decat 1.8.

 

Datele tehnice is bune... dar as prefera sa vad in realitate.

Share this post


Link to post

Gaz la diesel?! :->

Lucica tu nu stii ce vorbesti...

Share this post


Link to post

Pai 1.6 chiar e boring. :D

 

Am avut ocazia sa ma dau cu un 1.8, asta e si motivul pentru care il recomand. Pare ideal pentru masina asta. Oricum eu sunt fan benzina sa ca parerea mea e si putin subiectiva, in schimb asa boring cum e motorul ala de 1.6, cand i-am dat lui nasu`meo masina sa o conduca, dupa 5 ani de TDI, fan inrait diesel, (ultima oara avea O2 1.9 TDI, motorul ala de 104 sau 105 CP, nu stiu exact date tehnice la TDI) a trecut la benzina. Ca si-a luat dupa un BMW seria 3 cu motor de 2 litrii benzina, asta e alta poveste. :tongue:

Edited by Night Elf

Share this post


Link to post

MCojo, ma refeream la post-ul #24 al lui Elf. El recomanda 1,8,caruia daca i se adauga o instalatie gpl- va avea aprox aceleasi performante, insa cu un pret pe suta de km mult mai mic. Gaz la diesel- =)) .

Share this post


Link to post

Motorul de 1,8 ii pacat sa-l strici cu gaz...

Mai bine iei diesel si iesi la aceeasi bani in mare parte...

 

Lucica... sorry man, dar din postul tau asa reiese... :)

Edited by MCojo

Share this post


Link to post
A, si daca e sa ai un consum de diesel- ii pui gaz si gata treaba.

MCojo, nu prea reiese asa bre... poate doar daca vorbeam de 1.5 dCI unde orice e posibil :tongue: =))

 

Caldura asta... :drinkers:

Share this post


Link to post

Diferentele de consum la viteze de peste 130 kmph nu sunt asa mari?!

C4 1.6 110cp al tatei de la servici indica un consum instant de 15-16% pe la 4000rpm(tr 5) iar C4 1.6HDI 110cp al nostru indica un consum instant de 7-8% la 3000rpm(tr 5) si spre deosebire de cel pe benzina la asta computerul de bord are prostul obicei sa iti mareasca nr-ul de km pe care ii poti face cu combustibilul din rezervor :mrgreen:

 

PS: nu mai zic ca in caz de autostrada unde se poate folosi pilotul automat lejer, consumul scade mult mai mult!

Share this post


Link to post

O fi la tine caldura... la mine pe malul marii e o briza...

Dar sa nu o dam prea mult :o fftopic: ca ii stricam topicul lui Catalin...

Share this post


Link to post

Mai baieti cu spatiul... limitat, luati nene un MCV! Vi s-a pus pata pe coreene? Daca vreti spatiu, e imbatabil! De restul de bani va faceti tuning complet la Irmscher (sau cum s-o scrie :) )

Daca vreti parerea mea ( :D ) luati o Honda Accord!

Share this post


Link to post

Avem la firma un Lacetti 1.8, fuge mult mai bine decat Octavia sau Superb diesel. Asta l-as lua si eu daca mi-as schimba masina acum (sau o C'eed, sau Lancer 2.0, sau Accord :scarpin: - daca as dispune de ceva bani in plus )...

Share this post


Link to post

Bre Wolfman, eu unul nu vreau sa fuga :) Eu o vreau spatioasa si sigura. "Am copil de crescut" :P

AB, noi vorbim frumos si tu ne-njuri :-W Meceveu' iese din discutie in totalitate!

Share this post


Link to post

Reformulez, avea un comportament dinamic net superior... :P

Share this post


Link to post
Bre Wolfman, eu unul nu vreau sa fuga :) Eu o vreau spatioasa si sigura. "Am copil de crescut" :P

AB, noi vorbim frumos si tu ne-njuri :-W Meceveu' iese din discutie in totalitate!

Mircea, spatioasa e slava domnului, am 1,84 inaltime si nu stau cu scaunul maxim spate dat. (mai e o pozitie pana la maxim). Portbagajul e decent. Masina sta bine in viraje, are frane mai mult decat decente, dar... si e un mare dar siguranta in special la impact lateral. Pasagerii din spate se lovesc cu capul de stalpul usii (geamul e impartit in 2 si e un stalp spre partea din spate). :redface:

 

La frontal sta binisor, cel putin asa arata testele, desi si aici e o problema cu genunchii. Eu prefer sa nu ma bazez pe masina cand vine vorba de siguranta. Prefer sa calc eu primul frana chair daca sunt la mine in banda si depaseste altul aiurea decat sa ajung sa-i verific stelele. :rolleyes:

Edited by Night Elf

Share this post


Link to post

Oricum si din descrierea de pe site dieselul e cu 8 valve si 120 de cai iar 1.8 e cu 16 valve si 122 cai.

 

http://www.chevroletgtt.ro/nou/lacetti_4_u...i_platinum.html

 

Asa ca doar un cuplu ceva mai mare la o turatie mai mica nu stiu daca e suficient de multumitor.

Eu as lua 1.8 16v fara discutie.Nu am incredere in dieselul asta pe care il au ei.

Share this post


Link to post
Mircea, spatioasa e slava domnului, am 1,84 inaltime si nu stau cu scaunul maxim spate dat. (mai e o pozitie pana la maxim). Portbagajul e decent. Masina sta bine in viraje, are frane mai mult decat decente, dar... si e un mare dar siguranta in special la impact lateral. Pasagerii din spate se lovesc cu capul de stalpul usii (geamul e impartit in 2 si e un stalp spre partea din spate). :redface:

 

La frontal sta binisor, cel putin asa arata testele, desi si aici e o problema cu genunchii. Eu prefer sa nu ma bazez pe masina cand vine vorba de siguranta. Prefer sa calc eu primul frana chair daca sunt la mine in banda si depaseste altul aiurea decat sa ajung sa-i verific stelele. :rolleyes:

Vezi, uite pareri din astea vreau sa aud! Sincer, la Lacetti e un mare minus lipsa sistemelor de siguranta suplimentara. La capitolul asta, atat Renault cat si Fiat stau mult mai bine, ambele avand airbaguri laterale fata si spate si airbaguri cortina, cei drept la anumite variante de echipare ca optionale,dar la Chevrolett nici macar nu pot fi comandate...

Share this post


Link to post
Reformulez, avea un comportament dinamic net superior... :P

 

 

Pt doar 12 cai in plus ? fata de 1.6 ?

Share this post


Link to post

Cu cel de 1.6 n-am mers, in postul meu comparam cu O2 si Superb diesel (probabil 105CP, MT si AT DSG).

Share this post


Link to post

@Mircea

 

Vezi aici testele IIHS.

 

Eu inca nu am copil. Urmeaza la anul. 5 ani cat tin eu masina, copilul o sa fie suficient de mic incat sa stea in scaunel pe care il voi prinde fix la mijlocul banchetei spate. E mai safe asa. Peste 5, maxim 6 ani vreau sa o schimb cu ceva mai sigur. Visul meu e un chrysler 300. Om trai si om vedea. :D

 

Am fost in situatia in care am evitat la limita 3 accidente frontale cu aceasta masina. M-a surprins de fiecare data cand am franat la limita cum se comporta. Mult peste asteptari. Fara exagerare dar la 120 de km/h o opresti in mai putin de 20 de metrii. Anvelopele Hankook joaca un rol destul de important in aceasta ecuatie. Au o aderenta de invidiat atat pe carosabil uscat cat si pe carosabil ud.

 

Eu nu sunt printre cei care laud masina. Din punctul meu de vedere este o masina low cost, mai mult decat decenta cu un raport dotari/pret de invidiat. Din pacate capitolul siguranta a fost putin neglijat. :scarpin:

 

@Alinutz

Frate, pot sa-ti zic decat atat de 1.8. Fuge al dracului de bine fata de cel de 1.6. :lavolan:

Edited by Night Elf

Share this post


Link to post

JAPO!!! civic sedan

Share this post


Link to post
Fara exagerare dar la 120 de km/h o opresti in mai putin de 20 de metrii.

Numai din momentul in care vezi pericolul pana apuci sa apesi frana parcurgi peste 20m :) . Scuze de :o fftopic:

Share this post


Link to post
JAPO!!! civic sedan

 

Asta e a doua optiune a mea.

 

PS: aia cu 20m e tare :)

Share this post


Link to post
Numai din momentul in care vezi pericolul pana apuci sa apesi frana parcurgi peste 20m :) . Scuze de :o fftopic:

Tot off...

Ma refeream strict la momentul din care ai inceput sa franezi. M-am exprimat gresit. ;) Timpul de reactie difera de la sofer la sofer. Poti frana in 30 de m sau in 50 cu aceeasi masina. :)

Edited by Night Elf

Share this post


Link to post
Fara exagerare dar la 120 de km/h o opresti in mai putin de 20 de metrii. Anvelopele Hankook joaca un rol destul de important in aceasta ecuatie. Au o aderenta de invidiat atat pe carosabil uscat cat si pe carosabil ud.

 

Pe masuratelea? Si viteza si distanta de franare... :D

Te crezi pe Logan vs. all? =))

 

On-topic: Lacetti 1.8 :thumbl: Fara argumente si fara comentarii. Ca daca ma suparati va recomand imediat un Accent 1.6 full. :tongue:

Edited by RaZoR-07

Share this post


Link to post

La o intalnire in B, desi nu cred ca am unde sa-i dau 120 la polivalenta o sa trag o frana cu ea sa vedem ce si cum. Poate am apreciat eu gresit distantele de la volan. :D

Edited by Night Elf

Share this post


Link to post

Dap... le-ai impartit la cel putin 3.

In fine, conteaza ca ai reusit sa eviti ceea ce trebuia evitat.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...