Jump to content
Sign in to follow this  
blumurgg

Vreau Sa Emigrez. Ajutor; Sfaturi.

Recommended Posts

Vreau sa emigrez. Va rog, nu ma intrebati de ce, dar ca sa ma asigur ca va raspund la aceasra intrebare, va spun ca asa simt! Nu imi gasesc locul aici. Am deschis acest topic in speranta ca ma puteti ajuta cu sfaturi, ponturi, orice mi-ar fi util. Probabil ca ma veti intreba unde as vrea sa plec. Va raspund in Europa. Ma trage ata spre Anglia dar MA DISPERA volanul pe dreapta. A doua optiune este Franta. V-as ramane recunoscator daca nu m-ati bombarda cu...pareri; sunt convins ca voi primi din partea voastra raspunsuri ce or sa-mi fie de mare ajutor; de la chirii, locuri de munca sau... ponturi .

Cu respect si speranta, va multumesc.

Share this post


Link to post

Un punct de plecare: ce stii sa faci, studii/specializari?

Cea mai usoara metoda de emigrare e sa iti gasesti un contract de munca in tara dorita, apoi angajatorul iti va inlesni actele de rezidenta.

 

Cazul meu, acum 2 luni: contract de munca pe perioada nedeterminata cu o firma din Viena, ei se ocupau de permisul de munca/rezidenta (costa cam 7000Euro si dureaza 2 luni). Partea mea: doar semnam un contract si ma mutam in Viena, cu tot cu familie, pe cheltuiala lor. Am renuntat in ultimul moment.

Avantajele care ar fi sa lucrezi in Austria:

- legislatia muncii, comparativ cu Romania fiind mult in favoarea angajatului;

- sunt 14 salarii pe an: 1 bonus in iunie, ca prima de vacanta, altul ca prima de sarbatori, ambele bonusuri avand un regim de impozitare foarte scazut.

- muuuulte zile de concediu si sarbatori legale.

- sistem de asigurari sociale si de sanatate foarte bine pus la punct

- un trai decent intr-o tara civilizata

 

Minusuri:

- lumea rea, integrarea e un proces de durata;

- impozit pe venit ridicat: ca un mic exemplu, primii 10.000Euro se impoziteaza cu ~30%, urmatorii 15.000 cu 45% si asa mai departe.

 

Daca cumva Austria va deveni o optiune pentru tine, iti pot furniza diverse documente despre procedura legala de emigrare si informatii folositoare despre viata sociala de acolo.

Austria are o lege a imigratiei foarte bine pusa la punct, la modul ca nu sunt acceptati pe piata fortei de munca mai mult de 8% din totalul numarului de angajati, 1% in plus fiind rezerva pentru forta de munca inalt calificata/management.

Share this post


Link to post

Nu am inteles. Ce costa 7000 euro? Aceasta suma trebuie s-o platesc eu?

Share this post


Link to post

Cauta si tu alta tara, neafectata de traumele Europei din secolul XX si de spiritul de sluga in fata dominatiei ruse.

Share this post


Link to post

Da maestre Tolin. Asa este. Subsciu la cele spuse de tine. ...eu zic asa: "daca vrei sa ajungi la...Ploiesti primul lucru pe care trebuie sa-l faci este sa iesi din casa"

Astept sfatul si ajutorul vostru.

Share this post


Link to post

Ai restrans din start aria de optiune la doua tari prea dominate de istoria lor. Incearca zone in care securitatea cetateanului este mai presus de securitatea statului sau mai exact spun, doar securitatea cetateanului poate asigura siguranta statului.

Share this post


Link to post

7000 Euro reprezinta costurile obtinerii permisului de munca si de obicei se achita de catre angajator.

Edited by Juliaen

Share this post


Link to post

primul pas cred ca ar fi www.monster.com pentru locuri de munca, nu numai in Europa. Eu am fost contactat pentru interviuri in Olanda, Franta, Elvetia, Italia, Belgia.

Share this post


Link to post

Va multumesc mult pentru intentiile voastre de a ma ajuta. Totul, orice informatie o contabilizez foarte atent. Trebuie sa fac niste precizari, anume ca vorbesc engleza si franceza, evident imi lipseste exercitiul dar sunt ok. Cat despre pregatirea mea, aceasta reprezinta un avantaj intru-cat este o treaba..universala in sensul ca o pot practica in orice tara. Sunt tehnician dentar. Astept cu foarte mare interes sfaturile voastre, ponturi din experienta voastra ,orice ajutor cat de mic ce cu siguranta imi poate fi folositor. Punctual am sa va contactez prin PM. Inca odata va multumesc si nu ma lasati aici, in tara. Contez mult pe voi.

Share this post


Link to post

Parerea mea este ca Europa e buna daca ai de gand sa ai o viata linistita. Daca te chinuie spiritul de aventura si dorinta de a rasturna lumea, Europa nu-i locul cel mai bun.

 

In Franta risti sa te lovesti de un soi de elitism si de un sistem de bisericute greu de priceput... Ai terminat Polytechnique, ENA sau Supaero esti bun. Ai o diploma Grande Ecole, esti bunisor. Ai o diploma oarecare, gasesti un job doar daca nu s-a prezentat unul din primele doua categorii.

In Belgia lumea e ceva mai deschisa, insa fiscalitatea e destul de urata si asta duce si la preturi la bunurile obisnuite destul de mari. Din 3000 brut ramai in mana cam cu 1900, insa si aici ai 13.8 salarii pe an, iar majoritatea preturilor sunt mai mari decat in Franta sau Germania.

Si cam peste tot imobiliarul e criminal... risti sa muncesti o viata pentru o casa prapadita.

Share this post


Link to post

Din Anglia nici o veste? Poate stiti ceva preturi pe la chirii Si cam care este procedura la inchiriat? Recomandat prin ziar, prin agentii, trebuie platit in avans? Astept cu mare interes ajutorul vostru. Multumesc

Share this post


Link to post

In Anglia a lucrat un bun prieten al meu. La ei procedurile sunt relativ simple, spre exemplu el a reusit sa isi inmatriculeze masina doar trimitand formulare prin posta. Asta se intampla acum vreo 6 ani, nu stiu daca sistemul mai e valabil si acum. Din pacate in Anglia ca si roman ai sanse foarte mici sa iti gasesti un job bun. El este exceptional de bun in IT dar acolo a lucrat pe la ferme, intr-un bar ca si picollo, deci munca necalificata si prost platita. Pana la urma s-a intors in Romania si are o cariera de succes aici. Deci occidentul poate reprezenta o sansa dar cei care reusesc sunt foarte putini. Sanse mari sa reusesti ai daca iti gasesti un job inca din Romania ca acolo sa mergi la sigur. Nu mai merge sa ajungi acolo sa canti refrenul cu persecutia din Romania si sa muncesti ca zilier pe unde poti ca unu la mana asta nu e viata iar doi la mana s-au prins si ei de strategia asta si sunt extrem de duri si foarte putini flexibili. Daca te prind te paste expulzarea plus interdictia.

 

Pe de alta parte insa tu incepi expunerea destul de prost: "nu imi gasesc locul aici". Cei care pleaca din tara fac un sacrificiu pentru ca trebuie sa se acomodeze cu un stil de viata si de munca cu totul diferit. Daca tu nu iti gasesti locul aici unde de bine de rau stii mersul lucrurilor intr-o tara straina ma indoiesc ca ai mai multe sanse pentru ca pe langa stilul de viata si de munca va trebui sa te impaci si cu ideea ca vei fi mai tot timpul privit ca fiind inferior. Deci gandeste-te bine.

Share this post


Link to post
... Cei care pleaca din tara fac un sacrificiu ...

Uite un dram de adevar care cantaresta foarte greu in balanta.

Share this post


Link to post

Eu zic ca, daca ajungi sa ai un trai cat de cat decent, sa iti poti plati cheltuielile, sa ai o casa, masina, viata decenta aici, nu merita sa emigrezi.

Vad ca ai un Matiz cu AC. Ce-ti trebuie mai mult? Un apartamen decent si, daca ti se mareste familia, o masina putin mai mare. Crezi ca e o rusine sa mergi cu Loganul la tine acasa decat sa umbli singurel cu Passat-ul din 2004 prin cine stie ce coclauri?

 

Asa imi mai bate maica-mea apropouri ca ar fi fost mai bine sa ma duc la Bucuresti decat sa stau in GL, dar, daca nu mor de foame aici, de ce sa plec?

 

Emigrarea este o solutie extrema, nu te mai descurci aici, ori ai in sange spiritul de a te muta in alta parte. Cei care au emigrat, la noi in general carau caramizi pe santiere, n-am prea vazut profesori sa faca asta.

Daca asculti multe manele din ultimul an, ai sa vezi ca sunt multe compuse despre cei care muncesc afara, care au ajuns sa-si doreasca sa se intoarca acasa mai mult decat sa ramana acolo.

 

LE: e o diferenta mare intre a vizita si a sta acolo, impresiile sunt total diferite, eu asa vad Iasul, de exemplu, un oras frumos de vizitat, dar 3 ani de stat acolo mi-au lasat un gust amar. Numele de tari, istoria, limba lor, nu-ti spun nimic despre ce va fi pentru tine acolo.

Edited by laurentziu83

Share this post


Link to post
... Eu zic ca, daca ajungi sa ai un trai cat de cat decent, sa iti poti plati cheltuielile, sa ai o casa, masina, viata decenta aici, nu merita sa emigrezi.

Vad ca ai un Matiz cu AC. Ce-ti trebuie mai mult? Un apartamen decent si, daca ti se mareste familia, o masina putin mai mare. Crezi ca e o rusine sa mergi cu Loganul la tine acasa decat sa umbli singurel cu Passat-ul din 2004 prin cine stie ce coclauri? ...

Defineste trai decent ? Ce-mi trebuie mai mult ? Un Porsche, decapotabil, cand vin de la lucru, e plin pe strada de ele. Eu sunt obosit, ei abia s-au trezit. Un apartament decent ? De ce nu o vila decenta, sa incapa si invitatii mei. De ce nu o casa de vacante ? De ce au unii si alti nu ? Tine de munca, de tara, de religie, de sex ? Din ce am inteles de la cine are, tine doar de tine, sa vrei, mai mult decat altceva. Este exact cum se exprima fotbalistii: "ne-am dorit mai mult victoria".

Share this post


Link to post

Da, e greu de definit, trebuie sa stii sa te opresti. Daca vrei prea mult, risti s-o iei in freza, daca vrei prea putin, s-ar putea sa nu te alegi cu nimic.

Edited by laurentziu83

Share this post


Link to post

Fratilor! am nevoie de ajutor cu sfaturi. Te rog prietene sa te abtii de la pareri personale.

Stai tu la Iasi si cumpara-ti si Logan iar daca nu ai ceva sa-mi spui ce nu-mi poate fi folositor te rog mergi la alt topic, unde cu siguranta postul tau conteaza (probabil). Va multumesc .

Share this post


Link to post
Cei care au emigrat, la noi in general carau caramizi pe santiere, n-am prea vazut profesori sa faca asta.

 

Te inseli amarnic, au plecat pe langa muncitorii necalificati si "cei mai buni" de prin fiecare domeniu.

 

Daca asculti multe manele din ultimul an, ai sa vezi ca sunt multe compuse despre cei care muncesc afara, care au ajuns sa-si doreasca sa se intoarca acasa mai mult decat sa ramana acolo.

 

Nu, multumesc. Prefer muzica, nu zgomot.

 

Ontopic: www.emigrare.info s-ar putea sa-ti raspunda la ceva intrebari.

Share this post


Link to post

Parerea mea, la ora actuala, este ca actul ded curaj si sacrificiu este sa ramai in tara. Sa realizezi ceva aici.

 

Afara e muuuult mai greu sa iesi din multime, dar loazele se multumesc cu ajutorul de somaj sau muncitor pe vreun santier de rahat.

Edited by alx

Share this post


Link to post
Parerea mea, la ora actuala, este ca actul ded curaj si sacrificiu este sa ramai in tara. Sa realizezi ceva aici.

 

I agree.

 

Desi sunt oameni care pleaca si chiar fac ceva, is putini.

Share this post


Link to post

Si mi se pare o laba si mai mare sa te duci, sa stai 5-10 ani si sa te intorci in tara tot cu buzunarele goale.

Cunosc un person d-asta.

Share this post


Link to post
Fratilor! am nevoie de ajutor cu sfaturi. Te rog prietene sa te abtii de la pareri personale.

Stai tu la Iasi si cumpara-ti si Logan iar daca nu ai ceva sa-mi spui ce nu-mi poate fi folositor te rog mergi la alt topic, unde cu siguranta postul tau conteaza (probabil). Va multumesc .

Eu mi-am dat cu parerea. Tu alegi ce iti convine. Eu sunt de parere ca nu se merita sa ajungi cu parul alb la 30 de ani doar pentru niste nimicuri.

 

@hawkeye: da, au plecat si "dintre cei mai buni", nu inseamna ca orice "average" reuseste. Colegul nostru cred ca se incadreaza in marea majoritate, altfel ar fi emigrat demult, la chemarea altora, nu din proprie initiativa.

Share this post


Link to post

Mai, sunt 2.000.000 de romani care lucreaza afara!...Voi chiar credeti ca astia nu realizeaza nimic!?!...Cand nu ai nici-o alta sansa in Ro nu cred ca merita sa fii viteaz sau martir...Duce-ti-va la Fagaras sa vedeti ce renaste orasul ala din banii adusi de afara...Asa ca nu stiu daca e chiar alba sau neagra!...Acum depinde ce vrei, eu unu te-as sfatui sa o tai spre antipozi...Australia sau Noua Zeelanda...

 

Dar asta daca intr-adevar aici nu mai poti sa faci nimic ..S-ar putea sa descoperi ca nici acolo nu faci nimic insa cred ca oricum ca experienta nu ti-ar strica...Te duci iese bine nu iese vii inapoi si veiprivi Romania cu alti ochi asta iti spune Tetelu siguuur!...

 

4 Tolin - Maitre tu ai vrea sa avem toti Porşe şi vile!?!... :tongue:

Share this post


Link to post

Mie chesti asta cu "esti privit ca un inferior" mi se pare o mare frectie. Sunt plecat de 6 ani si nu m-am simtit inferior sau discriminat niciodata, desi francezii sunt destul de nationalisti si sovini. Da, am avut parte si de functionari tampiti, insa am avut parte de asta si in Romania, n-are nici o legatura cu natia ci cu idiotenia unora.

 

Exista o groaza de categorii profesionale care au sanse mici sa realizeze ceva in Romania. Sa luam de exemplu medicii... care-s optiunile? Sa traiasca de pe o zi pe alta sau sa ia (sau mai rau, sa ceara) spaga... nici nu stii ce-i mai rau. Si mai sunt si altii... chimisti, fizicieni, matematicieni, o parte a inginerilor, etc.

 

@Alx

Eu nu-s de acord cu tine... nu toti care pleaca pleaca ca sa faca banu'. Prefer sa lucrez 8h/zi 5-10 ani afara (si sa fac ceva care-mi place) si sa fac turul lumii si o supervacanta in fiecare an decat sa lucrez in Ro si sa raman tot cu buzunarele goale. Sau sa le umplu, insa sa vand materiale de constructii ca un erou la plevna 60h/sapt si sa iau doar o vacanta la 5 ani, ca sa platesc vila sau gipanu'....

 

Nu sustin ideea emigrarii, insa ma obosesc generalizarile... fiecare are dreptul sa isi stabileasca prioritatile si criteriile lui.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...