Jump to content
Sign in to follow this  
Marius*

Taxa De Prima Inmatriculare

  

256 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Taxa ca taxa,dar banii ii mai vedem inapoi ???, ne mai dau astia banii cum am inteles ca s-a intamplat in Polonia sau Ungaria nu stiu exact, dar mi-ar sta tare bine in buzunar cei 500 de euro pe care mi-au luat liberalii astia pe taxa lor , ca orice ar fi taxa ,numai taxa de mediu nu este. :spumelagura: BANII INAPOI !!!!!

Share this post


Link to post

Nu sunt absolut deloc de acord cu aceasta taxa, este o alta "hotie tipic romaneasca", baietii isi fac singuri averi introducand aceasta taxa, stimabilul domn Tariceanu mai ales care tot "opereaza' el in aceasta industrie.

Share this post


Link to post

Am si eu o nelamurire, in privinta taxei de prima inmatriculare.

Masina mea este inmatriculata temporar, proprietar fiind firma de leasing. Dupa terminarea contractului de leasing, cand voi fi nevoita sa o inmatriculez pe numele meu, voi fi obligata sa platesc aceasta taxa ???

Share this post


Link to post

Din cate stiu eu nu mai trebuie! Taxa se plateste doar la prima inatriculare! Dupa cum ii este si numele! sau...dupa noul nume...cel de "taxa de mediu"..e tot la fel! La prima inmatriculare is RO! Eu asa stiu!

Share this post


Link to post

Masina nu a fost inmatriculata definitiv in Romania. In prezent am numere de inmatriculare temporare, valabile pana in anul 2012.

Derci taxa de prima inmatriculare nu se mai aplica autoturismelor care nu au fost inmatrriculate definitiv ?

Share this post


Link to post

Ceva in legea lesingului s-a schimbat. Acum autovehiculele luate pe leasing au numere definitive ( genul: B-00-XXX), deci sunt inmatriculate pe firma de leasing, cand o vei inmatricula pe tine. La aceste masini nu se mai plateste taxa de prima inmatriculare la sfarsitul perioadei de leasing. Din cate vad tu ai numere vechi de leasing pe masina. Cel mai bine ar fi sa intrebi la firma de leasing asta. S-ar putea sa nu aiba acelasi regim.

 

P.S. Taxa de prima inmatriculare se plateste tot de catre cel care a luat masina in leasing si cu actuala metodologie, numai ca e mascata in rate.

Edited by ZeNeSeu

Share this post


Link to post
Am si eu o nelamurire, in privinta taxei de prima inmatriculare.

Masina mea este inmatriculata temporar, proprietar fiind firma de leasing. Dupa terminarea contractului de leasing, cand voi fi nevoita sa o inmatriculez pe numele meu, voi fi obligata sa platesc aceasta taxa ???

La masina ta s-a eliberat carte de identitate in limba romana, ai talon romanesc cu proprietar roman (fie el si firma de leasing), ai numere de romania (eliberate pe raza sediului firmei de leasing), asadar PRIMA INMATRICULARE a fost deja facuta.

Share this post


Link to post

Daca cumpar un matiz E1 sau E2 inmatriculat in RO mai platesc taxa de inmatriculare ?

Share this post


Link to post

Sigur ca nu, de vreme ce masina a mai fost inmatriculata in tara.

Share this post


Link to post

In concluzie, nu conteaza cum a fost inmatriculata o masina, (temporar sau definitiv). Nu se mai plateste taxa de prima inmatriculare daca masina am mai fost inmatriculata temporar, considerandu-se ca a fost deja inmatriculata.

Share this post


Link to post

Numerele de leasing vechi (cele cu cifre) nu sunt temporare ci cu valabilitate definita. Temporare sunt cele rosii. Atentie la termeni, stimabililor si stimabilelor!

 

La orice fel de inmatriculare, leasing sau nu, in afara celei temporare se plateste taxa de prima inmatriculare.

Share this post


Link to post

Defapt discutia se poarta in jurul urmatoarei probleme:

Dupa terminarea contractului de leasing, cand voi fi nevoita sa o inmatriculez pe numele meu, voi fi obligata sa platesc aceasta taxa ???

 

Raspunsul este: NU se plateste taxa de inmatriculare dupa ce perioada de leasing se termina.

Edited by ZeNeSeu

Share this post


Link to post
Ceva in legea lesingului s-a schimbat. Acum autovehiculele luate pe leasing au numere definitive ( genul: B-00-XXX),

[...]

P.S. Taxa de prima inmatriculare se plateste tot de catre cel care a luat masina in leasing si cu actuala metodologie, numai ca e mascata in rate.

 

S-a schimbat taxa de vama. Pana in 1 ianuarie 2007 (daca tin bine minte) s-a platit vama pe valoarea reziduala, 30%. Dupa se plateste 10% din CIP. Asa ca masinile sunt inmatriculate definitiv, pentru ca se plateste vama la achizitie, si nu la expirarea contractului de leasing. Cel putin eu asa am inteles.

 

Eu am platit taxa de prima inmatriculare odata cu avansul, poate la alte societati de leasing se plateste in rate (ar fi fost mai bine pentru mine).

Share this post


Link to post
Numerele de leasing vechi (cele cu cifre) nu sunt temporare ci cu valabilitate definita. Temporare sunt cele rosii. Atentie la termeni, stimabililor si stimabilelor!

 

La orice fel de inmatriculare, leasing sau nu, in afara celei temporare se plateste taxa de prima inmatriculare.

Numerele de inmatriculare rosii se numesc NUMERE PROVIZORII. Cele despre care tu spui ca sunt de "leasing vechi" sunt numere temporare. Acestea nu se atribuie doar masinilor achizitionate in leasing, se atribuie tuturor autovehiculelor ce nu sunt inmatriculate definitiv. (EX. Masina unui cetatean strain care are resedinta in Romania pentru o perioada de timp.)

 

 

Ordonanta de urgenta a Guvernului nr.195/2002 privind circulatia pe drumurile publice

- Modificata si completata prin O.U.G. nr.63/2006 publicata în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr.729/20.09.2006

 

Art.13. - (1) Autovehiculele si remorcile se înmatriculeaza permanent sau temporar la autoritatea competenta în a carei raza teritoriala proprietarii îsi au domiciliul, resedinta ori sediul, în conditiile stabilite prin reglementarile în vigoare.

(3) Pâna la înmatriculare, vehiculele prevazute la alin.(1) pot circula cu numere provizorii, pe baza unei autorizatii speciale eliberate de autoritatea competenta

. Edited by last

Share this post


Link to post

Cu alte cuvinte, alesii nostri isi merita niste laude, se pare ca sunt mai tari decat ai lor (unguri si polonezi). Si acum ce sa mai zicem si despre coana Europa? Sa traim bine, nu?

@Laurentiu83: mai crezi ca ne vor numai binele cei de UE?

Share this post


Link to post

Sa fie clar un lucru. UE nu a fost impotriva taxei de prima inmatriculara pentru ca pagubeste bietii romani. UE a fost impotriva "discriminarii" create de acesta taxa. Acum ca valorile s-au apropiat putin una de alta nu-i mai deranjeaza. In rest, ce ii priveste pe ei prin ce metode scoate statul roman bani de la contribuabili? Cu atat mai mult cu cat si Romania este obligata sa contribuie la fondul ala al UE.

Share this post


Link to post
Cu alte cuvinte, alesii nostri isi merita niste laude, se pare ca sunt mai tari decat ai lor (unguri si polonezi). Si acum ce sa mai zicem si despre coana Europa? Sa traim bine, nu?

@Laurentiu83: mai crezi ca ne vor numai binele cei de UE?

N-am spus ca ne vor binele cei din UE, ci ca "au mai multa grija de noi decat guvernul roman". Cu un guvern UE n-am vedea paine si circ gratis, in schimb ar creea conditii pentru a muta la noi fabricile (datorita mainii de lucru ieftine), si nu numai in jurul Bucurestiului. Guvernul roman e o pacoste pentru astfel de activitati.

Share this post


Link to post

Daca taxa va fi mica la masinile de 20 ani... uite ce jucarii ne asteapta: :P

post-37-1200655993_thumb.jpg

post-37-1200656003_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Va fi mai mica decat la masinile mai noi, asta nu inseamna ca va fi mica :P

Share this post


Link to post

Da romanilor chiar nu le place sa aiba o masina pe care sa si-o permita?

Toti viseaza la ursuleti, passat-uri, golf-uri, bmw-uri si alte avioane pe care sa le aduca de afara la pret de nimic. Da pana mea, cand aveam clio pe benzina imi tremura mana la fiecare drum la benzinarie, la astia nu le tremura? Si ma deranja ca imi consuma 8.4% urban (in loc de 6.5% cat imi lua matizul), dar la consumuri de 14-15-16% cand bagi milioane la pompa, cum draku e?

Daca iei bmw 750 pe un euro, asta nu inseamna ca va consuma mai putin.

Toata lumea radea (si rade in continuare) de dorinta mea de a avea matiz. Oare chiar sunt tampit ca vreau ceva ce sa-mi permit si sa nu o simt la buzunar?

Daca spui cuiva ca vrei sa scada taxa ca sa-ti aduci vreun Fiat Cinquecento de 300 de euro, toti rad de tine si te intreaba de ce nu iti iei Passat?

Multi abia asteapta sa scada taxa sa-si aduca vapoare de afara. Ce sa faca cu ele? Ei pun benzina de 200 de mii, dar strang bani de alta masina. In care, la fel, sa puna tot de 200 de mii benzina? Care-i satisfactia, totusi? Sa ai o masina si sa te duci la munte/mare/europa cu trenul, cu altii, etc, pentru ca daca ai pune benzina in vapor ai tripla cheltuielile excursiei? Si in rest sa umbli cu vaporul doar prin aglomeratie?

Share this post


Link to post

Sa nu ii bagam pe toti in aceeasi oala. Unii isi permit. Altii isi iau diesel, ca alea consuma putin. Altii isi iau masini ca sa vada vecinu si sa moara de ciuda. Aici nu e vorba despre ce isi doresc romanii, e vorba de cat platesc ca sa aiba ce isi doresc. Chiar daca unii e prosti si vrea masina sa moara dusmanii, e dreptul lor. De-aia e democratie.

Si stai linistit ca si eu am zis de multe ori ca n-as da Matizu pe o masina mai mare, mai scumpa, mai luxoasa, fie ea si noua, si multi au ras. Asta e, fiecare isi vede limitele si stie ce vrea mai mult - kilometrii parcursi vs orice altceva.

Share this post


Link to post

Nu-i bagam pe toti, dar majoritatea cam asa sunt.

Share this post


Link to post

Mare dreptate ai laurentziu83. Nici eu nu inteleg de ce toti vor masini cat mai tari, mari si alte alea si stau tot timpul si strang bani sa isi ia masina noua, veche cum o fi, dar sa o schimbe la 2-3 ani maxim.

Si ii aud tot timpul ca se plang de bani, nu au, se imprumuta.

cel mai tare m-a distrat un amic caruia cand i-am zis sa mergem la munte un weekend s-a dat de ceasul mortii ca nu are bani, ca trebuie benzina alea alea. Si peste 3 luni omul si-a schimbat masina.

Oare lumea in Romania traieste doar pentru masina si pentru a se fali cu ea?

PS: eu unul prefer sa vad lumea...

Share this post


Link to post
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...