Jump to content
Sign in to follow this  
iuzar

Dacia Logan (fosta X90)

Recommended Posts

E,la dacia nu primeaza frumusetea,important e utilitatea lui.In realitate nu e chiar asa urat,dar fiecare cu gusturile lui.Faza e ca frantuzii fac "imbunatatirile" astea cam tarziu si sunt preluate de la modelul rusesc.Deh,strategia de marcheting a lor,vor sa mai iasa in evidenta cu ceva,nu de alta dar sa nu sara prea tare in ochi scumpirea.

Share this post


Link to post

Ihi, botonul este horibilos dar bine ca ezipsta.

Share this post


Link to post

Hai spuneti-o de-a dreptul (cu riscul de a lua warn :P ): arata ca o p_z_a cu l_ndic :tongue: !

Share this post


Link to post

Si inca una din aia urata.

Modificarile dacia au punct de plecare:

1. "Cum ii mai jegmanim pe sarantocii de romani, sa le mai ciupim 2-3-500 de eur? "

2. "Cum mai taiem din costuri? "

Share this post


Link to post

:o fftopic: pai eu cred ca TOTI producatorii au in cap chestiile astea !!!....

Share this post


Link to post

Nuo, Renault e diaVILOUL masinilor si romanii sunt slcavii lui :) ), restul firmelor sunt sfintii, nu stiu cum sa mai reduca masinile, cum sa le mai dea pe gratis :P .

Share this post


Link to post

Dar macar nu fac asemenea monstrii de hidosenie :D

BAD_MF.. vezi cat e o curea de distributie la cel mai ieftin reno si apoi nu ai sa mai razi :P

Share this post


Link to post

Tommy esti off topic !... :D

Iar hidosenia tine si de gust !Mie unul mi se pare mai hidos Smartul de ex!!!(ala 4two)...Mai are si tractiune spate !!Logan chiar mi se pare OK!!!..Nu e o frumusete dar e masina...te duce din A in B!!..

Share this post


Link to post

Dar piesele la Hyundai cat costa? :P

Share this post


Link to post
vezi cat e o curea de distributie la cel mai ieftin reno si apoi nu ai sa mai razi :P

De parca se schimba cureaua aia la fiecare 10k de km...cui nu-i place sa nu cumpere!

Share this post


Link to post

ATENTIE CU OFF TOPICAREALA..Aici e vorba de logan !!!....Deci sa revenim la subiect!!!

Share this post


Link to post

Ieri l-am vizitat pe fratele meu, care are un logan de aproape 2 ani (oct 2004).

 

Cand l-am intrebat cum mai merge masina, a spus ca de-abia asteapta sa o vanda ca s-a saturat. S-a saturat sa-i tot repare rugina. Care a aparut mai intai deasupra portierelor spate, apoi la portbagaj - unde lovesc tampoanele de cauciuc la deschiderea portbagajului.

 

Nu mai rezista in aceasta stare de tensiune (oare ce-o mai rugini next), o vinde si isi ia un megan pe motorina.

Edited by ticolino

Share this post


Link to post

Nu stiu dreak se nimeresc care ruginesc. Al meu e din mai 2005 mai e si ALB si nu am un punct nimic de rugina..

Share this post


Link to post

O sa pun si eu curand poze cu unul din primele modele, albastru nemetalizat, cu rugina la pasajele rotilor spate, capete de praguri si muchiile capotei...

Share this post


Link to post

Tind sa cred ca primele modele au avut probleme serioase la capitolul tabla/vopsea :-?

Share this post


Link to post

Si al meu e dintre primele livrate, Oct 2004 si nu are rugina.

Share this post


Link to post

Urmatorul loc de unde va iesi rugina, va fi de sub ornamentele cromate de la masca din fata si cred ca pe la iarna ! (stiu eu mai bine ! :wallbanger: )

Share this post


Link to post

Si al meu are fix 2 ani pe 15(vineri)si nici pic de rugina,sa nu mai zic de vopsea,care e din aia cu beleaua...

Rugina apare numai daca e sarita vopseaua din cauze mecanice sau daca e zgariata.Pana acum nu am vazut sa apara rugina prin vopsea si sa perforeze tabla,fara sa fi fost lovita in acel loc si remediat.

ToPser,ce sa rugineasca acolo,plasticul sai inoxul??

Edited by osirus

Share this post


Link to post

Ba da, pe vremea berlinelor se tineau reperele de caroserie afara sub cerul liber neprotejate. Dansele rugineau si in momentul in care erau puse pe masina nu erau curatate corespunzator. Drept urmare in mai putin de 2 ani masinile rugineau la greu. Acum nu mai e cazul ca in primul rand nu mai stau reperele pe afara (la ce hale au construit Renault...) si in al doilea rand acum se pune accent pe fluxul de alimentare cu repere.

Share this post


Link to post
Ieri l-am vizitat pe fratele meu, care are un logan de aproape 2 ani (oct 2004).

 

Cand l-am intrebat cum mai merge masina, a spus ca de-abia asteapta sa o vanda ca s-a saturat. S-a saturat sa-i tot repare rugina. Care a aparut mai intai deasupra portierelor spate, apoi la portbagaj - unde lovesc tampoanele de cauciuc la deschiderea portbagajului.

 

Nu mai rezista in aceasta stare de tensiune (oare ce-o mai rugini next), o vinde si isi ia un megan pe motorina.

 

Cand ma duceam ieri cu metroul la serviciu ma intalnesc cu un prieten, eu il intreb uimit ce cauta cu metroul..."mi-am vandut prostia aia de octavia, aia nu e masina, numai belele am avut cu ea", si a inceput sa-mi enumere prin cate a trecut cu masina.

 

Tot ieri un coleg de la serviciu era suparat foc pe masina sa, are un jaguar luat la inceputul anului, cica a avut pana acum 1000 de probleme, si el vrea s-o vanda, numai sa scape de ea.

 

Mi-a mai zis mie cineva, ca cica ww-nele sunt varza rau de tot, au probleme mari la cutie, cica li se rupe in curbe o piesa de la directie, e pericol mare sa mai mergi cu un ww nou, AC nu face fata

 

ACESTE CUVINTE FACE PARTE DINTR-UN PAMFLET.

Share this post


Link to post

OFF_TOPIC:

ACESTE CUVINTE FACE PARTE DINTR-UN PAMFLET.

Maistre, cu pamfletul la Caterinca sau Revista. Mare. ;)

 

ON_TOPIC:

Loganul se antifoneaza?

Share this post


Link to post

Dap Loganul se antifoneaza. Dar acum pe bune iti cumperi o masina noua si te apuci de desfacut repere si antifonat :o

Share this post


Link to post

Habar n-am daca se antifoneaza, si nici nu ma pricep, eu sunt de principiul sa bag cati mai putini bani in masina.

Dar ca sa aberam, ca mi-a zis mie cineva, ceva, cum ca undeva alt cineva a facut ceva ... isi are locul tot pe la Caterinca sau Revista.

 

La orice masina, daca este lovita o parte metalica si nu este reparata cum trebuie, rugineste.

Eu am avut tico, si usa din fata de la sofer incepuse sa rugineasca, a fost lovita, dar nu a fost reparata cum trebuie.

In situatia asta eu trebuia sa strig in gura mare ca tabla de la tico e subtire si proasta, deja e mancata de rugina...

Si tot la tico, la usi pe interior acolo unde loveau "intrerupatoarele" s-a dus vopseaua si a aparut putina rugina.

 

 

Eu am inteles ca vopseaua la logan are garantie, daca rugina apare de la tabla spre exterior, sau cam asa ceva, ti-o repara sub acoperirea garantiei.

Share this post


Link to post

Foarte corect, are garantie vopseaua dar cei de la Dacia nu au nici un interes sa rezolve garantia de aceea s-a iscat si scandalul cu exfolierea lacului care nu intra pe garantie conform Dacia .

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...