Jump to content
Sign in to follow this  
iuzar

Dacia Logan (fosta X90)

Recommended Posts

@osirus - multam' de informatii - e vorba despre Laureate sau Laureate Plus nu stiu exact.

Share this post


Link to post

Daca e Laureate are Barum sau Kormoran(depinde de norocul lui),daca e Laureate Plus are Michelin.Oricum primele sunt ceva mai bune decat montanele.

Share this post


Link to post

Tolin ,stirea este ca Loganul se devalorizeaza foarte repede ,adica 20% dupa primul an ,si ca masina SH nu se vinde .

Share this post


Link to post

Dar cu franele cum sta loganul fara ABS? Tot ca SuperNova, adica vraiste?

Share this post


Link to post

Aproape la fel ca si cel cu abs.

Share this post


Link to post

Tolin ,sursa este AUTOVIT unde un Logan 1.6 FULL se vinde cu 6500-6700E deci o devalorizare mai mare de 20% iar un 1.4 MPI chel este 5500E-6000E deci 15-20% .

Am fost Duminica in targ si erau peste 50 de Loganuri si foarte putina lume parea interesat-a de ele .Chiar am vazut oameni care vroiau sa dea Logan pe Solenza :-?

@Osirus ,atunci de ce in testul facut de nemti Loganul fara ABS a lovit jaloanele ?????? depasind cu mult cei 40 m .

Edited by BogdanG

Share this post


Link to post

Am vazut un logan care a franat tare de tot la o trecere de pietoni. m-am bucurat ca eram departe de el, i-a dansat spatele cam cum imi dansa mie la nova. A avut mare noroc ca nu i-a lovit pe aia care erau paralel cu el. Viteza era aprox 40-50km/h.

Share this post


Link to post

Si banuiesc ca s-a si rostogolit de 4-5..

Nu stiu, la mine merge frana , nu fuge dreapta-stanga iar de cand am schimbat pneurile are o franare ok. Cu montana era cam naspa.

Share this post


Link to post

Ti se pare imposibil sa ii danseze spatele unui Logan?

Share this post


Link to post

Daca ai logan, da, e imposibil.

Altfel cum iti explici ca proprietarii le considera ZKR iar restul au alta parere?

Share this post


Link to post

In speranta ca nu sunt off topic si ma incadrez in titlul topicului as vrea sa stiu daca cineva de pe aici cunoaste cam cati m trebuie sa parcurga un logan la o franare la 100km/h,atat varianta cu abs cat si cea fara.Sincer sa fiu,mi s-a intamplat si mie sa i-mi fuga spatele la loganul de la firma la o franare brusca(s-au blocat de rotile),dar are pneuri Kormoran si pe jos era umed.Pot sa va zic ca si la mine(am abs)pana sa schimb pneurile,era cam nesigura la manevre bruste,indiferent de starea carosabilului.O data cu inlocuirea lor cu unele Michelin(nu la fel ca cele montate de dacia)am sesizat o schimbare radicala a comportamentului masinii la bruscari la franari si mai ales in viraje(nu e ea ca alte masini mai sportive,dar nu mai e asa instabila ca si cu montanele).

Share this post


Link to post

Dar ce legatura este intre "fugitul spatelui" la o masina si spatiul de franare ? Doar calitatea pneurilor, diferentele de franare dreapta-stanga si raportul de franare intre franele fata si cele spate are legatura cu fenomenul.

Share this post


Link to post

Era inainte de lansare. Habar nu aveau.

Share this post


Link to post

Scuzele mele, nu prea intru in topic-ul asta, dar simt nevoia sa scriu

Ieri dupa-amiaza mi-am facut revizia de 15 mii si, fiindca nu aveam voie sa stau langa mecanic cat mi-o revizuiau, am stat si am frecat menta prin showroom. Showroom-ul Renault (la Apan Braila) e comun cu showroom-ul firmei Logan (pe toate masinile asta scria, asa cred :D ). Am stat si am admirat eu pe acolo modelele firmei, anume 1.4 mpi Laureate, 1.6 mpi si, in dreptul unui 1.5 dci visiniu imi scapa privirea pe buza capotei, la muchia dintre farul dreapta si grila radiator.

Pe 1 cm2, in muchie, VOPSEAUA ERA UMFLATA, si era umflata neregulat, exact ca si cum ar fi avut rugina dedesubt. Umflatura cred ca avea vreo 2-3 mm grosime.

Cum puii mei sa lasi sa iasa de pe poarta fabricii o masina cu asa ceva pe capota, si apoi sa o mai si pui in showroom? Si dacia nu oferea cumva garantie anticoroziune? Ca e clar ca a aparut rugina din interior.

Imi pare sincer rau ca n-am avut camera la mine sa imortalizez momentul.

 

Pentru cine doreste sa vada exemplarul il poate vizita in fiecare zi la APAN Braila, pe soseaua de pe dig GL-BR, e un Logan 1.5 dci visiniu.

Edited by laurentziu83

Share this post


Link to post

Asa ... lumea zice ca deja l-a vazut la dealeri .. voi l-ati vazut ?

post-1757-1149710487_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Gataaaaaa!!!!!

 

Cumpara cineva Kalos?

Share this post


Link to post

Ce draq sa fac cu 3 kalosi ? :D

Share this post


Link to post

Ii vinzi pe toti si iti iei un Logan 1,6 16V, normal!!! :D

Share this post


Link to post

Da,da .. sa vedeti cum va dau fum la toti, numa de ciuda, si ma duc direct in camp cu fuzeta rupta si scaunu' lasat pe spate =)) =))

Edited by Lucian79

Share this post


Link to post

:o fftopic:

Gataaaaaa!!!!!

 

Cumpara cineva Kalos?

Satori, vezi ca pot muri cei cu probleme de inima, si cine nu are...o sa aiba dupa ce a citit mesajul tau.

Ontopic : Cati cp are ??

ps: Oare un logan de 1.6 l in 16 valve face pretiosul kalos ? :P

Share this post


Link to post

Se zvoneste ca motorul de 16 valve va avea 107cp si va fi cel de pe Megane 1.

Share this post


Link to post

@Lucian79: Poza e facuta de cine, unde?! Mie imi soptise o pasarica ca 1.6 16v va intra prima oara pe break :D

Share this post


Link to post

Poza e preluata de pe daciaclub ... si acolo, fiecare are cate-o pasarica care le soptesc multe si nevrute.

Da tu cum ti-ai dat seama ca poza e facuta unui sedan si nu unui breaK ? :dizzy: :) )

Edited by Lucian79

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...