Jump to content
Sign in to follow this  
iuzar

Dacia Logan (fosta X90)

Recommended Posts

Bai. Fii cuminte. Asta e masina, astia au fost banii, asta e placerea omului. maximus, sa te poarte sanatos.

Share this post


Link to post

Domnilor stiati ca la logan instalatia AC are vas de expansiune unde se completeaza lichid (freon)? :) )

Relatii aici despre asta.

Share this post


Link to post

E tare chestia!!! =)) Totusi cred ca ar putea fi vorba de vasul in care se colecteaza condensul de la instalatia de aer conditionat, spre a putea fi folosit ca lichid de racire la motor... (gresesc pe undeva?)

Share this post


Link to post

da domnule , dar e altceva :) )

 

dar freonul asta raceste motorul si probabil si coloana de directie :) )

 

unii e si incepatori, da unii e si moderatori :) )

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Leave klaus out of this. Omul ala stie masina foarte bine. In cel mai rau caz, demonstreaza ca graba strica posturile.

Share this post


Link to post

cu tot respectul, asta dovedeste ca o parte din ei, inainte de a-si lua logan, nu stiau care e frana si care e acceleratia

Share this post


Link to post

A fost o gresala de exprimare ,nu se completeaza freonul pt ca tehnic nu se poate face in fata blocului dupa cum sunt obisnuiti posesorii de Dacia.

Problema la LGN este ca AC-ul este foarte galagios ceea ce este normal, poate din cauza asta Loganul merge foarte incet pe drumurile patriei noastre, fiind o masina foarte galagioasa mergind cu viteza mare pilotul (cobai) devine iritat de multitudinea de zgomote si incearca sa le anuleze din acceleratie :D

Share this post


Link to post

e, cum, ceva la dacia ce nu poate fi facut pe bordura in fata blocului!?!? pai nu-mi mai cumpar domnle!....

Share this post


Link to post

Si eu imi repar Golfurile tot in "fata blocului" (in garaj) dar problema este ca la VW nu mai merge cu cheia normala trebuie niste chei un pic mai speciale si niste clesti speciali in rest totul este ca la orice alta masina ,senzorii se pacalesc la fel ca la orice masina decit ca la VW totul este conceput sa te duci la service nu sa faci pe marginea drumului ,mi-a luat la G4 sa schimb un bec 114 minute dupa ceas .

Share this post


Link to post

PAI VEZI? NU MAI BINE TE DUCEAI TU LA SERVICE, DADEAI 100000 SI TI-L SCHIMBAU AIA IN 10 MINUTE?

Share this post


Link to post

@Mircea > Dar de ce tipi la noi ? Lasa Caps-u jos.

Share this post


Link to post

"Daca prostia ar durea,multa lume ar tipa"...referitor la tipul prezentat de ovi jer.

BogdanG,A/C-ul si in speta compresorul e zgomotos pe orice masina!Asa e functionarea lui,mai ales in regim de turatie la temperaturi exterioare peste 30*C !Ca in unele masini nu se aude,asta e cu totul altceva si inseamna ca masinile alea costa cel putin peste 12000 E si au o izolatie fonica buna.Iar de incarcat/completat instalatia de A/C in fata blocului se poate face atat tehnic cat si practic daca ai ce i-ti trebuie.

Share this post


Link to post

Exact asta am dorit sa arat.Profilul tipic al unor proprietari de ZKR care sant la nivelul zero cunostinte tehnice auto dar se bat cu pumnul in piept ca au cea mai buna masina.

Share this post


Link to post
Exact asta am dorit sa arat.Profilul tipic al unor proprietari de ZKR care sant la nivelul zero cunostinte tehnice auto dar se bat cu pumnul in piept ca au cea mai buna masina.

Asta vreti voi sa credeti(de ce ore,nu stiu)si o spuneti peste tot!Prosti sau mai bine zis atehnici sunt o gramada,mai ales cei cu masini scumpe,care prefera sa se duca la service sa dea bani ca sa-i schimbe aia un bec,ca de au masina straina :D !

Share this post


Link to post

@Maximus

 

Poti sa faci un scan, sau sa verifici te rog ce intra in garantia aia extinsa... daca intra becuri/amortizoare/arcuri/cauciucuri/brate , am mai rugat un posesor de logan sa imi zica "AND" dar se pare ca a uitat sau nu vrea...

 

@Osirus

 

Ai zis ca intra tot in garantia extinsa.. ce inseamna tot la tine? toate piesele ce compun masina?

Share this post


Link to post

ma voi uita cand va veni masina prietenei, insa iarasi a fost amanata :spumelagura: pe joi cica va veni.. dupa aia cu placere voi intreba, desi nu voi avea certificatul de garantie in fata. Oricum am dat telefon la caremil, si o persoana de acolo a zis ca garantia extinsa se refera la tot, mai putin componentele cu "alti furnizori". Insa nu mi-a spus exact ce inseamna asta, ci doar ca s-ar referi la baterie si roti. Oricum tipul e amabil si urmeaza sa trec pe la ei cand am timp, sa imi dea un certificat de garantie..

Share this post


Link to post
Asta vreti voi sa credeti(de ce ore,nu stiu)si o spuneti peste tot!Prosti sau mai bine zis atehnici sunt o gramada,mai ales cei cu masini scumpe,care prefera sa se duca la service sa dea bani ca sa-i schimbe aia un bec,ca de au masina straina :D !

 

Te invit sa schimbi in fata blocului un bec de la proiectorul de la Nubira 2, si dau de baut la sfarsitul zilei de munca :D

Share this post


Link to post

si eu il invit sa faca acelasi lucru!

@Toline scuze, n-am tipat, am uitat capsul :D

Share this post


Link to post

BigMe "tot" inseamna ca nu se schimba cu nimic situatia dupa trecerea celor 18 luni de la achizitionare,cat este in mod normal garantia.Garantia acopera toata masina mai putin consumbilele(becuri,curele,uleiuri,bujii,filtre,sigurante,pneuri,lamele stergator,disc ambreiaj,placute frana,disc frana,saboti frana,lichide racire<antigel si freon R134a> si astea se schimba gratis doar daca defectul este recunoscut de fabricant)si defectele provocate de factori externi(rasini,excremente de pasari,incendii) sau de nerespectarea instructiunilor de folosire a autovehiculului.

Amortizoarele au garantie 18 luni sau 50mii km(doar la primul proprietar).

Bateria 12 luni sau 60 mii km(idem).

Pneurile 6 luni(idem).

Cam asta ar fi o spicuiala din conditiile de garantie,pentru ca ele sunt prezentate mult mai pe larg si mai amanuntit in carnetul de garantie.

Garantia extinsa dubleaza toate termenele fiecarei componanta in parte!

ps..acum sincer si eu v-as invita sa schimbati un bec la proiector la logan sau la farul din dreapta(in stanga e mult mai usor)la model ambition sau laureate :D .

pps..dar cu un manual de service se rezolva treaba mult mai usor :P

Edited by osirus

Share this post


Link to post
PAI VEZI? NU MAI BINE TE DUCEAI TU LA SERVICE, DADEAI 100000 SI TI-L SCHIMBAU AIA IN 10 MINUTE?

Pai la 22.30 cind aveam eu nevoie nu mai era nici un service deschis iar de shimbat era super simplu dupa ce am prin "spilu" :D

@Osirus la mine la Golf chiar nu se aude AC ul decit ambreiajul cum cupleaza ,un clic scurt si atit oricum la cit de zgomotos e TDI ul e normal sa nu aud ACul ,la Espero era altceva se tura 1 sec motorul deci era chiar sesizabil dar la TDI nu se simte nici macar la putere care nu scade aproape deloc pot face depasiri fara probleme ,la Espero trebuia sa apas pedala blana ca sa fiu sigur ca se decupla AC sau sa apas butonul desi Espero avea 95 CP iar TDI ul are numai 90 CP dar cuplul se simte adica e aproape dublu :D ,dar un lucru este adevarat Golful este o masina scumpa si ffff bine isonorizata comparativ cu alte masini aici nu includem LOGAN care nu este masina ...deci nici isonorizata > :) ,apropo nici zgomotul de servo nu prea se aude in Golf .

Share this post


Link to post

Sa incercam sa amintim pretul manoperei la Logan? Am fost ieri cu un prieten sa luam masina din service si cand am vazut acolo pe perete (la Meridian Vest, BTW) am zis ca mi se face rau: 39,90 RON + TVA. Hmm, a autonet (Matiz) a fost vreo 23 RON + TVA.

Share this post


Link to post

In bucuresti sunt 10 service-uri autorizate Dacia,iar meridianul sunt cei mai scumpi(si mai neseriosi,zic eu).Tariful ala nu este acelasi cu tariful de revizie.Iar daca te duci in garantie cu masina,ca ai ceva si vrei sa se remedieze,nu platesti!Iar dupa garantie te poti duce unde vrei tu,ca nu mai esti obligat sa te duci la ei.

Share this post


Link to post

garantia la vopsea cat e la logan(nu mai pot face rost de certificatul de garantie), poate ma ajuta niste binevoitori. La preference ai calandrul de ala de plastic nu?

Share this post


Link to post

Garantia la vopsea nu este specificata in mod expres,deci se i-a in considerare cu garatia autovehiculului(18 sau 36 luni).Toate loganurile au calandru de plastic,dar la laureate si ambition este vopsit in culoarea caroseriei si are si un ornament din inox pe el.

Share this post


Link to post

Reportaj despre Logan - cenzurat in Franta

 

Conform cotidianului francez "Le Monde", un reportaj despre Logan difuzat de televiziunea franceza M6 a fost cenzurat chiar de directorul redactional, Jérôme Bureau. Acesta a dispus taierea a 7 secunde din reportaj, pasaj in care un mare importator francez de Logan afirma faptul ca Renault pierde cote de piata in Franta din cauza Loganului.

 

Cenzura reportajului difuzat in emisiunea "Capital" a fost dezvaluita de sindicatul ziaristilor de la postul de televiziune M6. Sindicalistii au afirmat ca "pentru prima data in istoria emisiunii, un scurt pasaj dintr-un reportaj a fost taiat de catre directiune in conditii inacceptabile".

 

Directorul acuzat de cenzura s-a aparat spunind ca raspunsul taiat din reportaj aducea "o informatie falsa". "Nu stim daca Renault pierde aceste cote de piata", a spus directorul M6, Jérôme Bureau.

 

Sindicalistii au dezvaluit insa faptul ca, intr-o sedinta de redactie, directorul acuzat ar fi descris Renault drept "un mare cumparator de publicitate". "Renault nu e cirnatarul de la coltul strazii", ar fi spus Jérôme Bureau.

 

Conform sindicatului jurnalistilor, Renault este al 15-lea cumparator de spatiu publicitar al televiziunii M6, cu un total brut de 10,6 milioane euro.

 

Sindicalistii sustin ca directorul a mai suprimat un pasaj in care muncitorii romani de la uzinele Dacia se plingeau ca sint prost platiti. Directorul editorial a declarat ca a fost vorba despre o "autocenzura preventiva".

Acest material poate fi preluat doar cu citarea sursei HotNews.ro

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...