Jump to content
Sign in to follow this  
iuzar

Dacia Logan (fosta X90)

Recommended Posts

Detaliaza-mi te rog pretul pentru revizia de 15.000 (120 lei):

 

- Ulei (4L):

- Filtru ulei:

- Filtru aer:

- Filtru polen:

- Filtru benzina:

- Manopera:

 

Multumesc.

Share this post


Link to post
Ieri discutam cu un partener de afaceri turc despre camioane bmc si am ajuns si la Logan... In turcia loganul baza (dar care are abs si dublu airbag) costa 12000 euro aproximativ... din cauza taxelor zicea el... Misto, turcii isi protejeaza bine industria auto...

 

Nu inteleg de ce turcii nu si-ar cumpara un clio sau alt renault care se face in turcia deci fara taxele loganului.

Share this post


Link to post
Detaliaza-mi te rog pretul pentru revizia de 15.000 (120 lei):

 

- Ulei (4L):

- Filtru ulei:

- Filtru aer:

- Filtru polen:

- Filtru benzina:

- Manopera:

 

Multumesc.

 

Pana iti raspunde, taie de pe lista Filtru polen si Filtru benzina. Loganul nu are asa ceva. :)

Share this post


Link to post
Detaliaza-mi te rog pretul pentru revizia de 15.000 (120 lei):

 

- Ulei (4L):

- Filtru ulei:

- Filtru aer:

- Filtru polen:

- Filtru benzina:

- Manopera:

 

Multumesc.

Poate o fi bagand ulei din ala de Petrom, la 60.000 litrul si atunci se intelege :D .

Oricum, pe mine la Matiz numai uleiul ma costa cat zice el ca a dat pe toata revizia :shock: .

Edited by closchkutza

Share this post


Link to post

Pai se schimba doar uleiul la 15k iar manopera e moca... :) )

Share this post


Link to post

Cum naiba sa nu fie filtru de benzina? Pana si la Nova aveam. Nu se face varza motorul de la gunoaiele din benzina?

Share this post


Link to post

E un "sistem" de autocuratire a benzinei varat destul de bine, care nu este la fel "consumabil" ca si filtrul clasic. Pana acum nu am auzit de probleme cauzate de aceasta inovatie.

Share this post


Link to post

Astia de la dacia sunt cei mai tari, au inventat masina la care schimbi doar uleiul din 15 in 15 mii.

 

Spectaculos! :thumbl:

Share this post


Link to post

Pai asa sa la spui si celor de la VW ca si la Golf TDI tot la 15mii se schimba uleiul. Si nu se plange nimeni.

Si nu e vorba de nicio inventie, sunt motoarele de Clio, respectiv de Megan. A, da, nu e Daewoo, uitasem...

Edited by vijelie

Share this post


Link to post
Astia de la dacia sunt cei mai tari, au inventat masina la care schimbi doar uleiul din 15 in 15 mii.

 

Spectaculos! :thumbl:

 

 

si nu mai trebuie sa bagi benzina ??? !!! :banana:

Edited by adrian_r5

Share this post


Link to post

La cat de putin consuma, probabil alimentezi primavara si toamna!

Share this post


Link to post
E un "sistem" de autocuratire a benzinei varat destul de bine, care nu este la fel "consumabil" ca si filtrul clasic. Pana acum nu am auzit de probleme cauzate de aceasta inovatie.

 

 

Mai voi sunteti culmea! Sistem de autocuratire a benzinei! :) )

Are un rahat de sita pe sorbul pompei de benzina aia are!

Share this post


Link to post

Nu confunda rahatii de pe strada cu piesele auto, Mircea.

E o piesa asa cum am descris-o eu, se poate gasi la orice magazin de piese auto Dacia. Nu prea se vand fiindca nu au fost probleme.

Sau trebuie sa scriu in profil ca am Cielo "original, din Coreea" ca sa crezi? Problema ta...

Share this post


Link to post

Pai tu nu ai descris nimic concret... :D ...si in plus, cum sa se autocurete un lichid prin prisma unor piese/subansamble??? Ai naibii astia de la Renault...Ori are filtru, ori se autocurata pana la urma?

Edited by closchkutza

Share this post


Link to post

Asta e din ciclul: "Ti-l dau la telefon pe coordonatorul nostru de transporturi" "Pe cine?" "Soferul nostru!".

Share this post


Link to post

Este o banala sita! Ce sistem? O banala sita!

Share this post


Link to post

Nu domne, nu este o sita banala, este un sistem complicat care reuseste sa convinga benzina sa se autocurete si sa arunce afara toate gunoaiele, doar ca din cand in cand trebuie sa mai deschizi busonul..si vezi cum sare afara un faras cu gunoaie =)) .

Share this post


Link to post
Pai tu nu ai descris nimic concret... :D ...si in plus, cum sa se autocurete un lichid prin prisma unor piese/subansamble??? Ai naibii astia de la Renault...Ori are filtru, ori se autocurata pana la urma?

Corect, daca unul care isi spune vijelie nu poa' sa descrie acea piesa, inseamna ca ea nu exista!

Laser, frate!

Cert e ca benzinarele nu au filtru de combustibil, cel putin alea de 1.4 si 1.6 8V.

Share this post


Link to post

Filtrul de polen nu e acelasi lucru cu filtrul de la a/c?

Share this post


Link to post
Corect, daca unul care isi spune vijelie nu poa' sa descrie acea piesa, inseamna ca ea nu exista!

Laser, frate!

Cert e ca benzinarele nu au filtru de combustibil, cel putin alea de 1.4 si 1.6 8V.

Dar sita au? :D

"E o piesa asa cum am descris-o eu" - tu ai sustinut ca ai descris-o, acum zici ca nu poti sa o descri...traiasca sita!!

Edited by closchkutza

Share this post


Link to post

Nu are nici asa ceva, locasul in care ar fi trebuit sa fie este acoperit cu un capac. Merge la fix un filtru de Clio (72RON) + 20min de decupat o bucata de plastic sub bord. Klaus a pus un tutorial pe forumul dedicat.

LE: @closchkutza: repet, acea piesa am vazut-o intr-un magazin, nu m-au interesat detaliile, poti verifica personal.

Edited by vijelie

Share this post


Link to post

Pai...si cum arata acea piesa..ca o sita cumva? :D

Share this post


Link to post

Asteptati sa apara osirus :)

De 2 ani sustine ca loganul are filtru de polen !

Si da loganul are sistem de autocuratire : curata clientii de bani la reviziile mult laudate prima data la lansare !

Share this post


Link to post

Daca si tu esti de parere ca 2.5mil la prima revizie e mult...

Sau chiar crezi in fabulatii de genul 7mil/revizie?

Edited by vijelie

Share this post


Link to post
Pai...si cum arata acea piesa..ca o sita cumva?

Iti trebuie la Matiz ?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...