Jump to content
Sign in to follow this  
SORAN

Accidente... vazute sau suferite

Recommended Posts

....

Nici'un airbag sarit :-? ( nu au fost raniti grav )

Fix la asta ma uitam si eu. Cum puii mei sa faci o masina dauna totala ca aia de reparat nu se mai repara la cum arata si sa nu sara niciun airbag. Din cate stiu epica are airbag-uri frontale, laterale si cortina in standard. Hai sa zicem ca frontalele nu s-au declansat ca n-a fost impact frontal, dar lateralele si cortina? Puii mei, faci varza celula pasagerilor si nu sare niciun airbag? :o

Edited by Elfu

Share this post


Link to post

Da-mi un ciocan si iti fac masina dauna totala fara sa sara niciun airbag.

Share this post


Link to post

Poate soferul si pasagerii nu aveau centurile puse si masina "nu a stiut" ca este cineva in ea.

Share this post


Link to post

Daca nu aveau centurile puse nu le era bine deloc acum.

Share this post


Link to post

Un sofer de la mine de la serviciu s-a dat peste cap de 4 ori cu un VW Caddy si a scapat doar cu o zgarietura la un picior. Nu a avut centura pusa si nu a sarit nici airbag-ul. Masina este dauna totala si chiar nu se mai poate face nimic din ea.

Sper sa reusesc sa fac cateva poze la masina.

Share this post


Link to post
... unii se opreau sa se uite, blocau, altii nervosi fortau siaccelerau printre oamenii stransi la fata locului...nu exista civilizatie in trafic nici macar in astfel de situatii!

 

Si oamenii aia care cascau gura cam ce treaba aveau ei acolo de incurcau circulatia? Erau medici sau ajutau la descarcerare? X(

Share this post


Link to post

4 puşti de maxim 22 de ani s-au răsturnat cu o Nova în Dâmboviţa, la Semănătoarea, azi noapte.

N-a scăpat nimeni. Şoferul avea permis de 11 zile. Brrrr...

 

Detalii aici sau aici.

Edited by rm.popa

Share this post


Link to post

Am trecut miercuri pe langa Unirea spre P-ta Alba Iulia si la un moment dat am vazut intr-o fantana un BMW (Mertz) rasturnat. Din cauza intunericului nu am reusit sa observ mai multe detalii. Cineva cu vreo stire despre reusita? Nu de alta dar se mergea in draci cu 2-3 km pe ora pe o ploaie suparatoare. Basca ei de capitala... :spumelagura:

Share this post


Link to post

La noi, în capitală, nivelul de trai este atât de ridicat, încât ne permitem să "ornăm" fântânile cu maşini bune, ceea ce voi, cei din provincie, nu vă permiteţi. =))

Mă rog, la Constanţa şi în împrejurimi se mai ornează plajele cu aşa ceva...

Share this post


Link to post

La noi prin Neamt se orneaza garduri, copaci si balustrade. SIC! De la turisme pana la Tir-uri. Castiga cine intra mai cu spor in casa omului.

Share this post


Link to post
Mă rog, la Constanţa şi în împrejurimi se mai ornează plajele cu aşa ceva...

 

:o fftopic: Ma rog, sa fie cum zici, dar la noi se fac masaje cu gipp-ul direct pe plaja. Am vazut ca de la o vreme cei care nu ajunsera la mare in sezon, abitir se arunca in Dambovita. :D Cred ca este al 5-lea in ultima luna, nu? Poate v-ar trebui si un salvamar?

Oricum pacat de vietile distruse, se foarte observa ca nimeni de oriunde (mare, capitala) nu trage invataminte din atatea tragedii.

Share this post


Link to post

Astazi, 20 Sept. 2008, ora 14:si ceva ... Ieseam din parcarea Plaza indreptindu-ma spre Cora Lujerului. In fata mea un Renault, ambii stationam. La un moment dat vad becurile de mers inapoi ale Renaultului arpinzindu-se ! Claxonez ca disperatul si ... degeaba, cetateanul a crezut de cuviinta ca vreau neaparat sa fac conostiinta cu bara lui spate. Evident, nu-mi doream lucrul asta insa, cu toate astea, s-a suit pe mine. Din fericire nu m-a trosnit prea serios, dupa ce am tinut sa-i spun parerea mea despre calitatiile sale de sofer, l-am trimis la plimbare. E a 3-a oara cind o iau anul asta, de fiecare data fara a provoca sub nici o forma. Oare sa fie un semn ca s-a terminat perioada nasoala ?

Share this post


Link to post

Păi... nu ştiu ce să zic...

Sper să nu fie ca în "1, 2, 3... şi!"

Share this post


Link to post

Mama masii ... m-am saturat :-W . Am vopseaua ciobita si pe bara fata si pe bara spate :spumelagura: , sper sa se termine aici ! Nu de alta, dar pe logica asta ar urma ceva mai serios ...

Share this post


Link to post

Sugerez un bull-bar.

Si la mine, saptamana asta, era sa se suie unu' cu un logan breack, era strada aglomerata si o dat omu' inapoi. Noroc ca nu aveam nimic in spate. Am dat si eu inapoi , pe urma claxoane. O plecat bizonu. Sotia era langa mine si mi-o zis: "Ala se urca pe noi". Tata a patit aceeasi chestie, dar la nivel ceva mai inalt: cu un autobuz, care a dat inapoi pana ia modelat capota. Soferu' o zis ca nu o auzit claxoanele. Si ce goarne avea tata, te scoteau din sanatati. Da' daca omu' n-aude...

Share this post


Link to post

Pe ala de la Unirii in fantana l-am vazut si eu . Era un BMW seria 3 , da cum de o fi ajuns in halu ala in fantana nu-mi explic era exact in mijlocul fantanii

Share this post


Link to post
Sugerez un bull-bar.

...

 

Si cu bull-bar-ul e cu cantec, de multe ori scapi mai ieftin daca nu-l ai, nu stii ce se intampla pe dedesubt, in zona de prindere pe lonjeron.

Share this post


Link to post

@ Bebelushu & LucianM

 

Aici are dreptate Bebelushu. Deoarece la dacia 1300 multi isi puneau bullbar de dacie 1304(papuc). Si chiar daca era mai agreziva si mai impunatoare la fata, daca primeai o lovitura mai lult sau mai putin zdravana in fata peste bullbar, iti stramba lonjeroanele fara doar si poate. Eu imi pusesem bullbar pe dacie. Dar nu am primit nici o lovitura peste el. In schimb un vacin care avea un magazin si avea dacie 1304 cu bullbar, a incasat-o peste bullbar si i-a strambat serios lonjeroanele.

 

REferitor la faza cu autobuzul, am patit si eu ceva similar:

 

Cu o masina de servici, eram pe langa academie langa razoare, si in fata mea un troleibuz. era o panta destul de mare. Ei bine , ala cu troleibuzul nu si-a imobilizat hardughia si ala a luat-o usurel in spate. Si drept in mine a intrat. Desi claxonam in draci ce sa auda . Oricum masina respectiva ( renault master) nu a patit nimic. Eu am dat in spate cat am putut dar nu mai puteam ca in spate mai era unul. Oricum in cele din urma cred ca a simtit (oare?) ca s-a proptit in ceva si l-a imobilizat. Vroiam sa ma dau jos sa il iau putin la cucurigu, dar s-a facut verde intre timp, si a plecat.

 

Nici cu soferii RATB nu imi este rusine. Si astia fac niste imprudente grave si greseli de incepator. Am vazut cum nu acorda prioritate (autobuzistii si troleibuzistii), te sicaneaza. De tramvaisti nu zic nimic, nu ma pun cu ei, oricum au prioritate de tabla tare. Era odata sa ma spulbere unul cu un autobuz , care venea de pe drum fara prioritate ( avea cedeaza ), eu avand prioritate.

Share this post


Link to post

Sens unic, 2 benzi de mers, stradă oarecum perpendiculară pe alta cu circulaţie în ambele sensuri. În capătul străzii un autobuz voia să facă dreapta de pe banda 2 (era prea mare să facă dreapta de pe banda 1 fără să agaţe stâlpul), numai că de această "manevră" nu s-a prins şi şoferiţa unui Spark nou nouţ :( , ce la fel intenţiona să facă dreapta numai că, de pe banda 1. S-a ales cu partea stângă "raşchetată" :|

Share this post


Link to post
Pe ala de la Unirii in fantana l-am vazut si eu . Era un BMW seria 3 , da cum de o fi ajuns in halu ala in fantana nu-mi explic era exact in mijlocul fantanii

 

 

Corect, dar cu rotile in sus. =))

Share this post


Link to post

Ieri pe la 10:30 in fundeni exact pana in pod langa spalatoria aia,iese unu brusc in fata mea (eu aveam vreo 60km/h) pun frana brusc ,Abs intra ,masina se opreste imediat dar cel din spatele meu cu un Nissan tip Break nou-nout nu a mai apucat sa franeze si ma pupat in fund.

REZULTATUL : bara spate de la Aveoul meu cu partea dreapta pe jos si bara fata de la Nissan jos pe partea stanga cu tot cu far de ceata . X( Toate astea chiar sub ochii unor politisti ce stateau la o cafea pe partea dreapta pe trotuar.

 

Cum vina a fost comuna .eu am tras usor dreapta de am intrrat pe banda cealalta si cl cu Nissanul nu a pastrat distanta regulamentara , omul m'a ajutat pe mine sa-mi pun bara la loc si apoi eu pe el si am plecat in treaba noastra. Pe cand cel cu BMW (dupa spusele polististului) va plati o amenda de 1000 ron ,pentru ca am apucat sa vedem numarul de inmatriculare.

 

Rezumat : bara spate de la aveo are o indoitura usoara in partea dreapta ,nici o zgarietura dar nu mai sta la loc nici de a dracu' :wallbanger: in partea dreapta stand usor coborata (un luft de vreo 1,5-2 cm intre ea si caroserie) si de asemenea este iesita vreo 2 cm in afara caroseriei .

 

PS :am facut drumul Bucuresti-Focsani si inapoi si nu s-a deplasat absolut deloc si de asemenea nu face nici cel mai mic zgomot .

Edited by robert333

Share this post


Link to post

Oricum bara aia e compromisa. Nu vad de ce atata bataie de cap :)

Share this post


Link to post
Am trecut miercuri pe langa Unirea spre P-ta Alba Iulia si la un moment dat am vazut intr-o fantana un BMW (Mertz) rasturnat. Din cauza intunericului nu am reusit sa observ mai multe detalii. Cineva cu vreo stire despre reusita? Nu de alta dar se mergea in draci cu 2-3 km pe ora pe o ploaie suparatoare. Basca ei de capitala... :spumelagura:

Un coleg a fost in zona cand s-a intamplat. Soferul ii dadea gaz sa impresioneze pe pitzi de langa, a derapat, s-a rasucit, a agatat burdura cu rotile si s-a dus pe spate sa faca baie in fantana.

Share this post


Link to post
si nu face nici cel mai mic zgomot .

 

Totusi s-a inventat Charlie Alpha Sierra Charlie Oscar ?? :-W

Share this post


Link to post

-.-. --- .-. . -.-. -

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...