Jump to content
Sign in to follow this  
SORAN

Accidente... vazute sau suferite

Recommended Posts

Moshule, salut, ai vazut cumva si soferul? spune doar da sau nu, restul nu e nevoie. "SPEED KILLS"

Share this post


Link to post

Chiar asa, era cineva in masina aia ? Daca se petrecuse la 2 min. inainte tre' sa fi fost totul proaspat, ati dat vreun prim ajutor, ceva...? Sau era oricum tardiv?

Share this post


Link to post

@tolin

masina are 4 sau 5 stele la euroncap... si ce folos... :(

 

cel mai important ar fi sa aflam daca cineva a scapat din masina aia...

Share this post


Link to post
Chiar asa, era cineva in masina aia ? Daca se petrecuse la 2 min. inainte tre' sa fi fost totul proaspat, ati dat vreun prim ajutor, ceva...? Sau era oricum tardiv?

 

 

la cum arata masina nu cred ca mai aveai pe cine sa ajuti.si chiar daca mai traia cineva,cred ca faceai mai mult rau daca incercai sa-i scoti din masina in stadiul in care erau. au dat si dimineata la stiri accidentul,dar am prins doar ultimele 3 sec. stiu doar ca titlul era " drum spre moarte" sau ceva de genul.

Share this post


Link to post
Bai , da masina aia n-avea faruri?

 

Iti dai seama cat de brusc s-a oprit? Farurile sunt prinse in plastic si zboara ca dracu intr-un impact de genul asta. Asta am vazut pe viu.

Share this post


Link to post

Pe drum mai era o super-nova facuta praf chiar pe podul de peste Dunare. Nu mi-am dat seama ce ar fi putut lovi dar partea frontala era franjuri.

Share this post


Link to post

Referitor la accidentul cu pomul si Golful Variant,am avzut la stiri:

-cica Golful ar fi avut vreo 200 km/h si vitezometrul s-a blocat la 140,a retezat pomul ,iar soferul a murit pe loc.

 

La asemenea accident nu ced ca mai are importanta cate stele are masina.Pentru cei interesati: 4 stele

Share this post


Link to post
Moshule, salut, ai vazut cumva si soferul? spune doar da sau nu, restul nu e nevoie. "SPEED KILLS"

NU. Nu, e un mister si pentru mine. Parca n-ar fi fost nimic si nimeni inauntru... Vedeti ca m-am oprit sa pozez si din stanga, de teama ca vad ce n-as fi vrut sa vad...

Share this post


Link to post

Acum aproximativ o ora s-au lovit 2 ambulante in intersectia de la casa de cultura din constanta. Bolnavul care se afla in spate intr-una dintre ele a fost aruncat afara in urma socului,iar ambulanta s-a rasturnat peste el. Eu am trecut pe acolo cam la 10 min. dupa ce se intamplase,ca imi plimbam cainele. Din pacate nu am avut la mine aparatul foto.

Din ce am inteles de la cei care cascau gura,ambele au intrat in intersectie cu semnalele acustice in functiune. Una venea dinspre gara ,iar a doua de pe I. Gh. Duca. Doar una dintre ele avea bolnav in spate,dar nu cred ca acesta a supravietuit,dupa ce s-a rasturnat ambulanta peste el,desi au sarit oamenii si au ridicat masina inapoi pe roti.

 

E clar unde-i buba? :mda:

Edited by Mircea

Share this post


Link to post

Foarte violent accidentul ,totusi nu reusesc sa vad in poze singe ,ma gandesc ca a fost mai degraba o moarte cauzata de ruperea organelor interne mai ales ca au fost niste forte G fantastice de au zburat farurile .

In prima poza se vede clar ca scutul a ramas la baza bradului .Masina a intrat in brad ,a urcat pe trunchi moment in care s-a rupt bradul si a intrat prin parbriz .

Oricum inconstienta costa ,bine ca era doar un brad ,nu am nici o compasiune pentru cei care merg ca nebunii si pericliteaza vietile altora .

Share this post


Link to post
NU. Nu, e un mister si pentru mine. Parca n-ar fi fost nimic si nimeni inauntru... Vedeti ca m-am oprit sa pozez si din stanga, de teama ca vad ce n-as fi vrut sa vad...

 

Eu am vazut, bine ca nu ai vazut, ca aveai drum lung in fatza, si-l faceai cu 20 km/h. Am vrut sa fac si poze, ca toti faceau, dar am ramas fara baterie.

Share this post


Link to post

Dumnezeu sa il odihneasca pe sofer... Si sa ne pazeasca pe toti de asa un sfarsit... Intamplator actualmente fac un stagiu la I.M.L. si am avut ocazia sa vad vreo cateva autopsii intre care si accidentat rutier. Este dramatic ce efect are oprirea brusca de la viteza mare asupra organelor interne. Aproximativ ca si precipitarea (caderea de la inaltime), pe afara arata "intreg", dar de fapt este facut praf... Nu are sens sa detaliez pt. ca mi se face parul maciuca. Bine ca nu a accidentat vreo masina care mergea regulamentar, ca la 200 km/h erau cu siguranta mult mai multe victime.

@Moshu, nu aveai ce sa faci sa il ajuti decat sa suni la 112 si sa raportezi tristul eveniment. Ca si in cazul accidentelor de motocicleta, unde scoaterea castii se face numai dupa un protocol strict, stabilit de comisii la nivel international, si in cazul de fata, pacientul nu trebuie mobilizat decat de catre cadrele medicale dupa descarcerare. Ba chiar este contraindicat sa il "ajuti" desi tu esti bine intentionat, putand sa fii apoi acuzat de omor din culpa. Si, ca sa inchei, tin sa va spun ce am aflat si eu la un curs de specializare in resuscitare si terapie intensiva facut anul acesta: in cazul in care intalniti in trafic un motociclist accidentat sau Doamne fereste sunteti implicat intr-un astfel de incident, NU scoateti casca motociclistului si faceti tot posibilul sa nu o faca nici agentul constatator, nisi alte persoane de la fata locului pana la sosirea ambulantei. Ni s-a prezentat un caz cu un motociclist, implicat intr-un accident pe Valea Prahovei, pe care agentul de politie a incercat sa il "Ajute" sa ii scoata casca, si a tras cu putere, ceea ce a facut maduva cervicala sa se sectioneze, cu moartea instantanee a victimei. In multe cazuri casca salveaza viata motociclistului. Sorry pt off-topic, dar m-am gandit ca poate fi de folos aceasta informatie.

L.E.: si apropo de motociclisti, medicii din serviciile de urgenta si cei care fac parte din echipajele de salvare ii numesc "donatori de organe", pentru ca din nefericire, marea majoritate a supravietuitorilor raman in stare vegetativa, fara posibilitatea de a-si mai reveni.

Edited by silviustel

Share this post


Link to post

tocmai ce a patit-o un motociclist la mine pe strada.. a intrat in spatele unui logan parcat..

posibil din cauza usorului viraj, a pierdut usor directia..

chiar daca e cald, trebuia sa poarte echipament..

pana una alta are cel putin un picior paradit .. sper sa se sudeze usor la loc...

Share this post


Link to post
NU scoateti casca motociclistului si faceti tot posibilul sa nu o faca nici agentul constatator, nici alte persoane de la fata locului pana la sosirea ambulantei.
Unele lucruri sunt atat de logice, dar pt. ca nu ne intalnim cu ele in viata de zi cu zi exista riscul sa avem si astfel de reactii.

Da, asemenea informatii sunt foarfte utile. Sunt convins ca multi vor retine ceea ce ai spus. Sa dea Dumnezeu sa nu avem nevoie de ele!

Share this post


Link to post
Sa dea Dumnezeu sa nu avem nevoie de ele!

 

AMIN [-O<

Share this post


Link to post

Vw Bora vs. Tramvai.

 

Bora a luat brusc fata tramvaiului si nite prieteni erau in el si precum asiaticii au bagat poza.uite cateva:

 

 

ps:cica vagonul la tramvai s-a cam ridicat in momentul impactului.

post-2820-1148560666_thumb.jpg

post-2820-1148560679_thumb.jpg

post-2820-1148560693_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Cum de roata aia arata de parca nu s-ar fi intamplat nimic? desi capota si usa sunt varza?

Share this post


Link to post

Tocmai am vazut un accident cu victime in incinta Politehnicii. Dinspre intrarea dinspre Regie un Cielo venea cu viteza si a lovit un student care traversa pe trecerea care exista acolo. Cieloul are tot parbrizul spart, capota, spoiler si aripa indoite. Baiatul lovit era pe jos, cu spatele plin de sange, probabil de la parbriz. Cand am trecut eu salvarea inca nu venise. De fapt nu avea cum ca s-a intamplat la 10 secunde inaintea mea. Am plecat ca erau deja destui stransi. Oricum, zona pe zona aia se circula cu viteza si studentii travereseaza ca si cum s-ar plimba prin parc. Periculoasa zona!

Share this post


Link to post

da, se circula cu viteza desi limitarea (cu indicatoare peste tot) este la 5km/h.

dosar penal scrie pe sofer.

Share this post


Link to post

Era si ala student. Bineinteles ca prima grija a celor de acolo a fost sa se ia de ala. In loc sa aiba grija de cel de pe jos. Acum , eu stiu despre Polithenica ca nu e drum public, dar vatamarea corporala ramane.

Share this post


Link to post

Daca are indicatoare de viteza e trecut la drumuri publice! La Selgros in incinta scrie clar: "pe teritoriul (sau cum naiba zice) Selgros se aplica Legislatia Rutiera in vigoare!".

Share this post


Link to post

Are indicatoare si este drum public. Trecerea de pietoni este insa (era, nu mai stiu acum) insuficient semnalizata.

Share this post


Link to post

De vreun an de zile nu mai e drum public. Intrebati-l pe peste ca el a lovit masina acolo si asta i-au spus la politie.

 

Trecerea aia e la fel de insuficent semnalizata si acum. Practic traverseaza strada prin mijlocul intersectiei (cea mai lata deschdiere a ei), drumul deschizandu-se acolo si dupa aia inchizandu-se la loc.

Share this post


Link to post

Au aratat la stiri, politistii au primit azi Loganuri noi, si s-au rasturnat cu doua dintre ele, la cateva ore de la receptie, in judetele Constanta si Iasi.

post-1252-1149020113_thumb.jpgpost-1252-1149020135_thumb.jpg post-1252-1149020639_thumb.jpg

Edited by guru

Share this post


Link to post

In Iasi a intrat o Dacie "papuc" in el. Nu loganul era de vina.

Edited by drooopy

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...