Jump to content
Sign in to follow this  
iso

Ce cafea preferati ?

Recommended Posts

Ca tot e cafenea , ce cafea preferati ? Intreb pentru ca eu n'o suport , nu beau cafea nici mort ... :flaming:

Share this post


Link to post

Ma, da' tu chiar te plictisesti cand esti racit :rotfl:

 

Eu beau cam de cand m-am lasat de Cola (una din deciziile bune din viata mea), una dimineata si optional una seara cand am de lucru noaptea. Si instant cand n-am timp de bibilit la pregatire.

 

La categoria instant, cea mai buna mi s-a parut Jacobs Merido, aia in borcanel galben.

 

La categoria normala (filtru sau ibric), nu prea simt diferente... cam toate o apa si-un pamant.

 

Cand am timp, fac espresso (iese prin trecerea aburului prin cafea, putin lichid si tare), cu cafea speciala de espresso... daca gasesc, Lavazza.

Share this post


Link to post

Eu beau in general dimineatza (uneori, da' rar, si dupa-amiaza).

 

Prefer ness-ul, frecat ca lumea sa stea linguritza dreapta in spuma.

Imi place insa la nebunie cafeaua aromatizata (Hazzelnutt&Vanilla).

 

Imi mai place si machiatto (care nu prea se gaseste pe la noi), un fel de cappucino fara frisca. Pt ca totusi e forum auto - cel mai bun machiatto l-am baut la Autonet, la automat !!!!!!

Share this post


Link to post

...apropos mai beau din cind in cind cacao calda cu zahar la max de la Dalmaier(parca asa se scrie) ... recunosc :oops:

Share this post


Link to post

Da, si in cantitati serioase :D

Elita rosie

 

250g / 5 zile,=> cam 1 litru de cafea pe zi. Nu pot sa incep ziua fara o cana de cafea. In rest nu-si mai face efectul, o beau la orice ora.

 

Ness nu beau deloc ca ma doare stomacul de la el.

 

Edit: Am uitat: ocazional ESPRESooooo :lol:

Oare cit o fi un aparat de espreso?

Share this post


Link to post

Eu beau cafea pentru alte efecte benefice ale ei = tranzit... Ca dupa ce o beau ma ia un somn... Si isi face efectul peste multe ore... Dati-mi cafea la 6 seara si pe la 2 noaptea ma trezesc si gata somnul...

 

Si revenind la tipul de cafea: cea facuta de soatza mea, indiferent cum o cheama la origine (pe cafea) e cea mai buna!

Share this post


Link to post

Elita rosie. Singura... banana.gif

Share this post


Link to post

Dintre amintirile foarte placute: Jacobs fabricat in Canada (exceptionala, nu se compara cu cel de Austria sau Germania!), si mai e una elvetiana dar nu reusesc sa-mi amintesc (si prietenul care mi-a dat sa beau e acum la el acasa in Australia...)..

Share this post


Link to post
Oare cit o fi un aparat de espreso?

 

Din pacate, multicel; avem noi la firma, a fost vreo 4 milioane la vremea lui si nu e mare branza (adica nu e industrial sau ceva firma).

 

Eu am de-ala manual, adica un fel de ceasca in care se pune apa, peste care vine un fel de sita cu picior (in sita se pune cafeaua), si inca o parte superioara cu alt picior prin care urca aburul si face condens. Toata sandramaua asta se insurubeaza si se pune la fiert... iese strong, ridica si mortii :D Nu promit, dar incerc sa fac rost de inca una ;)

Share this post


Link to post

Stai mai un pic ca espreso si face din niste pastile (cubuletze). Tu ce pui in cesca asta minune?

P.S. te vizitez la firma :D cu termosul :D

Share this post


Link to post

...banuiam eu ca sinteti "sportivi" ... :wink: :lol: :lol:

Share this post


Link to post

helloo.. cei cu elita roshie.. atzi mai incercat shi altceva??

noi am avut la job la un moment dat doo pachete de elita roshie.. pamant, nu alta.. groaznica..

cel mai bun raport calitate pretz la ora asta pe piatza asta amarata este http://www.germandeli.com/751230888134.html].

Acasa am luat la un moment dat Lavazza Crema e gusto [miam'miam..foarte buna] dar mai nou am trecut pe http://www.segafredo.it/eng/prod-e_cas_pag.htm]. E 105mii in Cora..

Am incercat Segafredo la indemnul unui coleg: "Moshule, ia odata segafredo shi uitzi de alte cafele.." Ma rog, foarte buna, parca totushi era un piculetz mai buna Lavazza, dar e shi cu aporape 50% mai scumpa..

whatever..

:smoking:

 

ps: un http://www.tchibo.com/concepts/tccom_301.jsp?] interesant despre istoria cafelei, preparare, efecte shi placeri..

Share this post


Link to post

Cam 2 cani pe zi. Una acasa alta la munca dupa pranz. Merge cu tigara! Si cum am ban la alcool 6 luni... :(

Elita rosie pt filtru: 2x250g = 100.000 lei in Carrefour.

Share this post


Link to post
Oare cit o fi un aparat de espreso?

 

Din pacate, multicel; avem noi la firma, a fost vreo 4 milioane la vremea lui si nu e mare branza (adica nu e industrial sau ceva firma).

 

Eu am de-ala manual, adica un fel de ceasca in care se pune apa, peste care vine un fel de sita cu picior (in sita se pune cafeaua), si inca o parte superioara cu alt picior prin care urca aburul si face condens. Toata sandramaua asta se insurubeaza si se pune la fiert... iese strong, ridica si mortii :D Nu promit, dar incerc sa fac rost de inca una ;)

Instalatie din asta am vazut la metro, pana in 200k rol.

 

Cafea beau in jur de 2 cani pe zi, asha de pofta ca nu mi se pare ca are vreun efect :lol: :lol: . Prefer Jacobs, Tchibo, Elita.

Share this post


Link to post

Nu beau cafea. Daca e vreo situatie si trebuie sa stau treaz, prefer ness-ul (dar si ness, beau de maxim 5 ori pe an).

Share this post


Link to post

Eu beau Elita Verde, de 2 ori pe zi: prima data, dimineata la job; a doua oara, dupa-amiaza (o cescutza), acasa. Cu Jacobs inima o ia la galop, cu ness-ul nu ma impac (forteaza rinichii sa lucreze mai repede!) si ma determina sa fac naveta birou-WC de 20 ori pe zi din cauza lui; expresso parca n-are gust, mi se pare fad (parca este cafeaua din NYPD Blue!). Fiecare cu gusturile si preferintele personale...

Share this post


Link to post

eu prefer cafeaua.. cu tigare. este un brand personal si incerc sa il dezvolt. :)

 

PS: cafeaua nu are efect la mine, nu stiu de ce, dar combinatia are efect psihologic placut. :-D

Share this post


Link to post
Edit: Am uitat: ocazional ESPRESooooo :lol:

Oare cit o fi un aparat de espreso?

 

Dragos, uite ce au la Flanco:

 

EXPRESSO MOULINEX Q86

 

Automat de cafea si espresso

intr-un singur aparat

Automat de cafea:

Capacitate 1 l

Sistem automat anti-picatura

Filtru rabarabil

Led de control

Putere 800 W

Espresso:

Capacitate 0,2 l

Espresso pentru 1-4 cesti

Presiune aburi (3 bar)

Sita pentru 2 cesti

Duza pentru aburi

Lingurita pentru masurat

Led de control

Putere 700 W

 

Pret: 597.900 lei

 

:wink:

 

Eu bag machiatto de la automat iar acasa Jacobs Rosu...

Share this post


Link to post

Dooua pe zi .Dar in ultimul timp m-am trecut pe abureli de alea 3 in 1.

Share this post


Link to post

In general beau cafea expreso de cate ori imi e pofta de o cafea si sunt pe langa un bar, ceva. In rest beau cafea la filtru Jacobs Verde. Totusi nu beau cafea regulat. Prefer coca-cola.

Share this post


Link to post

Nu beau decat Tchibo decofeinizata!!Si Elite decaf e buna...

Si m-am lasat si de 2l. de Cola pe zi!!Si beau Teddy.

Asa ca lasati-o naibii de cafea cu cofeina ca nu-i bine...

P.S.:

Share this post


Link to post
Si beau Teddy.[/color]

Teddy nu e chestai aia cu morcov si alte scirbosenii?

 

Versuri de karaoke :lol:

Teddy are pentru tine

Muci , muste si intestine :lol:

Share this post


Link to post

Eu am espresso acasa, asa ca bag ca animalu 2 espresso de dimineata si dupa mai beau una la filtru la servici si inca 1-2 la ai mei seara in vizita si la ora 11 tot pot sa dorm neintors. Si iau Jacobs varsat (Bremen) de la magazin si e super buna la 240 mii kg.

Pretu ala de la Flanco la espresso mi se pare neverosimil de mic, mai ales ca e Moulinex. Cred ca atat e rata pe luna. Un espresso costa in jur de 1,5-2 milioane pe putin.

PS: cafelele nu merg fara tigara :twisted:

Share this post


Link to post

suntem niste "vitiosi" toti!!! :heavydrinker: :smoking:

Macar ca 5 luni si jumatate nu mai am voie sa beu. Da trec ele si lunile astea! :lol:

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...