Jump to content
Sign in to follow this  
Gica

Ascultarea Telefoanelor Mobile

Recommended Posts

Am o cunostinta ce suspecteaza faptul ca i se asculta telefonul mobil. Cum a ajuns la aceasta concluzie? Pai mergea spre Pitesti catre un client si pe drum a vorbit cu diversi indivizi. Cand a ajuns la Pitesti respectivul client ii spune "vezi ca ai tel. ascultat! Daca vrei iti spun cu cine ai vorbit in ultima jumatate de ora si despre ce !" Si chiar i-a spus si era real. Se pare ca Pitesteanul incercand sa il sune, "a intrat pe fir" si cica asta se poate doar daca are intr-un fel sau altul telefonul ascultat de terti ca sa le zic asa.

 

Am inteles ca se pot asculta fie din centrala sau cum s-o numi ea, fie daca ii montezi la aparat un dispozitiv special si il dai apoi la folosinta. Acum ma intreb cum s-o putea asculta, adica se face ca o conferinta, ca la cele fixe, stiu ca se lega in paralel sau ceva de genul asta.

 

Pe mine ma intereseaza fiindca eu vorbesc unele lucruri cam "confidentiale" fata de unele persoane cu respectivul (nu va ganditi la barfa, e vorba de business-uri), si il suspectam pe un anumit individ de la care a luat telefonul ca ar fi putut monta asa ceva.

 

In concluzie, stie cineva daca e posibil sa fie intr-adevar ascultat, unde ar trebui verificat, pot operatorii de telfonie sa se pronunte cumva ?

Edited by Gica

Share this post


Link to post

Lucrurile cu adevarat sensibile nu se vorbesc la telefon, pe langa telefon etc ;) .

 

Din cate stiu se putea cu un anumit timp de scanner radio :-? . Vazusem acum cativa ani pe discovery parca un reportaj.

Share this post


Link to post

Este atat de scris in domeniul asta incat ... e mult :)

 

Una la mana, ne referim strict la telefoane mobile. In .ro, telefoanele mobile sunt GSM si CDMA. CDMA deocamdata e considerat "unbreakable", iar GSM se poate intercepta si decripta, dar doar cu ceva efort financiar si tehnic.

 

Avand acces fizic la telefon, se deschide o intreaga gama de posibilitati; de exemplu, cu un firmware modificat, se poate face ca la orice apel primit/efectuat telefonul sa deschida o conferinta cu un al treilea numar (al doilea fiind cel al apelantului/apelatului).

 

"In centrala" nu ai acces asa usor cum crezi, ci doar cu mandat de la autoritati. Cu scanner radio nu ai ce sa faci, convorbirile pe mobil sunt digitale, nu analogice, si nu ai ce intercepta cu un scanner clasic (analogic).

Share this post


Link to post

Unei institutii gen SRI ii trebuie mandat?

E valabila ideea cu "vocea in ecou" ?

Share this post


Link to post
... Se pare ca Pitesteanul incercand sa il sune, "a intrat pe fir" si cica asta se poate doar daca are intr-un fel sau altul telefonul ascultat de terti ca sa le zic asa ...

Chestia asta am trait-o si eu una data in 9 ani sunand pe cineva. Mai greu a fost sa-mi dau seama ca "eram pe fir" si ca apelatul nu ma auzea. Eu am pus asta pe seama unui raspuns gresit din sistem, dar, probabil, tot asa se poate face si o intrare intentionata, dar atunci este necesara cel putin o complicitate. Metoda-i rudimentara, trebuie sa stii exact (sa-l vezi) cand vorbeste pe telefon si apoi sa-l suni. La cat ii duce mintea pe aia care stau sa asculte, nu m-ar mira sa se multumeasca si cu atat. N-ar fi exclus ca unele sau toate telefoanele sa aiba o astfel de optiune ascunsa, dar atunci se pune problema: cum poate fi ea activata/dezactivata ? Via infrared ? Mi-a povestit unul care se conecta cu laptopul la Internet de telefoanele fraierilor care le scoteau pe masa in orice ocazie, dar posibilitatea a ramas doar la nivel de poveste, n-am vazut-o si materializata. Banuiesc ca tot asa poti sa-i resoftezi telefonul unuia, daca ai la tine tot ce-ti trebuie si el il tine fix in pozitia si la distanta care este.

Share this post


Link to post

Teoretic, ii trebuie.

Orice se poate asculta, asa cum orice software se poate sparge. Ideea este ca nu e usor si trebuie sa merite.

Share this post


Link to post
N-ar fi exclus ca unele sau toate telefoanele sa aiba o astfel de optiune ascunsa, dar atunci se pune problema: cum poate si ea activata/dezactivata ? Via infrared ?

 

Ca sa o dezactivezi de tot, inchizi telefonul si scoti bateria. Si gata. Cat despre cum se poate transmite telefonului o informatie, posibilitatile sunt multe de tot. Cell ID, CB, GPRS, SMS, etc.

Share this post


Link to post

Aaaa... eu acum am vazut. GSM foloseste din cate stiu eu un canal (frecv) pentru fiecare participant la convorbire. Adica, daca eu vb cu tine, intre noi sunt doua canale. E posibil sa fii ramas canalul de transmitere al cunostiintei tale deschis catre alti utilizatori decat cei cu care vorbea. Cu alte cuvinte, daca il/o sunai, te conectai direct la ce emitea el in acel moment. Asta e eroare de retea, bug de soft. Poate sa sune la operator si sa reclame.

Share this post


Link to post

Si daca da peste vreo operatoare dintr-aia de nu stie pe ce lume traieste?

Share this post


Link to post
... Cat despre cum se poate transmite telefonului o informatie, posibilitatile sunt multe de tot. Cell ID, CB, GPRS, SMS, etc.

Bre, asta-i deja prea mult pentru Baneasa. Daca nu-i cu intrare in spatiul infractional, n-are niciun farmec.

Share this post


Link to post
Si daca da peste vreo operatoare dintr-aia de nu stie pe ce lume traieste?

 

Exista alt fel? Defectiunea ajunge la tehnic. Unde doar jumatate din ei nu stiu pe ce lume traiesc.

Share this post


Link to post

Gica, este la fel posibil sa fi activat apel on hold, in loc sa inchida, apoi la formarea unui alt numar a initializat o conferinta, iar convorbirea s-a purtat in trei...De multe ori problemele care par complicate au cauze/solutii simple. :)

Share this post


Link to post
... Asta e eroare de retea, bug de soft. Poate sa sune la operator si sa reclame ...

Telefonul era chiar de la ei, cado, ca avea releu in batatura. Oricum, nu i-a mai reclamat cineva asta si nici n-are ceva de abscons. Parerea lui coincide cu cea a Parazitilor (MDIP, pe tema unei celebre cantonete).

Share this post


Link to post

Ah, repetabilitatea e mica. Dar cu reclamatii din astea, mai ales pe un ton furios, mai obtii minute, smsuri... blablabla. ;)

Share this post


Link to post

Ohhh, hentz cu mana, mi-am adus aminte de context. Era in preajma unei intalniri la foarte inalt nivel, plin de sepepisti in jur, omu si pomu !

 

Asa se explica. Deci, se poate.

Share this post


Link to post

E foarte posibil si deloc dificil pentru insitutiile ( n-are sens sa le numim ) dar cum mai zicea cineva ... trebuie sa merite. Adeca trebuie sa fie ceva legat de persoana care detine telefonul. Daca este un banal ca majoritatea.. nu vad de ce.

 

Asa de exemplu cum daca trimiti pe e-mail un atasament word, un om priceput ce face programare multa poate prin acel atasament sa vada tot ce ei pe calc sub de genul word. Stiu ca suna incredibil dar nu este .

 

La fel cum , daca stai sa te gandesti.. odata conectat in internet, de ce nu si-ar fi lasat Microsoft o portita prin care cand sa te conectezi in internet sa le donezi ( fara sa sti si fara ca al tau cald sa semnaleze ) incet dar sigur informatiile de pe hardul tau ? Pana la urma ei stabilesc ce atac si ce activitate sa o poti vedea si care nu.

Edited by Cumnatu

Share this post


Link to post

Hai ca o dam in teoria conspiratiei. Ce zice Gica s-a mai intamplat si altora care nu aveau nici un motiv sa fie ascultati. Pur si simplu e un bug al retelei. Ce-i drept ultima data cand am auzit de asa ceva (de la o persoana in care am 100% incredere) GSM era de abia la inceput la noi in tara. Credeam ca s-au mai reparat din buguri.

Share this post


Link to post

la inceputuri bugurile erau frecvente. In 97 ascultam la un radiodublucas facut pe vapor. Nu spun ce convorbiri ascultam .. ca nu e 12 noaptea :) )

Povestile spun ca se pot asculta inclusiv discutii intr-o camera in care exista un telefon din care nu s-a scos bateria. Eu nu ma pronunt nici afirmativ, nici negativ ca se face, teoretic s-ar putea.

Share this post


Link to post
Hai ca o dam in teoria conspiratiei.

Nu-i, am explicat in postul anterior. Deci, e posibil, dar nu-i o regula, se aplica "selectiv si la ordin".

Share this post


Link to post

Nu zic ca nu se pot asculta, pentru ca se pot, cum a explicat si VAXXi, dar trebuie sa merite.

 

Apropo, nu se prea pot face resoftari prin irda pe un telefon, dar se poate accesa netul papagalilor prin Bluetooth.

Share this post


Link to post

Been there, done that ! Mi s-a atras si mie atentia ca sunt ascultat, acum vreun an in urma... si mi s-a spus chiar continutul unei convorbiri. Persoana care m-a atentionat facea parte dintr-o anumita institutie de stat arhicunoscuta. Destul de interesant, mai ales ca pana la un statut de VIP mai am muuuult... :) )

 

Deci, cand intersele o cer, se poate asculta cam orice telefon...

Edited by Radux

Share this post


Link to post

Respectivii pot fi si "victime colaterale", ca in cazul descris de mine.

Share this post


Link to post

Tatal meu are o cunostinta in politie la nivel f inalt care, cand au ceva de discutat, ii ia tatei telefonul, ii scoate bateria si si-o baga in buzunar. O vede inapoi cand se despart.

Si eu sunt cam gura sparta uneori si vorbesc vrute si nevrute la si pe langa telefon. Si dusmani am- slava domnului. Si nu o data am avut ecouri puternice in telefon, in cazul in care si eu si cel care ma suna aveam telefoane bune si releele aproape. Cu zapp-ul n-am avut niciodata probleme.

Share this post


Link to post
Tatal meu are o cunostinta in politie la nivel f inalt care, cand au ceva de discutat, ii ia tatei telefonul, ii scoate bateria si si-o baga in buzunar. O vede inapoi cand se despart.

Si eu sunt cam gura sparta uneori si vorbesc vrute si nevrute la si pe langa telefon.

Deja ai comis-o.

Share this post


Link to post

Cand nu te mai poate asculta prin telefon recurge la asta :D

untitled.JPG

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...