Jump to content
Sign in to follow this  
Gica

Ascultarea Telefoanelor Mobile

Recommended Posts

Din astea vedem prin filme. N-oi fi eu vreun gangster sa ma fileze aia in drum spre scoala si inapoi, sau cand sunt in baie (in treacat, ei isi risca timpanele, ca au amplificare, nu? :D ).

Share this post


Link to post

Depinde, nu trebuie sa fii vip ca sa ai asa ceva dupa tine :) )

Spionajul este de mai multe feluri si la noi predomina cel politic si economic.

Share this post


Link to post

La cate se intampla in tarisoara noastra, numa mai mira nimic !

Share this post


Link to post

Oricum nu va mai stresati cu ascultatul telefoanelor :)

Toate convorbirile sunt inregistrate si cand au nevoie de ceva decit dau un Ctrl+F :) )

Share this post


Link to post

Noroc ca in domeniu asta am pile mai mari decat seful meu.. daca ar putea el sa asculte ce vb eu la tel ... :P

Share this post


Link to post
Tatal meu are o cunostinta in politie la nivel f inalt care, cand au ceva de discutat, ii ia tatei telefonul, ii scoate bateria si si-o baga in buzunar. O vede inapoi cand se despart.

 

Asta este ca sa nu inregistreze tatal tau convorbirea. Parerea mea este ca daca aveti o pisica sau un caine sa ii orbiti ca poate va filmeaza si sa ii surziti ca poate va asculta.

Share this post


Link to post

Hmm... majoritatea posturilor s-au referit la ascultarea de catre institutiile statului, la nivele inalte... etc. Dar eu m-am referit in principiu la montarea (doar) a unui dispozitiv in telefon care sa faca posibile ascultarea de catre o a treia persoana. Din ce spun unii e posibil, cine ar face asta si cat ar costa sau ar dura nu se mai stie.

 

Bineinteles ca nu se exclude un bug al retelei, o conferinta lasata activa... (cam de domenuil SF-ului totusi), insa de retinut ca acel individ (un fost securist uns cu multe alifii) a auzit mai multe convorbiri si a reprodus textual fragmente din ele, apoi i-a spus ca are telefonul ascultat fiindca si lui i se intampla asta mai de mult.

 

Unde s-ar putea vrifica telefonul (aparatul in sine) sa se vada daca a fost masluit sau nu ?

Share this post


Link to post

In orice service. Dar nu tine de telefon, nu asa se asculta.

Share this post


Link to post

Esti sigur ? Fiindca daca nu se poate asculta asa, atunci nu am de ce sa imi mai fac griji... in principiu... :)

Share this post


Link to post

Sunt 3 metode:

1. bug in telefon - foarte depistabil, foarte prost ca idee, te prinzi imediat.

2. clonare sim sau intrat pe frecventa.

3. in centrala (only available pentru autoritati).

Share this post


Link to post
3. in centrala (only available pentru autoritati).

 

 

Asta e available si pentru angajati (unii dintre ei cel putin). Te doare mintea ce fac aia pe acolo.

Share this post


Link to post

Am o prietena care-i judecator, iar telefonul ei si al sotului sunt ascultate "cu acte in regula" , dupa cum spune ea :) Cand vorbesc la telefon cu unul dintre ei, la 10-15 secunde de la inceperea convorbirii, incepe sa se auda ca un fel de ecou, moment din care se da start la ascultare.

Share this post


Link to post

Zmeule, bine, bine... ai dreptate. Dar n-ar trebui sa fie.

Guru, sa ma exprim finutz, bullshit. :) ) Asta se intampla doar daca cartela SIM este clonata si, din pacate pentru ei, autoritatile romane au metode mai finute. ;)

Share this post


Link to post

Pai nici spionajul industrial (cum ar fi problema aici) nu se face cu mandat.

Share this post


Link to post

Povestea se referea la ascultarea unei convorbiri, iar legea se refera la altceva. Defapt, mare parte din reglementare exista de pe acum, doar obligatia de a pastra datele pe un termen mai lung este noutate.

Share this post


Link to post

Legea este doar asa pentru a exista legea cu ascultarea telefoanelor;iar despre ascultarea GSM e foarte usor avand in vedere ca si connex si orange cosmote au tehnologia necesara;nu zic neaparat ca fara ei nu se poate,dar de exemplu cu un mesaj de la un operator de telefonie mobila pe mobil se poate configura(schimba setare fara sa-ti dai seama) tot telefonul,iar la modelele noi nici nu banuiti cate se pot face-de ex se poate deschide chiar microfonul cand ai telefonul in buzunar si asculta ce vorbesti cu oamenii din jur sau de vazut ce ai stocat in el;banuiesc ca stiti ca te poate localiza dupa IMEI (care ajuta si la interceptarea convorbirii) cu precizie de 1m,operatorii de telefonie mobila au acces la sms trimise/primite pentru ca raman memorate intr-un server..etc;cel mai indicat e sa scoti bateria,dar unele telefoane au si o baterie pt ceas si mmc si e posibil sa se poata ajuta de aceasta!

Aceste lucruri sunt posibile si le stiu din sursa sigura,exacta! :rambo:

Edited by c_french84

Share this post


Link to post

Intreaba si tu sursa sigura, exacta:

- cum stie operatorul cand sa-ti "deschida" microfonul ?

- cate minute de emisie la, sa zicem, minim 0,5W tine bateria aia ptr. ceas.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...