Jump to content
Sign in to follow this  
Truta Cristian

Blocul de climatizare: cum se scoate?

Recommended Posts

Inca o chestie,de vreun an mi s-au ars becurile de la blocul de climatizare.Ce as putea face in privinta asta,totusi ma deranjeaza lipsa luminilor.

Share this post


Link to post

Normal sa le schimbi :lol: dar se ajunge asa greu acolo ca mai bine te lasi pagubas :( . Mai bine te duci la service poate aia stiu o metoda mai putzin anevoioasa , eu m-am chinuit la Cielo '96 sa schimb vreo' doua becuri de'am in...nebunit :spume: Daca le schimbi sa nu le mai pui capisoanele ca le "sufoca" si se ard mai repede . :wink:

Share this post


Link to post

Stie cineva cum se scoate blocul de climatizare? Aveam un bec ars, am incercat sa trag de tot blocul sa il scot ca sa vad cum e facut, am bagat mana pe dedesubt si am simtit ca niste furtune. Nici nu am reusit sa-l scot cu totul, ca mi-a fost frica sa trag prea tare ca sa nu il rup, s-a departat putin capacul (cu butoanele) dar am si stricat ceva, ca acum se aude fasaind niste aer prin zona aia cand dau butonul de directionare a aerului catre picioare sau spre parbriz. Cand butonul e la mijloc (fatza + picioare) e ok, nu fasaie. Am tras concluzia ca e o chestie pneumatica, asa, ca un robinet pt. dirijarea aerului, dar nu-mi dau seama cum poate fi.

 

Are cineva vre-un desen?

Share this post


Link to post

Blocul de climatizare la cielo se scoate relativ usor. După ce desfaci consola de la bord va trebui sa desfaci si capacul ala din dreptul pasagreului din dreapta. Acolo o sa vezi un cablu care deschide si inchide robinetul (clapeta) de încălzire. Daca nu scoţi acel cablu de acolo nu vei reusi sa scoţi blocul de climatizare. Apoi, dupa ce tragi un pic de el vei vedea niste conectori electric care trebuie desfăcuţi si după aia ajungi si la furtunele de care vorbeai. Alea sunt puse toate intr-o mufă care se scoate uşor. Cat despre fasîitul pe care îl auzi este exact de la comaenda de dirijare a aerului. Ea este pneumatica. Cand ai tras de ea ai departat suportul din cauciuc dinauntru. Asta o vei putea rezolva abia după ce vei desface complet climatizarea. O soluţie este sa foloseşti un strat subţire de vaselina.

Mult succes.

P.S. Nu incerca sa tragi tare de climatizare fară sa desfaci cablu. Eu am tras cu un patent de s-au rupt toate butoanele si a trebuit sa-mi cumpăr un nou bloc.

Share this post


Link to post
Blocul de climatizare la cielo se scoate relativ usor...

 

Multumesc mult. Incerc in week-end, sper sa nu-l rup... Daca nu reusesc, mai revin cu intrebari.

Share this post


Link to post
Stie cineva cum se scoate blocul de climatizare? Aveam un bec ars, am incercat sa trag de tot blocul sa il scot ca sa vad cum e facut, am bagat mana pe dedesubt si am simtit ca niste furtune. Nici nu am reusit sa-l scot cu totul, ca mi-a fost frica sa trag prea tare ca sa nu il rup, s-a departat putin capacul (cu butoanele) dar am si stricat ceva, ca acum se aude fasaind niste aer prin zona aia cand dau butonul de directionare a aerului catre picioare sau spre parbriz. Cand butonul e la mijloc (fatza + picioare) e ok, nu fasaie. Am tras concluzia ca e o chestie pneumatica, asa, ca un robinet pt. dirijarea aerului, dar nu-mi dau seama cum poate fi.

 

Are cineva vre-un desen?

 

Rama de plastic se declipseaza (tragi de ea cu simt) apoi capacul de sub torpedou se demonteaza are 2 suruburi , dupa care scoti cablu de la schimbarea zonelor de ventilatie , dupa care demonteaza casetofonul care are 4 suruburi si dupa care scoti blocul de climatizare si becurile se schimba f.greu.succes. :wink:

Share this post


Link to post

am si eu problema cu becurile am incercat sa scot climatizarea da m-am inpotmolit la fir acum ca stiu unde duce mai am o intrebare butoanele se scot inainte de a da fata jos ,ca par cam intepenite ori ies cumva pe dinauntru cu tot cu potentiometrele alea?

Edited by cocolin78

Share this post


Link to post

Scrie mai sus! :shock:

Share this post


Link to post

Firul ala nu are mufa? Sunt 2 mufe, una mare la aeroterma si una mica pentru iluminat. Ce conteaza unde duce daca are mufa?

Butoanele sunt cu tot cu ax si sunt prinse cu sigurante pe interior. Nu mai trage de ele ca le rupi. Trebuie dat blocul jos si desfacut prin partea din spate.

 

PS. Becurile se pot schimba si fara demontare. daca dai casetofonul jos si "pipai" partea din spate jos a blocului vezi 2 "butoane" care ies prin rasucire.

Share this post


Link to post

ms am sa incerc fara sa mai dau jos

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...