Jump to content
Sign in to follow this  
hades

Accident

Recommended Posts

=)) =)) =)) E chiar penibil...Adica accidentul a avut loc pe 9 si el pe 14 depune plangere?? =)) =)) Nu l-ai intrebat pe ce baza??Numai cu certificatul de la IML poate sa o faca si daca are pe cineva acolo,te poate face,dar nu de banii aia,cel mult 10 milioane asa cu indulgenta.Se vede clar ca e jepcar!Nu da un leu pana nu vezi fata si certificatul medicolo-legal in care se zice ce a patit,dar nu-i spune lui asta.Anjajeaza un avocat si o sa vezi ca iesi mult mai ieftin.

Share this post


Link to post

Suma de 50-60 milioane e exagerata.Nici o instanta nu ii va acorda asemenea despagubiri. Cu un avocat iesi mult mai ieftin.

Share this post


Link to post

Poti merge la registratura sau la ghiseul de informatii cu o "ciunga" si te interesezi de soarta fetei daca a plecat din spital (unde a transferat-o) sau este inca internata, pentru ce a fost internata (diagnosticul) si cate zile de spitalizare are.

Nu stiu daca vine notaru' la voi la intalnire sa fie de fata, dar poate veni organu' (agentu') de la cercetari penale (ca este interesul lui sa rezolve cazul mai repede) si NUMAI IN PREZENTA LUI se da declaratia [cum ca nu are alte pretentii din momentul acela si daca da fata "coltul" (din cauza accidentului) fratele tau nu va mai fi vinovat] si tot atunci ii dai ceva.

50-60 milioane si mie mi se pare super mult.

Edited by bebelushu

Share this post


Link to post

Parerea mea e ca 60 mil e o suma destul de mare.In primul rand omul e un jepcar din descrierea facuta de tine,caruia ii pasa mai mult de bani decat de fiica lui.Daca ingrijirile medicale depasesc 55 de zile instanta se autosesizeaza din cate stiu eu.Daca sunt pana in 10 zile despagubirile sunt destul de mici.Din descrierea ta zic ca a fost culpa comuna.Pana la urma decat sa se aleaga cu dosar mai bine dati banii.Miroase oricum de la distanta a santaj.Din cate ai zis am inteles ca daca omul respecta legea si oprea sa se asigure(mosulica)teoretic nu avea cum sa atinga viteza aceea...asa ca in instanta zic eu conteaza mult si acest aspect. :( Imi pare rau de fratele tau si va tin pumnii.Numai bine

Share this post


Link to post

Clar este teapa! Si eu am trecut acum ceva vreme printr-un accident cu un copil care mi-a sarit in fata prin spatele altei masini din sens-opus. Baiatul avea cateva julituri, o vanataie parca(l-am atins destul de usor..masina aproape era oprita in momentul impactului). De la Mina Minovici i-au dat 4-5 zile de ingrijire medicale si nu a stat in spital nici o ora(medicii au zis ca nu este nevoie). Asa ca tipa aia nu are cum sa stea in spital nici macar o zi avand in vedere leziunile pe care le-ai expus tu. Sigur minte tac-su!

 

La mine partea proasta a fost ca parintii copilului au vrut sa se razbune si au inaintat plangere de parasire a locului accidentului si asta pentru ca intr-adevar l-am parasit pentru a le duce copilul acasa(nu a vrut sub nici o forma sa mearga la spital). Avocatul pe care l-am contactat imediat dupa ce am auzit ca s-a facut plangere impotriva mea mi-a zis ca sub nici o forma sa nu le dau nimic..nici sa nu incerc sa ii contactez pentru ca fac chestia asta din doua motive: 1. Bani; 2. Rautate.

Asa ca cea mai buna solutie este sa gasesti un avocat bun, care a mai avut spete de genul asta si care stie cum sa puna problema in eventualitatea prezentarii in fata unui procuror.

Share this post


Link to post
Daca ingrijirile medicale depasesc 55 de zile instanta se autosesizeaza din cate stiu eu

 

D-le Popescu, n-ar strica sa va uitati putin in Codul Penal... inainte de a face niste afirmatii. Cred ca va referiti la art. 182 CP (vatamare corporala grava care este o infractiune savarsita cu intentie..in speta de fata faptuitorul a savarsit accidentul din culpa!). Repet... incadrarea juridica a faptei se va face in baza certificatului medico-legal . Daca ingrijirile medicale nu sunt mai mari de 10 zile NU AVEM INFRACTIUNE, ceea ce inseamna ca partea vatamata are la indemana doar calea unui proces civil in raspundere civila delictuala.

Share this post


Link to post
...sa va uitati putin in Codul Penal... inainte de a face niste afirmatii. Cred ca va referiti la art. 182 CP ...

 

Codul penal are cai putere? :) )

Topicul asta seamana a: cui sa dau banii? avocatului sau jepcarului? :) )

Share this post


Link to post

Ia sa o luam usor, ala te preseaza sa-i dai banii, inseamna ca ceva il grabeste. (e posibil sa nu aiba alea 10 zile) Intelegerea poate avea loc si dupa inceperea actiunii penale. Daca nu ai negociat inca suma (evident 50 mil fiind mare) mai du-l de nas pina saptamana viitoare, fara sa aduci vorba de alea 10 zile, lasa-l sa creada ca nici n-ai sti, dar nu-i spune nu. (mai astepti bani, etc, bla bla) Saptamana viitoare te duci direct cu un advocat rau de gura si-i cere sa vada hartia. Daca nu are 10 zile (caz in care risti luna de parnaie, oricum despagubirea nu mai conteaza) i-o dai pe la nas. Daca are 10 zile, negociaza advocatul cu el sa o scoti musai mai jos, ca timp e. Totul se invarte in jurul certificatului medical. Ca la Vitan la naiba.. ca pina la urma el tot vinde "masina" :)

Edited by Tommy

Share this post


Link to post
D-le Popescu, n-ar strica sa va uitati putin in Codul Penal... inainte de a face niste afirmatii. Cred ca va referiti la art. 182 CP (vatamare corporala grava care este o infractiune savarsita cu intentie..in speta de fata faptuitorul a savarsit accidentul din culpa!). Repet... incadrarea juridica a faptei se va face in baza certificatului medico-legal . Daca ingrijirile medicale nu sunt mai mari de 10 zile NU AVEM INFRACTIUNE, ceea ce inseamna ca partea vatamata are la indemana doar calea unui proces civil in raspundere civila delictuala.

Dar este infractiune potrivit codului rutier.

Si atat timp cat exista o singura zi de ingrijiri medicale, exista si victima in urma accidentului(vatamare din culpa).

Edited by closchkutza

Share this post


Link to post

Nu sunt nici avocat si nu am nici pregatire juridica insa eu as lasa lucrurile sa se deruleze de la sine. De ce? Un prieten a fost implicat intr-o altercatie cu niste "baieti" ai caror parinti se regasesc prin Top 300 si s-a ales cu mana rupta dupa o lovitura cu o bata de basseball. A stat cu ea in gips mai mult de 30 de zile si i-a cerut despagubire impricinatului 10000E, dandu-l in judecata. Dosarul inca nu s-a inchis (evenimentul s-a intamplat in urma cu cativa ani) dar nici nu cred ca o sa aiba vreo finalitate vreodata.

Sa fim seriosi, ce avocat s-ar baga sa recupereze 5000 lei? Cat ar trebui sa cheltuiesti, in cazul in care nu ai dovezi elocvente, pentru a castiga 5000 lei?

Oricum vad ca nenea inca nu e hotarat cati bani sa-ti ceara, te duci frumusel la el si ii spui: ia de colea nenea 1000 lei, daca vrei, si de crezi ca-s prea putini cheama-ma in instanta si o sa-ti demonstrez ca de fapt tu ai trecut pe rosu (nu conteaza ca nu era semafor acolo) si mi-ai lovit masina si te pun sa mi-o si repari ca mi-ai spart farul cu capul. Chiar am auzit ca s-au intamplat cazuri de genul asta.

Apropo, nu exista fotografii cu "victima" asta plimbata prin spitale precum bietul domn Lazarescu?

Edited by dreamlike

Share this post


Link to post

Azi am vorbit cu avocatul. Pe scurt, mi-a spus sa nu dau nici un ban. Trebuie sa ma duc la spital (la cel unde a fost internata imediat dupa accident) si sa vad ce s-a intamplat (diagnostic, zile de spitalizare, daca a fost transferata, etc). In cazul in care a fost externata cu atat mai mult sa nu ii dau nimic. Eventual cateva milioane pentru fata, omeneste vorbind...

Am facut "cercetari" printre prietenii mei (lucrez in marketing si cunosc ceva lume...) si am gasit finally o foarte buna relatie la spitalul respectiv. Am vorbit cu ea (e doctor chiar la Urgente) si mi-a spus ca maine dimineata, cand va intra de garda, ma va suna si imi va da toate detaliile (diagnostic, zile de spitalizare, etc).

Share this post


Link to post
Si atat timp cat exista o singura zi de ingrijiri medicale, exista si victima in urma accidentului(vatamare din culpa).

 

Serios? Ia uite ce zice art.184 alin 1 (vatamare corporala din culpa) Cod Penal..."fapta prevazuta la art. 180 alin. 1 si alin.2 indice 1 (lovirea sau alte violente), care a pricinuit o vatamare ce necesita pt. vindecare ingrijiri medicale MAI MARI DE 10 ZILE , precum si cea prevazuta in art. 181 CP (vatamare corporala), savarsite din culpa, se pedepsesc cu inchisoare de la o luna la trei luni sau cu amenda..."

Numai bine!

Edited by law

Share this post


Link to post

Unde e diferenta intre vatamare corporala din culpa si vatamare corporala? Ca am uitat...

Share this post


Link to post

Culpa=greseala. Adica nu exista intentie.

Share this post


Link to post
Unde e diferenta intre vatamare corporala din culpa si vatamare corporala? Ca am uitat...

 

Cele doua infractiuni se deosebesc dpv subiectiv(difera latura subiectiva a infractiunilor in speta)...Cu alte cuvinte difera forma de vinovatie ceruta de norma de incriminare ...la vatamare corporala din culpa forma de vinovatie este CULPA iar la vatamare corporala forma de vinovatie este INTENTIA.

Edited by law

Share this post


Link to post

Multumesc, law.

Share this post


Link to post

Cu placere ! :) nu e mare lucru sper sa rezolvati problema ...bine ca nu a fost mai grav!

Share this post


Link to post

Nu stiu de ce dar eu presimt ca mosul o s-o cam ia in mana,cu conditia sa fii tare pe pozitii si sa fii indrumat de cineva care stie bine legea(avocat).Pana la urma ai vazut fata??Vezi ca afli de la spital de ea si daca nu e nimic grav,nici nu ar mai trebui bagat in seama mosu.Mai tine legatura si cu politaiu(au fost de la udriste?si daca da,cum il cheama,nu de alta dar poate-l cunosc :D )

Bafta.

Share this post


Link to post

Fata a fost externata ieri, deci are 5 zile de spitalizare.

Share this post


Link to post

Nu conteaza zilele de spitalizare. Importante pentru incadrarea juridica a faptei sunt zilele pentru ingrijiri medicale. Ingrijirile medicale poate sa le primeasca si acasa. Asa ca atentie. Important e ce scrie in certificatul medico-legal. Codul penal vorbeste de ingrijiri medicale nu de zile de spitalizare.

Share this post


Link to post

Scuze pentru raspunsul intarziat.

Pana la urma, dupa ce am evaluat riscurile si cu avocatul, dupa ce am evaluat si situatia fratelui meu ce trebuie sa plece in februarie din tara, am hoatarat sa ii dam banii.

Ca atare, am fost la notar si i-am dat suma respectiva (5000 RON).

Nu doresc nimanui sa treaca prin asa ceva...

 

Va multumesc inca o data (daca mai era nevoie) pentru promptitudinea de care ati dat dovada in a da sfaturi care mi-au fost de mare folos. Abia astept sa va cunosc si in persoana.

Share this post


Link to post

Sincer nu cred ca ai procedat corect. Dar daca vrei sa stai linistit da este bine ca ai dat acesti bani si mai ales este bine ca ai avut de unde. Am insa cateva intrebari .

Fata era majora?

Si daca era cine a dat declaratia la notar, tatal sau fata ?

Share this post


Link to post

Fata era majora, avea 21 ani. La notar au dat amandoi declaratie (erau amandoi in masina in momentul accidentului) si au semnat amandoi.

Stiu ca nu e corect cum am procedat, dar fratele meu nu poate rezista la un proces, ne trebuia liniste. Am optat pentru liniste...

Share this post


Link to post

Tantea era mutilata, ranita grav, in carucior sau era bine-mersi?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...