Jump to content
Sign in to follow this  
zalmoxis

Politica Fratilor

Recommended Posts

Trist, dar adevarat cum unii romani il vad p-asta Dumnezeu pe Pamant ... Stiu ca e veche, dar se pare ca europenii au vazut mai repede cat il duce dovleacu pe marinar ...

 

http://www.youtube.com/watch?v=5G_I9j7lMGU

Edited by smailmiami

Share this post


Link to post

E trucaj, rusine dinu patriciul !

  • Like 1

Share this post


Link to post

De TVA 24% ce ziceti? :mrgreen:

Share this post


Link to post

Categoria 'Din putinul gandirii':

'Din pensie imi lua o singura data pe luna, din TVA imi ia de fiecare data cand merg la piata'.

Share this post


Link to post

De TVA 24% ce ziceti? :mrgreen:

 

Eu nu prea multe. Inca un pas serios direct in jos. Dar la bugetari inseamna -30%, plus (-) alte sporuri.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Io sunt tare curios cam ce ar trebui sa se intample pentru ca Boc sa isi dea dracu in sfarsit demisia si sa plece impreuna cu Udrea. Sa nu mai zic de Basescu ... Aseara am avut o revelatie. As putea fi fara probleme prim-ministrul Romaniei sau macar ministru de finante. Adica, daca ai lipsa de bani, ori tai salariile, ori maresti impozitele. Asta stiam si eu sa fac si daca doar atata trebuie sa stii, ma pun eu ministru pe moka.

  • Like 1

Share this post


Link to post

In situatia actuala,noul slogan ar fi:

" Sa traiti cum ati votat..."

  • Like 4

Share this post


Link to post

Da-da, daca erau "ailalti" veneau cu bani de-acasa sa-i depuna la buget...

Eu nu-i acuz pt. masurile de criza de-acum ci pentru ca nu le-au luat mai devreme. Tata avea o vorba: "Sacul se leaga de la gura, nu dupa ce-ai ajuns la fund..." La unii din sectorul privat li s-au inghetat salariile inca de acum doi ani pe cand pensiile au crescut in acest timp cu 75% iar fondul de salarii al bugetarilor cu 50%. Intrati pe site-ul ITM-ului si vedeti acolo niste fise fiscale de va cruciti, cu 50-60k RON incasati net anual de persoane fara functii de conducere la varf...

  • Like 3

Share this post


Link to post

Bai privatule, ce daca ai suferit tu acum doi ani, lasa sa fie egalitate, nu sa ia doar de la bugetari si pensionari.

 

Si, in plus, bai privatule, pensia e un drept dobandit, oamenii au muncit pentru ea, nu ca salariul tau, deci e anticonstitutional fie redusa. Salariul tau e un bun furat din avutia tarii asteia!

 

 

 

PS: Udrea, Basescu. (ca nu se poate o asemenea argumentatie fara numele lor).

 

PS: Sergiuhusca ftw!

  • Like 3

Share this post


Link to post

Lasa pescarus cu aripi de zmeu, ca sunt n bugetari care o freaca la rece non-stop si castiga mii de roni.Asa cum sunt destui bugetari care au deschise institutiile statului dupa bunul lor plac...Lasa sa se mai scufunde si ei acum...

 

Si aici ma refer strict la NEPOTISMELE din aceste institutii...

Edited by sergiuhusca

Share this post


Link to post

Salariile si pensiile trebuiau intai plafonate, nu taiate la gramada. Salarii si pensii plafonate, cheltuieli de achizitii plafonate, samd ...

Share this post


Link to post

Achizitiile au fost primele taiate, domnule smail, ca alea nu fac greva. Iar dintre cele care s-au facut, in marea lor majoritate nu s-au si platit. Mai incet, deci, cu pianul pe scari!

  • Like 3

Share this post


Link to post

Achizitiile au fost primele taiate, domnule smail,

Ti-o fi spus tie Basescu ...

  • Like 2

Share this post


Link to post

Accshually, aici e informatie la prima mana. Bineinteles, Mircea Badea si Gabi Firea stiu mai bine.

  • Like 4

Share this post


Link to post

Asta cu achizitiile taiate e ca si cu datu' afara prin fata (ma refer la reduceri de personal de anul trecut) si intratu' altora prin spate...Intradevar la privat s-a cunoscut criza de la sf 2008, micsorari, taieri, dat afara...pe cind la bugetari era soare...Dar acum taierile sint prea mari (nu ma refer la salariile "nesimtite" :) )...25% +bonuri + unele sporuri + TVA se duce'n xxx taierea ...

Share this post


Link to post

Da-da, daca erau "ailalti" veneau cu bani de-acasa sa-i depuna la buget...

Fleosc ! Ce naiba, cind o sa incetam cu faze de genul : "daca erau altii era mai rau" sau " ce faceau altii daca erau in locul astora?". E total irelevant, traim in prezent, speram sa traim in viitor, astea sint chestii reale nu ipotetice. Putem discuta, analiza, incrimina sau luada niste chestii reale, altfel o dam in diverse. Pentru asta exista Mama Omida sau altele din aceeasi categorie ...

 

Intrati pe site-ul ITM-ului si vedeti acolo niste fise fiscale de va cruciti, cu 50-60k RON incasati net anual de persoane fara functii de conducere la varf...

Hai sa intram si sa vedem cine sint acele persoane. Un medic oarecare sau un cadru didactic oarecare ??? Esti sigur pe "oarecare" ?

 

 

Achizitiile au fost primele taiate, domnule smail, ca alea nu fac greva.

Pina si prim ministrul Boc anunta ca ACHIZTIILE VOR FI BLOCATE. De ce anume anunta prim ministrul o astfel de mareata realizare daca ea deja a fost implinita ????

  • Like 1

Share this post


Link to post

Crezi ca nu poate fi mai rau? Iti aduci aminte de inflatia din anii 98-99-2000 si de dobanzile la credite de 110-120% ? Eu nu sunt genul care critica tot timpul guvernul si presedintia, acela este rolul presei; am vazut ce-au facut psd-eii anii trecuti, sunt satul pana peste cap de ei...

Pe site-ul acela nu gasesti doctori sau profesori ci inspectori de munca, aia care-ti vin de doua ori pe an (minimum) la firma si te intreaba de ce nu ai fisele de protectia muncii semnate lunar, etc. Ia la intamplare cateva persoane de acolo (atasez prima declaratie de avere) si vezi ca 1000 euro lunar net se castiga usor la stat. La patron pt. 1000 de euro trebuie sa produci cel putin de 10 ori pe atat, altfel zbori si vine altul in locul tau, ce produce un simplu inspector la ITM in afara de injuraturi printre dinti din partea patronilor si asa impovarati de taxe?

307.pdf

Share this post


Link to post

Crezi ca nu poate fi mai rau?

Eu cred ca poate fi mai rau. Cel mai probabil va fi si mai rau nu doar pentru bugetari ci pentru toti cei neprivilegiati.

 

Pe site-ul acela nu gasesti doctori sau profesori ci inspectori de munca ...

Ia la intamplare cateva persoane de acolo ... si vezi ca 1000 euro lunar net se castiga usor la stat.

Formularea ta presupune o generalizare cu care nu sint de acord. UNII cistiga usor banii aia la stat. Insa aia sint exceptiile, privilegitii si de aia nu o sa se ia nimeni. E mult mai simplu sa iei 200 lei decit 1000 din motive lesne de inteles. Ar fi fost valabil si in cazul pensiilor insa inteleg ca varianta nu mai e de actualitate (nu sint la curent cu stirile incepind de Vineri seara). In conditiile astea, indemnul la solidaritate mi se pare o gluma sadica

Edited by Salex

Share this post


Link to post

Ideea era ca UNII aia sunt mai multi decat crezi, tu vezi doar cazurile care-ti convin! :mrgreen: Cred ca mai degraba exceptiile sunt de partea cealalta, pentru ca in ultimii ani a lucra "la stat" a devenit un deziderat major al multor functionari in curs de disponibilizare de la firme private (numai eu pe cati am auzit: "Vai, de mi-as gasit si eu un post la Pensii sau ITM, acolo se castiga bine si esti sigur ca iesi la pensie". Doctorita mea de familie salta 6000 ron/luna si e cu vaca la raze, orice tratament il da dupa ureche, nici n-a auzit de celule stem (am intrebat-o la cat timp maxim dupa caderea dintilor de lapte se pot recolta celule stem din acestia). Nu vorbim de invatamant, ca stiu ca nu poti fi obiectiv! :) )

Share this post


Link to post

Pina si prim ministrul Boc anunta ca ACHIZTIILE VOR FI BLOCATE. De ce anume anunta prim ministrul o astfel de mareata realizare daca ea deja a fost implinita ????

 

Pentru ca e politician si daca explica cum bugetele de investitii au fost diminuate cu x, ca s-au stabilit niste cote de cost, bla-bla, nu intelegea nimeni sau intelegea ceva de genul "Udrea isi mai ia o poseta" Ce e aia "blocarea achizitiilor"? Crezi ca daca o tipi pe forum devine brusc ceva mai real?

  • Like 1

Share this post


Link to post

 

Hai sa intram si sa vedem cine sint acele persoane.

 

 

 

Or fi cei numiti pe criterii politice?

Nu cred, aia sunt cei mai cinstiti, care fac munca patriotica.

 

Cat priveste pesedeii am doar o remarca: au preluat guvernarea in 2000 cu un deficit bugetar mare terminand 2004 cu un deficit sub 2%. Si nu-i putem banui de cinste ci, poate, de mai multa competenta in a pune niste macar un om potrivit in locul potrivit-ministerul de finante-care sa aiba putere de decizie si nu unul de paie cum au facut astia.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Un exemplu prost ales. 2000-2004 au fost ani cu "crestere" mare...Si urmatorii 2004-2008 la fel...

Real trebuiau sa iasa pe plus nu cu "gaura" de 2%

Aia e diferenta...atunci "gogoasa" era mare, aveau de unde minca, si tot cu gaurica...

Acum gogoasa e mult mai mica, are "balonul" mic si "janta" mare 10000000.gif , si gaura ramasa e mult mai mare...

Wolf partial ai dreptate...acum vreo 2 ani au plecat de la mine in invatamint ca se cistiga mai bine... dar nu poti generaliza...in unele institutii e cum zici tu, in altele 1/2 1/2, dar in destule salariile sint mici...

Ca am vazut doctor la Neuro Iasi cu Bentley e alta poveste...si nu era un mos super benga pregatit etc...era o blonda la 40ani...care spun gurile rele avea destui pe constiinta (oare?) cu diagnostic gresit...dar e "grele" de demonstrat...

Edited by lascarica

Share this post


Link to post

Cat priveste pesedeii ... nu-i putem banui de cinste ...

 

Asta-i remarca potrivita pt. rubrica "Omul zilei" =))

 

Nici nu-i banuiam ca ar fi prea cinstiti pe Nascase, Radu Mazare, Iacubov, Sechelariu, Hrebenciuc, etc.

Share this post


Link to post

ca s-au stabilit niste cote de cost,

Poti sa demonstrezi cumva ca standardele de cost au fost introduse deja ?! Eu, dimpotriva, am auzit ca vor fi, candva, undeva, introduse, dar la tine toate s-au intamplat deja.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...