Jump to content
Sign in to follow this  
zalmoxis

Politica Fratilor

Recommended Posts

Mihai , cine te tine fortat acolo?

Mai ales ca tu esti la privat!

Edited by DGT

Share this post


Link to post

Ohhhhhhhh ... DA !

Share this post


Link to post

Ciudat, niste profesori universitari in economie au avut incredere in "sentintele" mele, adevarul e ca nu stapanesc chiar tot ce tine de domeniul economic.

"Sentinţa" de mai jos e greşită nu din (ne)pricepere, ci din (ne)informare:

 

N-ai vazut ca in cazul "prima casa" costul total al creditului suportat de catre beneficiar este mai mare decat in cazul unui credit imobiliar clasic? Aici trebuie sa recunosc ca e "meritul" lui boc prostu pamantului.

 

Şi dacă nu e greşită, te rog să mă combaţi cu argumente şi exemple. Pentru o astfel de comparaţie nu trebuie să fii economist. Eu nu sunt.

Share this post


Link to post

Mihai , cine te tine fortat acolo?

Mai ales ca tu esti la privat!

 

Fortat, este putin fortat ca si exprimare..copii, familia; traiasca cei din colateral care ne ajuta; nu spun ca nu caut, dar daca m-as apuca sa dau exemple, ca sunt job-uri la care am postat si nici macar la interviu nu am fost chemat si ce daca am deschis si inchis Ultrapro Craiova (6 ani si ceva) si am tinut garantiile la parteneri si end-uri, basca cei care cumparau de la hipermarket-uri...si intamplator, cei care mi-au vazut CV-ul sunt fosti parteneri...dar nu mai conteaza. Nu eu sunt cel "nominalizat" la "Oscar".

 

LE:Fara nicio lauda personala: daca eu as fi fost unul dintre angajatorii de mai sus si as fi vazut CV-ul unuia care mi-a tinut garantiile, nici nu mai stam pe ganduri: intrebam din prima: cand vii la munca?

Edited by mihai72ro

Share this post


Link to post

Sunt scumpe pentru ca sunt o groaza de accize pe ele, ale statului, da, dar nu ca statul nu ar fi in stare sa le scoata ieftin. Iar cand ma gandesc la energia electrica unde Base Mirciulica e jupan...

 

Domnu' intrebarea era ce vinde statul la extern si scoate bani=euro/$ etc ??

Ca ne vinde noua energie scumpa cu draci ca nu avem alternativa e alta poveste...

Share this post


Link to post

Iar cand ma gandesc la energia electrica unde Base Mirciulica e jupan...

 

Da mai multe detalii, te rugam.

Share this post


Link to post

Bre, fostii angajati electrica si la pensie au curentul la jumatate. E bataie de joc si ei iau 25% la oameni.

Mie mi se pare mult mult mult prea mult. Asta nu o vor putea pune in practica.

Share this post


Link to post

Consideri ca e corect ca un inginer angajat la particular in Rm. Sarat cu experienta de 20 de ani, sa castige 15 milioane? Nu a primit niciodata al 13-lea salariu.

 

Caz concret: Oltenita, profesor gradul I, toate gradatiile posibile, vechime in munca 48 de ani, salariu net 2800ron, ultimul salariu inainte de pensie. De la 20 de ani vechime la 48 e ceva distanta. Apoi vin dobitocii astia si ii spun -15%, plus impozitul anterior care l-a scuturat de 150ron din pensie, un fel de impozit din cotizatii.

 

Detalii? Daca eram partas la smecherii cu d;alde base nu mai stresam tastatura pe forumuri. E plina presa de d;astia. Sau...daca-mi aduc bine aminte, stimata EBa, marea buzata a tarii, lua 7000E/luna pentru 4 ore pe zi de la luxten - a recunoscut-o si ea in direct la nu stiu ce emisiune, au spus-o (scris-o) si ziarele.

 

@lascarica, statul ar putea produce multe lucruri in conditii de eficienta, dar nu se vrea. Cand in CA apar tot felul de distrusi cu carnet de partid care primesc de la 1000Ron in sus doar pentru simpla participare, cand licitatiile sunt castigate de firmele de casa ale guvernarii, cand angajatii casca uitandu-se la ceas si la sacosa, cand directorul e preocupat mai mult de secretara decat de bunul mers al intreprinderi, e greu de crezut ca poti face performanta economica.

Share this post


Link to post

Bey, voi nu v-ati prins ca exact asta doreste baselu, sa va arunce pe unii impotriva altora ? Ca acesta e singurul lucru pe care stie sa-l faca. bok cheltuie in trimestrul 1 din 2010 jumatate din suma alocata salariilor bugetarilor pe bunuri si servicii (protocol, deplasari, hartie xerox, benzina, perdele, etc.) si apoi taie de la someri si de la pensionari !

Edited by tolin

Share this post


Link to post

Cam asa arata discutia asta a voastra privat vs bugetar :)

post-1523-127352127909_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Ti se pare ca ar fi o simpla discutie privat vs. bugetari ???

Share this post


Link to post

@tolin, am spus in comentariile anterioare ca base a fost si este factorul perturbator din toate aliantele. Eu m-as fi bucurat daca ii rezolva pe unguri, dar nu i-a iesit.

Share this post


Link to post

@Salex > Nu, este o cearta inutila, dusmanul comun este altul.

Edited by tolin

Share this post


Link to post

Inuntila, da.

Share this post


Link to post

Bre, toate ca toate, da' Constitutia n-o mai modificam ?! Ca asta era subiectu' preferat de aruncat praf in ochi a' lu' Basexu pana acu' doar vreo 2 saptamani. Tara gemea, banii nu se incasau pe la bugete si astuia ii ardea de modificat Constitutia ... Bravos Basescule ! Si inc-o chestie, just for fun:

http://www.realitatea.net/basescu--romania-va-iesi-din-criza-economica-in-trimestrul-doi-al-anului-2010_659572.html

Edited by smailmiami

Share this post


Link to post

Din categoria "Plutasul de pe Bistrita":

 

"Şeful statului a mai comparat din nou ţara cu o navă al cărei echipaj e format din 22 de milioane de români, care are nevoie de un comandant ferm, mai ales pe timp de furtună."

Share this post


Link to post
O navă care este astăzi în furtună, dar care are pe puntea de comandă un comandant ţine ferm cârma navei şi va duce nava într-un port liniştit"

 

Linistit linistit, dar sa nu-i intepeneasca mana de la cat de ferm isi tine carma.

 

Decat sa ne plangem mai bine facem o lista cu tarile si impozitele si tva-urile corespunzatoare, vedem pe unde mai plasam vreo firma de consultanta ;)

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Las-o bre ca altii ziceau ca in 2009 iesim din criza lu' peste...

Aia cu Constitutia urmeaza e solutia de backup...dupa ce ne arde cu -X% ne da cu constitutia in cap...

Ciolanus: Statul nu a avut niciodata intentia sa produca pe + ... sub nici o guvernare...

Nu ne vindem tara! Sa avem de unde fura noi! Asta era lozinca...

Pina acum se furau intreprinderi, terenuri, paduri, nave, avioane etc...Acum au trecut la banii publici...ce pm sa mai fure...

Navem bani de salarii dar de tot felul de licitatii aranjate avem...

Edited by lascarica

Share this post


Link to post

Am auzit o stire interesanta acum. Daca in 6 luni masurile actuale nu vor da rezultate, urmeaza ... cresterea TVA si impozitelor. Nu am link sau altceva, voi cauta maine o confirmare ceva.

Share this post


Link to post

Pai ce link sa dai? E la mintea cocosului. Ori asta ori se va lua un nou imprumut.

Share this post


Link to post

Daca tot e la mintea cocosului, atunci cum vin Basescu si Boc si spun ca dintre 2 rele s-a ales raul cel mai mic si ca am ales sa reducem salariile si pensiile pentru a NU mari impozitele ? Ca sa nu reamintesc diacutia din urma cu cateva pagini unde asta sustimeau si cativa colegi (chiar Mircea), ca e bine ca au dat in salarii si n-au dat in impozite ?

Edited by smailmiami

Share this post


Link to post

Imi pare rau, logica aceste intrebari ma depaseste, mai ales ca tu ai zis:

Daca in 6 luni masurile actuale nu vor da rezultate, urmeaza ... cresterea TVA si impozitelor. .

Share this post


Link to post

N-am spus eu, am auzit la televizor. Tu ai spus ca da, e la mintea cocfsului ca vor creste impozitele daca nu dau randament masurile actuale, cele cu taierea salariilor i pensiilor. Ori eu l-am auzit destul de clar pe Boc cum spunea ca dintre 2 rele a ales-o pe cea mai mica, adica a ales sa taie salariile ca sanu mareasca impozitele. Pai a mintit sau nu ? Ce te depaseste aici ca nu pricep ?

Edited by smailmiami

Share this post


Link to post

@Salex, spre sfarsitul lui 2008 am vrut sa ma angajez la posta, ca economist. M-am dus pe acolo, am intrebat ce acte sa aduc, ce presupune concursul, am gasit si o cunostinta pe acolo, etc. Dupa ce a venit marele pdl singurel la putere mi s-a spus ca nu se mai angajeaza. O alta cunostinta de prin posta mi-a spus sa ma fac membru de partid ca am mai multe sanse. Surpriza, peste cateva luni un fost coleg de facultate s-a angajat la posta, in toamna lui 2009, in plina criza. Ciudat, normal sau coincidenta?

Pot sa-ti dau si eu zeci de exemple similare din perioada 1996-2004 cand am lucrat la stat. Ce zici?

 

Hai sa mai dau niste elemente suplimentare: in institutia unde lucrez exista (tineti-va bine !) 5 persoane care lucreaza la Registratura. CINCI ! In aripa de cladire unde lucrez sint nu mai putin de 10-12 femei de serviciu in conditiile in care se lucreaza in 2 schimburi: 7:00-12:00 si 12:00-18:00.

Da, ceea ce spuneam si eu mai deunazi, aparatul bugetar este ingreunat execesiv de multe persoane. Treaba a 5 oameni este facuta PROST de 10, pe salarii mici. Prefer sa dau salariile a 7 oameni catre 5 (deci o crestere reala) care sa faca treaba. Castiga si bugetul - 3 salarii mai putin, castiga si contribuabilul - treaba facuta mai bine, castiga si bugetarul - un salariu mai mare. Dar repet, numai acolo unde este cazul, pentru ca sunt situatii unde sunt 10 si nu e nevoie de niciunul, vezi pleiada de agentii guvernamentala care mai de care mai ocupate cu nimic...

 

Bre, fostii angajati electrica si la pensie au curentul la jumatate. E bataie de joc si ei iau 25% la oameni.

Mie mi se pare mult mult mult prea mult. Asta nu o vor putea pune in practica.

Pai ce-ti ziceam - subventii date cu ghiotura, de-ampulea, fara ratiuni economice. Si cand te uiti ce sedii au si ce schimba parcul auto la 2 ani... Noroc ca a mai dat drumul acum ANRE la furnizarea energiei electrice si catre alti producatori si au mai scazut un pic preturile in zona energiei vandute catre firmele private. Jocul il fac acum distribuitorii, fara de care nu se poate face furnizarea si care iau niste banuti frumosi exploatand retele vechi, care nu au mai fost dezvoltate de foarte multi ani.

 

Detalii? Daca eram partas la smecherii cu d;alde base nu mai stresam tastatura pe forumuri. E plina presa de d;astia. Sau...daca-mi aduc bine aminte, stimata EBa, marea buzata a tarii, lua 7000E/luna pentru 4 ore pe zi de la luxten - a recunoscut-o si ea in direct la nu stiu ce emisiune, au spus-o (scris-o) si ziarele.

 

@lascarica, statul ar putea produce multe lucruri in conditii de eficienta, dar nu se vrea. Cand in CA apar tot felul de distrusi cu carnet de partid care primesc de la 1000Ron in sus doar pentru simpla participare, cand licitatiile sunt castigate de firmele de casa ale guvernarii, cand angajatii casca uitandu-se la ceas si la sacosa, cand directorul e preocupat mai mult de secretara decat de bunul mers al intreprinderi, e greu de crezut ca poti face performanta economica.

Luxten e firma PRIVATA, poate da ce salarii doreste, este responsabilitatea lor.

Sa-ti reamintesc cine si cand a dat legea achizitiilor publice si cum a trecut ea prin parlament cu toate usitele pentru achizitii directe pe bani multi?

Tu chiar traiesti cu ideea (comunista as putea zice) ca statul produce? Statul cheltuie!

 

@tolin, am spus in comentariile anterioare ca base a fost si este factorul perturbator din toate aliantele. Eu m-as fi bucurat daca ii rezolva pe unguri, dar nu i-a iesit.

 

Adica ce sa le faca la unguri ma rog frumos? Si in iesirea de la guvernare tot Basescu a fost factorul perturbator, nu tampitul de Nica cu declaratiile lui sforaitoare privind antamarea autobuzelor in toata Romania in ziua de votare, nu?

 

Las-o bre ca altii ziceau ca in 2009 iesim din criza lu' peste...

Aia cu Constitutia urmeaza e solutia de backup...dupa ce ne arde cu -X% ne da cu constitutia in cap...

Ciolanus: Statul nu a avut niciodata intentia sa produca pe + ... sub nici o guvernare...

Nu ne vindem tara! Sa avem de unde fura noi! Asta era lozinca...

Pina acum se furau intreprinderi, terenuri, paduri, nave, avioane etc...Acum au trecut la banii publici...ce pm sa mai fure...

Navem bani de salarii dar de tot felul de licitatii aranjate avem...

Banii publici se fura de mult. De prin 90. Sub diverse forme.

 

Daca tot e la mintea cocosului, atunci cum vin Basescu si Boc si spun ca dintre 2 rele s-a ales raul cel mai mic si ca am ales sa reducem salariile si pensiile pentru a NU mari impozitele ? Ca sa nu reamintesc diacutia din urma cu cateva pagini unde asta sustimeau si cativa colegi (chiar Mircea), ca e bine ca au dat in salarii si n-au dat in impozite ?

Pentru ca din 2 rele au ales raul cel mai mic. Pentru ca solutia aceasta, exploatata si implementata corect si eficient, poate da sansa Romaniei sa se redreseze si sa nu fie nevoie de cresterea taxelor. In opinia mea, acum sau peste 6 luni sau peste 12 luni, cresterea taxelor pe profit, tva etc poate insemna falimentul industriei private romanesti, care mai asigura o mica independenta in fata importurilor, si automat in fata deficitului bugetar. O reducere drastica a cheltuielilor bugetare (si aici as scadea cu 50% cheltuielile din administratia publica centrala si locala, unde se toaca bani de-aiurea si ai dracu tot nu stau in parlament/consilii locale la sedinte sa-si faca treaba) pe urmatorul an, coroborata cu o relaxare fiscala treptata, incurajarea exporturilor, care sa stimuleze sectorul privat sa absoarba disponibilizatii din sectorul bugetar, ar putea da roade.

Oricum, desi s-a spus ca angajatii sectorului privat nu vor fi afectati, cred ca majoritatea isi vor pierde bonurile de masa, ca sa nu mai vorbim de ineptia numita "taxa de solidaritate" lansata ieri de Vladescu...

Share this post


Link to post

E din topor Mircea scaderea asta. Eu nu sunt bugetar, dar pe mine ma cutremura nonsalanta cu care "taiem la toti 25!" si "toate pensiile cu 15%!".

Nu am facut calcule, dar cred ca daca mai dadeau afara cateva sute de mii, daca mai lua un 10%, mai crestea un tva 1 procent, impozitul doua procente si scazute drastic cheltuiele de protocol & co, mai privatizau ceva, mai emiteau niste obligatiuni parca era altceva si tot pe acolo se ajungea si lumea nu era atat de naprasnic lovita.

Plus ca nu se crea o asemenea panica si asta numai cu gandul la consum nu te duce.

Partea faina e ca vor impozita si dobanzile micilor economii ale oamenilor, sa mai duca oamenii banii la banca sa aiba banca sa dea credite? Pai de draci ii tine omul la saltea.

Nu stiu ce pricepe Boc, dar Vladescu ma indoiesc ca nu ar pricepe cifrele din moment ce mai acum vreo luna parca vorbea de impozitarea pensiilor. Trebuia facut un asemenea plan gandit bine. Din criza nu iesim nici 10 ani, nici noi nici altii, finantarea in suveica pe bani virtuali a unei asemeni cresteri de productie globala, a dus aici si echilibrul nu are cum sa fie ma nivelul anului 2008, nivelul ala de trai era ireal de mare.

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...