Jump to content
Sign in to follow this  
sebian

Formula I - 2007

Recommended Posts

... nu sunt excluse nici surprizele, un Nelson Piquet jr., Timo Glock sau Sebastien Bourdais putand reprezenta solutii interesante in special in ceea ce priveste viitorul.

 

Timo Glock a semnat cu TOYOTA.

Intradevar, Michael Schumacher a dovedit inca odata ca e un mare campion (atat in testele facute cu Ferrari cat mai ales cu motocicleta). De revenit la Ferrari nu cred ca se pune problema, chiar el spunand ca nu doreste acest lucru, mai ales ca pleaca si Jean Todt...

Edited by emt

Share this post


Link to post

Cotidianul spaniol AS a anuntat ca fostul pilot al echipei McLaren Mercedes, Fernando Alonso, va concura in noul sezon al Formulei 1, la Renault, echipa cu care va semna un contract cu o durata de doi ani.

FIA de decis ieri, in urma unei sedinte care a avut loc la Monte Carlo, sa nu sanctioneze echipa Renault in cazul scandalului de spionaj. Potrivit celor de la AS, Alonso nu era dispus sa semneze cu o echipa care ar fi fost sanctionata de Forumul International. Acesta poate lua decizia de a parasi echipa in al doilea an de contract, in cazul in care lucrurile nu vor merge in regula.

Share this post


Link to post

Interesant de vazut daca va semna. Interesanta "mutare" oricum (in eventualitatea ca se va materializa).

Cred ca au cam dat ceva bani sa scape nesanctionati :rolleyes:

Edited by EM!L

Share this post


Link to post

Se pare ca s-a decis semnarea unui contract pe o perioada de 3 ani, cu clauza de "plecare" dupa 1 sezon in cazul unei oferte mai bune!

Share this post


Link to post

Motoarele de F1 nu vor mai fi imbunatatite pentru 10 ani

 

FIA has just announced a 10-year ban on engine development in Formula One. Teams will have to submit an engine to FIA by March 31, 2008, which they will then have to use through 2017. Speaking about the decision, FIA President Max Mosley said, "There is no need to develop an F1 engine any further. The engine runs at 19,000 rpm, which is far faster than any comparable engine. It sounds good, it's reliable and amazingly the six partially frozen engines of the current manufacturers are really evenly matched."

Share this post


Link to post

L-aş fi văzut pe Alonso la Toyota. Nu mise pare cea mai bună alegere Renaultul.

Share this post


Link to post

A revenit Alonso la Renault ??? :o De unde ai informatia ?

 

LE: M-am uitat si eu acum pe formula1.com, e 100% sigur !

 

Fernando Alonso will race for Renault next season alongside Nelson Piquet Jr, it was confirmed on Monday. The move marks Alonso's return to the team with whom he won two world titles and follows a troubled 2007 season with McLaren.

 

"I am delighted to be returning to Renault" said Alonso.

Edited by Salex

Share this post


Link to post

McLaren si-a cerut scuze pentru implicarea in cazul de spionaj ce a vizat scuderia Ferrari, confirmand ca informatii confidentiale furate de la Ferrari au ajuns la structurile sale mai profund decat a vrut sa o recunoasca pana in prezent.

 

 

"In lumina anchetei Federatiei Internationale de Automobilism (FIA), este evident ca informatii confidentiale, proprietate Ferrari, s-au raspandit in structurile echipei mai adanc decat am anuntat-o anterior", se arata intr-un comunicat al McLaren.

 

"McLaren regreta ca anchetele sale interne nu au scos la lumina documentele in cauza si si-a cerut scuze printr-un mesaj adresat World Motor Sport Council. Avand in vedere acest caz, McLaren si-a revizuit politica si procedurile in ceea ce priveste recrutarea de personal", se mentioneaza in comunicat.

 

Echipa Ferrari a acceptat scuzele celor de la McLaren, afirmand ca ceea ce s-a intamplat "este un caz inchis din punct de vedere sportiv".

 

"Avand in vedere scuzele prezentate de McLaren si garantiile pe care le-a prezentat aceasta echipa, Ferrari respecta propunerea presedintelui FIA de a anula reuniunea extraordinara din 14 februarie", a anuntat Scuderia intr-un comunicat.

 

FIA urma sa isi dea acordul, in luna februarie, pentru inscrierea McLaren in viitoarea editie a Campionatului Mondial de F1, dupa ce ar fi verificat ca monoposturile acestei echipe nu beneficiaza de informatii obtinute in urma spionajului de date ce a vizat scuderia Ferrari.

 

Mediafax

Share this post


Link to post

Ce inseamna ca si-au revizuit politica? Pe viitor nu vor mai "spiona"? :mrgreen:

L-aş fi văzut pe Alonso la Toyota. Nu mise pare cea mai bună alegere Renaultul.

La cat de capricios/ciudat/dificil e nu cred ca a fost asaltat de oferte, si astfel a acceptat propunerea Renaultului (care e foarte buna, dupa parerea mea) :)

Share this post


Link to post

Cu trecerea la Renault sper sa avem un sezon si mai tare ca anul trecut :lavolan: , asta daca Renault va repeta figura frumoasa de acum doi ani.

GO KIMI!!! :D

Share this post


Link to post

Nu cred ca in 2008 va avea o viata usoara. Anul asta a avut o super masina si a pierdut mult pe mana lui. Inginerii de la reno mereu au fost revolutionari, dar cred ca data asta au un handicap cam mare de recuperat. Pe de alta parte avem un Kimi la apogeu si hamilton cu deja ceva experienta, dar care nu cred ca a venit inca timpul lui. Pe Nelson Piquet Jr nu il vad totusi ridicandu-i lui Alonso probleme, un talent extraordinar fara drept de apel, dar care va sari si la gatul lui briatore la primele esecuri :)

Daca BMW-ul merge cum scrie cartea, periculos il vad pe Kubica insa.

Share this post


Link to post

Se pare ca la McLaren, coechipierul lui Hamilton va fii, din sezonul viitor, Kovalainen :) .

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...