Jump to content
Sign in to follow this  
cchrism

Ulei cutie viteze Matiz

Recommended Posts

@Senna - Despre uleiul din link este vorba, cam scump...sa vad la GL ce pret gasesc.

Share this post


Link to post

Pai trebor zicea ca, citez, pretul unui litru este de 6.81 Euro/litru, fara TVA

Nu mai inteleg nimic :dizzy:

Edited by Senna

Share this post


Link to post

Am observat :D , nu stiu de unde a scos el pretul ala.

Share this post


Link to post

Salutare tuturor!

 

Poaspat posesor de matiz postez si eu pentru prima data:

 

Dupa cum am vazut, multi dintre noi am fost fentati la revizia de 10K cu schimbul de ulei la cutia de viteze. Seriozitatea celor care ar trebui sa se ocupe de masinutele noastre lasa mult de dorit...asa ca m-am hotarat sa ma ocup personal de consumabilele la tizu meu.

 

Ma pandeste revizia de 20K si am cumparat tot ce trebuie (conform graficului de intretinere din cartea tehnica) dar m-am blocat la uleiul de cutie de viteze. Stie cineva unde gasesc Valvoline DuraBlend Gl4 75W-85 ? sau un ulei cu specificatia Gl4 75W-85 ? dar o manopera pentru revizie mai rezonabila?

Share this post


Link to post

Bre`, nu se vorbea mai sus despre asta? Nu este intr-un post mai sus un link catre produsul asta si firma care il comercializeaza?

Vezi ca nu se numeste "durablend" ci "synpower"!

Share this post


Link to post

Eu asa am vazut specificat pe site la valvoline, au o aplicatie dedicata care iti spune ce ti se potriveste pt masinuta ta din produselel lor. Uite linkul:

 

http://lubricantadvisor.valvolineeurope.com/

 

Am atasat ce rezultate arata pt tizu meu. In cartea lui scrie sa pui ulei 75w-85... asa ca ori pun exact d'asta care il recomanda producatorul din marcile cunoscute ori daca merg pe valvoline pun ce imi recomanda ei :)

Produse_Valvoline_recomandate_pt_matiz.doc

Share this post


Link to post

Scuze ca am disparut o vreme... dar am rezolvat-o. Pana la urma cei de la MTH au reusit sa imi trimita uleiul la tulcea. L-am pus pe masina si se comporta normal. Inainte de schimb nu aveam probleme cu cutia de viteze, asa ca nu pot spune ca e mai bine. Doar un mic efect placebo cum ca ar intra mai usor in viteza. Eu am inima usurata ca am pus uleiul care trebuie in masinuta mea. Multumesc tuturor celor care s-au oferit sa ma ajute in procurarea uleiului. Va sunt dator.

Share this post


Link to post

La cati bani l-ai luat?

Share this post


Link to post

*.*

Edited by micutu

Share this post


Link to post

Nu stiu de unde atata dezinformare aici .. eu am trimis mail la MTH Center si am intrebat daca au ulei Valvoline - SYNPOWER GL-4 75W-85 si daca fac livrarea prin posta sau curierat. Raspunsul l-am primit foarte rapid, livreaza in toata tara prin Posta Romana plata ramburs sau transfer bancar, asa ca puteti comanda fara probleme.

Edited by Doru_Neo

Share this post


Link to post

Am gasit ulei Total 75W85 la 24RON/litrul la un magazin de piese Dacia situat pe str. Moinesti(sect6). Cum mergi de pe bd Timisoara spre Militari-Gorjului cand ajungi la 50-100m inainte de trecerea la nivel cu calea ferata te uiti pe dreapta unde vezi o spalatorie si acest magazin de piese Dacia. Era deschis si duminica cand am trecut pe acolo ;)

Share this post


Link to post

merci de informatie!

 

M-am grabit, si deja am luat ulei total GL 4+ 75W - 80 din metro la 23 ron/litru, inca nu l-am pus... stiu ca este destul de subtire, asa ca nu ma astept sa-mi agate cutia de viteze cand schim treptele, sper numai ca uzura sa nu fie prea mare pt piese...

 

Voi ce parere aveti?

Share this post


Link to post

Un ulei gros este un ulei prost.

Share this post


Link to post

75W80 s-ar putea sa devina prea subtire cand vei rula pe autostrada cu orele, in plina canicula :| insa pt exploatare urbana este mai bun, nu mai trebuie sa astepti sa se incalzeasca cutia ca sa-ti intre mai usor in viteze. Deci daca nu intentionezi sa pleci cu masina la vara in Grecia pune 75W80 daca tot l-ai luat ;)

Edited by Senna

Share this post


Link to post

Cutia de viteze nu cred ca se incalzeste mai tare de un anumit prag. Oricum, la viteze mari este racita de fluxul de aer..

Share this post


Link to post

Eu rulez oricum mai mult in oras, deci e ok, am mai scapat de-o grija!

 

Ms de sfaturi! Va tin la curent cu detalii dupa ce il schimb!

Share this post


Link to post

Gata, Am pus in cutie uleiul Total 75W-80.

Impresii: parca intra o idee mai usor in viteza. :lavolan: si nu agata in nici o treapta.

 

Acum astept sa fac un drum mai lung sa vad daca mi-a crescut si viteaza maxima :mrgreen:

Share this post


Link to post

:o fftopic:

 

Da, si eu dupa ce am pus uleiul ala in cutie am putut sa ating 200km/h..pana atunci nu sarea de 185km/h..

Share this post


Link to post

Tot :o fftopic:

Eu cred ca ai pus o pastila si in cutia de viteze.

Share this post


Link to post

Ultimul :o fftopic: , promit:

 

Hai bre`, abea a inceput sa se simta mai bine, asta pentru ca termina benzina.

Share this post


Link to post

Eu am constatat ca agata masina usor la schimbarea din I la II. Care poate fi cauza? Pana de curand nu facea... E vorba de sincroane? Ceva sfaturi? Multumesc anticipat...

Share this post


Link to post

Am schimbat uleiul la cutie Total 75W80GL4+ vreau sa spun ca se vede diferenta, nu mai agata ca inainte cutia in a 2- si a 3-a (foarte putin in a 3-a dar mai mult o mica rezistenta). Uleiul vechi era ca apa vreau sa zic si fara pic de vascozitate plus murdar.

Uleiul a costat 37Lei litru si au incaput cam 2,2 L.. am pus pana da dat afara.

Share this post


Link to post

doru !.Ai idee ce diferenta este intre 75w80 si 75w85 ?.Mai subtire ?.Mai bun ? etc .

mersii.

Share this post


Link to post

Recomandat pentru matiz este 75W85 ... dar pentru ca se gasete foarte greu varinta cea mai buna este TOTAL 75W80 care este un pic mai subtire la cald fata de w85 (5)

Share this post


Link to post

Mai subtire nu inseamna mai rau. Oricum, este mai bun decat uleiul pus in cutie la livrarea masinii.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...